Decyzja 2011/163/UE w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 marca 2011 r.
w sprawie zatwierdzenia planów przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z art. 29 dyrektywy Rady 96/23/WE

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 1630)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/163/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 17 marca 2011 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/23/WE z dnia 29 kwietnia 1996 r. w sprawie środków monitorowania niektórych substancji i ich pozostałości u żywych zwierząt i w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz uchylającą dyrektywy 85/358/EWG i 86/469/EWG oraz decyzje 89/187/EWG i 91/664/EWG 1 , w szczególności jej art. 29 ust. 1 akapit czwarty oraz art. 29 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 96/23/WE ustanowiono środki monitorowania substancji i grup pozostałości wymienionych w załączniku I to tej dyrektywy. Na podstawie dyrektywy 96/23/WE zamieszczenie i utrzymanie w wykazach państw trzecich, z których zezwala się państwom członkowskim na przywóz zwierząt i produktów zwierzęcych objętych tą dyrektywą, zależy od przedłożenia przez dane państwa trzecie planu gwarancji w zakresie monitorowania grup pozostałości i substancji określonych w tym załączniku. Plany te mają być uaktualniane na wniosek Komisji, zwłaszcza gdy niektóre kontrole wskażą na taką konieczność.

(2) W decyzji Komisji 2004/432/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie zatwierdzenia przedłożonych przez państwa trzecie zgodnie z dyrektywą Rady 96/23/WE 2  planów w zakresie kontroli pozostałości zatwierdzono plany w odniesieniu do wymienionych w wykazie zwierząt i produktów zwierzęcych określone w art. 29 dyrektywy 96/23/WE ("plany") przedłożone przez niektóre państwa trzecie wymienione w załączniku do tej decyzji.

(3) W świetle ostatnich planów przedłożonych przez niektóre państwa trzecie i dodatkowych informacji otrzymanych przez Komisję konieczne jest zaktualizowanie wykazu państw trzecich, z których zezwala się państwom członkowskim na przywóz niektórych zwierząt i produktów zwierzęcych określonych w dyrektywie 96/23/WE i obecnie wymienionych w załączniku do decyzji 2004/432/WE ("wykaz").

(4) Zjednoczone Emiraty Arabskie przedłożyły Komisji plan dotyczący mleka wielbłądziego. Plan zawiera wystarczające gwarancje i powinien zostać zatwierdzony. W związku z powyższym mleko wielbłądzie powinno zostać uwzględnione we wpisie dotyczącym Zjednoczonych Emiratów Arabskich w wykazie.

(5) Brunei przedłożyło Komisji plan dotyczący akwakultury. Plan zawiera wystarczające gwarancje i powinien zostać zatwierdzony. W związku z powyższym należy ująć Brunei w wykazie w odniesieniu do akwakultury.

(6) Komisja zażądała, by Była Jugosłowiańska Republika Macedonii dostarczyła informacji na temat realizacji planu dotyczącego koniowatych na ubój. Wobec braku odpowiedzi od Byłej Jugosłowiańskiej Republika Macedonii nie ma wystarczających gwarancji umożliwiających zatwierdzenie. Wpis dla tego państwa trzeciego dotyczący koniowatych na ubój powinien zatem zostać usunięty z wykazu. Była Jugosłowiańska Republika Macedonii została powiadomiona o tych zmianach.

(7) Wpis w wykazie dotyczący Malezji obejmuje drób, ale plan przedłożony przez Malezję i dodatkowe informacje otrzymane przez Komisję nie zawierają wystarczających gwarancji w odniesieniu do drobiu. Jednak jedyny zakład przetwarzający ten surowiec, który jest obecnie zatwierdzony zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 854/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi 3 , dokonuje przywozu całego surowca z jednego z państw członkowskich. Aby umożliwić kontynuację tej działalności, wpis dotyczący Malezji powinien objąć drób, ale powinien zostać ograniczony do surowca przywożonego z innych państw trzecich ujętych w wykazie dla takiego surowca lub z państw członkowskich. Malezja została powiadomiona o tych zmianach. Przypis określający wymienione ograniczenie powinien zostać ujęty w wykazie w odniesieniu do tego państwa trzeciego.

