Zarobkowy przewóz osób i bagażu w samochodach łączności służących do transportu ładunków pocztowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 24 sierpnia 1956 r.
w sprawie zarobkowego przewozu osób i bagażu w samochodach łączności służących do transportu ładunków pocztowych.

Na podstawie art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 26 i z 1953 r. Nr 43, poz. 210) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarobkowe przewozy osób i bagażu samochodami łączności, służącymi do transportu ładunków pocztowych, mogą być wykonywane na odcinkach dróg pozbawionych publicznej komunikacji autobusowej lub pomocniczo na trasach, które nie są obsługiwane w sposób wystarczający przez innych przewodników publicznych.
2.
Przewozy osób i bagażu, określone w ust. 1 i zwane w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia również "kursami pocztowo-pasażerskimi", mogą odbywać się samochodami jadącymi z ładunkiem pocztowym lub samochodami wracającymi po rozwiezieniu ładunku albo jadącymi celem zbierania ładunku w drodze powrotnej.
3.
Pojazdy mechaniczne, dostarczane przez przedsiębiorstwa transportu samochodowego łączności do obsługi kursów pocztowo-pasażerskich, muszą odpowiadać warunkom obowiązującym przy przedzie osób.
§  2.
1.
Przewóz osób samochodami łączności wprowadzają wojewódzkie zarządy łączności za zgodą prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej. Prezydium wojewódzkiej rady narodowej decyduje również o potrzebie pomocniczego przewozu osób samochodami łączności na trasach obsługiwanych przez innego przewoźnika publicznego.
2.
Jeżeli rozkład jazdy samochodu łączności jadącego na określonym odcinku zbliżony jest do rozkładu jazdy autobusu innego przewoźnika publicznego, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może na wniosek zainteresowanego przewoźnika ograniczyć odpowiednio przewóz osób kursami pocztowo-pasażerskimi na odcinku zbieżnym.
3.
Zarządzanie kursami pocztowo-pasażerskimi należy do obowiązku urzędów pocztowych wyznaczonych do tego celu przez wojewódzki zarząd łączności.
§  3.
1.
Rozkłady jazdy kursów pocztowo-pasażerskich opracowują wojewódzkie zarządy łączności na okresy letni i zimowy, a w razie wprowadzenia przewozu osób w czasie obowiązywania okresowych rozkładów jazdy - przed uruchomieniem przewozu.
2.
Rozkłady jazdy kursów pocztowo-pasażerskich podlegają uzgodnieniu z rozkładami jazdy komunikacji autobusowej prowadzonej przez innych przewoźników publicznych. Uzgodnienie to może być jednak dokonane tylko w granicach, które nie naruszają interesów prawidłowego transportu ładunków pocztowych.
3.
Rozkłady jazdy poszczególnych kursów pocztowo-pasażerskich są ogłaszane w przydrożnych urzędach pocztowych. Wojewódzkie zarządy łączności mogą również w razie potrzeby stosować inne sposoby ogłaszania rozkładów jazdy.
§  4.
1.
Wsiadanie i wysiadanie podróżnych, korzystających z przewozów samochodami łączności, odbywa się:
1)
przed lokalami urzędów pocztowych,
2)
na specjalnych przystankach pocztowych ustalonych przez wojewódzki zarząd łączności za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
3)
na przystankach innego przewoźnika publicznego, ustalonych przez wojewódzki zarząd łączności za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej i w porozumieniu z zainteresowanym przewoźnikiem.
2.
Przystanki, na których samochody łączności przyjmują podróżnych do przewozu, muszą być zaopatrzone w tabliczki informujące o czasie odjazdów kursów pocztowo-pasażerskich. Umieszczenie tych tabliczek na urządzeniach innych przewoźników wymaga ich zgody.
3.
Wzór tablicy specjalnego przystanku pocztowego ustala Centralny Zarząd Poczty w porozumieniu z Ministerstwem Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  5.
1.
Przewóz podróżnych poszczególnymi kursami pocztowo-pasażerskimi jest uzależniony od rodzaju przewożonego ładunku pocztowego i od ilości wolnych miejsc w samochodzie.
2.
Każdy podróżny może zabierać ze sobą bezpłatnie bagaż ręczny do 10 kg. Bagaż ręczny ponad 10 kg, najwyżej jednak do 30 kg, może być przewożony za opłatą tylko w miarę wolnego miejsca w samochodzie.
