Rozporządzenie wykonawcze 485/2013 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzania substancji czynnych: klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd oraz zabraniające stosowania i sprzedaży nasion zaprawionych środkami ochrony roślin zawierającymi te substancje czynne

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 485/2013
z dnia 24 maja 2013 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzania substancji czynnych: klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd oraz zabraniające stosowania i sprzedaży nasion zaprawionych środkami ochrony roślin zawierającymi te substancje czynne
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG(1), w szczególności pierwszy wariant wymieniony w jego art. 21 ust. 3, art. 49 ust. 2 oraz art. 78 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Substancje czynne klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd zostały włączone do załącznika I do dyrektywy Rady 91/414/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. dotyczącej wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin(2) na mocy dyrektyw Komisji 2006/41/WE(3), 2007/6/WE(4) i 2008/116/WE(5).

(2) Dyrektywą Komisji 2010/21/UE zmieniono załącznik I do dyrektywy 91/414/EWG(6) w zakresie przepisów szczegółowych dotyczących neonikotynoidów klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd.

(3) Substancje czynne włączone do załącznika I do dyrektywy 91/414/EWG uznaje się za zatwierdzone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 i wymienione są one w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 w odniesieniu do wykazu zatwierdzonych substancji czynnych(7).

(4) Wiosną 2012 r. opublikowano nowe informacje naukowe dotyczące subletalnych efektów, które neonikotynoidy wywołują u pszczół. Komisja, zgodnie z art. 21 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, zwanego dalej "Urzędem", o pomoc naukową i techniczną w analizie nowych informacji oraz weryfikacji oceny ryzyka dotyczącego neonikotynoidów pod kątem ich wpływu na pszczoły.

(5) Dnia 16 stycznia 2013 r. Urząd przedstawił swoje wnioski odnośnie do oceny ryzyka dotyczącego wpływu klotianidyny, tiametoksamu i imidachloprydu na pszczoły(8).

(6) W przypadku niektórych upraw Urząd zidentyfikował wysoki poziom krótkoterminowego ryzyka dla pszczół związanego ze środkami ochrony roślin zawierającymi substancje czynne klotianidyna, tiametoksam lub imidachlopryd. Urząd wskazał na szczególnie wysoki poziom krótkoterminowego ryzyka dla pszczół wynikającego z narażenia za pośrednictwem pyłu w odniesieniu do kilku rodzajów upraw, ze spożycia pozostałości substancji wraz z zanieczyszczonym pyłkiem kwiatowym i nektarem w odniesieniu do niektórych upraw i narażenia za pośrednictwem płynów powstałych w wyniku gutacji w odniesieniu do kukurydzy. W przypadku niektórych upraw nie można wykluczyć ponadto istnienia niedopuszczalnego ryzyka związanego z krótkoterminowym lub długoterminowym wpływem na przetrwanie i rozwój kolonii. Ponadto Urząd zidentyfikował kilka luk w danych dotyczących poszczególnych upraw poddanych ocenie. Luki te dotyczą przede wszystkim długoterminowego ryzyka dla pszczół miodnych wynikającego z narażenia za pośrednictwem pyłu, pozostałości substancji w pyłku kwiatowym i nektarze oraz z narażenia za pośrednictwem płynów powstałych w wyniku gutacji.

(7) W świetle aktualnej wiedzy naukowej i technicznej Komisja uznała, że istnieją przesłanki wskazujące, że dopuszczone zastosowania klotianidyny, tiametoksamu i imidachloprydu przestały spełniać kryteria zatwierdzania określone w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 ze względu na ich wpływ na pszczoły oraz że nie można wykluczyć wysokiego poziomu ryzyka dla pszczół inaczej niż przez nałożenie dalszych ograniczeń. W oczekiwaniu na ocenę Urzędu dotyczącą użycia dolistnego Komisja uznała, że ryzyko dla pszczół wynikające ze stosowania dolistnego jest podobne do ryzyka zidentyfikowanego przez Urząd odnośnie do zaprawiania nasion oraz stosowania doglebowego ze względu na systematyczną translokację substancji czynnych klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd wewnątrz rośliny.

(8) Komisja zwróciła się do powiadamiających o przedłożenie uwag.

(9) Wnioski Urzędu zostały zweryfikowane przez państwa członkowskie oraz Komisję w ramach Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt i sfinalizowane w dniu 15 marca 2013 r. w formie addendów do sprawozdań z przeglądu dotyczących klotianidyny, tiametoksamu i imidachloprydu.

(10) Komisja doszła do wniosku, że wykluczenie wysokiego poziomu ryzyka dla pszczół jest możliwe jedynie przez nałożenie dalszych ograniczeń.

