W ostatnim dniu swojej kadencji Prezydent Bronisław Komorowski podpisał zgłoszoną przez siebie ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Jedną z nich jest likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W zamian zwiększony został wymiar urlopu rodzicielskiego.
Głównym celem ustawy jest wprowadzenie rozwiązań mających ułatwić godzenie życia rodzinnego z życiem zawodowym, w szczególności poprzez uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz ukształtowanie innych uprawnień związanych z rodzicielstwem w sposób bardziej dostosowany do potrzeb pracowników–rodziców.
Podstawową część nowelizacji stanowią zmiany do Kodeksu pracy. Dotyczą one terminologii stosowanej obecnie do urlopów związanych z rodzicielstwem i opieką nad dzieckiem oraz modyfikują dotychczasowe uregulowania w tym zakresie.
Ustawa „likwiduje” dodatkowy urlop macierzyński i dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, w konsekwencji statuując nowe rodzaje urlopów związanych z opieką nad dzieckiem:
- urlop macierzyński (20 tygodni – przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie, zaś w zwiększonym wymiarze w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka, maksymalnie do 37 tygodni),
- urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego (wymiar wynosi odpowiednio jak dla urlopu macierzyńskiego, z tym że stosowane jest ograniczenie wiekowe dziecka do ukończenia 7 lat lub 10 przy odroczonym obowiązku szkolnym, jak obecnie),
- urlop rodzicielski (32 tygodnie – przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie, a 34 tygodnie w pozostałych przypadkach, urlop przysługuje do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat),
- urlop ojcowski (w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy),
- urlop wychowawczy (w wymiarze 36 miesięcy, na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 6 lat).
Uchwalona ustawa przewiduje nowe szczegółowe uregulowania w zakresie każdego z ww. urlopów.
Ustawa nowelizuje ponadto 26 ustaw w zakresie powiązanym ze zmianą Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym urlopów związanych z opieką nad dzieckiem.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 2 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisu Kodeksu pracy dotyczącego obowiązku skorzystania z 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie, w przypadku gdy matka-pracownica nie opiekuje się dzieckiem, które zostało umieszczone w zakładzie opiekuńczym, oddane do pieczy zastępczej lub porzucone (obowiązuje on od 1 marca 2016 r.).
Źródło: www.prezydent.pl, stan z dnia 6 sierpnia 2015 r.