(8) Komisja zażądała, by Rosja dostarczyła informacji na temat realizacji planu dotyczącego koniowatych na ubój. Wobec braku odpowiedzi od Rosji nie ma wystarczających gwarancji umożliwiających zatwierdzenie. Wpis dla tego państwa trzeciego dotyczący koniowatych na ubój powinien zatem zostać usunięty z wykazu. Rosja została powiadomiona o tych zmianach.

(9) Komisja zażądała, by Ukraina dostarczyła informacji na temat realizacji planu dotyczącego zwierząt z rodziny koniowatych i produktów z nich wytworzonych. Wobec braku odpowiedzi od Ukrainy nie ma wystarczających gwarancji umożliwiających zatwierdzenie. Wpis dla tego państwa trzeciego dotyczący zwierząt z rodziny koniowatych i produktów z nich wytworzonych powinien zatem zostać usunięty z wykazu. Ukraina została powiadomiona o tych zmianach.

(10) Stany Zjednoczone zostały wezwane do dostarczenia informacji na temat realizacji planu dotyczącego zwierząt z rodziny koniowatych i produktów z nich wytworzonych. Jednak Stany Zjednoczone nie dostarczyły odpowiednich gwarancji, ponieważ w tym państw trzecim zaprzestano uboju koniowatych przeznaczonych na wywóz do Unii. Wpis dla tego państwa trzeciego dotyczący zwierząt z rodziny koniowatych i produktów z nich wytworzonych powinien zatem zostać usunięty z wykazu. Stany Zjednoczone zostały powiadomione o tych zmianach.

(11) Inspekcja przeprowadzona przez Komisję w Urugwaju ujawniła poważne niedociągnięcia we wdrażaniu planu dotyczącego królików oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych. W przypadku królików nie wprowadzono żadnego planu w zakresie kontroli pozostałości, a w przypadku zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych niemożliwe było pobranie próbek lub badanie, ponieważ zaprzestano produkcji. Wpisy dotyczące Urugwaju w odniesieniu do królików i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych powinny zatem zostać usunięte z wykazu. Urugwaj został powiadomiony o tych zmianach.

(12) Niektóre państwa trzecie dokonują wywozu produktów zwierzęcych uzyskanych z surowca pochodzącego z państw członkowskich lub z państw trzecich, które spełniają wymogi przepisów dyrektywy 96/23/WE dotyczących takich surowców i które są w związku z tym ujęte w wykazie. Aby zapewnić ujęcie produktów zwierzęcych przywożonych do Unii w zatwierdzonym planie, państwa trzecie, które dokonują przywozu takiego surowca w celu dalszego wywozu do Unii, powinny w tym celu załączyć do ich planu odpowiednie oświadczenie.

(13) Aby uniknąć zakłóceń w handlu, należy wprowadzić okres przejściowy obejmujący odpowiednie wysyłki produktów z Byłej Jugosłowiańskiej Republika Macedonii, Rosji, Ukrainy oraz Urugwaju, wysłanych do Unii przed datą rozpoczęcia stosowania niniejszej decyzji.

(14) Decyzja 2004/432/WE została kilkakrotnie zmieniona. W celu zachowania przejrzystości prawodawstwa unijnego należy uchylić wymienioną decyzję i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(15) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Plany, o których mowa w art. 29 dyrektywy 96/23/WE, przedłożone Komisji przez państwa trzecie wskazane w tabeli w załączniku są zatwierdzone w odniesieniu do zwierząt i produktów zwierzęcych przeznaczonych do spożycia przez ludzi i oznaczonych "X" w tej tabeli.