(11) Potwierdzono, że substancje czynne klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd uznaje się za zatwierdzone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1107/2009. W celu zminimalizowania narażenia pszczół należy jednak ograniczyć użycie ww. substancji czynnych i przewidzieć szczegółowe środki zmniejszające ryzyko dla pszczół oraz ograniczyć użycie środków ochrony roślin zawierających te substancje czynne do stosowania przez użytkowników profesjonalnych. W szczególności należy zabronić użycia środków ochrony roślin zawierających klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd do zaprawiania nasion oraz stosowania doglebowego w przypadku upraw atrakcyjnych dla pszczół i w przypadku zbóż z wyjątkiem użycia w szklarniach i do zbóż ozimych. Należy zabronić stosowania dolistnego środków ochrony roślin zawierających klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd w odniesieniu do upraw atrakcyjnych dla pszczół oraz w odniesieniu do zbóż z wyjątkiem użycia w szklarniach i stosowania po okresie kwitnienia. Rośliny zbierane przed okresem kwitnienia nie są uznawane za atrakcyjne dla pszczół.

(12) W sprawie zastosowań klotianidyny, tiametoksamu lub imidachloprydu, które mogą zostać dopuszczone na mocy niniejszego rozporządzenia, należy zwrócić się o dalsze informacje potwierdzające.

(13) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011.

(14) Ryzyko dla pszczół wynikające z zaprawiania nasion zostało zidentyfikowane szczególnie w odniesieniu do narażenia za pośrednictwem pyłu w odniesieniu do niektórych upraw, poprzez spożycie pozostałości substancji wraz z pyłkiem kwiatowym i nektarem w odniesieniu do niektórych upraw i narażenia za pośrednictwem płynów powstałych w wyniku gutacji w odniesieniu do kukurydzy. Biorąc pod uwagę ryzyko związane ze stosowaniem zaprawianych nasion, należy zabronić stosowania i wprowadzania do obrotu nasion zaprawianych środkami ochrony roślin zawierającymi klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd w stosunku do nasion roślin atrakcyjnych dla pszczół oraz nasion zbóż z wyjątkiem zbóż ozimych i nasion używanych w szklarniach.

(15) Państwom członkowskim należy przyznać czas na wycofanie zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd.

(16) Jeśli zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 państwa członkowskie przyznają dodatkowy okres na zużycie zapasów środków ochrony roślin zawierających klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd, okres ten powinien upłynąć najpóźniej do dnia 30 listopada 2013 r. W ciągu dwóch lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja bez zbędnej zwłoki rozpocznie przegląd uzyskanych przez nią aktualnych informacji naukowych.

(17) Artykuł 36 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 stanowi, że państwa członkowskie mogą w określonych okolicznościach nakładać dodatkowe środki zmniejszające ryzyko lub ograniczenia we wprowadzaniu do obrotu lub stosowaniu środków ochrony roślin zawierających klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd. W sprawie wprowadzania do obrotu i użycia nasion zaprawianych środkami ochrony roślin zawierającymi klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd rozporządzenie (WE) nr 1107/2009 upoważnia państwa członkowskie do stosowania środków nadzwyczajnych zgodnie art. 71 tego rozporządzenia.

(18) Zakaz wprowadzania do obrotu zaprawianych nasion powinien mieć zastosowanie dopiero od dnia 1 grudnia 2013 r., aby zapewnić odpowiedni okres przejściowy. Krajowe przejściowe środki ochronne przyjęte na podstawie art. 71 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 mogą zostać utrzymane do wspomnianej daty zgodnie z art. 71 ust. 3 przedmiotowego rozporządzenia.

(19) Nasiona zaprawiane środkami ochrony roślin zawierającymi klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd, które podlegają ograniczeniom, o których mowa w art. 1 niniejszego rozporządzenia, mogą być wykorzystywane w doświadczeniach lub testach prowadzonych do celów badań lub rozwoju na podstawie art. 54 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009.

(20) Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt nie wydał opinii. Uznano, że niezbędny jest akt wykonawczy, i przewodniczący przedłożył komitetowi odwoławczemu projekt aktu wykonawczego do dalszego rozpatrzenia. Komitet odwoławczy nie wydał opinii,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2  1  

Zakaz wprowadzania do obrotu zaprawionych nasion

Nasiona roślin wymienionych w załączniku II zaprawione środkami ochrony roślin zawierającymi klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd nie są stosowane ani wprowadzane do obrotu z wyjątkiem nasion używanych w szklarniach.

Artykuł  3

Środki przejściowe

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 państwa członkowskie w razie potrzeby zmieniają lub cofają obowiązujące zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd jako substancję czynną w terminie do dnia 30 września 2013 r.

Artykuł  4

Okres na zużycie zapasów

Dodatkowy okres na zużycie zapasów przyznany przez państwa członkowskie zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 jest możliwie najkrótszy i upływa najpóźniej dnia 30 listopada 2013 r.

Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie i ma zastosowanie od pierwszego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Jednakże art. 2 stosuje się od dnia 1 grudnia 2013 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 24 maja 2013 r.
W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 309 z 24.11.2009, s. 1.

(2) Dz.U. L 230 z 19.8.1991, s. 1.

(3) Dz.U. L 187 z 8.7.2006, s. 24.

(4) Dz.U. L 43 z 15.2.2007, s. 13.

(5) Dz.U. L 337 z 16.12.2008, s. 86.

(6) Dz.U. L 65 z 13.3.2010, s. 27.

(7) Dz.U. L 153 z 11.6.2011, s. 1.

