Przywileje górnicze, zawarte w tzw. Karcie Górnika, będą obejmować także nowych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), zatrudnianych według nowych wzorów umów o pracę – podali w piątek przedstawiciele spółki.

W środę działające w tej giełdowej spółce związki zawodowe zaprotestowały przeciwko zmienionym umowom, które – według nich – pozbawiały nowych pracowników świadczeń z tytułu Karty Górnika. Reguluje ona branżowe uprawnienia, m.in. prawo do nagrody barbórkowej czy 14. pensji.
"W nowych umowach nie używamy co prawda nazwy +Karta Górnika+, ale zawarte w niej przywileje górnicze zostały utrzymane: górnicy zachowują prawo do +czternastki+, Barbórki i deputatu węglowego" – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Dodała, że inne przywileje zostały zrekompensowane nowym pracownikom w stawce płacy zasadniczej lub będą włączone do funduszu socjalnego, jak np. dodatek na pomoce szkolne.
"Znika jedynie świadczenie z tytułu jubileuszu. Zasady wynagradzania stają się natomiast bardziej przejrzyste i jednolite we wszystkich kopalniach" – powiedziała rzeczniczka.
Zarząd JSW zamierza wprowadzić nowe umowy dla przyjmowanych pracowników ze względu na przedłużające się rozmowy ze stroną społeczną nad ujednoliconym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.
"Będą one obowiązywały do czasu wprowadzenia nowego układu. Mają na celu stopniowe ujednolicenie zasad wynagradzania w całej spółce" – dodała Jabłońska-Bajer.
W 2009 r. zarząd JSW wypowiedział układ zbiorowy, ale mimo to nowi pracownicy nadal byli zatrudniani na jego podstawie. Od ponad dwóch lat toczą się negocjacje nowego układu. W kwietniu 2011 r., krótko przed debiutem firmy na giełdzie, związki odrzuciły zaproponowany przez zarząd projekt nowego układu. Wówczas zarząd rozpoczął prace nad kolejnym projektem.
Prace trwały przez ponad pół roku i 21 listopada 2011 r. projekt nowego układu zbiorowego został zaprezentowany związkom zawodowym. Od tamtej pory trwają rozmowy. Mają być prowadzone do 30 czerwca tego roku.
Według wcześniejszych informacji, JSW planuje w tym roku przyjęcie do pracy niespełna tysiąc osób, wobec ponad 1,4 tys. w ubiegłym roku. W końcu grudnia zeszłego roku spółka zatrudniała w sumie ponad 22,9 tys. osób, z czego ok. 18,3 tys. to pracownicy zatrudnieni pod ziemią.
(PAP)