Zasady i formy zrzeszania się ludności, formy pomocy Państwa oraz zasady zbytu nadwyżek materiałów budowlanych produkowanych przez ludność z miejscowych surowców.

PISMO OKÓLNE NR 258
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 września 1956 r.
w sprawie zasad i form zrzeszania się ludności, form pomocy Państwa oraz zasad zbytu nadwyżek materiałów budowlanych produkowanych przez ludność z miejscowych surowców.

W celu szerszego wykorzystania miejscowych surowców i materiałów budowlanych dla rozwoju drobnego budownictwa zarówno uspołecznionego, jak i indywidualnego - Rada Ministrów podjęła w dniu 17 grudnia 1955 r. uchwałę nr 1022 w sprawie wykorzystania miejscowych materiałów i surowców budowlanych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 29).
Uchwała zobowiązuje prezydia rad narodowych do rozwinięcia wśród ludności miast i wsi akcji organizowania na zasadzie dobrowolności zespołów i spółdzielni, które będą miały na celu prowadzenie zespołowej produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców. W związku z tym, w wykonaniu § 10 uchwały nr 1022 Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1955 r., ustala się, co następuje:

A.

Zasady i formy zrzeszania się ludności. 1

Organizowane w drodze wzajemnego dobrowolnego porozumienia zainteresowanych osób zespoły produkcji materiałów budowlanych powinny być w zasadzie tworzone w obrębie jednej wsi, miasta lub osiedla. Tylko w wyjątkowych przypadkach, jeżeli cel zespołu może być osiągnięty jedynie przy szerszym terytorialnie zasięgu działalności, przewiduje się tworzenie zespołów w obrębie sąsiadujących wsi, miast i osiedli.

Produkcję materiałów budowlanych z surowców miejscowych mogą prowadzić również spółdzielnie mieszkaniowe typu lokatorskiego, budowlano-mieszkaniowe oraz spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych, zwane dalej "spółdzielniami mieszkaniowymi".

Najprostszą formą zrzeszania się ludności w celu podejmowania zespołowego pozyskiwania lub produkcji materiałów budowlanych powinny być zespoły tworzone na podstawie umowy zawartej na piśmie przez zainteresowane osoby.

Umowa powinna określać w szczególności:

1)
członków zespołu,
2)
teren i środki działania zespołu,
3)
rodzaj i wysokość wkładów członków zespołu,
4)
rodzaj, ilość i podział przewidywanej produkcji między członków zespołu,
5)
okres czasu, na jaki umowa została zawarta,
6)
datę zawarcia umowy i podpisy członków zespołu.

Wkłady członków zespołu oprócz robocizny mogą polegać na wkładach pieniężnych lub rzeczowych (surowce, materiały, narzędzia, urządzenia) oraz na udostępnieniu gruntów.

Umowa może stanowić, że zespół zatrudniać będzie fachowych pracowników nie będących członkami zespołu, jeżeli zatrudnienie pracownika jest konieczne ze względu na zakres prac prowadzonych przez zespół.

Przewiduje się, że zespół zamiast organizowania własnego wyrobu i wypału może porozumieć się z istniejącą na jego terenie spółdzielnią pracy, która posiada stały piec polowy z obsadą techniczną - w celu wykonania przez członków zespołu wszystkich prac niefachowych na następujących warunkach:

1)
wartość wniesionej pracy zostanie zapisana na rachunek poszczególnych członków zespołu jako wpłata na poczet zamówionej cegły,
2)
kolejność wydawania cegły poszczególnym członkom zespołu zostanie ustalona przez zarząd spółdzielni w porozumieniu z całym zespołem na wspólnej naradzie,
3)
różnicę należności za otrzymaną cegłę członkowie zespołu wpłacają spółdzielni w gotówce,
4)
cenę cegły ustala wojewódzka komisja cen w przewidzianym trybie,
5)
zespół nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne straty poniesione przez spółdzielnię,
6)
członków zespołu zatrudnionych w spółdzielni pracy przy wyrobie zamówionych cegieł nie wiąże stosunek służbowy,
7)
czas pracy członkowie zespołu ustalają z zarządem spółdzielni,
8)
wysokość wynagrodzenia za wniesioną pracę ustala zarząd spółdzielni w porozumieniu z prezydium terenowo właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej, na podstawie stawek obowiązujących w przemyśle materiałów budowlanych.