3.
Nadzór nad bagażem ręcznym należy do obowiązków podróżnego. W samochodach posiadających wydzielone miejsca lub pomieszczenia na bagaż konduktor może, zależnie od warunków swej pracy, przyjmować do przechowywania bagaż ręczny, na który został wydany bilet.
§  6.
1.
Opłaty za przewozy w samochodach łączności są pobierane według taryfy i zasad stosowanych przez Państwową Komunikację Samochodową (PKS) przy publicznym przewozie osób w komunikacji regularnej.
2.
Odległości taryfowe ustala wojewódzki zarząd łączności, a zatwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Posłowie na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za okazaniem legitymacji poselskiej korzystają z prawa bezpłatnego przejazdu kursami pocztowo-pasażerskimi w zakresie stosowanym przez PKS.
4.
Ulgi w opłatach za przejazd pracowników pocztowych kursami pocztowo-pasażerskimi określają odrębne przepisy.
§  7.
1.
Bilety na jednorazowe przejazdy osób i bilety na przewóz bagażu ręcznego sprzedają konduktorzy kursów pocztowo-pasażerskich i urzędy pocztowe, wyznaczone przez wojewódzkie zarządy łączności.
2.
Miesięczne bilety pracownicze i uczniowskie są sprzedawane tylko na kursy obsługiwane autobusami. Sprzedaży dokonują urzędy pocztowe wyznaczone przez wojewódzkie zarządy łączności.
§  8.
1.
Podróżni, którzy wykupili w urzędzie pocztowym bilety na przejazdy jednorazowe i przewóz bagażu ręcznego, otrzymują zwrot uiszczonych należności w razie:
1)
nieprzyjęcia podróżnego do przewozu (§ 5 ust. 1),
2)
odwołania kursu pocztowo-pasażerskiego,
3)
rezygnacji z odbycia podróży spowodowanej opóźnieniem kursu,
4)
niemożności odbycia podróży z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny niezależnej od podróżnego.
2.
Zwrotu należności za bilety w przypadkach określonych w ust. 1 dokonuje urząd pocztowy, który sprzedał bilet. Podróżny obowiązany jest jednak zgłosić się po zwrot należności zaraz po odjeździe samochodu lub otrzymaniu wiadomości o odwołaniu bądź opóźnieniu kursu. Przy zaniechaniu podróży z powodu choroby lub innej przyczyny zgłoszenie rezygnacji z podróży powinno nastąpić przed odjazdem samochodu. Należności są wypłacane pod warunkiem zwrotu biletu.
3.
Wojewódzki zarząd łączności poza określonym w ust. 1 zwrotem należności za bilety nie odpowiada za inne szkody wynikłe dla podróżnego, tak z powodu odwołania lub opóźnienia kursu pocztowo-pasażerskiego, jak i z powodu nieprzyjęcia podróżnego do przewozu.
§  9.
Jeżeli przepisy niniejsze nie zawierają odmiennych postanowień, przewóz osób i bagażu ręcznego w samochodach łączności oraz przewożenie przez podróżnych psów, małych ptaków i zwierząt pokojowych odbywa się z zachowaniem warunków stosowanych przez PKS przy przewozach osobowych.
§  10.
Do czasu wprowadzenia ogólnego obowiązku ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków w komunikacji oraz odpowiedzialności cywilnej z ruchu środków komunikacji wojewódzkie zarządy łączności ubezpieczają na dotychczasowych warunkach następstwa nieszczęśliwych wypadków, wynikłe u podróżnych w związku z przejazdem kursami pocztowo-pasażerskimi, a przedsiębiorstwa transportu samochodowego łączności dostarczające pojazdów do obsługi tych kursów - odpowiedzialność cywilną z ruchu środków komunikacji.
§  11.
1.
Dyrektor Centralnego Zarządu Poczty określa funkcjonariuszów służby łączności, uprawnionych:
1)
do przeprowadzania rewizji biletów posiadanych przez podróżnych;
2)
do służbowego przejazdu kursami pocztowo-pasażerskimi.
2.
Dyrektor wojewódzkiego zarządu łączności może za zgodą zarządu okręgu PKS upoważnić imiennie rewizorów PKS do przeprowadzania rewizji biletów w samochodach, obsługujących kursy pocztowo-pasażerskie.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024