(8) Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności; Wnioski z weryfikacji dotyczącej oceny ryzyka stwarzanego przez pestycydy dla substancji czynnej klotianidyna w odniesieniu do pszczół. Dziennik EFSA 2013; 11(1):3066. 58 i kolejne]. doi:10.2903/j.efsa.2013.3066.

Wnioski z weryfikacji dotyczącej oceny ryzyka stwarzanego przez pestycydy dla substancji czynnej imidachlopryd w odniesieniu do pszczół. Dziennik EFSA 2013; 11(1):3068. [55 s.] doi:10.2903/j.efsa.2013. Wnioski z weryfikacji dotyczącej oceny ryzyka stwarzanego przez pestycydy dla substancji czynnej tiametoksam w odniesieniu do pszczół. Dziennik EFSA 2013; 11(1):3067. 68 i kolejne]. doi:10.2903/j.efsa. 2013.3067. Dostępne na stronie internetowej: www.efsa.europa.eu/efsajournal.htm

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Zmiany w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011

1.
Wiersz 121: klotianidyna kolumna "Przepisy szczegółowe" w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ A

Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka owadobójczego do użytku profesjonalnego.

Nie zezwala się na stosowanie do zaprawiania nasion ani stosowanie doglebowe w doniesieniu do następujących zbóż, jeśli zboża te wysiewane są w okresie od stycznia do czerwca:

jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica.

Nie zezwala się na stosowanie dolistne w odniesieniu do następujących zbóż:

jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica.

Nie zezwala się na stosowanie do zaprawiania nasion, stosowanie doglebowe ani stosowanie dolistne w odniesieniu do następujących upraw z wyjątkiem stosowania w szklarniach i stosowania dolistnego po okresie kwitnienia:

lucerna (Medicago sativa)

migdały (Prunus amygdalus; P. communis; Amygdalus communis)

anyżek (Pimpinella anisum); badian lub anyż gwiazdkowy (Illicium verum); kminek (Carum carvi); kolendra (Coriandrum sativum); kmin rzymski (Cuminum cyminum); koper włoski (Foeniculum vulgare); jagody jałowca (Juniperus communis)

jabłka (Malus pumila; M. sylvestris; M. communis; Pyrus malus)

morele (Prunus armeniaca)

awokado (Persea americana)

banany (Musa sapientum; M. cavendishii; M. nana)

fasola (Phaseolus spp.)

jeżyny (Rubus fruticosus)

borówki, borówki czarne, leśne jagody, czarne jagody (Vaccinium myrtillus); borówka amerykańska (V. corymbosum)

bób, bobik (Vicia faba var. major; var. equina; var. Minor)

gryka (Fagopyrum esculentum)

chleb świętojański, szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua)

nasiona rącznika pospolitego (Ricinus communis)

czereśnie (Prunus avium)

kasztany (Castanea spp.)

ciecierzyca (Cicer arietinum)

papryka chili (Capsicum frutescens; C. annuum); korzennik lekarski, ziele angielskie, (Pimenta officinalis)

koniczyna (Trifolium spp.)

kawa (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

bawełna (Gossypium spp.)

wspięga wężowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)

żurawina (Vaccinium macrocarpon); żurawina błotna (Vaccinum oxycoccus)

ogórki (Cucumis sativus)

porzeczka czarna (Ribes nigrum); porzeczka czerwona i biała (R. rubrum)

daktyle (Phoenix dactylifera)

bez czarny (Sambucus nigra)

agrest (Ribes uva-cripsa)

grejpfrut (C. paradisi)

winogrona (Vitis vinifera)

orzechy ziemne (Arachis hypogea)

orzechy laskowe (Corylus avellana)

konopia (Cannabis sativa)

róża japońska (Rosa rugosa)

owoc kiwi (Actinidia chinensis)

rośliny strączkowe: komonica (Lotus corniculatus); lespedeza (Lespedeza spp.); opornik łatkowaty (Pueraria lobata); turi (Sesbania spp.); esparceta, sparceta (Onobrychis sativa); siekiernica (Hedysarum coronarium)

cytryny i limy, cytryna (Citrus limon); limeta kwaśna (C. aurantifolia); limeta słodka (C. limetta)

soczewica (Lens esculenta; Ervum lens)

siemię lniane (Linum usitatissimum)

łubin (Lupinus spp.)

kukurydza (Zea mays)

nasiona melona (Cucumis melo)

nasiona gorczycy: gorczyca jasna (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); gorczyca czarna (Brassica nigra; Sinapis nigra)

okra (Abelmoschus esculentus); gombo (Hibiscus esculentus)

oliwki (Olea europaea)

pomarańcze: pomarańcza słodka (Citrus sinensis); pomarańcze gorzkie (C. aurantium)

brzoskwinie i nektarynki (Prunus persica; Amygdalus persica; Persica laevis)

gruszki (Pyrus communis)

groch zwyczajny (Pisum sativum); groch polny (P. arvense)

mięta pieprzowa (Mentha spp.: M. piperita)

owoce persymony (Diospyros kaki: D. virginiana)

pistacje (Pistacia vera)

śliwki i owoce tarniny, renkloda, mirabela, lubaszka (Prunus domestica); śliwa tarnina (P. spinosa)

mak (Papaver somniferum)

dynie i tykwy (Cucurbita spp.)