Artykuł  2
1.  4
 Z wyjątkiem surowca wykorzystywanego do produkcji osłonek, państwa trzecie, które stosują surowiec przywożony z innych państw trzecich zatwierdzonych zgodnie z niniejszą decyzją do celów produkcji przeznaczonej do wywozu do UE żywności pochodzenia zwierzęcego lub surowiec przywożony z państw członkowskich i które nie są w stanie przedstawić planu monitorowania pozostałości równoważnego planowi monitorowania pozostałości wymaganemu na podstawie art. 7 dyrektywy 96/23/WE, uzupełniają plan o następujące oświadczenie: »Właściwy organ [nazwa państwa trzeciego] dopilnowuje, by produkty zwierzęce przeznaczone do spożycia przez ludzi i wywożone do Unii Europejskiej, w szczególności produkty wytworzone z surowca przywiezionego do [nazwa państwa trzeciego], pochodziły wyłącznie z zakładów wymienionych zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/625 5  i dysponujących wiarygodnymi procedurami gwarantującym pochodzenie surowca pochodzenia zwierzęcego wykorzystanego w żywności wyłącznie z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw trzecich wymienionych w odniesieniu do odpowiedniego surowca w załączniku do decyzji 2011/163/UE bez przypisu określającego ograniczenie, jak wskazano w art. 2 ust. 2 tej decyzji.«.

Do produkcji osłonek przeznaczonych na wywóz do Unii państwa trzecie mogą stosować surowiec przywożony z innych państw trzecich, którym w rozporządzeniach wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 zezwolono na wprowadzanie do Unii świeżego mięsa lub niektórych produktów mięsnych oraz poddanych obróbce żołądków, pęcherzy i jelit.

Państwo trzecie zamierzające dokonywać wywozu osłonek do Unii jest wymienione w rozporządzeniach wykonawczych (UE) 2021/404 i (UE) 2021/405 w odniesieniu do osłonek, a także w załączniku do decyzji 2011/163/UE (w odniesieniu do osłonek). Ponadto zakłady, z których osłonki mają być wywożone do Unii, są wymienione w wykazie zgodnie z art. 5 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/625.

2. 
Wpis w załączniku do niniejszej decyzji dotyczący państwa trzeciego dokonującego wywozu produktów zwierzęcych przeznaczonych do spożycia przez ludzi i wytworzonych wyłącznie z surowca pochodzenia zwierzęcego uzyskanego z państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub z państwa trzeciego, które przedłożyło plan zgodnie z art. 29 dyrektywy 96/23/WE zostaje uzupełniony następującym przypisem określającym ograniczenie:

"Państwa trzecie stosujące wyłącznie surowiec z innego państwa trzeciego zatwierdzonego w odniesieniu do przywozu takiego surowca do Unii lub z państwa członkowskiego, zgodnie z art. 2".

Artykuł  2a  6

Państwa trzecie, które nie przedstawiły planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do zwierząt i produktów zwierzęcych, ale które zamierzają, na podstawie wniosku złożonego przez państwo trzecie, wywozić do Unii produkty zwierzęce przygotowane z wykorzystaniem surowca pochodzenia zwierzęcego uzyskanego z państwa członkowskiego lub z państwa trzeciego, które dostarczyło plan monitorowania pozostałości zgodnie z art. 29 dyrektywy 96/23/WE, oznacza się w tabeli w załączniku do niniejszej decyzji symbolem "A", oznaczającym handel trójstronny.

Artykuł  2b  7

Państwa trzecie, które nie przedstawiły planu monitorowania pozostałości w odniesieniu do bydła, owiec/kóz, świń, koniowatych lub drobiu, ale które zamierzają, na podstawie wniosku złożonego przez państwo trzecie, wywozić do Unii produkty złożone, wykorzystując przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzące od zwierząt tych gatunków uzyskane z państwa członkowskiego lub z zatwierdzonego państwa trzeciego, oznacza się w tabeli w załączniku literą "O" wyłącznie w kolumnie dotyczącej odpowiednich zwierząt.

