Zasady przyznawania i pozbawiania licencji na uprawianie określonych dyscyplin sportu.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 8 stycznia 1997 r.
w sprawie zasad przyznawania i pozbawiania licencji na uprawianie określonych dyscyplin sportu.

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do osób uprawiających lub zamierzających uprawiać amatorsko lub profesjonalnie określoną dyscyplinę sportu i uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez właściwy polski związek sportowy.
2.
Przepisy zarządzenia mogą być stosowane także do osób niepełnosprawnych uprawiających lub zamierzających uprawiać określoną dyscyplinę sportu, chyba że przepisy organizacji międzynarodowych zajmujących się sportem osób niepełnosprawnych stanowią inaczej.
§  2.
Posiadanie licencji na uprawianie określonej dyscypliny sportu stanowi warunek uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez właściwy polski związek sportowy.
§  3.
1.
Polski związek sportowy przyznaje i pozbawia licencji na uprawianie dyscypliny sportu objętej zakresem działania tego związku lub wchodzącej w skład dziedziny sportu, w której ten związek działa.
2.
Licencję przyznaje się na czas nie oznaczony.
3.
Licencja może być przyznana na czas oznaczony na żądanie wnioskodawcy.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji składa we właściwym polskim związku sportowym pisemny wniosek zawierający:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
2)
określenie dyscypliny sportu, na której uprawianie wnioskodawca ubiega się o licencję,
3)
określenie okresu, na jaki licencja ma być przyznana,
4)
datę i podpis wnioskodawcy.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
zobowiązanie do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym,
2)
zaświadczenie właściwej poradni sportowo-lekarskiej o dopuszczeniu do uprawiania określonej dyscypliny sportu,
3)
zobowiązanie do wykonywania przewidzianych w przepisach obowiązków zawodnika oraz do przestrzegania warunków uprawiania danej dyscypliny sportu.
3.
Osoba niepełnoletnia dołącza do wniosku ponadto pisemną zgodę ustawowych przedstawicieli na amatorskie lub profesjonalne uprawianie danej dyscypliny sportu.
4.
Osoba ubiegająca się ponownie o przyznanie licencji dołącza dodatkowo do wniosku oświadczenie, że nie została ukarana żadną z kar przewidzianych w § 7 ust. 2 lub nie została pozbawiona licencji z przyczyn, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 2-4.
§  5.
1.
Osoba stowarzyszona lub zatrudniona w klubie sportowym składa wniosek o przyznanie licencji na uprawianie określonej dyscypliny sportu za pośrednictwem tego klubu.
2.
Klub sportowy przekazuje wniosek, o którym mowa w ust. 1, do właściwego polskiego związku sportowego w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, wraz z opinią wnioskodawcy.
3.
Osoba stowarzyszona może dołączyć do wniosku uwierzytelnioną kopię książeczki zdrowia sportowca z aktualnie ważnym badaniem zamiast zaświadczenia, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2.
§  6.
1.
Polski związek sportowy przyznaje licencję w drodze decyzji administracyjnej.
2.
Licencja powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres zamieszkania zawodnika,
2)
numer licencji,
3)
dyscyplinę sportu, na której uprawianie licencja została przyznana,
4)
datę wydania licencji,
5)
okres ważności licencji, jeżeli została przyznana na czas oznaczony,
6)
prawa i obowiązki zawodnika.
3.
Licencja powinna być opatrzona zdjęciem i podpisem uprawnionego, pieczęcią polskiego związku sportowego oraz podpisem osoby upoważnionej w tym związku do przyznania licencji.
§  7.
1.
Polski związek sportowy może odmówić przyznania licencji, jeżeli wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w § 4 lub § 5 i braki nie zostały usunięte mimo wezwania w wyznaczonym terminie.
2.
Licencji na uprawianie danej dyscypliny sportu nie może uzyskać osoba, która uprawiając tę dyscyplinę została przez właściwy organ polskiego związku sportowego:
1)
ukarana karą dożywotniej dyskwalifikacji,
2)
ukarana karą czasowej dyskwalifikacji - w czasie odbywania tej kary,
3)
pozbawiona licencji z przyczyn określonych w § 8 ust. 2 pkt 2-4 - w okresie 2 lat od daty wydania tej decyzji.
3.
Odmowa przyznania licencji wymaga uzasadnienia.
§  8.
1.
Polski związek sportowy może pozbawić zawodnika licencji w razie:
1)
odmowy uczestniczenia w reprezentacji kraju,
2)
odmowy lub zaprzestania udziału w procesie szkoleniowym i we współzawodnictwie sportowym,
3)
odmowy poddania się obowiązkowym badaniom lekarskim.
2.
Polski związek sportowy pozbawia zawodnika licencji w razie:
1)
stwierdzenia przez poradnię sportowo-lekarską niezdolności do uprawiania danej dyscypliny sportu,
2)
rażącego nieprzestrzegania regulaminów sportowych i zasad rywalizacji sportowej,
3)
rażącego naruszenia obowiązków zawodnika,
4)
przekroczenia przepisów antydopingowych.
3.
Jeżeli przyczyny pozbawienia licencji wymienione w ust. 1 i 2 stanowią również przyczyny wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, decyzja o pozbawieniu licencji może być wydana po zakończeniu tego postępowania orzeczeniem ostatecznym.
4.
Pozbawienie zawodnika licencji wymaga uzasadnienia.
§  9.
Organem odwoławczym w sprawach przyznawania i pozbawiania licencji jest Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  10.
1.
Polski związek sportowy prowadzi ewidencję przyznanych licencji.
2.
Ewidencja powinna obejmować dane oraz dokumenty, o których mowa w § 4 i 5.
3.
Polski związek sportowy prowadzi odrębną ewidencję prawomocnych decyzji o odmowie przyznania i o pozbawieniu licencji.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024