Spółka M., działająca w branży kosmetycznej, zwolniła dyscyplinarnie jedną ze swoich pracownic – dyrektor ds. produkcji, za odmowę wykonania polecenia pracodawcy, które dotyczyło drukowania kodów kreskowych, służących do oznaczania produktów firmy. Dyrektor odmówiła wykonania tego polecenia, gdyż nie leżało to w jej obowiązkach, a ponadto stwierdziła, że wykonywanie takich prac utrudni realizację jej podstawowych obowiązków jako pracownika na kierowniczym stanowisku.

Sądy w sprawie orzekały różnie – w I instancji odwołanie byłej dyrektor zostało oddalone, natomiast sąd apelacyjny zasądził na jej rzecz odszkodowanie. Wyrok ten podtrzymał Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną pracodawcy. W uzasadnieniu SN wskazał m.in., że pracownik zasadniczo ma wykonywać obowiązki i polecenia dotyczące umówionej pracy. Zaś w zakresie obowiązków byłej dyrektor nie mieściło się coś takiego jak druk kodów. Byłaby to praca innego rodzaju niż umówiona. Polecenie wykonywania prac innych niż zawarte w zakresie obowiązków jest w określonych wypadkach dopuszczalne, ale w ten sposób nie wolno pracownikowi zmieniać rodzaju pracy. Byłoby to obejście prawa.

Nawet gdyby przyjąć, że była dyrektor musiałaby wykonać polecenie pracodawcy, to odmowę należałoby potraktować jako zwykłe naruszenie dyscypliny pracy, które nie może uzasadniać rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika – uznał w konkluzji SN.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. akt II PK 216/11

Michał Culepa