Chrypa, uczucie zaciskania w gardle, głos szybko nam się męczy, nie jesteśmy w stanie zapanować nad odpowiednim tembrem głosu i jego wysokością – to dolegliwości, których nie można lekceważyć. Mogą one oznaczać, że coś złego dzieje się z naszym głosem.

- Problem z głosem może pojawić się u każdej osoby. Oczywiście predysponowane są osoby, które przede wszystkim posługują się głosem zawodowo, ale również te, które mówią dużo – mówi newsrm.tv dr n.med. Paweł Szwedowicz, specjalista otorynolaryngolog, chirurg głowy i szyi, Optimum Klinika Głowy i Szyi. – W zapobieganiu problemów z głosem najważniejsza jest profilaktyka. Osoby zawodowo posługujące się głosem powinny mieć wcześniej wykonane badania – dodaje specjalista.

W dzisiejszym świecie wszechobecnej komunikacji głos stanowi jedno z głównych bądź główne narzędzie pracy w 80-90% zawodów. Coraz więcej osób pracujących głosem odczuwa dolegliwość. Problem nie dotyczy już tylko nauczycieli, ale także przedstawicieli handlowych, pracowników infolinii, telemarketerów, wykładowców a nawet polityków i biznesmenów.

Źródło: newsrm.tv, stan z 11.05.2017 r.