Rozporządzenie wykonawcze 514/2011 ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzenia w życie preferencyjnych zasad handlu stosowanych do niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych, określonych w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1216/2009

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 514/2011
z dnia 25 maja 2011 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzenia w życie preferencyjnych zasad handlu stosowanych do niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych, określonych w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1216/2009

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1216/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. ustanawiające zasady handlu niektórymi towarami pochodzącymi z przetwórstwa produktów rolnych(1), w szczególności jego art. 7 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1460/96(2) ustanawia szczegółowe zasady wprowadzania w życie preferencyjnych porozumień handlowych, dotyczących niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych, określonych w art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1216/2009. Z uwagi na rozwój preferencyjnych zasad handlu, stosowanych do niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa towarów rolnych, konieczne jest zastąpienie wspomnianego rozporządzenia.

(2) Niektóre umowy preferencyjne zawarte przez Unię z państwami trzecimi ustanawiają stosowanie elementów rolnych lub ceł dodatkowych, które są niższe od elementów rolnych lub ceł dodatkowych ustalonych we Wspólnej Taryfie Celnej. Z tego powodu konieczne jest ustanowienie szczegółowych zasad wprowadzenia w życie przyznawanych obniżek.

(3) Należy ustanowić wykaz produktów podstawowych, w odniesieniu do których możliwe jest ustanowienie zmniejszonych elementów rolnych na mocy umów preferencyjnych z państwami trzecimi.

(4) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1216/2009 przyznane obniżki należy ustanowić poprzez zmniejszenie kwot podstawowych używanych do obliczania elementów rolnych lub przez zmniejszenie składników rolnych stosowanych do niektórych szczególnych towarów.

(5) Zgodnie z art. 14 rozporządzenia (WE) nr 1216/2009 w razie konieczności określenia zmniejszonych elementów rolnych, stosowanych w handlu preferencyjnym, należy ustalić właściwości i ilości produktów podstawowych, uznanych za wykorzystane.

(6) W przypadku gdy w umowie preferencyjnej umieszczono postanowienie dotyczące obniżki omawianych ceł dodatkowych, właściwe jest ustanowienie przepisów dotyczących obliczania obniżek ceł dodatkowych stosowanych w odniesieniu do zbóż i zawartości cukru niektórych towarów.

(7) Uprawnienie do obniżonych stawek celnych jest na ogół przyznawane w granicach kontyngentów taryfowych, określonych w danej umowie preferencyjnej. Aby zapewnić skuteczne zarządzanie wspomnianymi kontyngentami taryfowymi, powinno ono podlegać przepisom dotyczącym zarządzania kontyngentami taryfowymi, ustanowionymi w rozporządzeniu Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającym przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny(3).

(8) W danej umowie preferencyjnej należy ustanowić listę towarów, co do których mają zastosowanie zmniejszone elementy rolne lub obniżka ceł dodatkowych, niezależnie od tego, czy są one objęte kontyngentem taryfowym, w celu zachowania jasności i przejrzystości.

(9) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1216/2009 należy zezwolić na zastąpienie części ceł ad valorem, odnoszących się do elementu rolnego, przez szczególną stawkę, jeżeli została ona określona w umowie preferencyjnej. Kwota ta nie powinna jednak przekraczać opłat stosowanych w odniesieniu do handlu niepreferencyjnego.

(10) Ponieważ uprawnienie do obniżonych stawek celnych jest warunkowe w odniesieniu do towarów pochodzących z państw, z którymi zawarto umowy preferencyjne, konieczne jest określenie stosowanych reguł pochodzenia.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zagadnień Horyzontalnych dotyczącą handlu przetworzonymi produktami rolnymi niewymienionymi w załączniku I do Traktatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące ustalania zmniejszonych elementów rolnych określonych w art. 7 ust. 2 oraz związanych z nimi ceł dodatkowych, o których mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1216/2009, oraz przepisy dotyczące zarządzania kontyngentami otwartymi na mocy umów preferencyjnych mających zastosowanie do towarów i produktów objętych rozporządzeniem (WE) nr 1216/2009.

Artykuł  2

W celu ustalenia zmniejszonych elementów rolnych w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 1216/2009 uwzględnia się następujące produkty podstawowe:

– kod CN ex 1001 90 99 pszenica zwyczajna,

– kod CN 1001 10 00 pszenica durum,

– kod CN 1002 00 00 żyto,

– kod CN 1003 00 90 jęczmień,

– kod CN 1005 90 00 kukurydza, inna niż kukurydza z przeznaczeniem do siewu,

– kody CN 1006 20 96 oraz 1006 20 98 długoziarnisty ryż łuskany, zwany dalej "ryżem",

– kod CN 1701 99 10 biały cukier,

– kody CN 1703 10 00 i 1703 90 00 melasa,

– kod CN ex 0402 10 19 mleko w proszku, o zawartości tłuszczu nieprzekraczającej 1,5 % masy, bez dodatku cukru ani innego środka słodzącego oraz w bezpośrednim opakowaniu o zawartości netto większej niż 2,5 kg, zwane dalej "GP 2",

– kod CN ex 0402 21 19 mleko w proszku, o zawartości tłuszczu mlecznego wynoszącej 26 % masy, bez dodatku cukru lub innego środka słodzącego oraz w bezpośrednim opakowaniu o zawartości netto większej niż 2,5 kg, zwane dalej "GP 3",

– kod CN ex 0405 10 masło, o zawartości tłuszczu wynoszącej 82 % masy, zwane dalej "GP 6".