złocień dalmatyński (Chrysanthemum cinerariifolium)

pigwa (Cydonia oblonga; C. vulgaris; C. japonica)

rzepak (Brassica napus var. oleifera)

maliny (Rubus idaeus)

nasiona krokoszu barwierskiego (Carthamus tinctorius)

seradela (Ornithopus sativus)

ziarna sezamu (Sesamum indicum)

soja (Glycine soja)

przyprawy: liście laurowe (Laurus nobilis); koper ogrodowy (Anethum graveolens); nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum); szafran (Crocus sativus); tymianek (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

truskawka (Fragaria spp.),

ziarna słonecznika (Helianthus annuus)

mandarynki (Citrus reticulata); mandarynki (Citrus reticulata) klementynki (C. unshiu);

rzepa i rzepik (Brassica rapa var. rapifera i oleifera spp.)

wyka siewna (Vicia sativa)

skorzonera (Scorzonera hispanica)

orzechy włoskie (Jugland spp.: J. regia)

arbuzy (Citrullus vulgaris)

rośliny ozdobne kwitnące w roku stosowania środków.

CZĘŚĆ B

W celu wprowadzenia w życie jednolitych zasad, o których mowa w art. 29 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, uwzględnia się wnioski ze sprawozdania z przeglądu dotyczącego klotianidyny, w szczególności jego dodatki I i II, w wersji sfinalizowanej przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 27 stycznia 2006 r. oraz wnioski z addendum do sprawozdania z przeglądu dotyczącego klotianidyny w wersji sfinalizowanej przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 15 marca 2013 r.

W swojej ogólnej ocenie państwa członkowskie zwracają szczególną uwagę na:

- ochronę wód podziemnych podczas stosowania substancji czynnej w regionach, w których gleba lub warunki klimatyczne są podatne na zagrożenia,

- ryzyko dla ziarnożernych ptaków i ssaków, gdy substancja stosowana jest do zaprawiania nasion.

Państwa członkowskie dopilnowują, aby:

- zaprawianie nasion przeprowadzano wyłącznie w profesjonalnych zakładach zaprawiania nasion. Zakłady te muszą stosować najlepsze dostępne techniki, tak aby wzbijanie się pyłu podczas zaprawiania nasion, przechowywania i transportu ograniczone było do minimum,

- stosowano odpowiednie urządzenia siewne gwarantujące wysoki stopień wchłaniania do gleby oraz ograniczenie do minimum wycieków i wzbijania się pyłu,

- warunki zezwolenia określały, w stosownych przypadkach, środki zmniejszające ryzyko dla ochrony pszczół,

- wprowadzone zostały programy monitorowania w celu zweryfikowania rzeczywistego narażenia pszczół na oddziaływanie klotianidyny w obszarach zbierania pokarmu przez pszczoły lub w obszarach wykorzystywanych do hodowli pszczół, w stosownych przypadkach i w odpowiedni sposób.

W warunkach stosowania uwzględnia się, w stosownych przypadkach, środki zmniejszające ryzyko.

Powiadamiający przedkłada informacje potwierdzające dotyczące:

a) ryzyka dla owadów zapylających innych niż pszczoły miodne;

b) ryzyka dla pszczół miodnych zbierających nektar i pyłek kwiatowy roślin uprawianych następczo;

c) potencjalnego przenikania przez korzenie do kwitnących chwastów;

d) ryzyka dla pszczół miodnych zbierających spadź;

e) możliwego narażenia przez gutację oraz krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii, a także ryzyka dotyczącego czerwia pszczelego wynikającego z takiego narażenia;

f) możliwego narażenia wynikającego ze znoszenia pyłu w następstwie siewu oraz krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii, a także ryzyka odnośnie do czerwia pszczelego wynikającego z takiego narażenia;

g) krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii oraz ryzyka dotyczącego czerwia pszczelego wynikającego ze spożycia zanieczyszczonego nektaru i pyłku.

Powiadamiający przedkłada te informacje Komisji, państwom członkowskim oraz Urzędowi do dnia 31 grudnia 2014 r.".

2.
Wiersz 140: tiametoksam kolumna "Przepisy szczegółowe" w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ A

Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka owadobójczego do użytku profesjonalnego.

Nie zezwala się na stosowanie do zaprawiania nasion ani stosowanie doglebowe w doniesieniu do następujących zbóż, jeśli zboża te wysiewane są w okresie od stycznia do czerwca:

jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica.

Nie zezwala się na stosowanie dolistne w odniesieniu do następujących zbóż:

jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica.

