Decyzja 2011/180/UE wdrażająca dyrektywę Rady 2002/55/WE w odniesieniu do warunków zezwalania na wprowadzanie do obrotu małych opakowań mieszanek standardowego materiału siewnego różnych odmian roślin warzywnych tego samego gatunku

DECYZJA KOMISJI
z dnia 23 marca 2011 r.
wdrażająca dyrektywę Rady 2002/55/WE w odniesieniu do warunków zezwalania na wprowadzanie do obrotu małych opakowań mieszanek standardowego materiału siewnego różnych odmian roślin warzywnych tego samego gatunku

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 1760)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/180/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 24 marca 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/55/WE z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym warzyw(1), w szczególności jej art. 26 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Niektóre państwa członkowskie poinformowały Komisję o istnieniu na rynku popytu na małe opakowania mieszanek różnych odmian roślin warzywnych tego samego gatunku. Należy zatem ustanowić szczegółowe wymagania dotyczące takich małych opakowań.

(2) Biorąc pod uwagę popyt w zainteresowanych państwach członkowskich, niniejsza decyzja powinna obejmować wszystkie gatunki wchodzące w zakres dyrektywy 2002/55/WE. Maksymalną wielkość takich małych opakowań należy wyrazić jako maksymalną masę netto zawartego w nich materiału siewnego oraz zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 lit. g) dyrektywy 2002/55/WE.

(3) Aby zapewnić identyfikowalność i odpowiednie informacje dla użytkowników, należy określić szczegółowe zasady etykietowania takich małych opakowań.

(4) Państwa członkowskie powinny do końca 2012 r. zdać Komisji sprawozdanie ze stosowania niniejszej decyzji, aby umożliwić Komisji ocenę skuteczności tej decyzji oraz identyfikację kwestii wymagających podjęcia dalszych działań.

(5) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Nasion i Materiału Rozmnożeniowego dla Rolnictwa, Ogrodnictwa i Leśnictwa,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie mogą upoważnić swoich producentów do wprowadzania do obrotu małych opakowań mieszanek standardowego materiału siewnego gatunków wymienionych w art. 2 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2002/55/WE. Takie małe opakowania mogą zawierać wyłącznie różne odmiany tego samego gatunku.

Artykuł  2

Małe opakowania, o których mowa w art. 1, mogą zawierać materiał siewny o masie netto nieprzekraczającej masy netto określonej w art. 2 ust. 1 lit. g) dyrektywy 2002/55/WE.

Artykuł  3

Państwa członkowskie dbają o to, aby na małych opakowaniach, o których mowa w art. 1, widniała etykieta dostawcy lub informacja w formie nadruku lub stempla.

Etykieta lub informacja powinna zawierać następujące dane:

a) sformułowanie "przepisy i normy UE";

b) imię i nazwisko oraz adres lub znak identyfikacyjny osoby odpowiedzialnej za umieszczenie etykiety;

c) rok zaplombowania, określony w następujący sposób: "zaplombowano w ... [rok] r." lub rok ostatniego pobrania próby w celu przeprowadzenia ostatniego badania zdolności kiełkowania, określony w następujący sposób: "próbę pobrano w ... [rok] r."; można dodać wskazówkę "zużyć do ... [data]";

d) sformułowanie "mieszanka odmian ... [nazwa gatunku]";

e) nazwy odmian;

f) proporcje odmian wyrażone jako masa netto lub liczba nasion;

g) numer referencyjny partii podany przez osobę odpowiedzialną za umieszczenie etykiety;

h) masa netto lub brutto lub liczba nasion;

i) rodzaj zabiegu chemicznego lub dodatku oraz przybliżony stosunek masy kłębków lub masy czystych nasion do masy całkowitej, jeżeli wskazano masę i zastosowano granulowane pestycydy, substancje otoczkujące lub inne dodatki w formie stałej.

Artykuł  4

Państwa członkowskie składają Komisji sprawozdanie z zastosowania niniejszej decyzji w terminie do dnia 31 grudnia 2012 r.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 marca 2011 r.

W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 193 z 20.7.2002, s. 33.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.78.55

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2011/180/UE wdrażająca dyrektywę Rady 2002/55/WE w odniesieniu do warunków zezwalania na wprowadzanie do obrotu małych opakowań mieszanek standardowego materiału siewnego różnych odmian roślin warzywnych tego samego gatunku
Data aktu: 23/03/2011
Data ogłoszenia: 24/03/2011
Data wejścia w życie: 01/01/1970