Pytanie pochodzi z Serwisu BHP.

Problematyka poruszona w pytaniu nie została wprost uregulowana w obowiązujących przepisach.
Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych reguluje ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) - dalej u.z.p.t. Przepis art. 9 u.z.p.t. nakłada na pracodawcę użytkownika obowiązek dostarczenia pracownikowi tymczasowemu odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, zapewnienia napojów i posiłków profilaktycznych, przeprowadzenia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustalenia okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego oraz informowania o tym ryzyku. Jednocześnie jednak w art. 9 ust. 3 pkt 2 u.z.p.t. ustawodawca zastrzegł, że przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić na piśmie m.in. zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy innych niż określone w art. 9 ust. 2a u.z.p.t. W konsekwencji, jeśli obowiązek taki został przewidziany w stosownej umowie, pracodawca użytkownik może zostać obciążony obowiązkiem skierowania pracownika tymczasowego na badania okresowe.
Zgodnie z art. 229 § 1 zd. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94), badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
W przedstawionym przypadku mamy jednak do czynienia ze specyficzną sytuacją - występują tu bowiem trzy podmioty - pracownik, pracodawca użytkownik i pracodawca-agencja pracy tymczasowej. Jak wskazano powyżej, obowiązek skierowania pracownika na badania okresowe co do zasady ciąży na ostatnim z wymienionych podmiotów. Skoro więc przedmiotowy pracownik podpisał umowę z nową agencją pracy tymczasowej, to formalnie ma on nowego pracodawcę, na którym ciąży ustawowy obowiązek skierowania go na badania okresowe. Niestety obowiązujące przepisy nie wskazują wprost, w jaki sposób można rozwiązać tego rodzaju problem. W mojej ocenie zastosowanie w tym wypadku wykładni celowościowej przedmiotowych przepisów prowadzi jednak do wniosku, że ponowne wykonanie badań nie będzie konieczne, jeśli nowa agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik postanowią w łączącej ich umowie, że obowiązek skierowania na badania okresowe będzie ciążył na pracodawcy użytkowniku. W takiej sytuacji niecelowym bowiem będzie ponowne przeprowadzanie badań w sytuacji, gdy rodzaj i zakres wykonywanej przez pracownika pracy nie uległ zmianie. Jeśli jednak strony umowy nie nałożą w jej postanowieniach na pracodawcę użytkownika obowiązku skierowania pracownika tymczasowego na te badania, to w mojej ocenie agencja pracy tymczasowej będzie musiała dopełnić tego obowiązku we własnym zakresie.
Obowiązek przechowywania orzeczenia wydanego na podstawie badań lekarskich, o których mowa w art. 229 § 1, 2 i 5 k.p. nakłada na pracodawcę § 7 tego przepisu. Jednocześnie, jak wynika z § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332) - dalej r.b.l., orzeczenia lekarskie są wydawane w formie zaświadczeń określonych w załącznikach nr 2 i 3 do r.b.l., a lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne przekazuje je pracownikowi i pracodawcy. Właśnie w takiej formie, a więc w formie oryginału przekazanego przez lekarza, należy przechowywać je w aktach osobowych pracownika.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.