Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasad prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz trybu postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 22 września 1997 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasad prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz trybu postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Na podstawie art. 32 § 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239, Nr 71, poz. 313 i Nr 121, poz. 591, z 1996 r. Nr 45, poz. 199, Nr 75, poz. 357, Nr 106, poz. 496 i Nr 149, poz. 703 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 7 lipca 1995 r. w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasad prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz trybu postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu (Monitor Polski Nr 35, poz. 420) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
po pkt 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu:

"3a) zakupu lub sprzedaży szczególnych praw z papierów wartościowych (opcji, transakcji terminowych) we własnym imieniu, lecz na rachunek klienta, lub",

b)
po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:

"4a) zakupu lub sprzedaży szczególnych praw z papierów wartościowych (opcji, transakcji terminowych) we własnym imieniu i na własny rachunek w celu dalszej odsprzedaży, lub";

2)
w § 3 w ust. 1:
a)
po pkt 8 dodaje się pkt 8a-8c w brzmieniu:

"8a) zasady i warunki udzielania rekomendacji, zakres odpowiedzialności podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie oraz zasady prowadzenia rejestru zleceń klientów, złożonych na ich podstawie,

8b) tryb i warunki prowadzenia rejestru transakcji,

8c) zasady przeprowadzania przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie transakcji kupna lub sprzedaży szczególnych praw z papierów wartościowych (opcji, transakcji terminowych) oraz obliczania zabezpieczenia, o którym mowa w § 7a ust. 4 pkt 2,"

3)
po § 4 dodaje się § 4a-4c w brzmieniu:

"§ 4a. 1. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie może prowadzić, w trybie i na warunkach określonych w regulaminie, o którym mowa w § 2 ust. 1, rejestr transakcji.

2. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie otwiera rejestr transakcji i dokonuje w nim zapisów na podstawie potwierdzenia realizacji zlecenia otrzymanego w czasie sesji z giełdy lub potwierdzenia zawarcia transakcji, przekazanego przez Centralną Tabelę Ofert w trakcie dnia obrotu.

3. Rejestr transakcji jest prowadzony wyłącznie w celu sprawdzenia pokrycia zleceń składanych w czasie sesji.

4. Rejestr transakcji jest zamykany z chwilą zakończenia sesji.

§ 4b. 1. Rejestr transakcji w banku, będącym bezpośrednim uczestnikiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, prowadzącym rachunek papierów wartościowych klienta na podstawie odrębnego zezwolenia, prowadzony jest na zasadach określonych dla podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie.

2. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, za pośrednictwem którego była przeprowadzona transakcja, przekazuje do banku będącego bezpośrednim uczestnikiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, prowadzącego rachunek papierów wartościowych klienta na podstawie odrębnego zezwolenia, potwierdzenie realizacji zlecenia w celu dokonania przez ten bank zapisu w rejestrze transakcji, jeżeli papiery wartościowe i środki pieniężne klienta są rejestrowane w tym banku.

§ 4c. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, będący bezpośrednim uczestnikiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, przekazuje do podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie nie będącego bezpośrednim uczestnikiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych potwierdzenie realizacji zlecenia w celu dokonania przez ten podmiot zapisu w rejestrze transakcji.";

4)
w § 5:
a)
ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Podstawą do sprawdzenia pokrycia zlecenia złożonego przed sesją jest stan rachunku papierów wartościowych lub rachunku pieniężnego klienta. Klient zobowiązany jest posiadać papiery wartościowe będące przedmiotem zlecenia sprzedaży lub, z zastrzeżeniem § 7 i 8, środki pieniężne w wysokości 100% wartości zlecenia kupna i przewidywanej prowizji.

2. Podstawa do sprawdzenia pokrycia zlecenia złożonego w czasie sesji jest w pierwszej kolejności stan rachunku papierów wartościowych lub rachunku pieniężnego klienta, a w przypadku braku pokrycia zlecenia na tych rachunkach - stan rejestru transakcji, jeżeli podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie prowadzi rejestr transakcji.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a-2c w brzmieniu:

"2a. W przypadku gdy podstawą do sprawdzenia pokrycia zlecenia złożonego w czasie sesji jest stan rachunku papierów wartościowych lub rachunku pieniężnego klienta, klient zobowiązany jest posiadać papiery wartościowe będące przedmiotem zlecenia sprzedaży lub, z zastrzeżeniem § 7 i 8, środki pieniężne w wysokości 100% wartości zlecenia kupna i przewidywanej prowizji.

2b. W przypadku gdy podstawą do sprawdzenia pokrycia zlecenia złożonego w czasie sesji jest stan rejestru transakcji, zapisy rejestru powinny wykazywać papiery wartościowe będące przedmiotem zlecenia sprzedaży lub środki pieniężne w wysokości 100% wartości zlecenia kupna i przewidywanej prowizji, z uwzględnieniem stanu rachunku papierów wartościowych lub rachunku pieniężnego klienta.

