Rozporządzenie 3492/90 ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach publicznych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3492/90
z dnia 27 listopada 1990 r.
ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach państwowych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej 1

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 729/70 z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 2048/88(2), w szczególności jego art. 3 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie (EWG) nr 1883/78(3), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 787/89(4), ustanawia ogólne reguły finansowania interwencji przez Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej, Sekcja Gwarancji;

rozporządzenie Rady (EWG) nr 3247/81 z dnia 9 listopada 1981 r. w sprawie finansowania przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej niektórych środków interwencyjnych, w szczególności tych, które są powiązane ze skupem, składowaniem i sprzedażą produktów rolnych, prowadzonymi przez agencje interwencyjne(5), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3767/89(6), ustanawia zasady i warunki regulujące roczne sprawozdania finansowe, które umożliwiają finansowanie wydatków przez Sekcję Gwarancji EFOGR, w odniesieniu do środków interwencyjnych związanych z ustanowieniem składowania w magazynach państwowych; w świetle doświadczeń konieczne jest jednak uproszczenie obowiązującej procedury i zapewnienie ustanowienia przepisów wykonawczych zgodnie z uproszczoną procedurą; należy uchylić rozporządzenie Rady (EWG) nr 3247/81; 2

w ramach rozporządzeń dotyczących rolnictwa agencje interwencyjne skupują produkty oferowane w ramach interwencji; potrzebne są bardziej szczegółowe zasady w odniesieniu do odpowiedzialności za konserwowanie składowanych produktów; inwentaryzacje składowanych produktów powinny być sporządzane w regularnych odstępach czasu w celu porównania ze stanem zasobów i sprawozdaniami finansowymi; należy ustanowić zasady finansowania w celu pokrycia kosztów strat ilościowych, obniżenia jakości produktów, transportu produktów przeznaczonych do skupu interwencyjnego i odbioru kwot pieniężnych od sprzedających, nabywców i podmiotów składujących;

artykuł 37 ust. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 822/87 z dnia 16 marca 1987 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wina(7), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1325/90(8) stanowi, że koszty zbycia produktów destylacji przewidziane w art. 35 i 36 rozporządzenia mają być pokrywane przez Sekcję Gwarancji EFOGR; potrzebne jest ustanowienie bardziej szczegółowych zasad w odniesieniu do tego środka zbytu;

należy przewidzieć przyjęcie szczegółowych przepisów wykonawczych i procedur, których należy przestrzegać w takim przypadku,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 3
Roczne sprawozdania finansowe sporządza się w odniesieniu do każdego produktu, który objęty jest środkami interwencyjnymi związanymi ze składowaniem w magazynach państwowych.

Sprawozdania wykazują oddzielnie następujące kategorie pozycji:

a) wydatki na czynności fizyczne związane ze skupem produktów prowadzonym przez agencje interwencyjne;

b) obciążenia z tytułu odsetek w odniesieniu do środków zamrożonych przez Państwa Członkowskie w produktach skupionych w ramach interwencji;

c) różnice między wartością ilości przenoszonych z roku poprzedniego i wartością ilości wprowadzonych, z uwzględnieniem odpisów wartości zapasów określonych w lit. d) z jednej strony a wartością ilości usuniętych i wartością ilości przeniesionych na rok następny z drugiej strony oraz wszelkimi innymi wydatkami lub przychodami;

d) kwoty wynikające z obniżenia wartości zapasów przewidzianych w art. 8 rozporządzenia (EWG) nr 1883/78.

Wydatki określone w lit. a) oraz inne wydatki i wpływy określone w lit. c) są podane w Załączniku.

Koszty wynikające z transportu na terytorium Państwa Członkowskiego lub poza tym terytorium zatwierdza się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 26 rozporządzenia (EWG) nr 2727/75(9), ostatnio zmienionego rozporządzeniem (EWG) nr 1340/90(10) lub stosownie do okoliczności, w odpowiednim artykule innych rozporządzeń ustanawiających wspólną organizację rynków rolnych, i wprowadza się do sprawozdania zgodnie z lit. a).

2.
O ile nie zostanie przyjęty przepis szczególny zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 7, termin wprowadzania różnych pozycji wydatków i przychodów do sprawozdania jest uwarunkowany terminem fizycznych czynności będących następstwem zastosowania środka interwencyjnego.
3.
W przypadku gdy sprawozdanie wykazuje saldo dodatnie, saldo to odejmuje się od wydatków w bieżącym roku budżetowym.
Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia właściwej konserwacji produktów, które były przedmiotem interwencji wspólnotowej.
2.
Państwa Członkowskie notyfikują Komisji, na jej wniosek, dodatkowe przepisy administracyjne przyjęte do celów stosowania działań interwencyjnych i zarządzania nimi.
Artykuł  3

W trakcie każdego roku budżetowego agencje interwencyjne dokonują inwentaryzacji każdego produktu objętego interwencją Wspólnoty.

Wyniki tej inwentaryzacji porównywane są z danymi księgowymi: wszelkie rozbieżności ilościowe lub jakościowe stwierdzone w trakcie kontroli są wprowadzane do sprawozdań zgodnie z art. 5.

Artykuł  4
1.
W odniesieniu do strat wynikających z konserwacji przechowywanych produktów można wyznaczyć dopuszczalny limit.

Straty ilościowe spowodowane konserwacją są równe różnicy między zapasami teoretycznymi wykazanymi w księdze inwentarzowej i zapasami fizycznymi pozostającymi w ostatnim dniu roku, zgodnie z ustaleniami wynikającymi z inwentaryzacji przewidzianej w art. 3, lub równe zapasom wykazanym jako pozostające według ksiąg, w przypadku gdy fizyczne zapasy w magazynie zostały wyczerpane w ciągu roku.

