Pracodawca planuje zawrzeć z obcokrajowcem umowę zlecenie na jednodniowe sędziowanie meczu. Obcokrajowiec posiada międzynarodową licencję sędziowską oraz stałe miejsce zatrudnienia za granicą.
Czy zleceniobiorca podlega polskiemu ustawodawstwu z zakresu ubezpieczeń społecznych?

Jeżeli obcokrajowiec podlega systemowi zabezpieczenia społecznego innego niż Polska państwa członkowskiego UE/EOG lub Szwajcarii bądź na mocy umowy międzynarodowej w sprawie zabezpieczenia społecznego, której stroną jest Polska, wyłączony jest wobec niego polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.) - dalej u.s.u.s., osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia (za wyjątkiem zleceniobiorcy będącego uczniem lub studentem, który nie ukończył 26 lat) podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowy. Jeżeli zlecenie jest wykonywane w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę dla zleceniobiorcy na mocy art. 12 ust. 1 i 3 u.s.u.s. obowiązkowe jest również ubezpieczenie wypadkowe. Zleceniobiorca, który obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, na swój wniosek, podlega ubezpieczeniu chorobowemu.
Przepisy u.s.u.s. nie znajdują zastosowania do osoby wykonującej pracę na podstawie umowy zlecenia na terytorium Polski, jeżeli z mocy odrębnych przepisów wyłączone jest wobec niej polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego. Przepisami takimi mogą być przepisy rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971, s. 2) - dalej r.s.s.z.s., bądź umowy międzynarodowej w sprawie zabezpieczenia społecznego, której stroną jest Polska.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 r.s.s.z.s. osoby, do których stosuje się r.s.s.z.s. (przede wszystkim obywatele państw członkowskich UE/EOG) podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego UE/EOG, a ustawodawstwo to określa się zgodnie z art. 13-17a r.s.s.z.s. Z art. 14 ust. 2 lit. b pkt i r.s.s.z.s. wynika, że osoba zatrudniona na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich UE/EOG, podlega ustawodawstwu z zakresu zabezpieczenia społecznego państwa członkowskiego UE/EOG, na terytorium którego zamieszkuje, jeżeli wykonuje część swojej działalności na tym terytorium lub jeżeli jest związana z kilkoma przedsiębiorstwami, lub z kilkoma pracodawcami mającymi zarejestrowaną siedzibę, lub miejsca prowadzenia działalności na terytorium różnych państw członkowskich UE/EOG. Przepisy r.s.s.z.s. stosuje się także do Szwajcarii. Obcokrajowiec, który na podstawie umowy zlecenia ma poprowadzić zawody sportowe jako sędzia może z tego tytułu nie podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce z uwagi na to, że na mocy przepisów r.s.s.z.s. właściwe dla niego jest ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego innego niż Polska państwa członkowskiego UE/EOG lub Szwajcarii.
Zleceniobiorca może również nie podlegać obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywanej na terytorium Polski umowy zlecenia, jeżeli wyłączone jest wobec niego polskie ustawodawstwo z zakresu zabezpieczenia społecznego na mocy postanowień umowy międzynarodowej w sprawie zabezpieczenia społecznego, której stroną jest Polska. Jeżeli przepisy r.s.s.z.s., ani postanowienia umowy międzynarodowej nie wyłączają wobec zleceniobiorcy polskiego ustawodawstwa z zakresu zabezpieczenia społecznego, to z tytułu wykonywanej na terytorium Polski umowy zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.