Główną przyczyną tych trudności jest fakt, że kandydaci nie spełniają stawianych im wymagań - przede wszystkim w zakresie posiadanych kompetencji i braku odpowiedniego doświadczenia zawodowego.
Za brakujące kompetencje pracodawcy uznawali te, które jednocześnie były ich zdaniem najbardziej potrzebne w pracy. Ponad połowa pracodawców poszukujących pracowników mówiła o brakach kompetencji zawodowych kandydatów, i to praktycznie bez względu na grupę zawodową, w której dany pracownik był poszukiwany.
Jednocześnie, mimo względnie stałej sytuacji w zakresie potrzeb zatrudnieniowych, z roku na rok rośnie pesymizm pracodawców dotyczący przyrostu zatrudnienia. Wiosną 2012 r. tylko co czwarty pracodawca twierdził, że w kolejnych 12 miesiącach zatrudnienie w jego firmie się zwiększy. Pomimo rosnącego pesymizmu pracodawców, należy jednak pamiętać, że przeważającą wśród pracodawców opinią jest pogląd, że zatrudnienie pozostanie na takim samym poziomie. Tego zdania jest nadal 63% badanych.
Od 2010 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim systematycznie analizuje, jak zmienia się struktura i zapotrzebowanie na kompetencje na polskim rynku pracy. W trakcie pięciu edycji badań ankieterzy wysłuchają opinii 350 000 respondentów: pracodawców, pracowników, bezrobotnych, studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także przedstawicieli instytucji szkoleniowych. Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) to unikatowy na skalę Polski i Europy monitoring rynku pracy. Zapraszamy do analizy wyników III edycji badań, które zrealizowane zostały w II kwartale 2012 roku.
Szczegółowe raporty dostępne są na stronie: http://www.bkl.parp.gov.pl