2c. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, przyjmując zlecenie klienta do realizacji, dokonuje blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na rachunku papierów wartościowych klienta lub w rejestrze transakcji bądź blokady środków pieniężnych w odpowiedniej wysokości na rachunku pieniężnym klienta lub w rejestrze transakcji, zgodnie z odpowiednimi procedurami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.",

c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wartość zlecenia kupna ustala się jako maksymalną kwotę zobowiązania, które może powstać z tytułu pełnej zapłaty za nabywane papiery wartościowe, przy całkowitej realizacji zlecenia. Szczegółowy sposób oraz terminy sprawdzania pokrycia zleceń określa regulamin, o którym mowa w § 2 ust. 1.",

d)
w ust. 5 wyraz "albo" zastępuje się wyrazem "i",
e)
po ust. 6 dodaje się ust. 6a w brzmieniu:

"6a. W przypadku stwierdzenia niedoboru papierów wartościowych lub środków pieniężnych w rejestrze transakcji, podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie realizuje zlecenia klienta do wysokości salda w rejestrze transakcji, z uwzględnieniem stanu rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego klienta, albo odstępuje od realizacji zlecenia. Przyjęty sposób postępowania określa regulamin, o którym mowa w § 2 ust. 1.";

5)
po § 7 dodaje się § 7a i 7b w brzmieniu:

"§ 7a. 1. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie może zawrzeć z klientem odrębną umowę dotyczącą pośrednictwa tego podmiotu w nabywaniu i zbywaniu szczególnych praw z papierów wartościowych (opcji, transakcji terminowych) oraz zasad rozliczania tych transakcji.

2. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie ma obowiązek uzyskać od klienta informacje o innych tego typu umowach zawartych przez klienta z innymi podmiotami.

3. Przed zawarciem umowy, o której mowa w ust. 1, podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie występuje do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych z wnioskiem o nadanie klientowi numeru rachunku szczególnych praw z papierów wartościowych.

4. Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:

1) upoważnienie dla podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie do przekazywania informacji o nabytych i zbytych przez klienta szczególnych prawach z papierów wartościowych (opcjach, transakcjach terminowych) do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych lub do podmiotów uprawnionych do występowania do Komisji Papierów Wartościowych z wnioskiem o wyrażenie zgody na wprowadzenie szczególnych praw z papierów wartościowych do publicznego obrotu na podstawie odrębnych przepisów,

2) warunki i tryb składania przez klienta zabezpieczenia, które ma służyć realizacji jego zobowiązań wynikających ze szczególnych praw z papierów wartościowych (opcji, transakcji terminowych),

3) określenie limitu posiadanych przez klienta szczególnych praw z papierów wartościowych (opcji, transakcji terminowych).

5. Wielkość zabezpieczenia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, nie może być niższa niż wielkość określona przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów.

§ 7b. 1. Na podstawie umowy, o której mowa w § 7a, podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie otwiera klientowi rachunek szczególnych praw z papierów wartościowych (opcje, transakcje terminowe) oraz rachunek zabezpieczający realizację zobowiązań wynikających ze szczególnych praw z papierów wartościowych.

2. Do prowadzenia rachunków, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 3, przepisy dotyczące prowadzenia rachunku papierów wartościowych lub rachunku pieniężnego.

3. Na rachunku szczególnych praw z papierów wartościowych (opcje, transakcje terminowe) rejestruje się te prawa.";

6)
w § 10:
a)
w ust. 1 po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) odpowiednie oznaczenie, jeżeli zlecenie klienta zostało złożone na podstawie rekomendacji podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, udzielonej na warunkach określonych w regulaminie, o którym mowa w § 2 ust. 1,"

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do zlecenia zawarcia transakcji szczególnymi prawami z papierów wartościowych.";

7)
w § 18 skreśla się ust. 5;
8)
w § 19 w ust. 4 skreśla się wyrazy "5 i";
9)
w § 20 w ust. 2 skreśla się wyrazy "5 i";
10)
w § 24:
a)
w ust. 1 po wyrazach "papierami wartościowymi" skreśla się kropkę i dodaje wyrazy "i szczególnymi prawami z papierów wartościowych.",
b)
w ust. 2:
w pkt 1 po lit. c) dodaje się lit. d) w brzmieniu:

"d) na podstawie rekomendacji podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie udzielonej na warunkach określonych w regulaminie, o którym mowa w § 2 ust. 1,"

w pkt 2 po lit. c) dodaje się lit. d) w brzmieniu:

"d) na podstawie rekomendacji podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, udzielonej na warunkach określonych w regulaminie, o którym mowa w § 2 ust. 1,"

c)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a i 2b w brzmieniu:

"2a. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio do ewidencji transakcji szczególnymi prawami z papierów wartościowych.

2b. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie oraz bank będący bezpośrednim uczestnikiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, prowadzący rachunek papierów wartościowych klienta na podstawie odrębnego zezwolenia, przechowują rejestry transakcji oraz potwierdzenia realizacji zleceń przez okres 5 lat."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.68.671

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasad prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz trybu postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.
Data aktu: 22/09/1997
Data ogłoszenia: 06/10/1997
Data wejścia w życie: 21/10/1997