Wytyczne EBC/2011/2 (2011/205/UE) zmieniające wytyczne EBC/2007/2 w sprawie transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET2)

WYTYCZNE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 17 marca 2011 r.
zmieniające wytyczne EBC/2007/2 w sprawie transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET2)

(EBC/2011/2)

(2011/205/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 kwietnia 2011 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności art. 127 ust. 2,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 3 ust. 1 oraz art. 17, 18 i 22,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przyjęła wytyczne EBC/2007/2 z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (TARGET2)(1) regulujące działanie systemu TARGET2, który charakteryzuje się pojedynczą platformą techniczną zwaną jednolitą wspólną platformą.

(2) W wytycznych EBC/2007/2 należy wprowadzić zmiany umożliwiające Radzie Prezesów decydowanie, czy -w charakterze środka ostrożnościowego - w systemie TARGET2 określonym uprawnionym partnerom centralnym nie będącym licencjonowanymi instytucjami kredytowymi należy udostępnić kredyt overnight,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:

Artykuł  1

Zmiany w wytycznych EBC/2007/2

W wytycznych EBC/2007/2 wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 7 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Kryteria dostępu do kredytu w ciągu dnia dla kontrahentów EBC są określone w decyzji EBC/2007/7 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie warunków uczestnictwa w systemie TARGET2-ECB(*). Kredyt w ciągu dnia udzielony przez EBC jest ograniczony do danego dnia, bez możliwości przedłużenia go do dnia następnego (overnight).

______

(*) Dz.U. L 237 z 8.9.2007, s. 71.";

2) w załączniku III w ust. 3 dodaje się akapity w brzmieniu:

"W drodze wyjątku Rada Prezesów może, wydając uprzednią decyzję z uzasadnieniem, wyłączyć stosowanie zakazu udzielania kredytu overnight do określonych uprawnionych partnerów centralnych. Takimi uprawnionymi partnerami centralnymi są partnerzy centralni, którzy w każdym odpowiednim momencie:

a) są podmiotami uprawnionymi wskazanymi w ust. 2 lit. e), pod warunkiem że takie uprawnione podmioty są również partnerami centralnymi autoryzowanymi zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami Unii lub prawem krajowym;

b) mają siedzibę w strefie euro;

c) podlegają nadzorowi ostrożnościowemu (supervision) lub nadzorowi systemowemu (oversight) właściwego organu;

d) spełniają wymogi nadzorcze dotyczące miejsca położenia infrastruktury świadczącej usługi w euro, okresowo nowelizowane i ogłaszane na stronie internetowej EBC(*);

e) posiadają rachunki w PM w systemie TARGET2;

f) mają dostęp do kredytu w ciągu dnia.

Kredyt overnight udzielony uprawnionym partnerom centralnym podlega postanowieniom niniejszego załącznika (dla uniknięcia wątpliwości wskazuje się, że obejmuje to także postanowienia dotyczące kwalifikowanego zabezpieczenia).

Dla uniknięcia wątpliwości wskazuje się, że sankcje, o których mowa w ust. 10 i 11 niniejszego załącznika, stosuje się w przypadku braku zwrotu przez uprawnionego partnera centralnego kredytu overnight udzielonego mu przez odpowiedni KBC.

______

(*) Aktualne zasady Eurosystemu w zakresie lokalizacji infrastruktury zostały określone w następujących dokumentach opublikowanych na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu: a) »Policy statement on euro payment and settlement systems located outside the euro area«, 3 listopada 1998 r.; b) »The Eurosystem's policy line with regard to consolidation in central counterparty clearing«, 27 września 2001 r.; c) »The Eurosystem policy principles on the location and operation of infrastructures settling in euro-denominated payment transactions«, 19 lipca 2007 r.; oraz d) »The Eurosystem policy principles on the location and operation of infrastructures settling eurodenominated payment transactions: specification of legally and operationally located in the euro area«, 20 listopada 2008 r.".

Artykuł  2

Rachunki funduszu gwarancyjnego i oprocentowanie

1.
W zakresie, w jakim partner centralny jest zobowiązany przepisami, w tym przepisami o charakterze nadzorczym, do utrzymywania rachunku funduszu gwarancyjnego, środki przekazywane na rachunek funduszu gwarancyjnego partnera centralnego podlegają oprocentowaniu według stopy podstawowych operacji refinansujących minus 15 punktów bazowych.
2.
W pozostałym zakresie środki przekazywane na rachunek funduszu gwarancyjnego partnera centralnego podlegają oprocentowaniu według stopy depozytowej.
Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze wytyczne wchodzą w życie dwa dni po ich przyjęciu. Niniejsze wytyczne stosuje się od dnia 11 kwietnia 2011 r.

Artykuł  4

Adresaci i środki wykonawcze

1.
Niniejsze wytyczne są adresowane do wszystkich banków centralnych Eurosystemu.
2.
Uczestniczące KBC przesyłają do EBC do dnia 1 kwietnia 2011 r. projekty aktów prawnych, za pomocą których zamierzają zastosować się do niniejszych wytycznych.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 17 marca 2011 r.

W imieniu Rady Prezesów EBC
Jean-Claude TRICHET
Prezes EBC

______

(1) Dz.U. L 237 z 8.9.2007, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024