Organizowanie spółdzielni z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych, budowlano-mieszkaniowych oraz spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych w celu pozyskiwania i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców oraz pomoc Państwa dla spółdzielni regulują obowiązujące w tym zakresie przepisy.

B.

Formy pomocy Państwa. 2

Dla pobudzenia inicjatywy ludności i ułatwienia jej organizowania się w zespoły prezydia rad narodowych wszystkich szczebli powinny rozwinąć przy pomocy prasy, radia, broszur, zebrań wiejskich itp. szeroką akcję informacyjną w zakresie wykorzystania miejscowych surowców do produkcji materiałów budowlanych oraz możliwości zastosowania ich w budownictwie miejscowym. W tym celu prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny zorganizować w różnych rejonach budowę wzorowych obiektów z miejscowych materiałów i surowców budowlanych w celu zwiększenia zainteresowania miejscowej ludności tego rodzaju budownictwem.

W celu przyjścia z pomocą miejscowej ludności w organizowaniu zespołów prezydia wojewódzkich (m. st. Warszawy i m. Łodzi) rad narodowych powinny opracować przystosowane do miejscowych warunków wzorcowe umowy zespołów oraz udzielać odpowiedniego instruktażu i pomocy prezydiom rad narodowych niższego szczebla w organizowaniu zespołów.

Warunkiem uzyskania pomocy (organizacyjnej, finansowej, materiałowej, technicznej i innej) Państwa przez zespół jest zarejestrowanie zespołu przez prezydium powiatowej rady narodowej. Podania o zarejestrowanie wraz z odpisem umowy powinny zespoły składać do prezydiów gromadzkich (miejskich, osiedli) rad narodowych, które po zaopiniowaniu przesyłają je niezwłocznie do prezydiów powiatowych rad narodowych. Prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej powinno odmówić zarejestrowania zespołu, jeżeli dojdzie do przekonania, że działalność zespołu służyć będzie celom spekulacyjnym lub byłaby z innych względów niecelowa. Z tych samych względów, po zasięgnięciu opinii prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej, prezydium powiatowej rady narodowej może skreślić z rejestru zespół już istniejący.

Warunkiem udzielenia pomocy Państwa spółdzielniom mieszkaniowym jest pozytywna opinia właściwego organu prezydium powiatowej rady narodowej, wydana w porozumieniu z oddziałem Związku Spółdzielni Mieszkaniowych co do celowości zamierzonej przez spółdzielnię mieszkaniową produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców. W razie stwierdzenia przez właściwy organ prezydium powiatowej rady narodowej, że działalność produkcyjna spółdzielni mieszkaniowej jest niecelowa, udzielona pomoc Państwa na wniosek prezydium może być wstrzymana.

Dla uzyskiwania materiałów budowlanych mogą być oprócz nieruchomości, stanowiących własność członków zespołu, wykorzystywane nieruchomości stanowiące majątek lub dobro b. gromad, jak również - za każdorazowym zezwoleniem prezydium powiatowej rady narodowej (powiatowy zarząd rolnictwa) - nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi. Za zgodą dyrektora zespołu państwowych gospodarstw rolnych mogą być wykorzystywane grunty wchodzące w skład państwowych gospodarstw rolnych.

Zezwoleń na uzyskiwanie materiałów budowlanych i gruntów stanowiących majątek lub dobro b. gromad udziela gromadzka rada narodowa po wysłuchaniu opinii zebrania wiejskiego. Zezwolenia te wydawane będą z zastrzeżeniem przepisu art. 38 ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191). Gromadzka rada narodowa może postanowić, że za wydobyte przez zespół materiały należą się opłaty w określonej przez nią wysokości. Opłaty te wpływają do budżetu gromady.