2.
Dopuszczalny limit można ustalić w odniesieniu do strat występujących w trakcie przetwarzania produktów objętych interwencją.
3.
Strat wynikających z kradzieży lub innych strat dających się zidentyfikować nie uwzględnia się przy obliczaniu dopuszczalnego limitu przewidzianego w ust. 1 i 2.
4.
Limity określone w ust. 1 i 2 ustala się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8 po rozważeniu, gdzie niezbędne, przez właściwy komitet zarządzający.
Artykuł  5
1.
Wszelkie brakujące ilości oraz ilości, których jakość uległa obniżeniu z uwagi na fizyczne warunki przechowywania, transportu, przetwarzania lub ze względu na przedłużoną konserwację, zapisuje się w sprawozdaniach jako usunięte z zapasów interwencyjnych w dniu, w którym stwierdzono stratę lub obniżenie jakości.
2.
Wartość ilości określonych w ust. 1 ustala się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8.
3.
O ile zasady wspólnotowe nie stanowią inaczej, do sprawozdań nie wprowadza się przychodu ze sprzedaży produktów niepełnowartościowych oraz innych wpływów pieniężnych z tym związanych.
4.
O ile szczególne zasady wspólnotowe nie stanowią inaczej, produkt uważa się za niepełnowartościowy, gdy nie spełnia już wymogów jakości obowiązujących w momencie jego skupu.
5.
Państwo Członkowskie powiadamia Komisję o stratach ilościowych lub obniżeniu jakości produktu w wyniku klęski żywiołowej. Komisja podejmuje wówczas stosowne decyzje zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 8.
Artykuł  6

Kwoty pobrane lub odzyskane od sprzedających, nabywców lub podmiotów składujących odpowiadające:

– rzeczywistym kosztom związanym z faktem nieprzestrzegania zasad regulujących sprzedaż lub zakup produktów,

– zabezpieczeniom ulegającym przepadkowi w myśl rozporządzenia (EWG) nr 352/78(11),

– kwotom nałożonym na podmioty gospodarcze w wyniku niewywiązania się ze zobowiązań przewidzianych w zasadach wspólnotowych,

zapisuje się w dobro EFOGR, zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. c).

Artykuł  7

Finansowanie zbycia alkoholu przewidziane w art. 37 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 822/87 podlega zasadom określonym w art. 2-6 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  8

Szczegółowe zasady stosowania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się zgodnie z procedurą określoną w art. 13 rozporządzenia (EWG) nr 729/70.

Artykuł  9

Rozporządzenie (EWG) nr 3247/81 niniejszym traci moc.

Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1990 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 27 listopada 1990 r.

W imieniu Rady
V. SACCOMANDI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 94 z 28.4.1970, str. 13.

(2) Dz.U. L 185 z 15.7.1988, str. 1.

(3) Dz.U. L 216 z 5.8.1978, str. 1.

(4) Dz.U. L 85 z 30.3.1989, str. 1.

(5) Dz.U. L 327 z 14.11.1981, str. 1.

(6) Dz.U. L 365 z 15.12.1989, str. 11.

(7) Dz.U. L 84 z 27.3.1987, str. 1.

(8) Dz.U. L 132 z 23.5.1990, str. 19.

(9) Dz.U. L 281 z 1.11.1975, str. 1.

(10) Dz.U. L 134 z 28.5.1990, str. 1.

(11) Dz.U. L 50 z 22.2.1978, str. 1.

ZAŁĄCZNIK

Pozycje wydatków i przychodów, które można uwzględnić w sprawozdaniach określonych w art. 1 ust. 1

A. Pozycje wydatków dotyczące czynności fizycznych związanych ze składowaniem określone w lit. a)

1. Koszty pokrywane kwotami standardowymi:

a) wprowadzenie do magazynu;

b) usunięcie z magazynu;

c) składowanie, w tym koszty inwentaryzacji;

d) przetwarzanie lub usuwanie kości;

e) przygotowanie do wprowadzenia na rynek;

f) etykietowanie;

g) analizy;

h) denaturacja, barwienie, przemieszczanie lub robocizna;

i) usunięcie z magazynu i zastąpienie w magazynie;

j) transport po przeprowadzeniu skupu;

k) transport między fabryką i magazynem;

l) koszty związane z nieodpłatną dystrybucją produktów objętych państwowym skupem interwencyjnym.

2. Koszty nieobjęte kwotami standardowymi i niekoniecznie powiązane z czasem trwania czynności fizycznych:

– koszty transportu poniesione przed interwencją oraz opłacone lub otrzymane w momencie skupu,

– koszty związane z transportem na terytorium Państwa Członkowskiego lub poza nim oraz z wywozem,

– koszty związane z procedurą przetargową,

– inne koszty związane z czynnościami przewidzianymi w zasadach wspólnotowych.

B. Inne pozycje wydatków lub przychodów określone w lit. c):

– wartość strat ilościowych lub obniżenia jakości określona w art. 5 ust. 1, ust. 2 i ust. 5,

– kwoty pobrane lub odzyskane od sprzedających, nabywców i podmiotów składających, inne niż określone w art. 5 ust. 3.

1 Tytuł zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 grudnia 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.337.3/1).
2 Motyw zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 grudnia 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.337.3/1).
3 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez sprostowanie z dnia 4 grudnia 1990 r. (Dz.U.UE.L.90.337.3/1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.337.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3492/90 ustanawiające czynniki, które należy uwzględnić w rocznych sprawozdaniach finansowych w odniesieniu do finansowania środków interwencyjnych w postaci składowania w magazynach publicznych przez Sekcję Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej
Data aktu: 27/11/1990
Data ogłoszenia: 04/12/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/10/1990