Oskładkowanie umów zleceń dopiero od stycznia 2016 r.
\

Przepisy dotyczące oskładkowania umów zleceń będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2016 r., natomiast oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych od 1 stycznia 2015 r. - taką poprawkę przegłosowali posłowie z sejmowej podkomisji ds. rynku pracy - informują Pracodawcy RP.

Pierwotnie projekt ustawy przewidywał 3-miesięczne vacatio legis.

W trakcie prac legislacyjnych nad nowelizacją Pracodawcy RP wielokrotnie zwracali uwagę na jej niekorzystne skutki w postaci wzrostu pozapłacowych kosztów pracy. W celu uniknięcia kolejnych wydatków niektórzy przedsiębiorcy mogliby zdecydować się na redukcję zatrudnienia czy przeniesienie działalności do szarej strefy.

Z kolei zdaniem kunstytucjonalistów zbyt krótki (3-miesięczny) czas vacatio legis narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Projektowane zmiany są ściśle powiązane z prawem zamówień publicznych: przedsiębiorcy, którzy mają zawarte kilkuletnie kontrakty, muszą mieć czas na przygotowanie się do nowych regulacji oraz złagodzenie skutków wzrostu obciążeń publicznoprawnych.

Konieczność wydłużenia vacatio legis dostrzega także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który potrzebuje odpowiedniego czasu na dostosowanie swoich systemów informatycznych.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 11 września 2014 r.

Data publikacji: 11 września 2014 r.