Artykuł  3
1.
Zmniejszone elementy rolne, stosowane w ramach umowy preferencyjnej, oblicza się na podstawie ilości produktów podstawowych uważanych za wykorzystane podczas wytwarzania towarów objętych niniejszym rozporządzeniem.
2.
Ilości produktów podstawowych, o których mowa w ust. 1, są ilościami podanymi w załączniku I w odniesieniu do towarów objętych kodami Nomenklatury scalonej w zamieszczonym w załączniku wykazie.
3.
W odniesieniu do towarów objętych kodami Nomenklatury scalonej, w przypadku których załącznik I do niniejszego rozporządzenia odsyła do załącznika II, ilości, o których mowa w ust. 1, są ilościami podanymi w załączniku II.
4.
W odniesieniu do towarów, o których mowa w ust. 3, stosuje się dodatkowe kody zgodnie ze składem tych towarów, określonym w załączniku III.
5.
W przypadku gdy w umowie preferencyjnej umieszczono odpowiednie postanowienia w ramach odstępstwa od ust. 1-4, zmniejszone elementy rolne oraz, w stosownych przypadkach również obniżone, cła dodatkowe, mające zastosowanie do każdego towaru kwalifikującego się do obniżki stawki celnej, otrzymuje się, stosując współczynnik zmniejszenia do elementów rolnych oraz związanych z nimi ceł dodatkowych, ustalonych we Wspólnej Taryfie Celnej.
Artykuł  4
1.
W przypadku towarów wymienionych w załączniku II ilości cukru i zbóż, brane pod uwagę w celu obliczenia obniżonych dodatkowych ceł za cukier (AD S/Z) i za mąkę (AD F/M), są ilościami podanymi w pkt B i C załącznika II, odpowiednio dla danej zawartości sacharozy, cukru inwertowanego lub izoglukozy oraz odpowiednio skrobi lub glukozy.
2.
W przypadku towarów wymienionych w załączniku II cła dodatkowe, o których mowa w ust. 1, otrzymuje się przez uwzględnienie wyłącznie ilości produktów podstawowych w ramach sektora zbóż lub sektora cukru, określonych w części I i III załącznika I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007(4).
Artykuł  5
1.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 zmniejszone elementy rolne i, w stosownych przypadkach, obniżone cła dodatkowe, mające zastosowanie w odniesieniu do każdego towaru kwalifikującego się do wspomnianej obniżki stawki celnej, otrzymuje się poprzez pomnożenie wykorzystanych ilości odpowiednich produktów podstawowych przez kwotę podstawową, określoną w ust. 2, oraz zsumowanie tych kwot dla wszystkich odpowiednich produktów podstawowych wykorzystanych do produkcji towaru.
2.
Kwota podstawowa, którą uwzględnia się przy obliczaniu zmniejszonych elementów rolnych oraz, w stosownych przypadkach, obniżonych ceł dodatkowych, jest kwotą wyrażoną w euro, określoną w odpowiedniej umowie preferencyjnej lub ustaloną na podstawie takiej umowy.
3.
Jeżeli zamiast zmniejszenia kwot podstawowych w umowie preferencyjnej ustanowiono obniżkę stawek elementów rolnych na dany towar, wówczas zmniejszone elementy rolne oblicza się przez zastosowanie określonej w umowie obniżki do elementów rolnych ustalonych we Wspólnej Taryfie Celnej.
4.
Jeżeli zmniejszony element rolny oraz, w stosownych przypadkach, obniżone cła dodatkowe, określone na podstawie ust. 1, 2 oraz 3, wynosiłyby mniej niż 2,4 EUR/100 kg, przedmiotowy element lub przedmiotowe cła ustala się na zero.
Artykuł  6
1.
Komisja publikuje w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ilości zmniejszonych elementów rolnych oraz, w stosownych przypadkach, obniżonych ceł dodatkowych, ustanowione na podstawie art. 5.
2.
Jeżeli postanowienia umowy z danym państwem trzecim nie stanowią inaczej, ilości opublikowane zgodnie z ust. 1 stosuje się od dnia 1 lipca do dnia 30 czerwca roku następującego po roku publikacji.

W przypadku gdy zarówno zmniejszone elementy rolne, jak i obniżone cła dodatkowe, mające zastosowanie do produktów podstawowych, pozostają niezmienione, elementy rolne oraz cła dodatkowe ustanowione na podstawie art. 5 stosuje się do czasu publikacji zastępujących je elementów rolnych oraz ceł dodatkowych.

Artykuł  7

W umowie preferencyjnej ustala się lub zezwala na określenie:

a) towarów kwalifikujących się do zmniejszonego elementu rolnego;

b) towarów kwalifikujących się do obniżonego cła dodatkowego;

c) przyznanej obniżki lub przyznanych obniżek;

d) stosowanych kontyngentów taryfowych, w przypadku gdy obniżki przyznawane są w ich ramach.

Artykuł  8

W przypadku gdy umowa preferencyjna określa stosowanie elementu rolnego w postaci szczególnej stawki do przetworzonych produktów rolnych wymienionych w tabeli 2 załącznika II do rozporządzenia (WE) nr 1216/2009, niezależnie od tego, czy podlega ona obniżce w ramach kontyngentu taryfowego, oraz w przypadku gdy Wspólna Taryfa Celna określa stosowanie stawki celnej ad valorem do przywozu niepreferencyjnego wspomnianych towarów, kwota do zapłaty nie przekracza drugiej wspomnianej stawki.

Artykuł  9

Do celów niniejszego rozporządzenia "towary pochodzące" oznaczają towary, które spełniają warunki konieczne do uzyskania statusu towarów pochodzących, określonego w przedmiotowej umowie preferencyjnej.

