Rozporządzenie 3713/90 w sprawie zasad wykonania decyzji przyznających pomoc z Sekcji Orientacji EFOGR dla projektów poprawy warunków, zgodnie z którymi produkty rolne i rybołówstwa, objęte rozporządzeniem Rady (EWG) nr 355/77, są przetwarzane i sprzedawane

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3713/90
z dnia 19 grudnia 1990 r.
w sprawie zasad wykonania decyzji przyznających pomoc z Sekcji Orientacji EFOGR dla projektów poprawy warunków, zgodnie z którymi produkty rolne i rybołówstwa, objęte rozporządzeniem Rady (EWG) nr 355/77, są przetwarzane i sprzedawane

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 866/90 z dnia 29 marca 1990 r. w sprawie poprawy warunków przetwarzania i obrotu produktami rolnymi(1), w szczególności jego art. 23,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 10 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4256/88 z dnia 19 grudnia 1988 r. ustanawiającego przepisy wykonawcze do rozporządzenia (EWG) nr 2052/88 w odniesieniu do Sekcji Orientacji EFOGR(2) uchylił rozporządzenie (EWG) nr 355/77(3) z wyjątkiem art. 6-15 i 17-23 dotyczących projektów przedłożonych przed dniem 31 grudnia 1989 r. lub, dotyczących sektora rybołówstwa, przed dniem 31 grudnia 1990 r.;

artykuł 21 rozporządzenia (EWG) nr 866/90 ustanowił przepisy przejściowe dla płatności w odniesieniu do projektów na mocy rozporządzenia (EWG) nr 355/77; stosowanie tego artykułu pociąga za sobą zwiększoną interwencję Państw Członkowskich;

w związku z tym, niezbędne jest wyszczególnienie danych, które mają być ujęte we wnioskach o płatności składanych Komisji przez organ wyznaczony przez Państwo Członkowskie zgodnie z art. 17 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 866/90;

w celu standaryzacji wniosków o płatności należy udostępnić wyznaczonym organom system komputerowy;

Komisja musi być informowana o wdrażaniu projektów na warunkach i w terminach wyznaczonych przez decyzje w sprawie przyznawania pomocy;

aby umożliwić skuteczne monitorowanie wniosków o płatności, Państwa Członkowskie muszą zagwarantować, że przez trzy lata, następujące po płatności salda pomocy, przechowywane są wszystkie dokumenty, na podstawie których pomoc ta została obliczona i że są one dostępne dla Komisji;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Struktury Agrarnej i Rozwoju Wsi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Wnioski o zaliczki i kwartalne podziały w odniesieniu do projektów, dla których przyznana została pomoc na mocy rozporządzenia (EWG) nr 355/77 przedkładane są Komisji przez wyznaczone organy na formularzu przedstawionym w załącznikach II-IV do tego rozporządzenia.
2.
Począwszy od trzeciego kwartału 1995 r. Komisja nie wypłaca już zaliczek.
3.
Wyznaczony organ, najpóźniej wraz z pierwszym podziałem kwartalnym, przesyła Komisji kopie formularzy, do wykorzystania przez beneficjentów, do wniosków o płatności. Zawierają one opis sposobu finansowania projektu, zestawienie poniesionych wydatków, tabelę porównawczą inwestycji planowanych i zrealizowanych w oparciu o wskaźniki ilościowe i rzeczowe zgodnie z pkt 3 załącznika I.

W tym samym terminie powiadamia on o szczegółach wprowadzanego nadzoru oraz o treści krajowych przepisów wykonawczych lub innych odpowiednich dokumentów administracyjnych.

Powiadamia także o aktualizacji dokumentacji określonej w tym ustępie.

Artykuł  2

Wnioski o zaliczki w odniesieniu do dowolnego kwartału nie są akceptowane, jeżeli nie przekazano kwartalnego podziału za przedostatni kwartał.

Artykuł  3

Wyznaczony organ przesyła Komisji coroczne streszczenie opisujące stan zaawansowania projektów na formularzu wskazanym w załączniku V, poczynając od stanu na dzień 31 grudnia 1990 r.

