Rozporządzenie 1040/2007 zatwierdzające nieznaczne zmiany specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Melon du Quercy (ChOG))

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1040/2007
z dnia 10 września 2007 r.
zatwierdzające nieznaczne zmiany specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Melon du Quercy (ChOG))

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2 zdanie drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 ust. 1 akapit pierwszy i art. 17 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 Komisja przeanalizowała wniosek Francji w sprawie zatwierdzenia zmiany elementów specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy" zarejestrowanego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1165/2004(2).

(2) Wniosek ma na celu zmianę specyfikacji w odniesieniu do nazw gmin wchodzących w skład obszaru geograficznego "Melon du Quercy", ponieważ przez pomyłkę pominięto pięć gmin znajdujących się na liście w trakcie przepisywania z mapy przedmiotowych nazw kantonów i gmin.

(3) Komisja przeanalizowała przedmiotową zmianę i stwierdziła, że jest ona uzasadniona. W związku z tym, że jest to zmiana nieznaczna w rozumieniu art. 9 rozporządzenia (WE) nr 510/2006, Komisja może ją zatwierdzić bez odwoływania się do procedury określonej w art. 5, 6 i 7 wspomnianego rozporządzenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy" wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Pełne zestawienie zawierające główne elementy specyfikacji znajduje się w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 września 2007 r.

W imieniu Komisji
Mariann FISCHER BOEL
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 952/2007 (Dz.U. L 210 z 10.8.2007, str. 26).

(2) Dz.U. L 224 z 25.6.2004, str. 16.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W specyfikacji chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy" (Francja) zatwierdza się następujące zmiany:

"Obszar geograficzny":

W ustępie "Gminy następujących kantonów":

– tiret pierwsze "Dla Tarn i Garonne", podpunkt drugi,

– "Canton de Valence d'Agen",

dodaje się następującą nazwę gminy:

"Perville",

– tiret drugie "Dla Lot",

dodaje się podpunkt czwarty z następującymi nazwami gmin:

Canton de Cahors Sud: "Labastide-Marnhac", "Le Montat",

– tiret drugie "Dla Lot",

– podpunkt Canton de Luzech,

dodaje się następującą nazwę gminy:

"Cambayrac",

– podpunkt Canton de Puy l'Evêque,

dodaje się następującą nazwę gminy:

"Floressas".

ZAŁĄCZNIK  II

STRESZCZENIE

Rozporządzenie Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

"MELON DU QUERCY"

Nr WE: FR/IGP/105/0086/30.12.2005

ChNP () ChOG (X)

Niniejsze streszczenie przedstawia główne elementy specyfikacji produktu wyłącznie do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Institut national des appellations d'origine (Krajowy Instytut ds. Chronionych Nazw Pochodzenia)

Adres: 51, rue d'Anjou - F-75008 Paris

tel.: (33) 153 89 80 00

Faks: (33) 142 25 57 97

Adres elektroniczny:: info@inao.gouv.fr

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Syndicat Interprofessionnel du Melon du Quercy

Adres: 29, avenue du Général-de-Gaulle - F-46170 Castelnau-Montratier

tel.: (33) (0)565 21 96 83

Faks: (33) (0)565 21 88 15

Adres elektroniczny: melon-du-quercy@wanadoo.fr

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6 - Owoce, warzywa i zboża nieprzetworzone lub przetworzone

4. Specyfikacja produktu

(Streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa

"Melon du Quercy"

4.2. Opis produktu

Melon o gładkiej lub perforowanej zielono-szarej przechodzącej w żółć skórce i pomarańczowym miąższu i wadze od 450 g do 1.300 g lub więcej.

4.3. Obszar geograficzny

Strefa ChOG "Melon du Quercy" obejmuje:

Następujące kantony:

Dla Tarn i Garonne: Bourg de Visa, Caussade, Lafrançaise, Lauzerte, Moissac, Molières, Montaigu de Quercy, Monpezat de Quercy, Monclar de Quercy, Négrepolisse, Villebrumier, Montauban.

Dla Lot: Calstelnau-Montratier, Montcuq, Lalbenque.

Dla Lot i Garonne: Tournon, Penne, Beauville, Puymirol.

Gminy następujących kantonów:

– Dla Tarn i Garonne:

Canton de Caylus: Mouillac.

Canton de Valence d'Agen: Castelsagrat, Goudouville, Saint-clair, Gasque, Montjoi, Perville, Pommevic, Valence d'Agen.

