Rozporządzenie 641/97 zmieniające Rozporządzenie 641/97 w sprawie zasad stosowania (należności przywozowe w sektorze zbóż) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1766/92

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 641/97
z dnia 14 kwietnia 1997 r.
zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1249/96 z dnia 28 czerwca 1996 r. w sprawie zasad stosowania (należności przywozowe w sektorze zbóż) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1766/92

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 1766/92 z dnia 30 czerwca 1992 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku zbóż(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 923/96(2), w szczególności jego art. 10 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

przepisy w sprawie traktowania zbóż przywożonych do Wspólnoty są zamieszczone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1249/963(3);

doświadczenie w stosowaniu przepisów rozporządzenia (WE) nr 1249/96 w odniesieniu do przywozu kukurydzy rogowatej wskazuje na potrzebę dostosowania jego przepisów w sprawie kontroli celnej tego produktu oraz obniżki należności celnych, która będzie przyznawana; z tego względu rozporządzenie (WE) nr 1249/96 powinno być zmienione;

Komitet Zarządzający ds. Zbóż nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1249/96 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 2 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. należności celne przywozowe obniża się o:

- 14 ECU na tonę dla pszenicy zwyczajnej o wysokiej standardowej jakości,

- 8 ECU na tonę dla jęczmienia browarnianego,

- 14 ECU na tonę dla kukurydzy rogowatej spełniającej warunki podane w załączniku I.

Obniżka jest ponadto uwarunkowana:

a) wskazaniem przez wnioskodawcę w rubryce 20 pozwolenia na przywóz produktu, na jaki ma zostać przetworzone zboże;

b) przedłożeniem przez importera łącznie z wnioskiem o wydanie pozwolenia na przywóz pisemnego zobowiązania, że wszystkie zboża zostaną przetworzone zgodnie z zapisem w rubryce 20 pozwolenia w ciągu sześciu miesięcy od daty wprowadzenia do swobodnego obrotu.

Importer określi miejsce przetwarzania poprzez podanie:

- przedsiębiorstwa przetwórczego i Państwa Członkowskiego, lub

- nie więcej niż pięciu zakładów przetwórczych.

Przed przekazaniem towarów do przetworzenia musi być sporządzony formularz kontrolny T5 w urzędzie odprawy celnej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 2454/93(1). Informacje wymagane w lit. a) powyżej oraz nazwa i miejsce zakładu przetwórczego należy zamieścić w rubryce 104 dokumentu T5;

c) złożeniem przez importera u właściwych władz zabezpieczenia wynoszącego 14 ECU za tonę dla pszenicy zwyczajnej i kukurydzy rogowatej oraz 8 ECU za tonę dla jęczmienia. Jeżeli jednak należności celne obowiązujące w dniu zakończenia formalności celnych w przywozie są mniejsze niż 14 ECU za tonę dla pszenicy zwyczajnej i kukurydzy rogowatej oraz 8 ECU za tonę dla jęczmienia, zabezpieczenie powinno być równe kwocie należności celnych.

Zabezpieczenie zostaje zwolnione po przedstawieniu dowodu szczególnego ostatecznego wykorzystania uzasadniającego premię za jakość w stosunku do ceny podstawowego produktu, określonego w lit. a). Dowód ten, jeśli możliwe formie formularza kontrolnego T5, musi w sposób satysfakcjonujący wykazywać właściwym władzom Państwa Członkowskiego, do którego nastąpił przywóz, że wszystkie przywożone zboża zostały przetworzone do produkcji produktu wskazanego w lit. a).

Przetwarzanie ma miejsce wówczas, gdy w terminie określonym w lit. b):

- w przypadku pszenicy zwyczajnej produkt wskazany w lit. a) został wyprodukowany:

- w jednym lub większej ilości zakładów należących do przedsiębiorstwa w Państwie Członkowskim, albo

- w zakładzie lub jednym z zakładów określonych w lit. b);

- jęczmień browarniany został poddany moczeniu,

- kukurydza rogowata została przetworzona na produkt zgodnie z kodem CN 1904 10 10 lub 1103 13."