Artykuł  4

Dane wymagane w załączniku IV i V są zasadniczo przekazywane za pomocą poczty elektronicznej. Komisja ustala wymagane oprogramowanie oraz udostępnia je każdemu z wyznaczonych organów. Komisja może również udostępnić sprzęt i przeszkolić osoby powołane do pracy na tym sprzęcie.

Artykuł  5

Wyznaczony organ podejmuje wszystkie niezbędne działania w celu zapewnienia, że wszystkie dokumenty i rachunki odnoszące się do każdego z projektów są przechowywane przez okres trzech lat od daty płatności salda pomocy.

Artykuł  6

Jeżeli wnioski o płatności zostały złożone Komisji przez organ pośredniczący, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 1685/78(4), przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, dalsze raty nie mogą być wypłacane przez wyznaczony organ w odniesieniu do tego projektu, do momentu wypłacenia przez EFOGR płatności, o które ubiegano się wcześniej, lub do momentu poinformowania o wysokości kwot, jakie mają być przez ten organ wypłacone.

Artykuł  7

Rozporządzenie (EWG) nr 1685/78 niniejszym traci moc.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1991 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 1990 r.

W imieniu Komisjii
Ray MAC SHARRY
Członek Komisj

______

(1) Dz.U. L 91 z 6.4.1990, str. 1.

(2) Dz.U. L 374 z 31.12.1988, str. 25.

(3) Dz.U. L 51 z 23.2.1977, str. 1.

(4) Dz.U. L 197 z 22.7.1978, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

WNIOSKI O ZALICZKI ORAZ KWARTALNE PODZIAŁY DLA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77

(Informacje ogólne)

1. Przedkładanie wniosków o płatności

Wnioski o płatności, kwartalne podziały oraz wszelkie pozostałe informacje mają być przesyłane w dwóch kopiach na adres:

Komisja Wspólnot Europejskich,

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa,

EFOGR-Orientacja (VI-G-5),

Rue de la Loi 200,

B-1049 Bruksela.

2. Kontrola finansowa

Jeżeli przepis wspólnotowy lub przepis krajowy jest naruszany ze szkodą dla budżetu Wspólnoty, należy przestrzegać art. 23 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4253/88(1) obejmującego nieprawidłowości oraz organizację systemu informowania o nich.

Kwoty odzyskane powinny być odliczone od płatności, o które wnioskowano lub zwrócone Sekcji Orientacji EFOGR. Komisja jest informowana o odzyskanych kwotach oraz o zaawansowaniu postępowania administracyjnego i sądowego.

Państwa Członkowskie muszą podjąć środki niezbędne do kontroli określonej w art. 23 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4253/88, a wszystkie sprawozdania krajowe dotyczące kontroli muszą być przechowywane i udostępniane Komisji.

3. Wskaźniki ilościowe i rzeczowe

Wskaźnikami ilościowymi i rzeczowymi mogą być w szczególności:

- ilość,

- długość,

- powierzchnia,

- objętość,

- pojemność.

______

(1) Dz.U. L 374 z 31.12.1988, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

WNIOSEK O ZALICZKĘ DLA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77(1) DO WYKORZYSTANIA W OKRESIE TRZECH MIESIĘCY OD ../../19.. DO ../../19..

ZAŁĄCZNIK  III

DEKLARACJA KWARTALNEGO PODZIAŁU ZA OKRES OD ../../19.. DO ../../19..(1)

ZAŁĄCZNIK  IV

KWARTALNY PODZIAŁ (OD ...... 19 DO ...... 19..) DLA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77 (KWARTAŁ "N")(1)

ZAŁĄCZNIK  V

STAN ZAAWANSOWANIA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77 I NIE WYPŁACONO JEJ PEŁNEJ KWOTY

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.358.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3713/90 w sprawie zasad wykonania decyzji przyznających pomoc z Sekcji Orientacji EFOGR dla projektów poprawy warunków, zgodnie z którymi produkty rolne i rybołówstwa, objęte rozporządzeniem Rady (EWG) nr 355/77, są przetwarzane i sprzedawane
Data aktu: 19/12/1990
Data ogłoszenia: 21/12/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1991