Instytucje państwowe podejmują szereg działań zmierzających do zwiększenia aktywności zawodowej starszych pracowników. Działania mają sprzyjać poprawie kwalifikacji, umiejętności i efektywności pracy tych pracowników.

Jednak jeśli spojrzymy na statystykę te podejmowane działania nie przynoszą niestety zamierzonych efektów. W roku 2010 w szkoleniach finansowanych z Funduszu Pracy uczestniczyło 469 osób, które ukończyły 45 lat. W roku 2011 było już ich tylko 153.
 
Uzasadnienia trzykrotnego spadku w aktywności szkoleniowej, oczywiście, można szukać w kwocie przeznaczanej na aktywizację zawodową tej grupy (w roku 2010 była to kwota 6,4 mld zł zaś w roku 2011 tylko 3,2 mld zł). Rzeczywiście, kwoty przeznaczane na szkolenia były w roku 2011 o połowę mniejsze ale też zainteresowanie szkoleniami ze strony zainteresowanych jak i pracodawców niewielkie.
 
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż są to takie urzędy pracy w Polsce gdzie w ubiegłym roku żadna osoba powyżej 45 roku życia nie wykazała poważnego zainteresowania uczestnictwem w szkoleniu lub studiach podyplomowych.
 

Niektórzy wskazują, iż po stronie pracowników problem tkwi w braku wiedzy odnośnie możliwości uczestniczenia w szkoleniach z Funduszu Pracy. Natomiast w przypadku dla pracodawców problemem jest konieczność przeorganizowania pracy ze względu na udział pracownika w szkoleniu lub studiach podyplomowych. Niestety, co przykre, często jest tak, że pracodawcom po prostu nie zależy na podnoszeniu kwalifikacji przez tych pracowników.

Małgorzata Skibińska