Nie zezwala się na stosowanie do zaprawiania nasion, stosowanie doglebowe ani stosowanie dolistne w odniesieniu do następujących zbóż z wyjątkiem stosowania w szklarniach i stosowania dolistnego po okresie kwitnienia:

lucerna (Medicago sativa)

migdały (Prunus amygdalus; P. communis; Amygdalus communis)

anyżek (Pimpinella anisum); badian lub anyż gwiazdkowy (Illicium verum); kminek (Carum carvi); kolendra (Coriandrum sativum); kmin rzymski (Cuminum cyminum); koper włoski (Foeniculum vulgare); jagody jałowca (Juniperus communis)

jabłka (Malus pumila; M. sylvestris; M. communis; Pyrus malus)

morele (Prunus armeniaca)

awokado (Persea americana)

banany (Musa sapientum; M. cavendishii; M. nana)

fasola (Phaseolus spp.)

jeżyny (Rubus fruticosus)

borówki, borówki czarne, leśne jagody, czarne jagody (Vaccinium myrtillus); borówka amerykańska (V. corymbosum)

bób, bobik (Vicia faba var. major; var. equina; var. Minor)

gryka (Fagopyrum esculentum)

chleb świętojański, szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua)

nasiona rącznika pospolitego (Ricinus communis)

czereśnie (Prunus avium)

kasztany (Castanea spp.)

ciecierzyca (Cicer arietinum)

papryka chili (Capsicum frutescens; C. annuum); korzennik lekarski, ziele angielskie, (Pimenta officinalis)

koniczyna (Trifolium spp.)

kawa (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

bawełna (Gossypium spp.)

wspięga wężowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)

żurawina (Vaccinium macrocarpon); żurawina błotna (Vaccinum oxycoccus)

ogórki (Cucumis sativus)

porzeczka czarna (Ribes nigrum); porzeczka czerwona i biała (R. rubrum)

daktyle (Phoenix dactylifera)

bez czarny (Sambucus nigra)

agrest (Ribes uva-cripsa)

grejpfrut (C. paradisi)

winogrona (Vitis vinifera)

orzechy ziemne (Arachis hypogea)

orzechy laskowe (Corylus avellana),

konopia (Cannabis sativa)

róża japońska (Rosa rugosa)

owoc kiwi (Actinidia chinensis)

rośliny strączkowe: komonica (Lotus corniculatus); lespedeza (Lespedeza spp.); opornik łatkowaty (Pueraria lobata); turi (Sesbania spp.); esparceta, sparceta (Onobrychis sativa); siekiernica (Hedysarum coronarium)

cytryny i limy, cytryna (Citrus limon); limeta kwaśna (C. aurantifolia); limeta słodka (C. limetta)

soczewica (Lens esculenta; Ervum lens)

siemię lniane (Linum usitatissimum)

łubin (Lupinus spp.)

kukurydza (Zea mays)

nasiona melona (Cucumis melo)

nasiona gorczycy: gorczyca jasna (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); gorczyca czarna (Brassica nigra; Sinapis nigra)

okra (Abelmoschus esculentus); gombo (Hibiscus esculentus)

oliwki (Olea europaea)

pomarańcze: pomarańcza słodka (Citrus sinensis); pomarańcze gorzkie (C. aurantium)

brzoskwinie i nektarynki (Prunus persica; Amygdalus persica; Persica laevis)

gruszki (Pyrus communis)

peas garden pea (Pisum sativum); groch polny (P. arvense)

mięta pieprzowa (Mentha spp.: M. piperita)

owoce persymony (Diospyros kaki: D. virginiana)

pistacje (Pistacia vera)

śliwki i owoce tarniny, renkloda, mirabela, lubaszka (Prunus domestica); śliwa tarnina (P. spinosa)

mak (Papaver somniferum)

dynie i tykwy (Cucurbita spp.)

złocień dalmatyński (Chrysanthemum cinerariifolium)

pigwa (Cydonia oblonga; C. vulgaris; C. japonica)

rzepak (Brassica napus var. oleifera)

maliny (Rubus idaeus)

nasiona krokoszu barwierskiego (Carthamus tinctorius)

seradela (Ornithopus sativus)

ziarna sezamu (Sesamum indicum)

soja (Glycine soja)

przyprawy: liście laurowe (Laurus nobilis); koper ogrodowy (Anethum graveolens); nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum); szafran (Crocus sativus); tymianek (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

truskawka (Fragaria spp.)

ziarna słonecznika (Helianthus annuus)

mandarynki (Citrus reticulata); mandarynki (Citrus reticulata) klementynki (C. unshiu);

rzepa i rzepik (Brassica rapa var. rapifera i oleifera spp.)

wyka siewna (Vicia sativa)

skorzonera (Scorzonera hispanica)

orzechy włoskie (Jugland spp.: J. regia)

arbuzy (Citrullus vulgaris)

rośliny ozdobne kwitnące w roku stosowania środków.

CZĘŚĆ B

W celu wprowadzenia w życie jednolitych zasad, o których mowa w art. 29 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, uwzględnia się wnioski ze sprawozdania z przeglądu dotyczącego tiametoksamu, w szczególności jego dodatki I i II, w wersji sfinalizowanej przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 14 lipca 2006 r. oraz wnioski z addendum do sprawozdania z przeglądu dotyczącego tiametoksamu w wersji sfinalizowanej przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 15 marca 2013 r.

W swojej ogólnej ocenie państwa członkowskie zwracają szczególną uwagę na:

- możliwość zanieczyszczenia wód podziemnych, w szczególności przez substancję czynną i jej metabolity NOA 459602, SYN 501406 i CGA 322704 w przypadku stosowania substancji czynnej w regionach, w których gleba lub warunki klimatyczne są podatne na zagrożenia,

- ochronę organizmów wodnych,

- długoterminowe ryzyko dla małych zwierząt roślinożernych, jeżeli substancja jest stosowana do zaprawiania nasion.

