Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Skoro stosowane w zakładzie pracy praski (określenie właściwe wielu produktom) nie zostały wyposażone przez producenta w integralne oświetlenie, pracodawca, chcąc je w nie wyposażyć powinien stosować się do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.) – dalej r.z.w.m. Przepis § 14 r.z.w.m. zobowiązuje producenta, by niezależnie od przewidywanego oświetlenia zewnętrznego na stanowisku pracy o normalnym natężeniu, wyposażyć maszynę w oświetlenie stanowiące jej integralną część, odpowiednio do wykonywanych czynności, jeżeli brak takiego oświetlenia może spowodować powstanie ryzyka. Oświetlenie powinno być tak dobrane i wykonane, aby nie powodowało uciążliwych obszarów zacienienia, męczącego olśnienia i niebezpiecznego efektu stroboskopowego. Informacji na temat możliwości zastosowania dodatkowego oświetlenia, w tym o napięciu bezpiecznym, należy szukać w instrukcji dostarczonej przez producenta wraz z praskami. Pracodawca powinien również sprawdzić w instrukcji stosowania lamp oświetleniowych informację o możliwości ich stosowania na danym stanowisku pracy. Przepisy nie zabraniają zastosowania oświetlenia dla poprawy komfortu pracy, przy zachowaniu ww. warunków, stosowanego jako dodatkowe oświetlenie stanowiska pracy, niebędące integralną częścią maszyny.
Do integralnego oświetlenia maszyny odnosi się norma PN-EN 1837 A1:2009 Bezpieczeństwo maszyn. Integralne oświetlenie maszyn. Dotyczy ona ustalenia parametrów systemów oświetleniowych (wbudowanych lub umieszczonych na maszynie), zaprojektowanych w celu oświetlenia maszyny stałej lub przenośnej, wymaganych do zapewnienia bezpiecznego użytkowania maszyny oraz właściwego wykonywania zadań wzrokowych przez operatora podczas pracy i serwisu, a więc do zaprojektowania oświetlenia, które stanowić będzie integralny system oświetleniowy wbudowany, lub zamontowany na maszynie; do odpowiedniego dobrania sprzętu oświetleniowego, źródła światła, zapewnienia wymaganej jakości oświetlenia (poziom natężenia oświetlenia, równomierność, ograniczenie olśnienia); do umożliwienia wykonania prawidłowej konserwacji.
Pojęcie "oświetlenie integralne" oznacza, że maszyna lub urządzenie powinny być fabrycznie wyposażone w oświetlenie specjalnie zaprojektowane do tego celu. Jeśli producent nie uważał za konieczne zastosowanie oświetlenia integralnego, a warunki lokalne tego wymagają, można dodatkowo oświetlenie stanowiska pracy uzupełnić o oświetlenie miejscowe, które jest dodatkowym oświetleniem niektórych obszarów przestrzeni stanowiska pracy, włączanym i sterowanym niezależnie od oświetlenia ogólnego. Do takiego oświetlenia (nieprzenośnego i niemontowanego na maszynie) nie jest wymagane oświetlenie bezpieczne o napięciu 24 V. Pracodawca powinien jednak stosować się do wskazań producenta oświetlenia, a montaż oświetlenia powierzyć specjalistom.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.