Rozporządzenie 1300/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1300/97
z dnia 30 czerwca 1997 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

protokoły dodatkowe do Układów o Stowarzyszeniu lub Umów o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Cyprem, Izraelem, Jordanią i Marokiem przewidują preferencyjne stawki celne dla róż i goździków przywożonych do Wspólnoty w ramach limitu kontyngentów taryfowych otwartych dla wszystkich świeżych kwiatów ciętych z podpozycji 0603 10 Nomenklatury Scalonej pochodzących z tych krajów; na mocy rozporządzenia (EWG) nr 1134/91(1), Zachodni Brzeg i Strefa Gazy korzystają z preferencyjnego traktowania taryfowego niektórych produktów rolnych, włączając kwiaty cięte z podpozycji 0603 10 Nomenklatury Scalonej, w ramach limitów kontyngentów rocznych; te udogodnienia taryfowe są stosowane tylko do przywozu, dla którego niektóre wymagania cenowe wyszczególnione w rozporządzeniu (EWG) nr 4088/87(2) są spełnione; warunki cenowe, których należy przestrzegać dla produktów przywożonych są ustalane przez porównanie ich cen z cenami produkcji Wspólnoty;

decyzją 96/206/EWWiS, WE(3) Wspólnota zawarła Umowę przejściową z Izraelem w sprawie handlu i związanych z nim zagadnień; obejmuje ona porozumienie w formie wymiany listów zawarte między Wspólnotą a Izraelem w sprawie przywozu do Wspólnoty świeżych kwiatów ciętych i pąków kwiatowych nadających się na bukiety lub do celów zdobniczych; poprzez ostatnią z wymienionych umów, Wspólnota i Izrael zgodziły się dostosować procedury określania cen produkcji Wspólnoty i rejestrowania cen importowych; w wyniku negocjacji z Marokiem dotyczących zawarcia Układu o Stowarzyszeniu, który doprowadził do umowy, między innymi, w sprawie wprowadzonego rozporządzeniem (WE) nr 3057/95(4) dostosowania kontyngentów taryfowych dla kwiatów, takie same dostosowania, jak wyżej określone, zostały uzgodnione w stosunku do procedur określania cen produkcji Wspólnoty i rejestrowania cen importowych;

przepisy umów z innymi krajami śródziemnomorskimi objęte rozporządzeniem (EWG) nr 4088/87 w sprawie przywozu kwiatów nie określają żadnej metody określania cen produkcji Wspólnoty i cen importowych; należy zapewnić, by nowe procedury były stosowane do każdego przywozu pochodzącego z krajów śródziemnomorskich objętego rozporządzeniem (EWG) nr 4088/87;

rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 powinno zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 4088/87 wprowadza się następujące zmiany:

1. Artykuł 2, 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"Artykuł 2

1. Wobec danego produktu i kraju pochodzenia, preferencyjną stawkę celną stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli cena przywożonego produktu stanowi co najmniej 85 % ceny produkcji Wspólnoty, określonej w art. 3.

2. Ceny importowe stosowane w okresach dwutygodniowych ustalane są dla każdego produktu i kraju pochodzenia wskazanego w art. 1.

Takie ceny ustalane są co piętnaście dni dla dwóch tygodni następujących po dacie, w której są ustalane.

Ceny importowe ustalane są na podstawie średniej ważonej cen rejestrowanych na reprezentatywnych rynkach przywozowych Wspólnoty.

3. Preferencyjna stawka celna zostaje zawieszona i wprowadzane są cła Wspólnej Taryfy Celnej dla każdego danego produktu i pochodzenia, jeżeli cena importowa ustalona zgodnie z ust. 2 jest mniejsza niż 85 % ceny produkcji Wspólnoty ustalonej jak wyszczególniono w art. 3.

4. Preferencyjną stawkę celną wprowadza się ponownie dla każdego danego produktu i pochodzenia, jeżeli cena importowa ustalona zgodnie z ust. 2 stanowi 85 % lub więcej ceny produkcji Wspólnoty ustalonej zgodnie z art. 3.

Artykuł 3

1. Ceny produkcji Wspólnoty stosowane przez okresy dwutygodniowe ustalane są dla każdego z czterech produktów wskazanych w art. 1. Ceny takie ustalane są co piętnaście dni dla dwóch tygodni następujących po dacie, w której zostały ustalone.

2. Ceny produkcji Wspólnoty ustalane są na podstawie średniej ważonej cen produkcji rejestrowanych na rynkach reprezentatywnych dla produkcji wspólnotowej.

Artykuł 4

W przypadku braku cen wystarczająco reprezentatywnych w celu umożliwienia określenia cen importowych i/lub cen produkcji Wspólnoty zgodnie z odpowiednio art. 2 ust. 2 i art. 3 ust. 2, są one ustalane na podstawie ostatnich ustalonych cen."

2. W art. 5 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zgodnie z procedurą przewidzianą w ust. 1, Komisja:

a) ustala ceny importowe przewidziane w art. 2 ust. 2 i ceny produkcji Wspólnoty przewidziane w art. 3 ust. 2;

b) w stosownych przypadkach, zawiesza preferencyjną stawkę celną i ponownie wprowadza cło Wspólnej Taryfy Celnej, lub ponownie wprowadza preferencyjną stawkę celną.

Jednakże, między posiedzeniami Komitetu Zarządzającego, środki te przyjmowane są przez Komisję."

Artykuł  2

Dwanaście miesięcy po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, Komisja przedstawi Radzie sprawozdanie z oceny w sprawie wprowadzania tego nowego systemu określania cen produkcji Wspólnoty, możliwie z dołączonymi propozycjami dostosowań, jakie należy do niego wprowadzić.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 30 czerwca 1997 r.

W imieniu Rady
A. NUIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 112 z 4.5.1991, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 539/96 (Dz.U. L 79 z 29.3.1996, str. 6).

(2) Dz.U. L 382 z 31.12.1987, str. 22. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 539/96.

(3) Dz.U. L 71 z 20.3.1996, str. 1.

(4) Dz.U. L 326 z 30.12.1995, str. 3.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.177.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1300/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy
Data aktu: 30/06/1997
Data ogłoszenia: 05/07/1997
Data wejścia w życie: 12/07/1997, 01/05/2004