Wynagradzanie pracowników zatrudnionych w terenowych jednostkach służby weterynaryjnej resortu rolnictwa.

UCHWAŁA Nr 50
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1959 r.
w sprawie wynagradzania pracowników zatrudnionych w terenowych jednostkach służby weterynaryjnej resortu rolnictwa.

Stosownie do § 1 uchwały nr 112a Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 1958 r. w sprawie trybu postępowania przy ustalaniu wynagrodzeń za pracę i świadczeń wynikających ze stosunku pracy (Monitor Polski Nr 76, poz. 448) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do pracowników zatrudnionych w wojewódzkich, powiatowych i miejskich zakładach weterynarii oraz w jednostkach organizacyjnych wchodzących w skład tych zakładów.
§  2.
Ustanawia się dla lekarzy weterynarii wynagrodzenie zasadnicze według następujących stawek:
Grupa Staż pracy Kwota miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w złotych
I w pierwszym roku pracy 1.200
II po upływie roku 1.350
III po 3 latach 1.500
IV po 5 latach 1.700
V po 10 latach 1.900
VI po 15 latach 2. 150
VII po 20 latach 2.400
§  3.
1.
Ustanawia się dla pracowników pomocniczej służby weterynaryjnej wynagrodzenie zasadnicze według następujących stawek:
Grupa Kwota miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w złotych
I 700
II 870
III 950
IV 1.070
V 1.130
VI 1.300
VII 1.400
2.
Zaszeregowanie pracowników pomocniczej służby weterynaryjnej do poszczególnych grup wynagrodzenia określa poniższa tabela:
Grupa Sanitariusz weterynarii, trychinoskopista, skrawkarz Oglądacz w rzeźnianym obwodzie badania zwierząt rzeźnych i mięsa Technik weterynarii, laborant weterynaryjny
I w ciągu pierwszych 5 lat pracy - -
II po 5 latach

pracy

- -
III po 10 latach pracy w ciągu pierwszych 5 lat pracy w ciągu pierwszych 3 lat pracy
IV po 15 latach pracy po 5 latach pracy po 3 latach

pracy

V po 20 latach pracy po 10 latach pracy po 8 latach

pracy

VI - po 15 latach pracy po 13 latach pracy
VII - po 20 latach pracy po 20 latach pracy
§  4.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych ustali szczegółowe zasady obliczania okresu pracy stanowiącego podstawę przejścia lekarza weterynarii lub pracownika pomocniczej służby weterynaryjnej do wyższej grupy wynagrodzenia.
§  5.
1.
Dla oglądaczy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w terenowych obwodach badania zwierząt rzeźnych i mięsa ustanawia się miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości od 500 do 600 złotych.
2.
Dla stajennych - dozorców oraz pomocniczych pracowników laboratoryjnych zatrudnionych w państwowych zakładach leczniczych dla zwierząt i ośrodkach specjalistycznych oraz dla stemplarzy, tacowych i innych robotników przyuczonych, zatrudnionych w obwodach badania zwierząt rzeźnych i mięsa lub w innych jednostkach wchodzących w skład zakładów weterynarii, ustanawia się miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości od 600 do 800 złotych.
§  6.
1.
Dla pracowników administracyjnych zatrudnionych w zakładach weterynarii oraz w jednostkach, wchodzących w skład tych zakładów, ustanawia się miesięczne wynagrodzenie w następującej wysokości:

A.

Tabela stawek wynagrodzenia dla pracowników wojewódzkich zakładów weterynarii (zakładów weterynarii miast wyłączonych z województw).

Lp. Nazwa stanowiska Kwota miesięcznego wynagrodzenia w złotych
od do
1 Główny księgowy 1.600 2.800
2 Starszy instruktor 1.250 2.500
3 Instruktor 1.250 2.200
4 Starszy księgowy, starszy referent 1.100 1.700
5 Księgowy, referent 850 1.400

B.

Tabela stawek wynagrodzenia dla pracowników powiatowych (miejskich) zakładów weterynarii.