Artykuł  2c  8

Państwa trzecie oznaczone w tabeli w załączniku literą "X" w odniesieniu do kategorii produktów akwakultury, mleka albo jaj oznacza się, na podstawie wniosku złożonego przez państwo trzecie, w tej tabeli literą "O" w odniesieniu do pozostałych kategorii tych produktów.

Artykuł  2d  9

Wszystkie państwa trzecie wymienione w odniesieniu do żywych, schłodzonych, mrożonych lub przetworzonych małży, szkarłupni, osłonic i ślimaków morskich w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405 oznacza się w tabeli w załączniku do niniejszej decyzji literą "M", oznaczającą mięczaki.

Artykuł  2e  10

Wszystkie państwa trzecie produkujące produkty złożone z produktów przetworzonych uzyskanych z mięczaków, o ile przetworzone małże pochodzą z państw członkowskich albo z państw trzecich wymienionych w załączniku VIII do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/405, oznacza się w tabeli w załączniku do niniejszej decyzji w kolumnie "Akwakultura" literą "P", oznaczającą produkty przetworzone uzyskane z mięczaków.

Artykuł  3
1. 
W okresie przejściowym do dnia 30 kwietnia 2011 r. państwa członkowskie przyjmują wysyłki królików oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych z Urugwaju oraz wysyłki produktów ze zwierząt z rodziny koniowatych z Ukrainy, pod warunkiem że importer może wykazać, iż takie wysyłki otrzymały świadectwa w Urugwaju lub na Ukrainie oraz zostały wysłane z tych państw do Unii przed dniem 15 marca 2011 r. zgodnie z decyzją 2004/432/WE.
2. 
W okresie przejściowym do dnia 25 marca 2011 r. państwa członkowskie przyjmują wysyłki koniowatych na ubój z Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Rosji lub Ukrainy, pod warunkiem że importer takich zwierząt może wykazać, iż otrzymały one świadectwa w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Rosji lub Ukrainie oraz zostały wysłane z tych państw do Unii przed dniem 15 marca 2011 r. zgodnie z decyzją 2004/432/WE.
Artykuł  4

Decyzja 2004/432/WE traci moc.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 15 marca 2011 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 16 marca 2011 r.
W imieniu Komisji
John DALLI
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK  11  

Kod ISO2 Państwo (1) Bydło Owce/ kozy Świnie Konio- wate Drób Akwakultura (17) Mleko Jaja Króliki Zwierzęta łowne Zwierzęta dzikie utrzymywane w warunkach fermowych Miód Osłonki
AD Andora X X A X P X
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie Δ

P

X (2)

O

O X(3)
AL Albania X X (14)

P

O X X
AM Armenia X (14)

P

O O X
AR Argentyna X X X X X (14)

P

X X X X X X X
AU Australia X X X X

M

X X X X X X
BA Bośnia i Hercegowina X X X X X (14) P X X X
BD Bangladesz X

P

O O
BF Burkina Faso X
BJ Benin X
BN Brunei X(15)

P

O O
BR Brazylia X X X X

P

O O X X
BW Botswana X P
BY Białoruś X (8) X (14)

P

X X X X
BZ Belize X(15)

P

O O
CA Kanada X X X X X X

M

X X X X X X
CH Szwajcaria X X X X X X (14)

M

X X X X X X X
CL Chile X X (5) X X X +

M

X O X X X
CM Kamerun X
CN Chiny X X

P

O X X X X
CO Kolumbia X

P

X A X
CR Kostaryka XP O O
CU Kuba X(15)

P

O O X
DO Republika Dominikańska X
EC Ekwador X

P

O O
EG Egipt X
ET Etiopia X
FK Falklandy X X (5) X (14)

P

O O
FO Wyspy Owcze X (14)

P

O O
GB Zjednoczone Królestwo (6) X X X X X X (14)

