Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Czy wynagrodzenie za czas przestoju przysługuje pracownikowi przebywającemu na urlopie wypoczynkowym?
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze miesięczne, w czasie godzin pracy ma przerwę 2 godziny (przebywa w domu) za ten czas przysługuje mu wynagrodzenie za czas przestoju.
Odpowiedź:
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. jeśli pracownik zatrudniony jest w przerywanym czasie pracy, o którym mowa w art. 139 k.p., to za urlop wypoczynkowy powinien otrzymać również wynagrodzenie za przerwę w przerywanym czasie pracy. Jeśli pracodawca nie wprowadził pracownikowi przerywanego czasu pracy, to za czas przerwy pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Do obliczenia wynagrodzenia urlopowego pracownika stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) – dalej r.z.u.u.w., a w szczególności przepisy § 6-12 r.z.u.u.w. Wynika z nich, że wynagrodzenie urlopowe oblicza się dzieląc tzw. podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta podstawa, a następnie mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.
Zgodnie z § 8 r.z.u.u.w. składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem wynagrodzenia określonego w stałej stawce miesięcznej (które uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu), uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Składnikiem wynagrodzenia przysługującym za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc (jak mówi § 8 r.z.u.u.w.) będzie także stawka godzinowa wynagrodzenia, a także stawka za przerwę w przerywanym czasie pracy.
Magdalena Rycak,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 31.08.2015 r.