W ocenie Dziekońskiego, Niemcy "przekraczają zasady proporcjonalności" w swoich regulacjach prawnych dotyczących nałożenia reżimu płacy minimalnej na osoby świadczące usługi transportowe, wjeżdżające lub przejeżdżające przez Niemcy.

Czytaj: Polscy ministrowie rozmawiali z niemieckimi ws. przewoźników

W piątkowej rozmowie z dziennikarzami minister zwrócił uwagę, że UE - na wniosek Polski, a także innych "nowych" krajów członkowskich - wystąpiła do Niemiec z prośbą o wyjaśnienie przesłanek tych zmian. Według niego, mogą one naruszać zasady wolności i swobody świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej.

Jak zauważył, około 100 tys. polskich przewoźników przejeżdża przez teren Niemiec lub dostarcza tam towary.

Dziekoński zapewnił, że prezydent "z uwagą śledzi" kwestie związane z wprowadzeniem w Niemczech nowych przepisów o płacy minimalnej. "Polska ma znaczącą nadwyżkę w handlu zagranicznym z Niemcami, a także w UE i transport drogowy odgrywa tu szczególną rolę" - zwrócił uwagę prezydencki minister.

Jak mówił, ze strony nie tylko Polski, ale także innych krajów UE tworzy się jednolity front wobec tego pochopnego rozstrzygnięcia dotyczącego stosowania płacy minimalnej w odniesieniu do przewoźników.

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,50 euro za godzinę.

Czytaj: Niemieckie przepisy dot. minimalnej pensji mogą doprowadzić do zwolnień

Według władz w Berlinie stawka minimalna obowiązuje również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której samochód przejeżdżałby tranzytem przez terytorium Niemiec, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

Niemieckie regulacje uderzają w polskie firmy transportowe, ale cieszą związkowców.

W piątek odbyło się w tej sprawie spotkanie premier Ewy Kopacz z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim i komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbietą Bieńkowską.

(PAP)