Zasady prowadzenia małych przedszkoli przez osoby fizyczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 28 sierpnia 1979 r.
w sprawie zasad prowadzenia małych przedszkoli przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i z 1975 r. Nr 45, poz. 234) oraz w związku z § 6 uchwały nr 131 Rady Ministrów z dnia 11 września 1978 r. w sprawie zasad organizowania i prowadzenia żłobków i przedszkoli uruchamianych w 1978 r. drogą pozainwestycyjną, zmienionej uchwałą nr 172 Rady Ministrów z dnia 27 listopada 1978 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na 1979 r., zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Osoba fizyczna może prowadzić w zajmowanym przez siebie lokalu mieszkalnym małe przedszkole, zwane dalej "punktem przedszkolnym", którego zadaniem jest zapewnienie opieki dla grupy dzieci nie przekraczającej 15 dzieci w wieku od 3 do 5 lat.
2.
Opieka, o której mowa w ust. 1, polega na zapewnieniu dzieciom pobytu w warunkach zbliżonych do istniejących w państwowych przedszkolach, a w szczególności na zapewnieniu dzieciom prawidłowego wychowania i żywienia oraz bezpieczeństwa.
§  2.
1.
Punkt przedszkolny może prowadzić osoba:
1)
która jest pełnoletnia, ma obywatelstwo polskie i wykształcenie co najmniej średnie,
2)
o stanie zdrowia odpowiadającym wymaganiom sanitarno-epidemiologicznym stawianym pracownikom w państwowych przedszkolach,
3)
która daje rękojmię prawidłowej realizacji programu opiekuńczo-wychowawczego.
2.
Osoba, która prowadzi punkt przedszkolny, oraz osoby wspólnie z nią zamieszkałe powinny poddawać się okresowej kontroli stanu zdrowia zgodnie z wymaganiami sanitarno-epidemiologicznymi stawianymi pracownikom przedszkoli państwowych.
§  3.
Punkt przedszkolny powinien mieścić się w lokalu, który:
1)
składa się co najmniej z dwóch pokojów i kuchni, w tym jednego pokoju przeznaczonego dla dzieci; powierzchnia przypadająca na jedno dziecko w tym pokoju powinna wynosić nie mniej niż 2 m2,
2)
jest wyposażony w urządzenia sanitarne, umożliwiające zachowanie czystości osobistej dzieci i pomieszczeń,
3)
jest wyposażony w sprzęt umożliwiający prowadzenie pracy opiekuńczo-wychowawczej, jak:
a)
stoły i krzesła dostosowane do wzrostu dzieci,
b)
leżak i pościel dla każdego dziecka (jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie),
c)
zabawki i pomoce naukowe według zestawu zbliżonego do zestawu obowiązującego w przedszkolu państwowym.
§  4.
1. 2
Punkt przedszkolny może być prowadzony po uzyskaniu zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego.
2. 3
(skreślony).
3.
Do wniosku zawierającego dane dotyczące powierzchni lokalu i jego wyposażenia oraz przewidywanej liczby dzieci, które mają korzystać z punktu przedszkolnego, powinny być dołączone:
1)
opinia państwowego terenowego inspektora sanitarnego o warunkach określonych w § 3 pkt 2,
2)
świadectwo szkolne (dokument równorzędny) określające wykształcenie osoby ubiegającej się o zezwolenie na prowadzenie punktu,
3)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że osoba, która zamierza prowadzić punkt przedszkolny, oraz osoby wspólnie z nią zamieszkałe odpowiadają wymaganiom sanitarno-epidemiologicznym stawianym pracownikom państwowych przedszkoli,
4.
Zaświadczenia określone w ust. 3 pkt 3 wystawia bezpłatnie właściwa terenowa przychodnia lub ośrodek zdrowia po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarskich.
§  5.
Osoba fizyczna, która otrzymała zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego, powinna ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej, związanej z prowadzeniem punktu przedszkolnego.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej, który wydaje zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego, przekazuje osobie prowadzącej punkt przedszkolny program wychowania przedszkolnego.
§  7.
1.
Zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego podlega cofnięciu przez organ, który je wydał, w razie istotnych zmian warunków, jakim powinien odpowiadać punkt przedszkolny, a w szczególności:
1)
stwierdzenia, że stan zdrowia osoby prowadzącej punkt przedszkolny lub osób wspólnie z nią zamieszkałych nie odpowiada warunkom sanitarno-epidemiologicznym,
2)
prowadzenia pracy wychowawczej w sposób rażąco odbiegający od programu wychowania obowiązującego w przedszkolach państwowych.
2.
Zezwolenie na prowadzenie punktu przedszkolnego może być cofnięte w razie nieubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej związanej z prowadzeniem punktu przedszkolnego.
§  8.
1.
Podstawę do udzielania świadczeń punktu przedszkolnego stanowi umowa zawarta na piśmie między osobą prowadzącą punkt przedszkolny a rodzicami (opiekunami) dziecka.
2.
Umowa powinna określać w szczególności:
1)
czas, na jaki jest zawierana,
2)
dni i godziny pobytu dziecka w punkcie przedszkolnym,
3)
ilość i rodzaje posiłków, które będą podawane dziecku,
4)
wysokość opłat za świadczenia punktu przedszkolnego,
5)
tryb rozliczeń opłat za świadczenia punktu przedszkolnego w razie dłuższej nieobecności dziecka,
6)
przedmioty osobistego użytku dziecka, dostarczone przez rodziców (opiekunów) dziecka na czas pobytu w punkcie przedszkolnym,
7)
zasady postępowania w razie nagłego zachorowania dziecka, a w szczególności obowiązek zapewnienia natychmiastowej pomocy lekarskiej dziecku i powiadomienia o tym jego rodziców (opiekunów).
§  9.
Wydatki związane z organizacją i prowadzeniem punktu przedszkolnego pokrywa osoba fizyczna prowadząca punkt z opłat pobieranych od rodziców (opiekunów) dziecka.
§  10.
W punkcie przedszkolnym powinien być prowadzony dziennik zajęć.
§  11.
Nadzór nad:
1)
realizacją programu wychowania przedszkolnego sprawuje właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
warunkami higieniczno-sanitarnymi sprawuje właściwa terenowo stacja sanitarno-epidemiologiczna.
§  12.
Opiekę zdrowotną nad dzieckiem przebywającym w punkcie przedszkolnym zapewnia bezpłatnie właściwy terenowo zespół opieki zdrowotnej (poradnia dla dzieci lub ośrodek zdrowia).
§  13.
Organizacje społeczne w ramach działalności statutowej mogą sprawować kontrolę społeczną nad punktami przedszkolnymi.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 25 sierpnia 1989 r. (M.P.89.31.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 1989 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 25 sierpnia 1989 r. (M.P.89.31.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 1989 r.
3 § 4 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 25 sierpnia 1989 r. (M.P.89.31.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 września 1989 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024