W zeszłym roku aż co trzeci Polak dodatkowo pracował w domu bez wynagrodzenia. Według sondażu CBOS na działalność zarobkową przeznacza średnio 46 godzin w tygodniu. Unijne statystyki nie pozostawiają wątpliwości - Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.

Nic więc dziwnego, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (z ang. work-life balance) uplasowała się w Polsce poniżej światowej średniej. Ponad połowa ankietowanych Polaków stwierdziła, że przeznacza teraz więcej czasu na pracę niż wcześniej. Zachwianie równowagi praca – życie osobiste nie jest jednak powodem do rozstania się z firmą. Trudna sytuacja na rynku pracy sprawiła, że tylko 8 proc. polskich pracowników zdecydowałoby się na taki krok. Dla pozostałych o wiele bardziej liczą się zarobki i możliwość zdobycia awansu.
W chwili obecnej niewiele firm może pochwalić się polityką work-life balance. Zwykle są to firmy startujące w rankingach najlepszych pracodawców. Krzysztof Kosy, psycholog biznesu stoi na stanowisku, że tendencja ta ulegnie zmianie dopiero wtedy, gdy koniunktura na rynku pracy wyraźnie się poprawi.