Państwa członkowskie dopilnowują, aby:

- zaprawianie nasion przeprowadzano wyłącznie w profesjonalnych zakładach zaprawiania nasion. Zakłady te muszą stosować najlepsze dostępne techniki, tak aby wzbijanie się pyłu podczas zaprawiania nasion, przechowywania i transportu ograniczone było do minimum,

- stosowano odpowiednie urządzenia siewne gwarantujące wysoki stopień wchłaniania do gleby oraz ograniczenie do minimum wycieków i wzbijania się pyłu,

- warunki zezwolenia określały, w stosownych przypadkach, środki zmniejszające ryzyko dla ochrony pszczół,

- wprowadzone zostały programy monitorowania w celu zweryfikowania rzeczywistego narażenia pszczół na oddziaływanie tiametoksamu w obszarach zbierania pokarmu przez pszczoły lub w obszarach wykorzystywanych do hodowli pszczół, w stosownych przypadkach i w odpowiedni sposób.

W warunkach stosowania uwzględnia się, w stosownych przypadkach, środki zmniejszające ryzyko. Powiadamiający przedkłada informacje potwierdzające dotyczące:

a) ryzyka dla owadów zapylających innych niż pszczoły miodne;

b) ryzyka dla pszczół miodnych zbierających nektar i pyłek kwiatowy roślin uprawianych następczo;

c) potencjalnego przenikania przez korzenie do kwitnących chwastów;

d) ryzyka dla pszczół miodnych zbierających spadź;

e) możliwego narażenia przez gutację oraz krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii, a także ryzyka dotyczącego czerwia pszczelego wynikającego z takiego narażenia;

f) możliwego narażenia wynikającego ze znoszenia pyłu w następstwie siewu oraz krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii, a także ryzyka odnośnie do czerwia pszczelego wynikającego z takiego narażenia;

g) krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii oraz ryzyka dotyczącego czerwia pszczelego wynikającego ze spożycia zanieczyszczonego nektaru i pyłku.

Powiadamiający przedkłada te informacje Komisji, państwom członkowskim oraz Urzędowi do dnia 31 grudnia 2014 r.".

3.
Wiersz 216: imidachlopryd kolumna "Przepisy szczegółowe" w części A załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ A

Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka owadobójczego do użytku profesjonalnego.

Nie zezwala się na stosowanie do zaprawiania nasion ani stosowanie doglebowe w doniesieniu do następujących zbóż, jeśli zboża te wysiewane są w okresie od stycznia do czerwca:

jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica.

Nie zezwala się na stosowanie dolistne w odniesieniu do następujących zbóż:

jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica.

Nie zezwala się na stosowanie do zaprawiania nasion, stosowanie doglebowe ani stosowanie dolistne w odniesieniu do następujących zbóż z wyjątkiem stosowania w szklarniach i stosowania dolistnego po okresie kwitnienia:

lucerna (Medicago sativa)

migdały (Prunus amygdalus; P. communis; Amygdalus communis)

anyżek (Pimpinella anisum); badian lub anyż gwiazdkowy (Illicium verum); kminek (Carum carvi); kolendra (Coriandrum sativum); kmin rzymski (Cuminum cyminum); koper włoski (Foeniculum vulgare); jagody jałowca (Juniperus communis)

jabłka (Malus pumila; M. sylvestris; M. communis; Pyrus malus)

morele (Prunus armeniaca)

awokado (Persea americana)

bananas (Musa sapientum; M. cavendishii; M. nana)

fasola (Phaseolus spp.)

jeżyny (Rubus fruticosus)

blueberries, European blueberry, wild bilberry, whortleberry (Vaccinium myrtillus); borówka amerykańska (V. corymbosum)

bób, bobik (Vicia faba var. major; var. equina; var. Minor)

gryka (Fagopyrum esculentum)

chleb świętojański, szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua)

nasiona rącznika pospolitego (Ricinus communis)

czereśnie (Prunus avium)

kasztany (Castanea spp.)

ciecierzyca (Cicer arietinum)

papryka chili (Capsicum frutescens; C. annuum); korzennik lekarski, ziele angielskie, (Pimenta officinalis)

koniczyna (Trifolium spp.)

kawa (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

bawełna (Gossypium spp.)

wspięga wężowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)

żurawina (Vaccinium macrocarpon); żurawina błotna (Vaccinum oxycoccus)

ogórki (Cucumis sativus)

porzeczka czarna (Ribes nigrum); porzeczka czerwona i biała (R. rubrum)

daktyle (Phoenix dactylifera)

bez czarny (Sambucus nigra)

agrest (Ribes uva-cripsa)

grejpfrut (C. paradisi)

winogrona (Vitis vinifera)

orzechy ziemne (Arachis hypogea)

orzechy laskowe (Corylus avellana),

konopia (Cannabis sativa)

róża japońska (Rosa rugosa)

owoc kiwi (Actinidia chinensis)

rośliny strączkowe: komonica (Lotus corniculatus); lespedeza (Lespedeza spp.); opornik łatkowaty (Pueraria lobata); turi (Sesbania spp.); esparceta, sparceta (Onobrychis sativa); siekiernica (Hedysarum coronarium)

cytryny i limy, cytryna (Citrus limon); limeta kwaśna (C. aurantifolia); limeta słodka (C. limetta)

soczewica (Lens esculenta; Ervum lens)

siemię lniane (Linum usitatissimum)