2. Załącznik I zostaje zastąpiony przez załącznik I do niniejszego zarządzenia.

3. Dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Artykuł 2a

1. W przypadku przywozów do Wspólnoty kukurydzy rogowatej oznaczonej kodem CN 1005 90 00, dla których wnioski o wydanie pozwolenia na przywóz zostały złożone między 1 lipca 1996 r. a datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i dla których przyznano obniżkę należności celnych w wysokości 8 ECU na tonę, na wniosek importera lub jego przedstawiciela dokonuje się płatności stanowiącej różnicę między uiszczoną należnością celną w przywozie za ilości faktycznie przywiezione a sumą należną, gdyby zastosowano obniżkę należności celnych w wysokości 14 ECU na tonę.

2. Na wniosek zainteresowanej strony, właściwy organ Państwa Członkowskiego, który wydał pozwolenie na przywóz, stosownie do art. 880 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93, wystawia świadectwo w formie przedstawionej w załączniku III, określając ilość uprawniającą do częściowego zwrotu należności celnych, określonego w ust. 1.

3. Wnioski o zwrot należności celnych poparte świadectwem, o którym mowa w ust. 2 i dowodem szczególnego wykorzystania ostatecznego, określonego w art. 2 ust. 5 lit. c), muszą być składane w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Do wniosków musi być dołączone pozwolenie na przywóz, świadectwo, o którym mowa w ust. 2 oraz deklaracja wprowadzenia do swobodnego obrotu omawianych zbóż."

4. Załącznik II do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako załącznik III.

5. W art. 6 ust. 1 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"1. Urząd celny dopuszczający do swobodnego obrotu pobiera reprezentatywne próbki z każdej partii dostawy pszenicy durum, pszenicy zwyczajnej o standardowej wysokiej lub średniej jakości oraz kukurydzy rogowatej, stosując przepisy Załącznika do dyrektywy Komisji 76/371/EWG(2), celem ustalenia:

- w przypadku pszenicy zwyczajnej o standardowej wysokiej lub średniej jakości: zawartości białka, ciężaru właściwego i zawartości zanieczyszczeń (Schwarzbesatz) jak określono w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 2731/75(3),

- w przypadku pszenicy durum: ciężaru właściwego, zawartości zanieczyszczeń (Schwarzbesatz) oraz zawartości ziaren szklistych,

- w przypadku kukurydzy rogowatej: wskaźnika flotacji, ciężaru właściwego oraz zawartości ziaren szklistych.

Jeżeli jednak Komisja oficjalnie uzna świadectwo jakości na pszenicę zwyczajną, pszenicę durum lub kukurydzę rogowatą wystawione w kraju pochodzenia zbóż, wówczas próbki zostaną pobrane jedynie z wystarczająco reprezentatywnej ilości partii dostawy w celu zweryfikowania poświadczonej jakości.

Świadectwa wydane przez Argentine Servicio Nacional de Sanidad y Calidad Agroalimentaria (Senasa) są oficjalnie uznawane przez Komisję w ramach procedury współpracy administracyjnej określonej w art. 63 do 65 rozporządzenia (EWG) nr 2454/93. Jeżeli parametry analityczne wpisane na świadectwie jakości wystawionym przez Senasa wykazują zgodność z normami jakości kukurydzy rogowatej podanymi w załączniku I, próbki pobiera się z przynajmniej 3 % ładunków przywożonych do każdego portu wejścia w danym roku gospodarczym.

Niewypełniony wzór świadectw jakości, które powinny być wydawane przez Senasa jest podany w załączniku IV. Wzory pieczęci oraz podpisów osób upoważnionych przez rząd argentyński zostaną opublikowane w serii »C« Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich."

6. Załącznik III do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako załącznik IV.

7. W art. 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"Standardowe metody ustalania parametrów określone w ust. 1 są podane w rozporządzeniach Komisji (EWG) nr 1908/84(1) i nr 2731/75.

Kukurydza rogowata to kukurydza z gatunku Zea mays indurata, której ziarna wykazują głównie szkliste bielmo (o twardej lub zrogowaciałej teksturze). Są one zazwyczaj pomarańczowe lub czerwone. Ani górna część (przeciwległa do zarodka), ani wierzchołek, nie wykazują pęknięcia.

Ziarna szkliste kukurydzy rogowatej określa się jako ziarna spełniające dwa kryteria:

- ich wierzchołek nie wykazuje pęknięcia,

- przy cięciu wzdłużnym ich bielmo pokazuje środkową mączną część całkowicie otoczoną przez część zrogowaciałą. Część zrogowaciała musi stanowić dominującą część całej powierzchni cięcia.

