Decyzja 2012/41/UE w sprawie stanowiska, jakie Unia Europejska ma zająć we Wspólnym Komitecie EOG w odniesieniu do ustanowienia wspólnej grupy roboczej w celu monitorowania wdrażania rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG, dotyczącego uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz w odniesieniu do określenia jej regulaminu wewnętrznego

DECYZJA RADY
z dnia 23 stycznia 2012 r.
w sprawie stanowiska, jakie Unia Europejska ma zająć we Wspólnym Komitecie EOG w odniesieniu do ustanowienia wspólnej grupy roboczej w celu monitorowania wdrażania rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG, dotyczącego uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz w odniesieniu do określenia jej regulaminu wewnętrznego

(2012/41/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 27 stycznia 2012 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 114, art. 207 ust. 2 oraz art. 218 ust. 9,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2894/94 z dnia 28 listopada 1994 r. w sprawie uzgodnień dotyczących stosowania Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym(1), w szczególności jego art. 1 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół 10 do Porozumienia zmieniono decyzją Wspólnego Komitetu EOG nr 76/2009 z dnia 30 czerwca 2009 r.(2) w celu dodania do niego nowego rozdziału IIa w sprawie środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne.

(2) Art. 9b protokołu 10 stanowi, że w handlu dwustronnym między umawiającymi się stronami uchyla się wymóg stosowania środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne, pod warunkiem że istnieje równoważny poziom bezpieczeństwa celnego na ich właściwych terytoriach.

(3) Art. 9f protokołu 10 stanowi ponadto że Wspólny Komitet EOG określa zasady umożliwiające umawiającym się stronom zapewnienie monitorowania wdrażania rozdziału IIa tego protokołu oraz kontrolę przestrzegania postanowień rozdziału IIa i załączników I i II do tego protokołu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie Unia ma zająć w ramach Wspólnego Komitetu EOG w odniesieniu do ustanowienia wspólnej grupy roboczej w celu monitorowania wdrażania rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG, dotyczącego uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz w odniesieniu do określenia jej regulaminu wewnętrznego, opiera się na projekcie decyzji Wspólnego Komitetu EOG dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2012 r.

W imieniu Rady

M. GJERSKOV

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 305 z 30.11.1994, s. 6.

(2) Dz.U. L 232 z 3.9.2009, s. 40.

PROJEKT

DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU EOG NR .../2011

z dnia ...

ustanawiająca wspólną grupę roboczą w celu monitorowania wdrażania rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG, dotyczącego uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz w odniesieniu do określenia jej regulaminu wewnętrznego

WSPÓLNY KOMITET EOG,

uwzględniając Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zmienione Protokołem dostosowującym Porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym ("Porozumienie EOG"), w szczególności jego art. 92 i art. 94 ust. 3 oraz art. 9f ust. 1 protokołu 10 do Porozumienia EOG,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół 10 do Porozumienia EOG zmieniono decyzją Wspólnego Komitetu EOG nr 76/2009 z dnia 30 czerwca 2009 r.(1) w celu dodania do niego nowego rozdziału IIa w sprawie środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne.

(2) Art. 9b protokołu 10 stanowi, że w handlu dwustronnym między umawiającymi się stronami uchyla się wymóg stosowania środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne, pod warunkiem że istnieje równoważny poziom bezpieczeństwa celnego na ich właściwych terytoriach.

(3) Art. 9f protokołu 10 stanowi ponadto że Wspólny Komitet EOG określa zasady umożliwiające umawiającym się stronom zapewnienie monitorowania wdrażania rozdziału IIa tego protokołu oraz kontrolę przestrzegania postanowień rozdziału IIa i załączników I i II do tego protokołu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

1. Niniejszym ustanawia się wspólną grupę roboczą ds. środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne (zwaną dalej "grupą roboczą"), aby zapewnić monitorowanie wdrażania postanowień dotyczących bezpieczeństwa celnego zawartych w rozdziale IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG oraz kontrolę przestrzegania postanowień rozdziału IIa i załączników I i II do tego protokołu.

2. Grupa robocza funkcjonuje zgodnie z regulaminem wewnętrznym określonym w załączniku do niniejszej decyzji.

3. Grupa robocza składa sprawozdanie wspólnemu podkomitetowi I ds. swobodnego przepływu towarów zgodnie z art. 15 ust. 1 lit. a) regulaminu wewnętrznego Wspólnego Komitetu EOG(2).

Artykuł 2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem ..., pod warunkiem że Wspólny Komitet EOG otrzyma wszystkie notyfikacje przewidziane w art. 103 ust. 1 Porozumienia(*).

Artykuł 3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w sekcji EOG i w Suplemencie EOG do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli ...

W imieniu Wspólnego Komitetu EOG
Przewodniczący Sekretarze Wspólnego Komitetu EOG

______

(1) Dz.U. L 232 z 3.9.2009, s. 40.