łubin (Lupinus spp.)

kukurydza (Zea mays)

nasiona melona (Cucumis melo)

nasiona gorczycy: gorczyca jasna (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); gorczyca czarna (Brassica nigra; Sinapis nigra)

okra (Abelmoschus esculentus); gombo (Hibiscus esculentus)

oliwki (Olea europaea)

pomarańcze: pomarańcza słodka (Citrus sinensis); pomarańcze gorzkie (C. aurantium)

brzoskwinie i nektarynki (Prunus persica; Amygdalus persica; Persica laevis)

gruszki (Pyrus communis)

peas garden pea (Pisum sativum); groch polny (P. arvense)

mięta pieprzowa (Mentha spp.: M. piperita)

owoce persymony (Diospyros kaki: D. virginiana)

pistacje (Pistacia vera)

śliwki i owoce tarniny, renkloda, mirabela, lubaszka (Prunus domestica); śliwa tarnina (P. spinosa)

mak (Papaver somniferum)

dynie i tykwy (Cucurbita spp.)

złocień dalmatyński (Chrysanthemum cinerariifolium)

pigwa (Cydonia oblonga; C. vulgaris; C. japonica)

rzepak (Brassica napus var. oleifera)

maliny (Rubus idaeus)

nasiona krokoszu barwierskiego (Carthamus tinctorius)

seradela (Ornithopus sativus)

ziarna sezamu (Sesamum indicum)

soja (Glycine soja)

przyprawy: liście laurowe (Laurus nobilis); koper ogrodowy (Anethum graveolens); nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum); szafran (Crocus sativus); tymianek (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

truskawka (Fragaria spp.),

ziarna słonecznika (Helianthus annuus)

mandarynki (Citrus reticulata); mandarynki (Citrus reticulata) klementynki (C. unshiu);

rzepa i rzepik (Brassica rapa var. rapifera i oleifera spp.)

wyka siewna (Vicia sativa)

skorzonera (Scorzonera hispanica)

orzechy włoskie (Jugland spp.: J. regia)

arbuzy (Citrullus vulgaris)

rośliny ozdobne kwitnące w roku stosowania środków.

CZĘŚĆ B

Podczas oceniania wniosków o udzielenie zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające imidachlopryd państwa członkowskie zwracają szczególną uwagę na kryteria zawarte w art. 4 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 i dopilnowują, aby wszelkie potrzebne dane i informacje zostały dostarczone przed udzieleniem takiego zezwolenia.

W celu wprowadzenia w życie jednolitych zasad, o których mowa w art. 29 ust. 6 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009, uwzględnia się wnioski ze sprawozdania z przeglądu dotyczącego imidachloprydu, w szczególności jego dodatki I i II, w wersji sfinalizowanej przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 26 września 2008 r. oraz wnioski z addendum do sprawozdania z przeglądu dotyczącego imidachloprydu w wersji sfinalizowanej przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w dniu 15 marca 2013 r.

W swojej ogólnej ocenie państwa członkowskie zwracają szczególną uwagę na:

- bezpieczeństwo operatorów i pracowników oraz dopilnowują, aby warunki stosowania zawierały zalecenia dotyczące stosowania odpowiedniego wyposażenia ochrony osobistej,

- wpływ na organizmy wodne, stawonogi niebędące przedmiotem zwalczania, dżdżownice i inne makroorganizmy glebowe oraz dopilnowują, aby warunki zezwolenia, w stosownych przypadkach, określały środki zmniejszające ryzyko.

Państwa członkowskie dopilnowują, aby:

- zaprawianie nasion przeprowadzano wyłącznie w profesjonalnych zakładach zaprawiania nasion. Zakłady te muszą stosować najlepsze dostępne techniki, tak aby wzbijanie się pyłu podczas zaprawiania nasion, przechowywania i transportu ograniczone było do minimum,

- stosowano odpowiednie urządzenia siewne gwarantujące wysoki stopień wchłaniania do gleby oraz ograniczenie do minimum wycieków i wzbijania się pyłu,

- warunki zezwolenia określały, w stosownych przypadkach, środki zmniejszające ryzyko dla ochrony pszczół,

- wprowadzono programy monitorowania w celu zweryfikowania rzeczywistego narażenia pszczół na oddziaływanie imidachloprydu w obszarach zbierania pokarmu przez pszczoły lub w obszarach wykorzystywanych do hodowli pszczół, w stosownych przypadkach i w odpowiedni sposób.

W warunkach stosowania uwzględnia się, w stosownych przypadkach, środki zmniejszające ryzyko.

