Minister Gospodarki określił zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dotyczące projektowania i wytwarzania, a następnie wprowadzania do obrotu lub oddawania do użytku maszyn i ich wyposażenia wymiennego, elementów bezpieczeństwa, osprzętu do podnoszenia oraz łańcuchów, lin i pasów (tzw. zawiesi), odłączalnych urządzeń do mechanicznego przenoszenia napędu (np. z ciągnika do maszyny rolniczej), a także maszyn tzw. nieukończonych, czyli podzespołów, które wejdą w skład maszyn bardziej złożonych. Ponadto w r.z.w.m. zostały określone procedury oceny zgodności, sposób oznakowania maszyn oraz wzór znaku CE.
Zgodnie z r.z.w.m. maszyna powinna być zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem wyników oceny ryzyka zawodowego, dlatego przed lub w trakcie projektowania maszyny jej producent powinien zapewnić przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego w celu określenia zasadniczych wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, mających zastosowanie do tej maszyny. W procesie oceny ryzyka producent powinien w szczególności zidentyfikować zagrożenia, jakie może stwarzać maszyna i związane z tym sytuacje niebezpieczne, oszacować to ryzyko, biorąc pod uwagę ciężkość możliwych urazów lub uszczerbku na zdrowiu i prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a następnie ocenić ryzyko w celu ustalenia, czy wymagane jest jego zmniejszenie. Producent powinien określić ograniczenia dotyczące danej maszyny, w tym z jednej strony - zastosowania zgodne z jej przeznaczeniem, z drugiej zaś - wszelkie możliwe do przewidzenia niewłaściwe (a więc zabronione) jej użycie.

Maszyna powinna być zaprojektowana i wykonana tak, aby nadawała się do realizowania swojej funkcji oraz mogła być obsługiwana, regulowana i konserwowana, nie stwarzając zagrożeń dla osób wykonujących te czynności w przewidzianych warunkach.
Jeżeli przy uwzględnieniu aktualnego poziomu techniki spełnienie celów określonych w zasadniczych wymaganiach jest niemożliwe, maszyna powinna być zaprojektowana i wykonana w sposób zapewniający maksymalne zbliżenie się do tych celów. Podczas projektowania powinny być przewidziane i zastosowane środki, mające na celu wyeliminowanie wszelkiego ryzyka w okresie całego założonego czasu "życia" maszyny - obejmującego jej transport, montaż, demontaż, unieruchomienie, ze złomowaniem włącznie.
Maszyna powinna być zaprojektowana i wykonana tak, aby zapobiec niewłaściwemu jej użyciu, jeżeli takie użycie wywołałoby ryzyko. W przypadku, gdy maszyna jest zaprojektowana w sposób umożliwiający jej niewłaściwe użycie, w instrukcji obsługi powinna być zawarta informacja ostrzegająca użytkownika o niedozwolonych sposobach użytkowania danej maszyny.

Ponadto maszyna powinna być zaprojektowana i wykonana z uwzględnieniem zasad ergonomii, aby w przewidzianych warunkach jej użytkowania ograniczyć do minimum dyskomfort, zmęczenie oraz obciążenie fizyczne i psychiczne odczuwane przez operatora. W szczególności projektant powinien wziąć pod uwagę różnorodność warunków fizycznych operatorów, ich siły i wydolności, zapewnić wystarczającą przestrzeń dla ruchów operatora, unikać wymuszania tempa pracy przez maszynę, nie zmuszać operatora do obserwacji wymagającej długotrwałej koncentracji oraz dostosować wzajemne oddziaływania operatora i maszyny do dających się przewidzieć cech operatorów.

Układy sterowania maszyny powinny być tak zaprojektowane i wykonane, aby zapewniały bezpieczeństwo oraz zapobiegały powstawaniu sytuacji zagrożenia, aby defekty sprzętu komputerowego, oprogramowania układu sterowania czy układów logicznych nie prowadziły do powstawania sytuacji niebezpiecznych. Układy sterowania muszą być odporne na obciążenia wynikające z zamierzonego zastosowania i na wpływy czynników zewnętrznych, w tym na możliwe do przewidzenia błędy ludzkie w trakcie pracy, mogące prowadzić do powstawania sytuacji niebezpiecznych.