Artykuł  10
1.
Elementy rolne wspólnej taryfy celnej stosuje się w następujących przypadkach:

a) elementy rolne odnoszą się do towarów zamieszczonych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1216/2009, które nie są objęte preferencyjnymi zasadami handlu wspominanymi towarami z danym państwem;

b) elementy rolne stosuje się do towarów, które przekraczają kontyngenty taryfowe.

2.
W przypadku gdy kontyngent taryfowy dotyczy obniżki składki celnej ad valorem, odpowiadającej jej elementowi rolnemu w postaci, o której mowa w art. 8, stawki celne stosowane do ilości przekraczających kontyngenty taryfowe są stawkami ustalonymi we wspólnej taryfie celnej bądź określonymi w przedmiotowej umowie.
Artykuł  11

Kontyngentami taryfowymi objętymi niniejszym rozporządzeniem zarządza się zgodnie z art. 308a, 308b i 308c rozporządzenia (EWG) nr 2454/93.

Artykuł  12

Rozporządzenie (WE) nr 1460/1996 traci moc.

Artykuł  13

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 2011 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 maja 2011 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 328 z 15.12.2010, s. 10.

(2) Dz.U. L 187 z 26.7.1996, s. 18.

(3) Dz.U. L 253 z 11.10.1993, s. 1.

(4) Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

(o którym mowa w art. 3 ust. 2)

Ilości produktów podstawowych, uważanych za wykorzystane

(na 100 kg towarów)
Kod CN Opis Pszenica zwyczajna Pszenica durum Żyto Jęczmień Kukurydza Ryż Cukier biały Melasa Odtłuszczone mleko w proszku (GP2) Mleko pełne w proszku (PG 3) Masło (GP6)
kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13)
0403 Maślanka, mleko zsiadłe i śmietana ukwaszona, jogurt, kefir i inne sfermentowane lub zakwaszone mleko i śmietana, nawet zagęszczone lub zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego lub aromatycznego, lub zawierające dodatek owoców, orzechów lub kakao:
0403 10 - Jogurt:
- - Aromatyzowany lub zawierający dodatek owoców, orzechów lub kakao:
- - - W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu mlecznego:
0403 10 51 - - - - Nieprzekraczającej 1,5 % masy 100
0403 10 53 - - - - Przekraczającej 1,5 % masy, ale nieprzekraczającej 27 % masy 100
0403 10 59 - - - - Przekraczającej 27 % masy

- - - Pozostałe, o zawartości tłuszczu mlecznego:

42 68
0403 10 91 - - - - Nieprzekraczającej 3 % masy 9 2
0403 10 93 - - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy 8 5
0403 10 99 - - - - Przekraczającej 6 % 8 10
0403 90 - Pozostałe:
- - Aromatyzowane lub zawierające dodatek owoców, orzechów lub kakao:
- - - W proszku, granulkach lub w innej stałej postaci, o zawartości tłuszczu mlecznego:
0403 90 71 - - - - Nieprzekraczającej 1,5 % masy 100
0403 90 73 - - - - Przekraczającej 1,5 % masy, ale nieprzekraczającej 27 % masy 100
0403 90 79 - - - - Przekraczającej 27 % masy 42 68
- - - Pozostałe, o zawartości tłuszczu mlecznego:
0403 90 91 - - - - Nieprzekraczającej 3 % masy 9 2
0403 90 93 - - - - Przekraczającej 3 % masy, ale nieprzekraczającej 6 % masy 8 5
0403 90 99 - - - - Przekraczającej 6 % masy 8 10
0405 Masło i pozostałe tłuszcze oraz oleje otrzymane z mleka; produkty mleczarskie do smarowania:
0405 20 - Produkty mleczarskie do smarowania:
0405 20 10 - - O zawartości tłuszczu 39 % masy i większej, ale mniejszej niż 60 % masy Zob. załącznik II
0405 20 30 - - O zawartości tłuszczu 60 % masy i większej, ale nieprzekraczającej 75 % masy Zob. załącznik II
0710 Warzywa (niepoddane obróbce cieplnej lub ugotowane na parze lub w wodzie), zamrożone:
0710 40 00 - Kukurydza cukrowa 100(a)
0711 Warzywa zakonserwowane tymczasowo (na przykład w gazowym ditlenku siarki, w solance, w wodzie siarkowej lub w innych roztworach konserwujących), ale nienadające się w tym stanie do bezpośredniego spożycia:
0711 90 - Pozostałe warzywa; mieszanki warzyw:
- - Warzywa:
0711 90 30 - - - Kukurydza cukrowa 100(a)
1517 Margaryna; jadalne mieszaniny lub produkty z tłuszczów lub olejów, zwierzęcych lub roślinnych, lub z frakcji różnych tłuszczów lub olejów, z niniejszego działu, inne niż jadalne tłuszcze lub oleje lub ich frakcje, objęte pozycją 1516:
1517 10 - Margaryna, z wyłączeniem margaryny płynnej:
1517 10 10 - - Zawierające więcej niż 10 % masy, ale nie więcej niż 15 % masy tłuszczów mleka 15
1517 90 - Pozostałe:
1517 90 10 - - Zawierające więcej niż 10 % masy, ale nie więcej niż 15 % masy tłuszczów mleka 15
1704 Wyroby cukiernicze (włącznie z białą czekoladą), niezawierające kakao:
1704 10 - Guma do żucia, nawet pokryta cukrem:
1704 10 10 - - Zawierająca mniej niż 60 % masy sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza): 30 58
1704 10 90 - - Zawierająca 60 % masy sacharozy lub więcej (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza): 16 70
1704 90 - Pozostałe:
1704 90 30 - - Biała czekolada 45 20
1704 90 51 do 1704 90 99 - - Pozostałe Zob. załącznik II
1806 Czekolada i pozostałe przetwory spożywcze zawierające kakao:
1806 10 - Proszek kakaowy zawierający dodatek cukru lub innego środka słodzącego:
1806 10 20 - - Zawierający 5 % masy lub więcej, ale mniej niż 65 % masy, sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza) lub izoglukozy wyrażonej jako sacharoza 60
1806 10 30 - - Zawierający 65 % masy lub więcej, ale mniej niż 80 % masy, sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza) lub izoglukozy wyrażonej jako sacharoza 75
1806 10 90 - - Zawierający 80 % masy lub więcej sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza) lub izoglukozy wyrażonej jako sacharoza 100
1806 20 - Pozostałe przetwory w blokach, tabliczkach lub batonach, o masie większej niż 2 kg, lub w płynie, paście, proszku, granulkach lub w innej postaci, w pojemnikach lub w bezpośrednich opakowaniach, o zawartości przekraczającej 2 kg Zob. załącznik II
- Pozostałe, w blokach, tabliczkach lub batonach:
1806 31 - - Nadziewane Zob. załącznik II
1806 32 - - Bez nadzienia Zob. załącznik II
1806 90 - Pozostałe Zob. załącznik II
1901 Ekstrakt słodowy; przetwory spożywcze z mąki, kasz, mączki, skrobi lub z ekstraktu słodowego, niezawierające kakao lub zawierające mniej niż 40 % masy kakao, obliczone w stosunku do całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; przetwory spożywcze z towarów objętych pozycjami od 0401 do 0404, niezawierające kakao lub zawierające w masie mniej niż 5 % masy kakao, obliczonej na podstawie całkowicie odtłuszczonej bazy, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
1901 10 00 - Przetwory dla niemowląt, pakowane do sprzedaży detalicznej Zob. załącznik II
1901 20 00 - Mieszaniny i ciasta do wytworzenia wyrobów piekarniczych z pozycji 1905 Zob. załącznik II
1901 90 - Pozostałe:
- - Ekstrakt słodowy:
1901 90 11 - - - O zawartości suchego ekstraktu 90 % masy lub większej 195
1901 90 19 - - - Pozostałe 159
- - Pozostałe:
1901 90 99 - - - Pozostałe Zob. załącznik II
1902 Makarony, nawet poddane obróbce cieplnej lub nadziewane (mięsem lub innymi substancjami), lub przygotowane inaczej, takie jak spaghetti, rurki, nitki, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni; kuskus, nawet przygotowany:

- Makarony niepoddane obróbce cieplnej, nienadziewane ani nieprzygotowane inaczej:

1902 11 00 - - Zawierające jaja 167
1902 19 - - Pozostałe:
1902 19 10 - - - Niezawierające mąki lub mączki, ze zwykłej pszenicy 167
1902 19 90 - - - Pozostałe 67 100
1902 20 - Makarony nadziewane, nawet niepoddane obróbce cieplnej lub inaczej przygotowane:
- - Pozostałe:
1902 20 91 - - - Gotowane 41
1902 20 99 - - - Pozostałe 116
1902 30 - Pozostałe makarony:
1902 30 10 - - Suszone 167
1902 30 90 - - Pozostałe 66
1902 40 - Kuskus:
1902 40 10 - - Nieprzygotowany 167
1902 40 90 - - Pozostałe 66
1903 00 00 Tapioka i jej namiastki, przygotowane ze skrobi, w postaci płatków, ziaren, perełek, odsiewu lub w podobnych postaciach 161
1904 Przetwory spożywcze otrzymane przez spęcznianie lub prażenie zbóż, lub produktów zbożowych (na przykład płatki kukurydziane); zboża (inne niż kukurydza) w postaci ziarna lub w postaci płatków lub inaczej przetworzonego ziarna (w wyjątkiem mąki, kasz i mączki), wstępnie obgotowane lub inaczej przygotowane, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
1904 10 - Przetwory spożywcze otrzymane przez spęcznianie lub prażenie zbóż lub produktów zbożowych:
1904 10 10 - - Otrzymane z kukurydzy 213
1904 10 30 - - Otrzymane z ryżu 174
1904 10 90 - - Pozostałe 53 53 53 53
1904 20 Przetwory spożywcze otrzymane z nieprażonych płatków zbożowych lub z mieszaniny nieprażonych płatków zbożowych i prażonych płatków zbożowych lub zbóż spęcznionych:
1904 20 10 - - Preparaty typu Müsli bazujące na nieprażonych płatkach zbożowych Zob. załącznik II
- - Pozostałe:
1904 20 91 - - - Otrzymane z kukurydzy 213
1904 20 95 - - - Otrzymane z ryżu 174
1904 20 99 - - - Pozostałe 53 53 53 53
1904 90 - Pozostałe:
1904 90 10 - - Otrzymane z ryżu 174
1904 90 80 - - Pozostałe 174
1905 Chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i ciastka, herbatniki i pozostałe wyroby piekarnicze, nawet zawierające kakao; opłatki sakralne, puste kapsułki stosowane do celów farmaceutycznych, wafle wytłaczane, papier ryżowy i podobne wyroby:
1905 10 00 - Chleb chrupki 140
1905 20 - Piernik z dodatkiem imbiru i podobne:
1905 20 10 - - Zawierający mniej niż 30 % masy sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza) 44 40 25
1905 20 30 - - Zawierający 30 % masy lub więcej, ale mniej niż 50 % masy, sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza) 33 30 45
1905 20 90 - - Zawierający 50 % masy lub więcej sacharozy (włącznie z cukrem inwertowanym wyrażonym jako sacharoza) 22 20 65
- Słodkie herbatniki; gofry i wafle:
1905 31 - - Słodkie herbatniki Zob. załącznik II
1905 32 - - Gofry i wafle Zob. załącznik II
1905 40 - Sucharki, tosty z chleba i podobne wyroby tostowe Zob. załącznik II
1905 90 - Pozostałe:
1905 90 10 - - Mace 168
1905 90 20 - - Opłatki sakralne, puste kapsułki stosowane do celów farmaceutycznych, wafle wytłaczane, papier ryżowy i podobne wyroby 644
1905 90 30 do 1905 90 90 - - Pozostałe Zob. załącznik II
2001 Warzywa, owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, przetworzone lub zakonserwowane octem lub kwasem octowym:
2001 90 - Pozostałe:
2001 90 30 - - Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata) 100(a)
2001 90 40 - - Ignamy, słodkie ziemniaki i podobne jadalne części roślin, zawierające 5 % masy skrobi lub więcej 40(a)
2004 Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej octem lub kwasem octowym, zamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006:
2004 10 - Ziemniaki:
- - Pozostałe:
2004 10 91 - - - W postaci mąki, mączki lub płatków Zob. załącznik II
2004 90 - Pozostałe warzywa i mieszanki warzywne:
2004 90 10 - - Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata) 100(a)
2005 Pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż octem lub kwasem octowym, niezamrożone, inne niż produkty objęte pozycją 2006:
2005 20 - Ziemniaki:
2005 20 10 - - W postaci mąki, mączki lub płatków Zob. załącznik II
2005 80 00 - Kukurydza cukrowa (Zea mays var. saccharata) 100(a)
2008 Owoce, orzechy i pozostałe jadalne części roślin, inaczej przetworzone lub zakonserwowane, nawet zawierające dodatek cukru lub innej substancji słodzącej, lub alkoholu, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:

- Pozostałe, włączając mieszanki, inne niż objęte podpozycją 2008 19:

2008 99 - - Pozostałe:
- - - Niezawierające dodatku alkoholu:
- - - - Niezawierające dodatku cukru:
2008 99 85 ---- Kukurydza inna niż kukurydza cukrowa (Zea mays var.

saccharata)

100(a)
2008 99 91 - - - - - Ignamy, słodkie ziemniaki i podobne jadalne części roślin, zawierające 5 % masy skrobi lub więcej 40(a)
2101 Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy, herbaty lub maté (herbaty paragwajskiej) oraz przetwory na bazie tych produktów lub na bazie kawy, herbaty lub maté (herbaty paragwajskiej); cykoria palona i pozostałe palone namiastki kawy oraz ich ekstrakty, esencje i koncentraty:

- Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na bazie tych ekstraktów, esencji lub koncentratów, lub na bazie kawy:

2101 12 - - Przetwory na bazie tych ekstraktów, esencji lub koncentratów, lub na bazie kawy:
2101 12 98 - - - Pozostałe Zob. załącznik II
2101 20 - Ekstrakty, esencje, koncentraty i preparaty z herbaty lub maté (herbaty paragwajskiej)
- - Preparaty:
2101 20 98 - - - Pozostałe Zob. załącznik II
2101 30 - Cykoria palona i pozostałe palone namiastki kawy oraz ich ekstrakty, esencje i koncentraty:
- - Cykoria palona i pozostałe palone namiastki kawy:
2101 30 19 - - - Pozostałe 137
- - Ekstrakty, esencje i koncentraty z cykorii palonej i pozostałych palonych namiastek kawy:
2101 30 99 - - - Pozostałe 245
2102 Drożdże (aktywne lub nieaktywne); pozostałe mikroorganizmy jednokomórkowe, martwe (z wyłączeniem szczepionek objętych pozycją 3002); gotowe proszki do pieczenia:
2102 10 - Drożdże aktywne:
- - Drożdże piekarnicze:
2102 10 31 - - - Suszone 425
2102 10 39 - - - Pozostałe 125
2105 00 Lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao:
2105 00 10 - Niezawierające tłuszczu mleka lub zawierające mniej niż 3 % masy takich tłuszczów 25 10
- Zawierające tłuszcz mleka:
2105 00 91 - - 3 % masy lub więcej, ale mniej niż 7 % masy 20 23
2105 00 99 - - 7 % masy lub więcej 23 35
2106 Przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
2106 10 - Koncentraty białkowe i teksturowane substancje białkowe
2106 10 80 - - Pozostałe Zob. załącznik II
2106 90 - Pozostałe:
- - Pozostałe:
2106 90 98 - - - Pozostałe Zob. załącznik II
2202 Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych, objętych pozycją 2009:
2202 90 - Pozostałe:
- - Pozostałe, zawierające tłuszcz uzyskany z produktów objętych pozycjami od 0401 do 0404:
2202 90 91 - - - Mniej niż 0,2 % masy 10 8
2202 90 95 - - - 0,2 % masy lub więcej, ale mniej niż 2 % masy 10 6
2202 90 99 - - - 2 % lub więcej 10 13
2905 Alkohole alifatyczne i ich fluorowcowane, sulfonowane, nitrowane lub nitrozowane pochodne:
- Pozostałe alkohole poliwodorotlenowe:
2905 43 00 - - Mannit 300
2905 44 - - D-sorbit (sorbitol):
- - - W roztworze wodnym:
2905 44 11 - - - - Zawierający 2 % masy lub mniej D-mannitu, w przeliczeniu na zawartość D-sorbitu 172
2905 44 19 - - - - Pozostałe 90
- - - Pozostałe:
2905 44 91 - - - - Zawierający 2 % masy D-manitu lub mniej, w przeliczeniu na zawartość D-sorbitu 245
2905 44 99 - - - - Pozostałe 128
3302 Mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny (włącznie z roztworami alkoholowymi) na bazie jednej lub wielu takich substancji, w rodzaju stosowanych jako surowce w przemyśle; pozostałe preparaty oparte na substancjach zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów:
3302 10 - W rodzaju stosowanych w przemyśle spożywczym lub do produkcji napojów:
- - W rodzaju stosowanych do produkcji napojów:
- - - Preparaty zawierające wszystkie czynniki zapachowe charakterystyczne dla napojów:
- - - - Pozostałe
3302 10 29 - - - - - Pozostałe Zob. załącznik II
3505 Dekstryny i pozostałe skrobie modyfikowane (na przykład skrobie wstępnie żelatynizowane lub estryfikowane); kleje oparte na skrobiach, na dekstrynach lub pozostałych skrobiach modyfikowanych:
3505 10 - Dekstryny i pozostałe skrobie modyfikowane:
3505 10 10 - - Dekstryny 189
- - Pozostałe skrobie modyfikowane:
3505 10 90 - - - Pozostałe 189
3505 20 - Kleje:
3505 20 10 - - Zawierające mniej niż 25 % masy skrobi lub dekstryn, lub pozostałych modyfikowanych skrobi 48
3505 20 30 - - Zawierające 25 % masy lub więcej, ale mniej niż 55 % masy, skrobi lub dekstryn, lub pozostałych modyfikowanych skrobi 95
3505 20 50 - - Zawierające 55 % masy lub więcej, ale mniej niż 80 % masy, skrobi lub dekstryn, lub pozostałych modyfikowanych skrobi 151