Nazwa stanowiska Kwota miesięcznego wynagrodzenia w złotych
od do
1 Główny księgowy 1.250 2.200
2 Starszy referent 950 1.500
3 Referent, księgowy 850 1.250
2.
Pracownikom pobierającym stawki wynagrodzenia określone w ust. 1 nie przysługują żadne dodatki do wynagrodzenia.
3.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych określi wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia i lat praktyki zawodowej dla poszczególnych stanowisk wymienionych w ust. 1.
§  7.
1.
Tabelę stanowisk, z którymi są związane dodatki funkcyjne, oraz wysokość tych dodatków określa załącznik do uchwały.
2.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do utworzenia w porozumieniu z Ministrem Finansów, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych stanowisk nie przewidzianych w tabeli, o której mowa w ust. 1, oraz określenia wysokości dodatków funkcyjnych przywiązanych do tych stanowisk.
§  8.
Pracownikom posiadającym stopnie naukowe przyznaje się dodatek za stopień naukowy w wysokości:
1)
600 złotych miesięcznie za stopień docenta,
2)
300 złotych miesięcznie za stopień doktora.
§  9.
1.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do przyznawania w ramach funduszu płac niektórym kategoriom pracowników dodatku do wynagrodzenia w wysokości od 150 do 800 złotych miesięcznie.
2.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych.
§  10.
1.
Pracownik może pobierać tylko jeden dodatek funkcyjny (§ 7) oraz jeden dodatek do wynagrodzenia (§ 9), w razie zaś zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych albo do dodatków do wynagrodzenia uprawnionemu przysługuje prawo wyboru.
2.
Dodatek do wynagrodzenia (§ 9) przysługuje wyłącznie za okres pracy w warunkach uzasadniających przyznanie tego dodatku. W razie przejścia do pracy w jednostce organizacyjnej, w której nie przysługuje dodatek do wynagrodzenia lub w razie zmiany charakteru pracy, pracownik traci prawo do dodatku.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy przypadków przesunięcia kobiety do innej pracy w związku z ciążą. W takim przypadku kobiecie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie do czasu ukończenia urlopu macierzyńskiego.
§  11.
Pracownikom przeprowadzającym mikroskopowe badanie mięsa na włośnie przysługuje nagroda w wysokości 200 zł w każdym przypadku wykrycia włośni w badanym mięsie.
§  12.
1.
Pracownicy fizyczni (stajenni - dozorcy, stemplarze, tacowi i inni robotnicy przyuczeni, oraz oglądacze obwodów rzeźnianych badania zwierząt rzeźnych i mięsa, trychinoskopiści i skrawkarze otrzymują za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta wynagrodzenie obliczone według przepisów o czasie pracy w przemyśle i handlu.
2.
Lekarze weterynarii, technicy weterynarii, sanitariusze weterynarii oraz laboranci weterynaryjni otrzymują dodatkowe wynagrodzenie tylko za dyżury wykonywane w godzinach nadliczbowych (§ 17 pkt 3).
3.
Wynagrodzenie za pracę wykonywaną w niedziele i święta oraz za dyżury będzie wypłacane tylko w tym przypadku, gdy pracownik nie otrzymał w zamian za to innego dnia wolnego od pracy.
§  13.
1.
Przy przyjęciu do pracy pracowników, o których mowa w §§ 5 i 6, przyznaje się w zasadzie najniższą stawkę wynagrodzenia (dodatku funkcyjnego).
2.
Ze względu na wyjątkowe kwalifikacje, rodzaj wykonywanej pracy i stopień związanej z nią odpowiedzialności może być pracownikowi przyjmowanemu przyznana wyższa stawka w ramach stawek przewidzianych dla danego stanowiska.
§  14.
1.
Przejście do wyższej grupy wynagrodzenia lekarzy weterynarii oraz pracowników pomocniczej służby weterynaryjnej (§ 2 i 3) następuje z dniem pierwszym miesiąca po nabyciu uprawnień do tej grupy.
2.
Pracownicy mogą być awansowani w obrębie danego stanowiska do wyższej stawki wynagrodzenia lub dodatku funkcyjnego nie częściej niż raz w ciągu roku pracy.
3.
W razie awansu podwyżka stawki wynagrodzenia lub dodatku funkcyjnego nie może być niższa od 50 złotych.
§  15.
Lekarze weterynarii zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin otrzymują wynagrodzenie obliczone za każdą godzinę pracy w wysokości 1/175 części wynagrodzenia określonego w § 2.
§  16.
1.
Kierownik wojewódzkiego zakładu weterynarii za zgodą kierownika organu rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) ustala dla wojewódzkiego oraz powiatowych zakładów weterynarii w ramach funduszu płac pracowników fizycznych oraz administracyjnych (§ 5 ust. 2 i § 6 ust. 1) - fundusz nagród w granicach do 3% globalnego funduszu płac.
2.
Nagrody dla pracowników określonych w ust. 1 przyznaje kierownik właściwego zakładu weterynarii w porozumieniu z radą zakładową; nagroda indywidualna nie powinna być niższa od 200 złotych.
§  17.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów, Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych ustali:
1)
zasady premiowania niektórych pracowników fachowych służby weterynaryjnej,
2)
zasady wynagradzania osób zatrudnionych przy wykonywaniu nadzoru sanitarno-weterynaryjnego i przy badaniu bądź kontroli artykułów pochodzenia zwierzęcego lub zwierząt w obrocie,
3)
stawki wynagrodzenia za pełnienie dyżurów oraz za wykonywanie czynności zleconych z zakresu zwalczania zaraźliwych chorób zwierzęcych lub lecznictwa weterynaryjnego,
4)
wysokość ryczałtu za wykonywanie czynności weterynaryjnych nie mających charakteru stałego oraz ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów podróży dla pracowników i innych osób zatrudnionych w obwodach terenowych badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
§  18.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa, Finansów oraz Pracy i Opieki Społecznej.
§  19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA DODATKÓW FUNKCYJNYCH

Lp. Stanowisko Kwota miesięcznego dodatku funkcyjnego w złotych
od do
1 Kierownik wojewódzkiego zakładu weterynarii 600 800
2 Zastępca kierownika wojewódzkiego zakładu weterynarii, kierownik powiatowego zakładu weterynarii, kierownik ośrodka specjalistycznego, główny graniczny (portowy) lekarz weterynarii, kierownik lecznicy stażowej dla zwierząt" naczelny lekarz weterynarii stażowego obwodu badania zwierząt rzeźnych i mięsa 400 700
3 Kierownik lecznicy dla zwierząt, kierownik stażowej przychodni dla zwierząt, naczelny lekarz weterynarii obwodu badania zwierząt rzeźnych i mięsa, kierownik laboratorium rozpoznawczego 250 550
4 Kierownik oddziału w ośrodku specjalistycznym, kierownik weterynaryjnej kolumny dezynfekcyjnej, kierownik przychodni dla zwierząt, kierownik pogotowia weterynaryjnego 200 400
5 Kierownik ekipy dezynfekcyjnej,

kierownik punktu weterynaryjnego,

ordynator oddziału w państwowym zakładzie leczniczym dla zwierząt,

kierownik rzeźnianego obwodu badania zwierząt rzeźnych i mięsa,

kierownik oddziału w obwodzie badania zwierząt rzeźnych i mięsa

150 300
6 Kierownik pracowni badania na włośnie 100 200

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024