Uruchomienie maszyny powinno być możliwe tylko przez zamierzone włączenie urządzenia sterującego przewidzianego do tego celu. Wymóg ten obowiązuje także w przypadku ponownego uruchomienia maszyny po jej zatrzymaniu, niezależnie od przyczyny zatrzymania oraz wprowadzenia znaczących zmian w warunkach pracy maszyny. Projektant i producent mają obowiązek zapewnić, aby maszyna nie mogła uruchomić się nieoczekiwanie, a parametry maszyny nie mogły zmieniać się w sposób niekontrolowany, jeżeli taka zmiana może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych. Po wydaniu polecenia zatrzymania maszyna powinna bezwzględnie zatrzymać się, a automatyczne lub ręczne zatrzymywanie części ruchomych nie może zostać zakłócone. Urządzenia ochronne powinny zapewniać skuteczną ochronę.
Elementy układu sterowania związane z bezpieczeństwem muszą działać w sposób spójny w całym zespole maszyn, a żadna ruchoma część maszyny ani element zamocowany w maszynie nie mogły odpaść lub zostać wyrzucone. Maszyna powinna być wyposażona w urządzenie sterujące umożliwiające całkowite i bezpieczne zatrzymanie maszyny, a z chwilą zatrzymania maszyny lub wyłączenia jej niebezpiecznych funkcji, zasilanie odpowiednich napędów uruchamiających powinno zostać odłączone.
Maszyna powinna być wyposażona w co najmniej jedno urządzenie do zatrzymywania awaryjnego. Poszczególne części maszyny i ich połączenia powinny wytrzymać obciążenia występujące podczas użytkowania, a trwałość użytych materiałów powinna być dostosowana do rodzaju miejsca pracy maszyny, przewidzianego przez producenta, z uwzględnieniem zmęczenia, starzenia, korozji i ścierania materiałów.

Przy doborze osłon lub urządzeń ochronnych, osłony, których zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami stwarzanymi przez ruchome elementy przenoszenia napędu, powinny być osłonami stałymi, czyli mocowanymi w sposób umożliwiający ich otwarcie lub demontaż wyłącznie przy użyciu narzędzi, a tam gdzie jest to możliwe, usunięcie elementów mocujących powinno uniemożliwiać pozostawienie osłon na swoim miejscu (czyli w praktyce usunięcie mocowania powinno spowodować odpadnięcie osłony). Jeżeli przewiduje się konieczność częstego dostępu do ruchomych elementów maszyny, zaleca się stosowanie ruchomych osłon blokujących.
Maszyna zasilana energią elektryczną powinna być tak zaprojektowana, wykonana i wyposażona, aby wyeliminować zagrożenia o charakterze elektrycznym (np. porażeniem, pożarem). Do maszyn pracujących w określonych zakresach napięć mają zastosowanie przepisy dotyczące urządzeń elektrycznych przeznaczonych do pracy w tych zakresach.

Maszyna powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby emisja hałasu albo drgania wytwarzane przez maszynę, były ograniczone do możliwie najniższego poziomu - przy wykorzystaniu postępu technicznego i dostępności środków redukcji hałasu i tłumienia drgań, w szczególności u źródła ich powstawania. Konstrukcja maszyny powinna umożliwiać bezpieczny dostęp do wszystkich obszarów niezbędnych podczas obsługi, regulacji i konserwacji. Informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednoznaczne i zrozumiałe. Nie należy stosować nadmiaru informacji, aby nie przeciążać percepcji operatora. Maszyna wprowadzana do obrotu lub oddawana do użytku musi być wyposażona w instrukcję lub instrukcje. Instrukcja powinna być sporządzona w co najmniej jednym języku oficjalnym Unii Europejskiej. Maszyna powinna być wyposażona w "Instrukcję oryginalną" oraz w "tłumaczenie instrukcji oryginalnej". Instrukcje maszyn sprzedawanych i użytkowanych na terenie naszego kraju powinny być przetłumaczone na język polski.