3505 20 90 - - Zawierające 80 % masy lub więcej skrobi lub dekstryn, lub pozostałych modyfikowanych skrobi 189
3809 Środki wykańczalnicze, nośniki barwników przyśpieszające barwienie, utrwalacze barwników i pozostałe preparaty (na przykład klejonki i zaprawy), w rodzaju stosowanych w przemysłach włókienniczym, papierniczym, skórzanym i podobnych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
3809 10 - Na bazie substancji skrobiowych
3809 10 10 - - Zawierające mniej niż 55 % masy tych substancji 95
3809 10 30 - - Zawierające 55 % masy lub więcej tych substancji, ale mniej niż 70 % masy 132
3809 10 50 - - Zawierające 70 % masy lub więcej tych substancji, ale mniej niż 83 % masy 161
3809 10 90 - - Zawierające 83 % masy lub więcej tych substancji 189
3824 Gotowe spoiwa do form odlewniczych lub rdzeni; produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone:
3824 60 - Sorbit, inny niż ten objęty podpozycją 2905 44:
- - W roztworze wodnym:
3824 60 11 - - - Zawierający 2 % masy lub mniej D-mannitu, w przeliczeniu na zawartość D-sorbitu 172
3824 60 19 - - - Pozostałe 90
- - Pozostałe:
3824 60 91 - - - Zawierający 2 % masy lub mniej D-mannitu, w przeliczeniu na zawartość D-sorbitu 245
3824 60 99 - - - Pozostałe 128

ZAŁĄCZNIK  II

(o którym mowa w art. 3 ust. 3)

Ilości produktów podstawowych uważanych za wykorzystane w przypadku gdy załącznik I odsyła do treści niniejszego załącznika

(na 100 kg towarów)
Tłuszcz mleczny, białka mleka, sacharoza, cukier inwertowany oraz izoglukoza; zawartość skrobi i glukozy Odtłuszczone mleko w proszku (GP2) Mleko pełne w proszku (GP3) Masło (GP6) Cukier biały Pszenica zwyczajna Kukurydza
kg kg kg kg kg kg
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
A. Niezawierające tłuszczów mlecznych lub zawierające mniej niż 1,5 % masy takich tłuszczów oraz zawierające białka mleka w masie:
- 2,5 % lub więcej, ale mniej niż 6 % 14
- 6 % lub więcej, ale mniej niż 18 % 42
- 18 % lub więcej, ale mniej niż 30 % 75
- 30 % lub więcej, ale mniej niż 60 % 146
- 60 % lub więcej 208
Zawierające w masie 1,5 % lub więcej, ale mniej niż 3 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierające w masie mniej niż 2,5 % tych białek: 3
- Zawierające białka mleka w masie:
- 2,5 % lub więcej, ale mniej niż 6 % 14 3
- 6 % lub więcej, ale mniej niż 18 % 42 3
- 18 % lub więcej, ale mniej niż 30 % 75 3
- 30 % lub więcej, ale mniej niż 60 % 146 3
- 60 % lub więcej 208 3
Zawierające w masie 3 % lub więcej, ale mniej niż 6 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierające w masie mniej niż 2,5 % tych białek: 6
- Zawierające białka mleka w masie:
- 2,5 % lub więcej, ale mniej niż 12 % 12 20
- 12 % lub więcej 71 6
Zawierające w masie 6 % lub więcej, ale mniej niż 9 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierająca ich w masie mniej niż 4 % 10
- Zawierające białka mleka w masie:
- 4 % lub więcej, ale mniej niż 15 % 10 32
- 15 % lub więcej 71 10
Zawierające w masie 9 % lub więcej, ale mniej niż 12 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierająca ich w masie mniej niż 6 % 14
- Zawierające białka mleka w masie:
- 6 % lub więcej, ale mniej niż 18 % 9 43
- 18 % lub więcej 70 14
Zawierające w masie 12 % lub więcej, ale mniej niż 18 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierająca ich w masie mniej niż 6 % 20
- Zawierające białka mleka w masie:
- 6 % lub więcej, ale mniej niż 18 % 56 2
- 18 % lub więcej 65 20
Zawierające w masie 18 % lub więcej, ale mniej niż 26 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierająca ich w masie mniej niż 6 % 20
- Zawierające w masie 6 % lub więcej białek mleka 50 29
Zawierające w masie 26 % lub więcej, ale mniej niż 40 % tłuszczów mlecznych:
- Niezawierające białek mleka lub zawierająca ich w masie mniej niż 6 % 45
- Zawierające w masie 6 % lub więcej białek mleka 38 45
Zawierające tłuszcze mleczne w masie:
- 40 % lub więcej, ale mniej niż 55 % 63
- 55 % lub więcej, ale mniej niż 70 % 81
- 70 % lub więcej, ale mniej niż 85 % 99
- 85 % lub więcej 117
B. Zawierające sacharozę, cukier inwertowany lub izoglukozę, w masie:
- 5 % lub więcej, ale mniej niż 30 % 24
- 30 % lub więcej, ale mniej niż 50 % 45
- 50 % lub więcej, ale mniej niż 70 % 65
- 70 % lub więcej 93
C. Zawierające skrobię lub glukozę w masie:
- 5 % lub więcej, ale mniej niż 25 % 22 22
- 25 % lub więcej, ale mniej niż 50 % 47 47
- 50 % lub więcej, ale mniej niż 75 % 74 74
- 75 % lub więcej 101 101