(2)Decyzja Wspólnego Komitetu EOG nr 1/94 z dnia 8 lutego 1994 r. przyjmująca regulamin wewnętrzny Wspólnego Komitetu EOG (Dz.U. L 85 z 30.3.1994, s. 60).

(*) [Nie wskazano wymogów konstytucyjnych.] [Wskazano wymogi konstytucyjne.]

ZAŁĄCZNIK

do Decyzji Wspólnego Komitetu EOG nr .../2011

REGULAMIN WEWNĘTRZNY WSPÓLNEJ GRUPY ROBOCZEJ DS. ŚRODKÓW BEZPIECZEŃSTWA STOSOWANYCH PRZEZ ORGANY CELNE

Artykuł 1

Skład

Grupa robocza składa się z przedstawicieli Unii Europejskiej, przedstawicieli państw EFTA oraz przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej.

Artykuł 2

Zadania

1. Grupa robocza ocenia równoważność środków bezpieczeństwa stosowanych przez organy celne określonych w ustawodawstwie umawiających się stron. Monitoruje ona zwłaszcza wdrażanie przepisów dotyczących informacji poprzedzających wysyłkę i przybycie towarów, kontroli bezpieczeństwa przeprowadzanych przez organy celne i zarządzania ryzykiem oraz przepisów dotyczących upoważnionych przedsiębiorców. Dokonuje ona także wymiany informacji na temat zmian stosownych przepisów.

2. Grupa robocza omawia niezbędne zmiany techniczne w rozdziale IIa protokołu 10.

3. Na wniosek jednej z umawiających się stron grupa robocza organizuje posiedzenie grupy ekspertów w celu omówienia szczególnych kwestii. Grupa robocza dokonuje także przeglądu procedur administracyjnych umawiających się stron. W celu przeprowadzenia takiego przeglądu grupa robocza może zgodzić się na zorganizowanie wizyt na miejscu.

4. Na wniosek jednej z umawiających się stron grupa robocza bada wszelkie kwestie, jakie uzna za istotne w kontekście wdrażania środków dotyczących bezpieczeństwa celnego określonych w rozdziale IIa protokołu 10.

Artykuł 3

Przewodnictwo

Posiedzeniom grupy roboczej przewodniczy na zmianę co sześć miesięcy przedstawiciel Unii Europejskiej oraz przedstawiciel jednego z państw EFTA, do których ma zastosowanie rozdział IIa protokołu 10.

Artykuł 4

Posiedzenia

1. Grupa robocza spotyka się regularnie i co najmniej raz w roku.

2. Posiedzenia odbywają się w Brukseli lub jakimkolwiek innym miejscu, o którym zadecydował przewodniczący grupy roboczej.

3. Przewodniczący zwołuje posiedzenia grupy roboczej. Zaproszenia na posiedzenia wysyła się do uczestników, o których mowa w art. 1, na co najmniej 10 dni roboczych przed datą posiedzenia. W przypadku spraw pilnych zaproszenia mogą być wysłane z mniejszym wyprzedzeniem.

4. Językiem roboczym grupy roboczej jest język angielski.

5. O ile nie postanowiono inaczej, posiedzenia nie są jawne.

Artykuł 5

Porządek obrad

1. Przewodniczący sporządza tymczasowy porządek obrad każdego posiedzenia. Tymczasowy porządek obrad wysyła się do uczestników, o których mowa w art. 1, na co najmniej 10 dni roboczych przed datą posiedzenia.

2. Umawiające się strony mogą zwrócić się o włączenie punktu porządku obrad na piśmie, zwracając się do przewodniczącego lub przed przyjęciem porządku obrad w dniu posiedzenia.

Artykuł 6

Protokoły

1. Za sporządzenie protokołu z każdego posiedzenia grupy roboczej odpowiedzialny jest przewodniczący. Protokół wskazuje zalecenia lub wnioski grupy roboczej w odniesieniu do poszczególnych punktów porządku obrad.

2. Projekt protokołu przesyła się umawiającym się stronom i zostaje on zatwierdzony w terminie 20 dni roboczych po dniu posiedzenia.

Artykuł 7

Koszty

Przedstawiciele umawiających się stron oraz eksperci z organów administracji celnej państw członkowskich Unii Europejskiej pokrywają wszystkie koszty związane ze swoim udziałem w posiedzeniach grupy roboczej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.24.1

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2012/41/UE w sprawie stanowiska, jakie Unia Europejska ma zająć we Wspólnym Komitecie EOG w odniesieniu do ustanowienia wspólnej grupy roboczej w celu monitorowania wdrażania rozdziału IIa protokołu 10 do Porozumienia EOG, dotyczącego uproszczenia kontroli i formalności przy przewozie towarów oraz w odniesieniu do określenia jej regulaminu wewnętrznego
Data aktu: 23/01/2012
Data ogłoszenia: 27/01/2012