Regulamin Rady Polityki Pieniężnej.

UCHWAŁA
RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ
z dnia 21 lutego 1998 r.
w sprawie regulaminu Rady Polityki Pieniężnej.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 140, poz. 938) uchwala się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Rady Polityki Pieniężnej, stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ

§  1.
Regulamin określa tryb działania Rady Polityki Pieniężnej, zwanej dalej "Radą".
§  2.
Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz w miesiącu, w dniu ustalonym przez Radę. Posiedzenia te zwołuje Przewodniczący Rady.
§  3.
1.
Posiedzenia Rady mogą być również zwoływane z inicjatywy własnej Przewodniczącego Rady lub na pisemny wniosek trzech jej członków. Wniosek określa proponowany przedmiot obrad i zawiera uzasadnienie potrzeby zwołania posiedzenia.
2.
Posiedzenia zwołane na wniosek członków Rady odbywają się nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.
§  4.
Podpisane przez Przewodniczącego Rady zawiadomienie o posiedzeniu, wraz z jego porządkiem oraz materiałami dotyczącymi przedmiotu obrad, przekazywane są członkom Rady, przedstawicielowi Rady Ministrów i Zarządowi Narodowego Banku Polskiego (NBP), co najmniej trzy dni przed posiedzeniem.
§  5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Rady może zwołać posiedzenie bez zachowania trybu i terminów, o których mowa w § 3 i § 4.
§  6.
1.
W posiedzeniach Rady może uczestniczyć przedstawiciel Rady Ministrów bez prawa udziału w głosowaniu.
2.
Na posiedzenia Rady, za jej zgodą, mogą zostać zaproszeni przez Przewodniczącego Rady pracownicy NBP.
3.
Na posiedzeniu Rada może wysłuchać opinii ekspertów zewnętrznych.
§  7.
Posiedzenia Rady otwiera, prowadzi i zamyka Przewodniczący Rady.
§  8.
Przedmiotem posiedzeń Rady są sprawy zastrzeżone do jej kompetencji w ustawie o Narodowym Banku Polskim.
§  9. 1
 
1.
Obrady Rady prowadzi się w trybie zastrzeżonym.
2.
Przewodniczący Rady zarządza prowadzenie obrad nad poszczególnymi punktami porządku lub całością obrad w trybie poufnym, tajnym lub ściśle tajnym, jeżeli prowadzenie obrad w tym trybie wynika z przepisu ustawy.
3.
Rada może zarządzić poufność obrad w przypadkach nie wymienionych w ust. 2.
§  10. 2
 
1.
Członkowie Rady przy głosowaniu uchwał mogą głosować tylko "za" lub "przeciw".
2.
Uchwały Rady podejmowane są w głosowaniu większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
W przypadku gdy uchwała jest wielopunktowa, głosowanie przeprowadza się kolejno nad każdym punktem oddzielnie, po czym głosuje się nad całością uchwały. Wyniki ostatniego głosowania ogłaszane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
4.
Przewodniczącemu i członkom Rady przysługuje prawo zgłaszania zdania odrębnego, jeżeli nie zgadzają się z treścią podjętej uchwały.
5.
Uchwały Rady podpisywane są przez przewodniczącego i wszystkich członków Rady biorących udział w głosowaniu. Członek Rady, który głosował przeciw całości uchwały bądź niektórym jej punktom, może zaznaczyć przy swoim podpisie, że zgłasza w tym zakresie zdanie odrębne.
§  11.
1. 3
Z posiedzeń Rady sporządza się protokół przedstawiany Radzie do przyjęcia na najbliższym posiedzeniu zwołanym po upływie 14 dni od posiedzenia, którego protokół dotyczy. Protokół dostarczany jest członkom Rady najpóźniej na 3 dni przed posiedzeniem, na którym ma być przyjęty. W głosowaniu nad przyjęciem protokołu biorą udział tylko członkowie Rady obecni na posiedzeniu, z którego protokół sporządzono.
2. 4
Przyjęty przez Radę protokół podpisuje przewodniczący.
3.
Protokół zawiera:
1)
numer kolejny protokołu,
2)
datę posiedzenia,
3)
listę osób obecnych na posiedzeniu,
4)
porządek obrad,
5)
przebieg i wyniki głosowań,
6)
informację w sprawie powziętych uchwał.
4.
Do protokołu załącza się treść powziętych uchwał, a także zgłoszone i podpisane przez zgłaszających zdania odrębne.
5.
Oryginały protokołów posiedzeń Rady przechowuje Gabinet Prezesa NBP - z wyjątkiem protokołów tajnych, sporządzonych w jednym egzemplarzu i przechowywanych w Kancelarii Tajnej.
6.
Kopie protokołu przekazuje się Przewodniczącemu, członkom Rady i członkom Zarządu NBP, z zastrzeżeniem ust. 5.
7.
Zapis magnetofonowy z posiedzenia Rady jest przechowywany przez Gabinet Prezesa NBP do końca kadencji Rady. Na wniosek członka Rady może zostać sporządzony stenogram z całego posiedzenia lub jego części.
§  12.
Rada w ramach przyznanych jej kompetencji może wystąpić do zarządu NBP z zaleceniem podjęcia określonych działań.
§  13.
1. 5
Projekty uchwał i materiały na posiedzenie Rady, z wyjątkiem protokołu, o którym mowa w § 11, podlegają uprzedniemu rozpatrzeniu przez Zarząd NBP, który przygotowuje do nich swoją opinię.
2.
Opinię, o której mowa w ust. 1, przedstawia na posiedzenie Rady Przewodniczący Zarządu NBP lub każdorazowo wskazany przez niego członek Zarządu NBP.
3.
Rada występuje do Zarządu NBP o przygotowanie określonych innych materiałów analitycznych i informacyjnych dotyczących przedmiotu prac Rady, a będących w dyspozycji NBP.
4.
Rada na bieżąco otrzymuje wszystkie dostępne materiały o charakterze statystycznym, informacyjnym i analitycznym niezbędne do wykonywania przez nią swoich obowiązków.
§  14.
Rada może powoływać zespoły robocze, w których skład mogą wchodzić eksperci zewnętrzni.
§  15. 6
 
1.
W terminach określonych przez Radę Przewodniczący przy udziale co najmniej dwóch członków Rady przekazuje środkom masowego przekazu komunikat o decyzjach podjętych na jej posiedzeniu.
2.
Członkowie Rady mogą udzielać środkom masowego przekazu informacji o podstawach podjętych przez Radę decyzji oraz o zasadach polityki pieniężnej NBP.
§  16. 7
Prezes NBP podejmuje decyzje o zagranicznych wyjazdach członków Rady, w ramach budżetu zatwierdzonego w planie finansowym NBP, kierując się opinią trzyosobowego zespołu wyłonionego przez Radę ze swego grona.
§  17. 8
Obsługę kancelaryjną Rady zapewnia Gabinet Prezesa NBP.
1 § 9 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 29 marca 2000 r. (M.P.00.10.193) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 kwietnia 2000 r.
2 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.
3 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.
4 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.
5 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.
6 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.
7 § 16 dodany przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.
8 § 17 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 6 uchwały z dnia 19 sierpnia 1998 r. (M.P.98.29.409) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 2 września 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024