W dofinansowanym ze środków unijnych programie pod nazwą „Nowy start z nowymi kwalifikacjami – program wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” weźmie udział w sumie 130 osób - poinformował płocki Urząd Miasta.

Program to efekt porozumienia z czerwca 2011 r. między samorządem Płocka, tamtejszym zakładem karnym i Ministerstwem Sprawiedliwości. Była to wtedy pierwsza w Polsce tego typu umowa w ramach projektu resocjalizacji poprzez pracę.

Według płockiego Urzędu Miasta, uczestnicy projektu będą mogli odbyć szkolenia zawodowe, dzięki którym podniosą swoje kwalifikacje lub zdobędą zupełnie nowe zawody. Będą mogli także skorzystać ze wsparcia psychologiczno-doradczego W programie przewidziano m.in. szkolenia dla kierowców wózków jezdniowych, operatorów koparko-ładowarki, kucharzy, zajęcia z podstaw języka angielskiego, porady prawnika, psychologa, doradcy zawodowego.

Wśród uczestników programu 90 osób to bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie znaleźli zatrudnienia. Pozostałe 40 osób to skazani, którym do końca odbywania kary pozostało maksymalnie 2 lata. Realizacją projektu, który rozpocznie się jeszcze w tym półroczu, zajmą się: Zakład Doskonalenia Zawodowego w Płocku we współpracy z tamtejszym Miejskim Urzędem Pracy i Zakładem Karnym.

„Dokładna data zależy od tego, kiedy zostanie podpisana umowa z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych. W tej chwili Zakład Doskonalenia Zawodowego, jako lider, przygotowuje dokumentację do umowy” – wyjaśniła Małgorzata Palusińska z zespołu ds. medialnych płockiego Urzędu Miasta.

Podkreśliła, że skazani, którzy przebywają w płockim Zakładzie Karnym, rozpoczną szkolenia jeszcze w trakcie odsiadywania kary. „Zajęcia teoretyczne będą odbywały się na terenie zakładu karnego, praktyczne poza nim. Skazani będą przewożeni na miejsce w towarzystwie opiekunów. Transport zapewni zakład karny” – dodała Palusińska.

Rzeczniczka płockiego Zakładu Karnego Marlena Kubera powiedziała, że wśród kryteriów typowania skazanych do programu aktywizacji zawodowej, oprócz stosunkowo krótkiego terminu do zakończenia odbywania kary, uwzględniano także to, że zakwalifikowani ostatecznie do projektu nie brali wcześniej udziału w żadnych szkoleniach i kursach.

(PAP)

 

mb/ bos/