Powiadamiający przedkłada informacje potwierdzające dotyczące:

a) ryzyka dla owadów zapylających innych niż pszczoły miodne;

b) ryzyka dla pszczół miodnych zbierających nektar i pyłek kwiatowy roślin uprawianych następczo;

c) potencjalnego przenikania przez korzenie do kwitnących chwastów;

d) ryzyka dla pszczół miodnych zbierających spadź;

e) możliwego narażenia przez gutację oraz krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii, a także ryzyka dotyczącego czerwia pszczelego wynikającego z takiego narażenia;

f) możliwego narażenia wynikającego ze znoszenia pyłu w następstwie siewu oraz krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii, a także ryzyka odnośnie do czerwia pszczelego wynikającego z takiego narażenia;

g) krótko- i długoterminowego ryzyka dla przetrwania i rozwoju kolonii oraz ryzyka dotyczącego czerwia pszczelego wynikającego ze spożycia zanieczyszczonego nektaru i pyłku.

Powiadamiający przedkłada te informacje Komisji, państwom członkowskim oraz Urzędowi do dnia 31 grudnia 2014 r.".

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz nasion, o których mowa w art. 2

Nasiona zaprawiane środkami ochrony roślin zawierającymi klotianidynę, tiametoksam lub imidachlopryd, których stosowanie i wprowadzanie do obrotu jest zakazane:

Jęczmień, proso, owies, ryż, żyto, sorgo, pszenżyto, pszenica, jeśli zboża te wysiewane są w okresie od stycznia do czerwca.

lucerna (Medicago sativa)

anyżek (Pimpinella anisum); badian lub anyż gwiazdkowy (Illicium verum); kminek (Carum carvi); kolendra (Coriandrum sativum); kmin rzymski (Cuminum cyminum); koper włoski (Foeniculum vulgare); jagody jałowca (Juniperus communis)

fasola (Phaseolus spp.)

bób, bobik (Vicia faba var. major; var. equina; var. minor)

gryka (Fagopyrum esculentum)

nasiona rącznika pospolitego (Ricinus communis)

ciecierzyca (Cicer arietinum)

papryka chili (Capsicum frutescens; C. annuum); korzennik lekarski, ziele angielskie, (Pimenta officinalis)

koniczyna (Trifolium spp.); kawa (Coffea spp. arabica, robusta, liberica)

bawełna (Gossypium spp.)

wspięga wężowata, fasolnik chiński (Vigna unguiculata)

ogórki (Cucumis sativus)

orzechy ziemne (Arachis hypogea)

konopia (Cannabis sativa)

rośliny strączkowe: komonica (Lotus corniculatus); lespedeza (Lespedeza spp.); opornik łatkowaty (Pueraria lobata); turi (Sesbania spp.); esparceta, sparceta (Onobrychis sativa); siekiernica (Hedysarum coronarium)

soczewica (Lens esculenta; Ervum lens)

siemię lniane (Linum usitatissimum)

łubin (Lupinus spp.)

kukurydza (Zea mays)

nasiona melona (Cucumis melo)

nasiona gorczycy, gorczyca jasna (Brassica alba; B. hirta; Sinapis alba); gorczyca czarna (Brassica nigra; Sinapis nigra)

okra (Abelmoschus esculentus); gombo (Hibiscus esculentus)

peas garden pea (Pisum sativum); groch polny (P. arvense)

mięta pieprzowa (Mentha spp.: M. piperita)

mak (Papaver somniferum)

dynie i tykwy (Cucurbita spp.)

złocień dalmatyński (Chrysanthemum cinerariifolium)

rzepak (Brassica napus var. oleifera)

nasiona krokoszu barwierskiego (Carthamus tinctorius)

ziarna sezamu (Sesamum indicum)

soja (Glycine soja)

przyprawy: liście laurowe (Laurus nobilis); koper ogrodowy (Anethum graveolens); nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum); szafran (Crocus sativus); tymianek (Thymus vulgaris); kurkuma (Curcuma longa)

truskawka (Fragaria spp.),

ziarna słonecznika (Helianthus annuus)

rzepa i rzepik (Brassica rapa var. rapifera i oleifera spp.)

wyka siewna (Vicia sativa)

arbuzy (Citrullus vulgaris)

rośliny ozdobne kwitnące w roku stosowania środków.

1 Art. 2 traci moc w odniesieniu do nasion, które zostały zaprawione środkami ochrony roślin zawierającymi imidachlopryd zgodnie z art. 5 rozporządzenia nr (UE) 2018/783 z dnia 29 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.132.31) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2018 r.

- Art. 2 traci moc w odniesieniu do nasion, które zostały zaprawione środkami ochrony roślin zawierającymi klotianidynę zgodnie z art. 5 rozporządzenia nr (UE) 2018/784 z dnia 29 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.132.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2018 r.

- Art. 2 traci moc w odniesieniu do nasion, które zostały zaprawione środkami ochrony roślin zawierającymi tiametoksam zgodnie z art. 5 rozporządzenia nr (UE) 2018/785 z dnia 29 maja 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.132.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2018 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2013.139.12

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 485/2013 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzania substancji czynnych: klotianidyna, tiametoksam i imidachlopryd oraz zabraniające stosowania i sprzedaży nasion zaprawionych środkami ochrony roślin zawierającymi te substancje czynne
Data aktu: 24/05/2013
Data ogłoszenia: 25/05/2013
Data wejścia w życie: 01/12/2013, 26/05/2013