A

M

X X X X X X X
GE Gruzja X
GG Guernsey O

M

X O
GL Grenlandia X (5) M X
GT Gwatemala X (15)

P

O O X
HK Hongkong A

P

A
HN Honduras X

P

O O
ID Indonezja X

P

O O
IL Izrael (4) X X (14)

P

X X X
IM Wyspa Man X X X X (14)

M

X O X
IN Indie O X

P

O X X X
IR Iran X (15)

X (16)

P

O O X
JE Jersey X M X O
JM Jamajka M X
JP Japonia X X X X (14)

M

X X A X
KE Kenia X (14)

P

O O
KR Korea Południowa X X

M

O O A
LB Liban X
LK Sri Lanka X

P

O O
MA Maroko X X (14)

A

M

O O X
MD Mołdawia X X (14)

P

X X X
ME Czarnogóra X X (5) X X X (14)

P

X X X
MG Madagaskar X

P

O O X
MK Macedonia Północna X X X X X (14)

P

X X X X
MM Mjanma/Birma X

P

O O X
MN Mongolia X
MU Mauritius X (14)

P

O O A
MX Meksyk A X

P

O X X
MY Malezja A X

P

O O
MZ Mozambik X(15)

P

O O
NA Namibia X X (5) P X
NC Nowa Kaledonia X(15)

P

O O X X
NG Nigeria X (15)

P

O O
NI Nikaragua X (15)

P

O O X
NZ Nowa Zelandia X X O X O X (14)

M

X O O X X X X
PA Panama X

P

O O
PE Peru X

M

O O
PH Filipiny X

P

O O
PK Pakistan X
PM Saint-Pierre i Miquelon X P
PN Pitcairn X
PY Paragwaj X P X
RS Serbia (7) X X X X (8) X X(14)

P

X X X X X X
RU Rosja X X X X O

P

X X X (9) X X
RW Rwanda X
SA Arabia Saudyjska X

P

O O
SG Singapur A A A X(10) A X(14)

P

A A X (10) XH
SM San Marino X A O P X O X
SV Salwador X
SY Syria X
SZ Eswatini X P
TG Togo X
TH Tajlandia O O X X

M

O A X
TN Tunezja X(14)

M

O O X
TR Turcja X X(14)

M

X X X X
TW Tajwan X

P

O X X
TZ Tanzania X(15)

P

O O X
UA Ukraina X X X X(14)

M

X X X X X
UG Uganda X
US Stany Zjednoczone X X(11) X X X

M

X X X X X X
UY Urugwaj X X X X(14)

M

X O X X X
UZ Uzbekistan X
VE Wenezuela X(15)

P

O O
VN Wietnam X

M

O O X
WF Wallis i Futuna X
XK Kosowo (12) A
ZA Republika Południowej Afryki P X X (13)
ZM Zambia X
(1) Wykaz państw i terytoriów (nie jest ograniczony do państw uznanych przez UE).

(2) Wyłącznie mleko wielbłądzie.

(3) Wyłącznie region Ras al-Chajma.

(4) Nie obejmuje obszarów geograficznych, które weszły pod administrację Państwa Izrael po 5 czerwca 1967 r., tj. Wzgórz Golan, Strefy Gazy, Wschodniej Jerozolimy i pozostałego obszaru Zachodniego Brzegu.

(5) Wyłącznie owce.

(6) Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów załączników II-XXII odniesienia do Zjednoczonego Królestwa nie obejmują Irlandii Północnej.

(7) Nie obejmuje Kosowa (użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa).

(8) Wywóz do Unii żywych koniowatych przeznaczonych na ubój (wyłącznie zwierzęta, od których lub z których pozyskuje się żywność).

(9) Wyłącznie renifery.

(10) Dotyczy wyłącznie towarów ze świeżego mięsa pochodzących z Nowej Zelandii, przeznaczonych do Unii oraz rozładowywanych i przeładowywanych w Singapurze oraz objętych tranzytem przez to państwo

z przechowywaniem lub bez.

