Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Dana czynność transportowa jest wykonywana do 4 razy na godzinę, a jej łączny czas trwania mieści się w 4 godzinach na dobę. Czy w związku z tym można obciążyć pracownika codziennie (zmiana robocza) pracą dorywczą przez 4 godziny? Czy można pracownikowi kazać rozładowywać/przenosić materiały o wadze 40 kg przez 4 godziny dziennie przez 5 kolejnych dni?

Odpowiedź

Przez prace dorywcze rozumie się ręczne przemieszczanie przedmiotów, ładunków lub materiałów nie częściej niż cztery razy na godzinę, jeżeli łączny czas wykonywania tych prac nie przekracza czterech godzin na dobę. Powyższe oznacza, że pracownik może w trakcie godziny przenieść przedmiot maksymalnie cztery razy.

Uzasadnienie

Pojęcie pracy dorywczej dla transportu ręcznego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313 z późn. zm.) – dalej r.r.p.t. Zgodnie z § 2 pkt 2 r.r.p.t., przez prace dorywcze rozumie się ręczne przemieszczanie przedmiotów, ładunków lub materiałów nie częściej niż cztery razy na godzinę, jeżeli łączny czas wykonywania tych prac nie przekracza czterech godzin na dobę. Powyższe oznacza, że pracownik może w trakcie godziny przenieść przedmiot maksymalnie cztery razy.

Praca polegająca na ciągłym (przekraczającym cztery dźwignięcia) przenoszeniu materiałów/elementów o wadze 40 kg przez 4 godziny na dobę ma charakter pracy stałej. Byłaby ona niedopuszczalna z uwagi na fakt, że stosownie do § 13 r.r.p.t., masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez jednego pracownika nie może przekraczać 30 kg przy pracy stałej.

Grzegorz Łyjak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2016 r.