– Dla Lot:

Canton de Cahors Sud: Labastide-Marnhac, Le Montat.

Canton de Limogne: Concots.

Canton de Luzech: Cambayrac, Carnac Rouffiac, Villesèque, Sauzet.

Canton de Puy l'Évêque: Floressas, Lacapelle Cabanac, Sérignac, Mauroux.

4.4. Dowód pochodzenia

Melon du Quercy uprawiany jest w Quercy od XVI wieku. W roku 1930 produkcja melona rozwinęła się zwłaszcza dzięki zwiększeniu powierzchni uprawy i pojawieniu się Melon du Quercy na rynkach lokalnych. Produkcja ta wzrosła w latach 1940-1945. Od roku 1960 wywóz pozwolił na dalszy wzrost produkcji Melon du Quercy.

W chwili obecnej reputacja Melon du Quercy jest już potwierdzona, już sama ogólna liczba stosowanych znaków pokazuje znaczenie związku między melonem i Quercy.

Na początku każdego roku gospodarczego działki każdego z producentów są zatwierdzane (obszar geograficzny i kwalifikujący się teren) przez techników zatwierdzonych przez podmiot certyfikujący. Każda działka jest zarejestrowana w rejestrze upraw Melon du Quercy: gminy, sekcje i numery z rejestru ewidencji gruntów, powierzchnia w arach.

Jeden egzemplarz tych informacji pozostaje w rejestrze upraw producenta, drugi składany jest w zakładzie pakującym owoce, a trzeci przekazywany jest do Syndicat Interprofessionnel du Melon du Quercy.

W ten sposób w odniesieniu do każdej partii dostarczonej do zakładu pakującego owoce nazwa producenta, odmiana i działki są zidentyfikowane i zarejestrowane. W zakładzie partie pochodzące od różnych producentów są łączone. Partie objęte certyfikatem są oddzielane od pozostałych od chwili przywozu do zakładu pakującego owoce oraz w trakcie pakowania, etykietowania i wprowadzania do obrotu.

4.5. Metoda otrzymywania

Melon du Quercy jest produktem uprawianym z wyselekcjonowanych odmian. Zbierany jest po zakończeniu dojrzewania, codziennie przed godziną 13. Następnie Melon du Quercy umieszczany jest bezpośrednio na drewnianej tacy lub w plastikowych skrzynkach w jednej warstwie, ciasno zapakowanej, lecz tak, aby nie zgnieść owoców.

Po zbiorze melon chroniony jest przed słońcem i złymi warunkami atmosferycznymi. Przywóz do zakładu dokonywany jest w dniu zbioru. Partie melonów są wówczas kontrolowane i zatwierdzane w zależności od ich stanu i zawartości cukru. Są przebierane, sortowane według wielkości, a następnie pakowane na tace z wgłębieniami i/lub w papier, w zależności od ich wagi i koloru.

4.6. Związek

Atutami Quercy przy uprawie melonów są gleba i klimat. Zmienność wpływów oceanicznego (chłodu i wilgoci) oraz śródziemnomorskiego (gorąca i suchości) powoduje duże zmiany temperatury w ciągu dnia, co zapewnia roślinie idealne warunki wzrostu (temperatura i wilgotność).

Z drugiej strony gliniasto-wapienna gleba Quercy, której glina zasadniczo składa się z illitów i montmorillonitów zatrzymujących potas, reguluje ilość tego minerału w roślinie. Dzięki temu melon uzyskuje swoje szczególne właściwości i zapach. Gliniasto-wapienna gleba Quercy posiadająca dobre właściwości retencyjne pozwala na regularne nawadnianie rośliny.

4.7. Organ kontrolny

Nazwa: Qualisud

Adres: 15, avenue de Bayonne, F-40500 Saint Sever

tel.: (33) (0)558 06 53 30

Faks: (33) (0)562 88 13 91

Adres elektroniczny: qualisud@wanadoo.fr

4.8. Etykietowanie:

Nazwa produktu: "Melon du Quercy".

Potwierdzone cechy: Uprawiane w Quercy, zbierane po całkowitym dojrzeniu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.238.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1040/2007 zatwierdzające nieznaczne zmiany specyfikacji nazwy zarejestrowanej w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych (Melon du Quercy (ChOG))
Data aktu: 10/09/2007
Data ogłoszenia: 11/09/2007
Data wejścia w życie: 01/10/2007