(11) Wyłącznie kozy.

(12) Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

(13) Wyłącznie ptaki bezgrzebieniowe.

(14) Wyłącznie ryby.

(15) Wyłącznie skorupiaki.

(16) Wyłącznie ikra i kawior.

(17) Akwakultura obejmuje ryby, w tym węgorze, oraz produkty rybne (takie jak ikra i kawior) i skorupiaki."

1 Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.
2 Dz.U. L 154 z 30.4.2004, s. 44.
3 Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206.
4 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 2 decyzji nr 800/2021 z dnia 17 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.179.1) zmieniającej nin. decyzję z dniem 20 maja 2021 r.
5 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2019/625 z dnia 4 marca 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do wymogów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt i towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi (Dz.U. L 131 z 17.5.2019, s. 18).
6 Art. 2a dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1390 z dnia 9 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.210.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 sierpnia 2022 r.
7 Art. 2b dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1390 z dnia 9 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.210.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 sierpnia 2022 r.
8 Art. 2c dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1390 z dnia 9 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.210.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 sierpnia 2022 r.
9 Art. 2d dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1390 z dnia 9 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.210.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 sierpnia 2022 r.
10 Art. 2e dodany przez art. 1 pkt 1 decyzji nr 2022/1390 z dnia 9 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.210.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 sierpnia 2022 r.
11 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2011/690/UE z dnia 14 października 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.270.48) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 listopada 2011 r. Jednakże w odniesieniu do Singapuru zmianę stosuję się od dnia 15 marca 2011 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2012/302/UE z dnia 11 czerwca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.152.42) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 lipca 2012 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2013/161/UE z dnia 11 marca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.90.99) zmieniającej nin. decyzję z dniem 28 marca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 519/2013 z dnia 21 lutego 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.74) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 lipca 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2013/422/UE z dnia 1 sierpnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.209.21) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 sierpnia 2013 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2014/355/UE z dnia 12 czerwca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.175.32) zmieniającej nin. decyzję z dniem 14 czerwca 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2014/891/UE z dnia 8 grudnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.353.17) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 grudnia 2014 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2015/1338 z dnia 30 lipca 2015 r. (Dz.U.UE.L.2015.206.69) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 sierpnia 2015 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2016/601 z dnia 15 kwietnia 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.103.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 19 kwietnia 2016 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2016/2092 z dnia 28 listopada 2016 r. (Dz.U.UE.L.2016.324.11) zmieniającej nin. decyzję z dniem 30 listopada 2016 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2017/903 z dnia 23 maja 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.138.189) zmieniającej nin. decyzję z dniem 25 maja 2017 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2018/233 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.45.33) zmieniającej nin. decyzję z dniem 17 lutego 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2018/1067 z dnia 26 lipca 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.192.36) zmieniającej nin. decyzję z dniem 30 lipca 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2019/64 z dnia 14 stycznia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.13.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 16 stycznia 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr (UE) 2019/525 z dnia 26 marca 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.86.72) zmieniającej nin. decyzję z dniem 28 marca 2019 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 1141/2020 z dnia 29 lipca 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.248.12) zmieniającej nin. decyzję z dniem 31 lipca 2020 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2218/2020 z dnia 22 grudnia 2020 r. (Dz.U.UE.L.2020.438.63) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 decyzji nr 653/2021 z dnia 20 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.138.1) zmieniającej nin. decyzję z dniem 22 kwietnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 3 decyzji nr 800/2021 z dnia 17 maja 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.179.1) zmieniającej nin. decyzję z dniem 20 maja 2021 r.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2021/2315 z dnia 17 grudnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.464.17) zmieniającej nin. decyzję z dniem 28 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez art. 2 decyzji nr 2022/367 z dnia 2 marca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.69.107) zmieniającej nin. decyzję z dniem 4 marca 2022 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr 2022/1390 z dnia 9 sierpnia 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.210.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 11 sierpnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024