Zakres inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 24 grudnia 1969 r.
w sprawie zakresu inspekcji organów Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.

Na podstawie art. 5 ust. 2 i art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 25 lutego 1958 r. o Państwowej Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 1969 r. Nr 26, poz. 206) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zakres podmiotowy i przedmiotowy inspekcji dokonywanej przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej w jednostkach produkcyjnych oraz w nie uspołecznionych jednostkach świadczących usługi dla ludności.
§  2.
1.
Zarządzenie stosuje się do:
1)
zakładów produkcyjnych:
a)
podległych lub nadzorowanych przez Ministrów: Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Chemicznego, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Żeglugi, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Rolnictwa, Przemysłu Ciężkiego oraz Przemysłu Maszynowego,
b)
podległych radom narodowym,
c)
spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w: Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Związku Spółdzielni Spożywców "Społem", Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, Centrali Spółdzielni Ogrodniczych, Centralnym Związku Spółdzielni Mleczarskich oraz Centralnym Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu,
d)
prowadzonych przez organizacje społeczne i jednostki gospodarki nie uspołecznionej, zwanych dalej "zakładami produkcyjnymi",
2)
prywatnych przedsiębiorstw i zakładów świadczących usługi dla ludności wymienionych w § 3, zwanych dalej "zakładami usługowymi".
2.
Zarządzenia nie stosuje się do zakładów produkcyjnych:
1)
przemysłu paszowego i rybno-utylizacyjnego, piwowarsko-słodowniczego, spirytusowo-drożdżowego, cukrowniczego, ziemniaczanego, zielarskiego i zbożowo-młynarskiego,
2)
przemysłu farmaceutycznego,
3)
przemysłu poligraficznego,
4)
grupy "S" przemysłu chemicznego i przemysłu maszynowego, z wyłączeniem ubocznej produkcji tych zakładów polegającej na wytwarzaniu artykułów rynkowych,
5)
należących do zjednoczeń przemysłu betonów, izolacji budowlanej kamienia budowlanego, kruszyw i surowców mineralnych, cementowego, wapienniczo-gipsowego, stolarki budowlanej oraz zjednoczenia przedsiębiorstw remontowych maszyn i urządzeń budownictwa.
§  3.
Inspekcji dokonywanej przez organy Państwowej Inspekcji Handlowej podlegają nie uspołecznione zakłady usługowe, świadczące następujące rodzaje usług:
1)
w zakresie rzemiosła:
-
blacharstwo,
-
bieliźniarstwo,
-
czapnictwo,
-
dziewiarstwo,
-
elektromechanika,
-
fotografowanie,
-
fryzjerstwo,
-
introligatorstwo,
-
kaletnictwo,
-
kowalstwo,
-
krawiectwo damskie,
-
krawiectwo męskie,
-
kuśnierstwo,
-
lakiernictwo,
-
mechanika maszyn,
-
mechanika pojazdowa,
-
modniarstwo,
-
optyka,
-
parasolnictwo,
-
pozłotnictwo,
-
pranie, czyszczenie i farbowanie,
-
rymarstwo,
-
rękawicznictwo,
-
stolarstwo,
-
szewstwo,
-
szklarstwo,
-
ślusarstwo,
-
tapicerstwo,
-
tele i radiomechanika,
-
wulkanizatorstwo,
-
wyprawa skór futerkowych,
-
zegarmistrzostwo,
-
złotnictwo;
2)
w zakresie innych usług:
-
kosmetyka nielecznicza,
-
nagrywanie pocztówek dźwiękowych,
-
podnoszenie oczek,
-
naprawa zabawek,
-
naprawa wiecznych piór, ołówków automatycznych i napełnianie długopisów,
-
wynajem pokojów umeblowanych (gościnnych).
§  4.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej dokonują inspekcji w zakładach produkcyjnych w zakresie:
1)
spraw związanych ze spekulacją i nadużyciami, dotyczących obrotu towarami przeznaczonymi na zaopatrzenie rynku wewnętrznego,
2)
badania jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie jednostek handlu i przemysłu gastronomicznego,
3)
przestrzegania przepisów dotyczących zawierania i wykonywania umów sprzedaży i umów dostawy towarów pomiędzy jednostkami produkującymi te towary a jednostkami obrotu rynkowego.
§  5.
Organy Państwowej Inspekcji Handlowej dokonują inspekcji w nie uspołecznionych zakładach usługowych w zakresie:
1)
spraw związanych z przestępstwami i wykroczeniami w działalności usługowej,
2)
przestrzegania obowiązujących przepisów w odniesieniu do:
a)
jakości i terminowości wykonywanych usług,
b)
stosowania obowiązujących cen za usługi oraz uwidaczniania tych cen,
c)
źródeł zaopatrzenia oraz jakości surowców i materiałów potrzebnych do wykonywania usług,
d)
sposobu magazynowania i zabezpieczania przyjmowanych przedmiotów od zleceniodawców usług,
e)
prowadzenia dokumentacji księgowej.
§  6.
Tracą moc zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego:
1)
z dnia 12 lutego 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych, podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu (Monitor Polski Nr 40, poz. 182),
2)
z dnia 12 lutego 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Lekkiego (Monitor Polski Nr 40, poz. 183),
3)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładach produkcyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Przemysłu Chemicznego (Monitor Polski Nr 40, poz. 184),
4)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w zakładch produkcyjnych podległych Ministrom Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Żeglugi i Gospodarki Wodnej, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Rolnictwa, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego oraz w zakładach produkcyjnych podległych radom narodowym (Monitor Polski Nr 40, poz. 185),
5)
z dnia 24 marca 1959 r. w sprawie uprawnień Państwowej Inspekcji Handlowej do dokonywania inspekcji w spółdzielczych zakładach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 40, poz. 186).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024