ZAŁĄCZNIK  III

(o którym mowa w art. 3 ust. 4)

Kody dodatkowe na podstawie składu towarów

Tłuszcz mleczny

(jako % masy)

Białka mleka

(jako % masy)(3)

Skrobia/glukoza (jako % masy)(1)
≥ 0 < 5 ≥ 5 < 25 ≥ 25 < 50 ≥ 50 < 75 ≥ 75
Zawartość sacharozy/cukru inwertowanego/izoglukozy (jako % masy)(2)
≥ 0

< 5

≥ 5

< 30

≥ 30

< 50

≥ 50

< 70

≥ 70 ≥ 0

< 5

≥ 5

< 30

≥ 30

< 50

≥ 50

< 70

≥ 70 ≥ 0

< 5

≥ 5

< 30

≥ 30

< 50

≥ 50 ≥ 0

< 5

≥ 5

< 30

≥ 30 ≥ 0

< 5

≥ 5
≥ 0 < 1,5 ≥ 0 < 2,5 7 000 7 001 7 002 7 003 7 004 7 005 7 006 7 007 7 008 7 009 7 010 7 011 7 012 7 013 7 015 7 016 7 017 7 758 7 759
≥ 2,5 < 6 7 020 7 021 7 022 7 023 7 024 7 025 7 026 7 027 7 028 7 029 7 030 7 031 7 032 7 033 7 035 7 036 7 037 7 768 7 769
≥ 6 < 18 7 040 7 041 7 042 7 043 7 044 7 045 7 046 7 047 7 048 7 049 7 050 7 051 7 052 7 053 7 055 7 056 7 057 7 778 7 779
≥ 18 < 30 7 060 7 061 7 062 7 063 7 064 7 065 7 066 7 067 7 068 7 069 7 070 7 071 7 072 7 073 7 075 7 076 7 077 7 788 7 789
≥ 30 < 60 7 080 7 081 7 082 7 083 7 084 7 085 7 086 7 087 7 088 X 7 090 7 091 7 092 X 7 095 7 096 X X X
≥ 60 7 800 7 801 7 802 X X 7 805 7 806 7 807 X X 7 810 7 811 X X X X X X X
≥ 1,5 < 3 ≥ 0 < 2,5 7 100 7 101 7 102 7 103 7 104 7 105 7 106 7 107 7 108 7 109 7 110 7 111 7 112 7 113 7 115 7 116 7 117 7 798 7 799
≥ 2,5 < 6 7 120 7 121 7 122 7 123 7 124 7 125 7 126 7 127 7 128 7 129 7 130 7 131 7 132 7 133 7 135 7 136 7 137 7 808 7 809
≥ 6 < 18 7 140 7 141 7 142 7 143 7 144 7 145 7 146 7 147 7 148 7 149 7 150 7 151 7 152 7 153 7 155 7 156 7 157 7 818 7 819
≥ 18 < 30 7 160 7 161 7 162 7 163 7 164 7 165 7 166 7 167 7 168 7 169 7 170 7 171 7 172 7 173 7 175 7 176 7 177 7 828 7 829
≥ 30 < 60 7 180 7 181 7 182 7 183 X 7 185 7 186 7 187 7 188 X 7 190 7 191 7 192 X 7 195 7 196 X X X
≥ 60 7 820 7 821 7 822 X X 7 825 7 826 7 827 X X 7 830 7 831 X X X X X X X
≥ 3 < 6 ≥ 0 < 2,5 7 840 7 841 7 842 7 843 7 844 7 845 7 846 7 847 7 848 7 849 7 850 7 851 7 852 7 853 7 855 7 856 7 857 7 858 7 859
≥ 2,5 < 12 7 200 7 201 7 202 7 203 7 204 7 205 7 206 7 207 7 208 7 209 7 210 7 211 7 212 7 213 7 215 7 216 7 217 7 220 7 221
≥ 12 7 260 7 261 7 262 7 263 7 264 7 265 7 266 7 267 7 268 7 269 7 270 7 271 7 272 7 273 7 275 7 276 X 7 838 X
≥ 6 < 9 ≥ 0 < 4 7 860 7 861 7 862 7 863 7 864 7 865 7 866 7 867 7 868 7 869 7 870 7 871 7 872 7 873 7 875 7 876 7 877 7 878 7 879
≥ 4 < 15 7 300 7 301 7 302 7 303 7 304 7 305 7 306 7 307 7 308 7 309 7 310 7 311 7 312 7 313 7 315 7 316 7 317 7 320 7 321
≥ 15 7 360 7 361 7 362 7 363 7 364 7 365 7 366 7 367 7 368 7 369 7 370 7 371 7 372 7 373 7 375 7 376 X 7 378 X
≥ 9 < 12 ≥ 0 < 6 7 900 7 901 7 902 7 903 7 904 7 905 7 906 7 907 7 908 7 909 7 910 7 911 7 912 7 913 7 915 7 916 7 917 7 918 7 919
≥ 6 < 18 7 400 7 401 7 402 7 403 7 404 7 405 7 406 7 407 7 408 7 409 7 410 7 411 7 412 7 413 7 415 7 416 7 417 7 420 7 421
≥ 18 7 460 7 461 7 462 7 463 7 464 7 465 7 466 7 467 7 468 X 7 470 7 471 7 472 X 7 475 7 476 X X X
≥ 12 < 18 ≥ 0 < 6 7 940 7 941 7 942 7 943 7 944 7 945 7 946 7 947 7 948 7 949 7 950 7 951 7 952 7 953 7 955 7 956 7 957 7 958 7 959
≥ 6 < 18 7 500 7 501 7 502 7 503 7 504 7 505 7 506 7 507 7 508 7 509 7 510 7 511 7 512 7 513 7 515 7 516 7 517 7 520 7 521
≥ 18 7 560 7 561 7 562 7 563 7 564 7 565 7 566 7 567 7 568 X 7 570 7 571 7 572 X 7 575 7 576 X X X
≥ 18 < 26 ≥ 0 < 6 7 960 7 961 7 962 7 963 7 964 795 7 966 7 967 7 968 7 969 7 970 7 971 7 972 7 973 7 975 7 976 7 977 7 978 7 979
≥ 6 7 600 7 601 7 602 7 603 7 604 7 605 7 606 7 607 7 608 7 609 7 610 7 611 7 612 7 613 7 615 7 616 X 7 620 X
≥ 26 < 40 ≥ 0 < 6 7 980 7 981 7 982 7 983 7 984 7 985 7 986 7 987 7 988 X 7 990 7 991 7 992 X 7 995 7 996 X X X
≥ 6 7 700 7 701 7 702 7 703 X 7 705 7 706 7 707 7 708 X 7 710 7 711 7 712 X 7 715 7 716 X X X
≥ 40 < 55 7 720 7 721 7 722 7 723 X 7 725 7 726 7 727 7 728 X 7 730 7 731 7 732 X 7 735 7 736 X X X
≥ 55 < 70 7 740 7 741 7 742 X X 7 745 7 746 7 747 X X 7 750 7 751 X X X X X X X
≥ 70 < 85 7 760 7 761 7 762 X X 7 765 7 766 X X X 7 770 7 771 X X X X X X X
≥ 85 7 780 7 781 X X X 7 785 7 786 X X X X X X X X X X X X
(1) Skrobia/glukoza

