Oświadczenie.

Oświadczenia Komisji

(Dz.U.UE L z dnia 14 maja 2011 r.)

1.
Oświadczenie w sprawie reguł pochodzenia

Komisja potwierdza wyjątkowy charakter odstępstwa dotyczącego niektórych wyrobów włókienniczych oraz surimi, zawartego w protokole odnoszącym się do pochodzenia. Komisja potwierdza także swoje przekonanie, że unijne standardowe preferencyjne reguły pochodzenia powinny stanowić podstawę innych negocjacji dotyczących umów o wolnym handlu, jak również że istotne jest utrzymanie wymagania, aby reguły pochodzenia obejmowały stosowny poziom przekształcania i obróbki w kraju pochodzenia produktów, które mają korzystać z preferencyjnego traktowania.

Komisja zamierza promować zakaz zwrotu ceł w obecnych i przyszłych negocjacjach dotyczących umów o wolnym handlu. Wszelkie zmiany w tej polityce w odniesieniu do danej umowy o wolnym handlu będzie musiała poprzedzić dyskusja z państwami członkowskimi.

2.
Oświadczenie w sprawie ceny wejścia

Komisja potwierdza wyjątkowy charakter postanowień w umowie o wolnym handlu eliminujących ceny wejścia w odniesieniu do pewnych owoców i warzyw; zostały one uzgodnione z Koreą w ramach szczególnych warunków tych negocjacji i nie stanowią precedensu dla innych negocjacji dwustronnych lub wielostronnych.

3.
Protokół w sprawie współpracy kulturalnej

Komisja przypomina, że przywiązuje wielką wagę do zasad i postanowień Konwencji Unesco z 2005 r. w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego. Protokół w sprawie współpracy kulturalnej załączony do umowy o wolnym handlu z Koreą, którego postanowienia dotyczące koprodukcji audiowizualnej będą w mocy początkowo przez okres trzech lat, jest bezpośrednio objęty zapisami tej konwencji i nie narusza polityki Unii Europejskiej, zgodnie z którą negocjacje handlowe w dziedzinie usług kulturalnych i audiowizualnych nie wpływają na różnorodność kulturową i językową Unii.

Protokół ten sporządzono i negocjowano z uwzględnieniem szczególnej polityki kulturalnej, jaką prowadzi Korea, zwłaszcza w odniesieniu do wspierania przez ten kraj sektora audiowizualnego. Nie stanowi on zatem precedensu dla przyszłych negocjacji z innymi partnerami.

Komisja potwierdza swoje zobowiązanie do propagowania ratyfikacji i wprowadzenia w życie wspomnianej konwencji Unesco oraz do wypracowania globalnej strategii Unii Europejskiej w dziedzinie zewnętrznej polityki kulturalnej zgodnie z konkluzjami Rady z listopada 2008 r.

4.
Oświadczenie w sprawie wprowadzenia w życie umowy o wolnym handlu

Komisja zobowiązuje się do wszczęcia procedur związanych z ograniczeniami zwrotu ceł, środkami ochronnymi i rozstrzyganiem sporów w przypadkach, gdy spełnione są warunki określone w odpowiednich postanowieniach.

Aby zapewnić szczegółowe monitorowanie zobowiązań podjętych przez Koreę oraz współpracę w dziedzinie wprowadzania w życie umowy o wolnym handlu między Komisją a zainteresowanymi podmiotami, podejmuje się następujące działania:

Komisja będzie regularnie przekazywać przedsiębiorstwom UE, państwom członkowskim i Komisji Handlu Międzynarodowego statystyki dotyczące koreańskiego przywozu we wrażliwych sektorach, a także statystyki odnoszące się do przywozu i wywozu istotne w przypadku powoływania się na specjalną klauzulę dotyczącą zwrotu ceł. Statystyki dotyczące samochodów, elektroniki użytkowej i produktów włókienniczych będą przekazywane co dwa miesiące, począwszy od daty tymczasowego stosowania niniejszej Umowy,
aby ułatwić opracowywanie informacji potrzebnych do przygotowania posiedzeń związanych z umową o wolnym handlu, na początku roku Komisja będzie przekazywać zainteresowanym podmiotom, państwom członkowskim oraz Komisji Handlu Międzynarodowego wstępne porządki obrad posiedzeń związanych z umową o wolnym handlu,
Komisja będzie szczegółowo analizować wszelkie udokumentowane informacje dotyczące barier rynkowych przekazane przez przedsiębiorstwa UE. Będzie omawiać takie informacje z przedsiębiorstwami, a także będzie informować przedsiębiorstwa o działaniach podejmowanych w następstwie skarg w sprawie dostępu do rynku. W tym celu będą wykorzystywane różne fora, które zostały już utworzone zarówno w Brukseli, jak i w Seulu, zgodnie ze strategią dostępu do rynku.

Z myślą o zapewnieniu właściwej realizacji postanowień zawartych w rozdziale dotyczącym handlu i zrównoważonego rozwoju zostanie utworzona krajowa grupa doradcza. W jej skład będą wchodzić jednakowo liczne reprezentacje przedsiębiorców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych. Komitet Ekonomiczno-Społeczny także będzie należycie reprezentowany. Szczegółowe warunki funkcjonowania grupy zostaną uzgodnione z zainteresowanymi podmiotami.

5.
Oświadczenie w sprawie specjalnych postanowień w sprawie współpracy administracyjnej

Komisja potwierdza wyjątkowy charakter kompromisowego brzmienia art. 2.17 "Specjalne postanowienia w sprawie współpracy administracyjnej", który nie stanowi precedensu dla innych negocjacji dwustronnych lub wielostronnych.

Podczas aktualnych i przyszłych negocjacji dotyczących umów o wolnym handlu Komisja zamierza propagować postanowienia odnoszące się do zwalczania nadużyć mające wzmocnić właściwe stosowanie preferencji taryfowych przez dany kraj partnerski przez ewentualne zawieszenie preferencji handlowych w przypadku braku współpracy lub nadużycia albo nieprawidłowości.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024