Na terenie miast i osiedli mogą być wykorzystywane także nieruchomości stanowiące własność Państwa, a pozostające w administracji prezydiów miejskich (osiedli) rad narodowych. Mogą być również - za każdorazowym zezwoleniem dyrektora okręgu lasów państwowych - wykorzystywane grunty nieleśne wchodzące w skład państwowego gospodarstwa leśnego. Zespoły mogą również - w porozumieniu z właściwymi przedsiębiorstwami i instytucjami - nabywać zgodnie z obowiązującymi przepisami produkty uboczne i odpady, które nadają się do produkcji materiałów budowlanych, a uzyskiwane są przez te przedsiębiorstwa i instytucje w związku z ich produkcją podstawową bądź stanowią materiał pochodzący z rozbiórki.

Prezydia rad narodowych w porozumieniu z terenowymi ogniwami Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", a jeżeli idzie o spółdzielnie pracy - z wojewódzkimi związkami spółdzielni pracy, albo też jeśli chodzi o spółdzielnie mieszkaniowe - z oddziałami Związku Spółdzielni Mieszkaniowych powinny ustalić formy pomocy dla organizujących się i nowo zorganizowanych zespołów i spółdzielni w celu wydobycia i produkcji materiałów budowlanych z miejscowych surowców.

Pomoc ta powinna polegać w szczególności na:

a)
instruktażu organizacyjnym i technicznym,
b)
odpłatnym przydzielaniu niezbędnych materiałów zaopatrzeniowych i opału,
c)
odpłatnym wypożyczaniu niezbędnego sprzętu technicznego i środków transportu,
d)
umożliwieniu odpłatnego korzystania z urządzeń produkcyjnych i usług zakładów terenowego przemysłu materiałów budowlanych oraz zakładów produkcji pomocniczej przedsiębiorstw budowlano-montażowych,
e)
pomocy finansowej - w granicach ustalonych przez Ministra Finansów.

Prezydia rad narodowych zobowiążą podległe im zarządy, wydziały i przedsiębiorstwa do udzielania w powyższym zakresie niezbędnej pomocy zespołom i spółdzielniom.

Opiekę i nadzór organizacyjny nad działalnością zespołów sprawują właściwe prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych.

C.

Zasady zbytu nadwyżek materiałów budowlanych. 3

Nadwyżki materiałów budowlanych pozostałe po zaspokojeniu potrzeb członków zespołu powinny być zbywane mieszkańcom wsi (miast i osiedli) na cele indywidualnego budownictwa. Nadwyżki materiałów budowlanych po zaspokojeniu potrzeb spółdzielni mieszkaniowej powinny być zbywane po cenie kosztów własnych w pierwszej kolejności na potrzeby innych spółdzielni mieszkaniowych. Jeżeli zbycie materiałów budowlanych w powyższym trybie nie byłoby możliwe, prezydium gromadzkiej (miejskiej, osiedla) rady narodowej właściwej ze względu na siedzibę zespołu powinno wskazać nabywcę lub zezwolić na sprzedaż tych materiałów innym osobom.

Po zaspokojeniu własnego zapotrzebowania na materiały budowlane, wynikającego z programu inwestycyjnego, spółdzielnia mieszkaniowa obowiązana jest przekazać odpłatnie całość urządzeń służących do produkcji materiałów budowlanych innej spółdzielni mieszkaniowej, wskazanej przez oddział Związku Spółdzielni Mieszkaniowych.

Zbycie nadwyżek materiałów budowlanych następuje po cenach według kosztów własnych z doliczeniem zysku w wysokości ustalonej przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzką komisję cen).

1 Część A zmieniona przez pismo okólne nr 66 z dnia 5 maja 1959 r. (M.P.59.43.203) zmieniającej nin. pismo okólne z dniem 20 maja 1959 r.
2 Część B zmieniona przez pismo okólne nr 66 z dnia 5 maja 1959 r. (M.P.59.43.203) zmieniającej nin. pismo okólne z dniem 20 maja 1959 r.
3 Część C zmieniona przez pismo okólne nr 66 z dnia 5 maja 1959 r. (M.P.59.43.203) zmieniającej nin. pismo okólne z dniem 20 maja 1959 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024