Decyzja 97/690/WPZiB dotycząca wykonania wspólnego stanowiska 97/356/WPZiB, określonego przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczącego zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywania w Afryce

DECYZJA RADY
z dnia 20 października 1997 r.
dotycząca wykonania wspólnego stanowiska 97/356/WPZiB, określonego przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczącego zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywania w Afryce

(97/690/WPZiB)

(Dz.U.UE L z dnia 27 października 1997 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. J.2 i J.11,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 7 wspólnego stanowiska 97/356/WPZiB z dnia 2 czerwca 1997 r.(1) przewiduje, że Unia Europejska jest gotowa udzielić pomocy w zakresie budowania zdolności zapobiegania i rozwiązywania konfliktów w Afryce na podstawie konkretnych propozycji projektów opracowywanych w szczególności w porozumieniu z Organizacją Jedności Afrykańskiej (OJA) i afrykańskimi organizacjami subregionalnymi;

w świetle wniosków przyjętych przez Radę 2 czerwca 1997 r. w sprawie zapobiegania i rozwiązywania konfliktów w Afryce oraz w celu ułatwienia wysiłków strony afrykańskiej Unia Europejska powinna wspierać mechanizm zapobiegania, opanowywania i rozwiązywania konfliktów w Afryce (dalej zwanym "mechanizmem"), który został ustanowiony przez OJA na jej Zgromadzeniu, które odbyło się w Kairze w czerwcu 1993 r.;

w celu uruchomienia mechanizmu OJA niezbędne jest rozbudowanie systemu łączności w siedzibie głównej OJA, jej krajowych i regionalnych biurach i w jej terenowych przedstawicielstwach; szczególny projekt został przedłożony przez OJA jako część ujednoliconego projektu propozycji mających na celu wzmocnienie mechanizmu OJA w tej dziedzinie;

jest to środek pilotażowy i jego ocena umożliwi Unii Europejskiej rozszerzenie współpracy z OJA, a także rozważenie wsparcia dla innych projektów przedkładanych przez OJA, które będą analizowane indywidualnie przez Unię Europejską,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Unia Europejska wspiera mechanizm zapobiegania, opanowywania i rozwiązywania konfliktów w Afryce ustanowiony przez OJA w czerwcu 1993 r., celem którego jest umożliwienie wczesnego rozpoznawania źródeł konfliktu oraz szybkiego reagowania na nie.
2.
W celu umożliwienia polepszenia operacyjnej skuteczności mechanizmu i mając na uwadze braki w dziedzinie łączności w Afryce, pomoc Unii Europejskiej w 1997 r. będzie ukierunkowana na potrzeby OJA w zakresie rozbudowania systemu łączności w siedzibie głównej OJA, jej krajowych i regionalnych biurach oraz terenowych przedstawicielstwach, łącznie ze szkoleniami w tym sektorze.
Artykuł  2

W wykonaniu niniejszej decyzji uwzględniona zostanie potrzeba zapewnienia spójności w zakresie pomocy świadczonej OJA przez Unię Europejską, Państwa Członkowskie oraz innych uczestników konferencji w sprawie dyplomacji prewencyjnej, które odbyły się w Waszyngtonie (1995 r.), Brukseli i Madrycie (1996 r.).

Artykuł  3
1.
W celu pokrycia kosztów dostarczenia urządzeń oraz przeszkolenia pracowników OJA kwota 860.000 ECU zostanie poniesiona przez budżet ogólny Wspólnot Europejskich na rok budżetowy 1997.
2.
Wydatki finansowane w ramach kwoty ustanowionej w ust. 1 są administrowane zgodnie z procedurami i zasadami budżetowymi Wspólnoty Europejskiej.
Artykuł  4

Sześć miesięcy po opublikowaniu niniejszej decyzji Rada dokona oceny działań podejmowanych zgodnie z decyzją, na podstawie informacji przedstawionych przez Komisję.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 20 października 1997 r.

W imieniu Rady
F. BODEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 153 z 11.6.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.293.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 97/690/WPZiB dotycząca wykonania wspólnego stanowiska 97/356/WPZiB, określonego przez Radę na podstawie art. J.2 Traktatu o Unii Europejskiej, dotyczącego zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywania w Afryce
Data aktu: 20/10/1997
Data ogłoszenia: 27/10/1997
Data wejścia w życie: 20/10/1997, 01/05/2004