Czy przy wręczaniu kary nagany pracownik musi w jakiś sposób potwierdzić otrzymanie pisma?

Podczas rozmowy z pracownikiem były obecne dwie osoby (kierownik i pracownik działu HR). Pracownik został wysłuchany, otrzymał pismo z karą nagany, a drugi identyczny egzemplarz z datą trafił do akt. Całe spotkanie było na tyle emocjonującym wydarzeniem, że pracownik na piśmie nie złożył podpisu.

Czy jest on konieczny?

Czy jeśli go nie ma to należy go jakoś uzupełnić?

Pracownik nie jest zobowiązany do podpisania się pod nałożoną karą porządkową. Istotne jest tylko to żeby został poinformowany o nałożeniu kary w odpowiedni sposób oraz aby umożliwiono mu odebranie pisma nakładającego tę karę. Jeżeli pracownik nie zechce podpisać się na dokumencie nakładającym na niego karę nagany pracodawca powinien sporządzić odpowiednią notatkę na ten temat dla celów dowodowych.

Na podstawie art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować kary porządkowe, tj. karę upomnienia i karę nagany. Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia (art. 109 § 1 k.p.). Ponadto stosownie do art. 109 § 2 k.p. kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika. Pracownik nie jest zobowiązany do podpisania się pod nałożoną karą porządkową. Istotne jest tylko to żeby został poinformowany o nałożeniu kary w odpowiedni sposób oraz aby umożliwiono mu odebranie pisma nakładającego tą karę. Jeżeli pracownik nie zechce podpisać się na dokumencie nakładającym na niego karę nagany pracodawca powinien sporządzić odpowiednią notatkę na ten temat dla celów dowodowych. Niepodpisanie kary nagany przez pracownika nie świadczy o jego nieważności.