Zawartość procentową ziarna szklistego ustala się poprzez policzenie ilości ziaren spełniających te kryteria w reprezentatywnej próbce złożonej ze 100 ziaren.

Metoda referencyjna dla określenia wskaźnika flotacji jest podana w załączniku V."

8. Załącznik IV do niniejszego rozporządzenia dodaje się jako załącznik V.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 kwietnia 1997 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 181 z 1.7.1992, str. 21.

(2) Dz.U. L 126 z 24.5.1996, str. 37.

(3) Dz.U. L 161 z 29.6.1996, str. 125.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

"ZAŁĄCZNIK I

NORMY KLASYFIKACJI PRZYWOŻONYCH PRODUKTÓW

(na podstawie wilgotności 12 % w masie lub równorzędnej)

Produkt Pszenica zwyczajna i orkisz(1) bez mieszanki pszenicy i żyta Pszenica durum Kukurydza rogowata Kukurydza inna niż rogowata Pozostałe ziarno
Kod CN 1001 90 1001 10 1005 90 00 1005 10 90 i 1005 90 00 1002, 1003 i 1007 00 90
Jakość Wysoka Średnia Niska
1. Minimalna zawartość

białka (%)

14,0 11,5 - - - - -
2. Minimalny ciężar

własny kg/hl

77,0 74,0 - 76,0 76,0 - -
3. Maksymalne

zanieczyszczenie

(Schwarzbesatz) (%)

1,5 1,5 - 1,5 - - -
4. Minimalna zawartość

ziaren szklistych

(%)

- - - 75,0 95,0 - -
5. Maksymalny wskaźnik

flotacji

- - - - 25,0 - -
(1) Razem z pszenicą orkisz łuskaną

DOPUSZCZALNE TOLERANCJE

Dopuszczalne tolerancje Pszenica zwyczajna/durum Kukurydza rogowata
Zawartość procentowa białka - 0,7 -
Ciężar właściwy - 0,5 - 0,5
Zawartość procentowa zanieczyszczeń + 0,5 -
Zawartość procentowa ziaren szklistych - 2,0 - 3,0
Wskaźnik flotacji - + 1,0"

ZAŁĄCZNIK  II

"ZAŁĄCZNIK III

WZÓR NIEWYPEŁNIONEGO ŚWIADECTWA O ZWROT NALEŻNOŚCI CELNYCH NA MOCY ART. 2A

Numer pozwolenia na przywóz: ................................

Posiadacz (nazwa, pełny adres i Państwo Członkowskie): ......

Agencja wystawiająca (nazwa i adres): .......................

Uprawnienia przyznawane (nazwa, pełny adres i Państwo

Członkowskie): ..............................................

Ilość (w kilogramach), dla której może być wnioskowany zwrot

należności celnych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1249/97:

(Data i podpis)"

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  III

"ZAŁĄCZNIK IV

NIEWYPEŁNIONE ŚWIADECTWO JAKOŚCI Z SENASA ZATWIERDZONE PRZEZ RZĄD ARGENTYŃSKI (ART. 6 UST. 1)

grafika

ZAŁĄCZNIK  IV

"ZAŁĄCZNIK V

STANDARDOWA METODA OKREŚLANIA WSKAŹNIKA FLOTACJI (ART. 6 UST. 2)

Przygotować roztwór wodny azotanu sodowego o ciężarze właściwym 1,25 i przechowywać w temperaturze 35 °C.

Umieścić w roztworze 100 ziaren kukurydzy z próbki reprezentatywnej o maksymalnej wilgotności 14,5 %.

Potrząsać roztworem co 30 sekund przez pięć minut celem usunięcia pęcherzyków powietrza.

Oddzielić ziarna unoszące się na powierzchni od ziaren zanurzonych i policzyć je.

ilość ziaren unoszących

się na powierzchni

Wskaźnik flotacji dla próby = ------------------------ × 100 %

ilość ziaren zanurzonych

Powtórzyć pięć razy.

Wskaźnik flotacji jest średnią arytmetyczną z pięciu prób po wykluczeniu dwóch wartości skrajnych."

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.98.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 641/97 zmieniające Rozporządzenie 641/97 w sprawie zasad stosowania (należności przywozowe w sektorze zbóż) rozporządzenia Rady (EWG) nr 1766/92
Data aktu: 14/04/1997
Data ogłoszenia: 15/04/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 18/04/1997