Zawartość w towarach (jak przedstawiono) skrobi, produktów jej rozkładu, tj. wszystkich polimerów glukozy oraz glukozy, oznaczonej jako glukoza i wyrażonej jako skrobia (na podstawie suchej masy, 100 % czystości; współczynnik do zamiany glukozy na skrobię: 0,9).

Jednakże w przypadku gdy zgłaszana jest mieszanina glukozy i fruktozy (w dowolnej postaci) lub okazuje się, że znajduje się ona w towarze, wówczas ilością glukozy, która ma być przyjęta do powyższego wyliczenia, jest ilość stanowiąca nadwyżkę nad zawartością fruktozy w towarach.

(2) Sacharoza/cukier inwertowany/izoglukoza

Zawartość w towarach (jak przedstawiono) sacharozy, razem z sacharozą będącą wynikiem wyrażenia jako sacharozy, każdej mieszaniny glukozy i fruktozy (arytmetyczna suma tych dwóch cukrów pomnożona przez 0,95), która jest zgłoszona (w dowolnej postaci) lub okazuje się, że znajduje się w towarze.

Niemniej jednak w przypadku gdy zawartość fruktozy w towarze jest mniejsza niż zawartość glukozy, wówczas ilość glukozy, która ma być przyjęta do powyższego wyliczenia, jest równa wagowo ilości fruktozy. Uwaga: We wszystkich przypadkach, gdy zgłaszany jest produkt hydrolizy fruktozy lub okazuje się, że wśród cukrów występuje galaktoza, wówczas ilość glukozy równa ilości galaktozy jest odejmowana od całkowitej zawartości glukozy przed przeprowadzeniem wszelkich innych wyliczeń.

(3) Białka mleka Kazeiny lub kazeiniany, stanowiące część towarów, nie uważa się za białka mleka, jeżeli towary nie zawierają żadnego składnika pochodzenia mlecznego. Tłuszczu mleka zawartego w towarze w ilości mniejszej niż 1 % masy oraz laktozy w ilości mniejszej niż 1 % masy nie uznaje się za inne składniki pochodzenia mlecznego. Po zakończeniu formalności celnych dana osoba musi zawrzeć w odpowiednim zgłoszeniu informację: "jedyny składnik mleczny kazeina/kazeinian", w zależności od przypadku.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2011.138.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 514/2011 ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzenia w życie preferencyjnych zasad handlu stosowanych do niektórych towarów pochodzących z przetwórstwa produktów rolnych, określonych w art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1216/2009
Data aktu: 25/05/2011
Data ogłoszenia: 26/05/2011
Data wejścia w życie: 15/06/2011, 01/07/2011