Płatnik składek oraz osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne mają obowiązek do 31 maja powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego w okresie od 1 marca 2012 r. do 28 lutego 2013 r.
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 170 z późn. zm.), osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne ma obowiązek niezwłocznie powiadomić organ rentowy ZUS o osiąganiu przychodu i jego wysokości, a po zakończeniu roku rozliczeniowego, w terminie do 31 maja następnego roku rozliczeniowego – o wysokości przychodu uzyskanego w danym roku rozliczeniowym z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku.
Taki sam obowiązek spoczywa na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej.
Informacje te służą ZUS do ustalenia przychodu, który ma wpływ na wysokość wypłacanego świadczenia. Świadczenie przedemerytalne jest bowiem zmniejszane lub zawieszane z uwagi na wysokość dodatkowego zarobku. Ustawa wprowadziła dwa progi zarobkowe. Pierwszy z nich określa dopuszczalną kwotę przychodu. Jest to kwota stanowiąca 25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. Druga - to graniczna kwota przychodu, stanowiąca 70% tego wynagrodzenia.
W celu dokonania rozliczenia rocznego ZUS ustala łączną kwotę przychodu osiągniętą w okresie roku rozliczeniowego i porównuje ją z: roczną dopuszczalną kwotą przychodu i z roczną graniczną kwotą przychodu.
Jeżeli kwota przychodu uzyskana w roku rozliczeniowym przekroczyła roczną dopuszczalną kwotę przychodu, nie przekroczyła jednak rocznej granicznej kwoty przychodu, organ rentowy ustala łączną kwotę zmniejszenia (o kwotę tego przekroczenia) w roku rozliczeniowym. Jeżeli natomiast kwota przychodu przekroczyła roczną graniczną kwotę przychodu, organ rentowy ustala, że w roku rozliczeniowym świadczenie przedemerytalne podlegało zawieszeniu.
Jeżeli w roku rozliczeniowym świadczenie przedemerytalne zostało wypłacone w wysokości innej niż wynikająca z powyższych rozliczeń a kwota wypłaconych świadczeń była wyższa od kwoty wynikającej z rozliczenia, to ZUS ustala kwotę nienależnie pobranych świadczeń i dochodzi jej zwrotu. W przypadku, gdy kwota wypłaconych świadczeń była niższa od kwoty wynikającej z rozliczenia - ZUS dokonuje zwrotu kwoty świadczenia.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl, stan z dnia 24 maja 2013 r.