Uprawnienia i obowiązki głównego księgowego budżetu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 września 1959 r.
w sprawie uprawnień i obowiązków głównego księgowego budżetu.

Na podstawie § 32 ust. 3 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 58, poz. 278) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązki głównego księgowego budżetu polegają na:
1)
kierowaniu rachunkowością organu finansowego (ust. 2),
2)
realizacji operacji budżetowych (ust. 3),
3)
wykonywaniu kontroli wewnętrznej (ust. 4),
4)
organizowaniu w granicach obowiązujących przepisów o rachunkowości budżetowej systemu dokumentacji, ewidencji i kontroli wykonania budżetu i mienia pozostającego w dyspozycji jednostek i zakładów budżetowych,
5)
sprawowaniu nadzoru nad głównymi księgowymi jednostek i zakładów budżetowych w zakresie wykonywania przez nich obowiązków wymienionych w §§ 30 i 31 uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 58, poz. 278),
6)
kierowaniu lub przeprowadzaniu rewizji finansowo-księgowej w organach finansowych niższego stopnia oraz jednostkach i zakładach budżetowych.
2.
Kierowanie rachunkowością organu finansowego obejmuje:
1)
zorganizowanie księgowości i sprawozdawczości budżetowej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
zorganizowanie prawidłowego obiegu dokumentów niezbędnych dla rachunkowości organu finansowego oraz bieżące prowadzenie rachunkowości,
3)
kierowanie pracą podległych pracowników oraz ich instruktaż i szkolenie,
4)
czuwanie nad całokształtem prac z zakresu rachunkowości wykonywanych przez inne komórki organizacyjne organu finansowego,
5)
prawidłowe i terminowe sporządzanie zewnętrznych i wewnętrznych sprawozdań budżetowych,
6)
należyte przechowywanie i zabezpieczenie ksiąg i dokumentów księgowych oraz sprawozdań budżetowych.
3.
Realizacja operacji budżetowych obejmuje:
1)
wykonywanie okresowych planów finansowania jednostek budżetowych przez:
a)
przelewanie dotacji dla budżetów niższego stopnia,
b)
przelewanie środków budżetowych bankom finansującym inwestycje,
c)
przekazywanie środków budżetowych jednostkom budżetowym,
2)
realizowanie operacji wynikających z rozliczeń z innymi budżetami z tytułu zmian organizacyjnych,
3)
realizowanie operacji związanych z udzielaniem zwrotnych zasiłków kasowych,
4)
realizowanie innych operacji wynikających z obowiązujących przepisów.
4.
Kontrola wewnętrzna, wykonywana przez głównego księgowego budżetu, obejmuje badanie legalności, rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących zmian budżetu oraz dotyczących wykonywania budżetu.
§  2.
1.
Wszelkie dokumenty podlegające kontroli głównego księgowego budżetu powinny być na dowód ich skontrolowania podpisane przez głównego księgowego lub przez osobę przez niego upoważnioną. Główny księgowy ma obowiązek odmówić podpisu dokumentów nierzetelnych, nieprawidłowych lub dotyczących operacji sprzecznych z obowiązującymi przepisami.
2.
Dokumenty nieprawidłowe powinny być zwrócone właściwym komórkom organu finansowego dla dokonania odpowiednich zmian i uzupełnień.
3.
W razie otrzymania dokumentu sprzecznego z obowiązującymi przepisami, podpisanego przez kierownika organu finansowego, główny księgowy obowiązany jest zwrócić na to uwagę kierownikowi organu finansowego. W razie powtórnej decyzji kierownika organu finansowego, podtrzymującej decyzję poprzednią, główny księgowy obowiązany jest podpisać dokument, zaopatrując go ewentualnie w klauzulę o złożonym przez siebie zastrzeżeniu.
§  3.
1.
Główny księgowy budżetu podpisuje łącznie z kierownikiem organu finansowego sprawozdania z wykonania budżetu.
2.
Główny księgowy podpisuje łącznie z kierownikiem organu finansowego lub za zgodą kierownika organu finansowego samodzielnie wszelkie instrukcje, okólniki i pisma w sprawach trybu wykonywania budżetu, rachunkowości i rewizji finansowo-księgowej.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy aktów prawnych, publikowanych w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i w Dzienniku Urzędowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej "Monitor Polski",
§  4.
Przejęcie i przekazanie spraw w związku z powołaniem lub odwołaniem głównego księgowego budżetu następuje w formie protokolarnej po sprawdzeniu stanu rachunkowości i stanu wykonania obowiązków należących do zakresu działania głównego księgowego.
§  5.
Podczas nieobecności głównego księgowego wszystkie jego obowiązki i uprawnienia przechodzą na osobę, która go zastępuje.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024