Decyzja 90/258/EWG ustanawiająca świadectwa zootechniczne dla owiec i kóz hodowlanych czystorasowych, ich nasienia, komórek jajowych i zarodków

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 maja 1990 r.
ustanawiająca świadectwa zootechniczne dla owiec i kóz hodowlanych czystorasowych, ich nasienia, komórek jajowych i zarodków

(90/258/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 8 czerwca 1990 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/361/EWG z dnia 30 maja 1989 r. dotycząca owiec i kóz hodowlanych czystorasowych(1), w szczególności jej art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 6 dyrektywy 89/361/EWG przewiduje, że zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 8, Komisja zobowiązana jest ustalać świadectwa zootechniczne, które mogą być wymagane przez Państwa Członkowskie do celów obrotu owcami i kozami hodowlanymi czystorasowymi, ich nasieniem, komórkami jajowymi i zarodkami;

konieczne jest określenie danych, jakie należy umieścić w świadectwie zootechnicznym; z przyczyn praktycznych należy ustanowić wzór świadectwa oraz warunki, w jakich dane mogą być umieszczane w dokumentach towarzyszących kozom i owcom hodowlanym czystorasowym, ich nasieniu, komórkom jajowym i zarodkom;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Zootechnicznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ,

Artykuł  1
1.
Świadectwo zootechniczne kóz i owiec hodowlanych czystorasowych musi zawierać następujące dane szczegółowe:
- organ wydający świadectwo,
- nazwę księgi hodowlanej,
- numer wpisu w księdze hodowlanej,
- datę wydania,
- system identyfikacji,
- identyfikację,
- datę urodzenia,
- rasę,
- płeć,
- nazwisko (nazwa) i adres hodowcy,
- nazwisko (nazwa) i adres właściciela,
- rodowód:
Ojciec Dziadek Babka
Nr księgi hodowlanej Nr księgi hodowlanej Nr księgi hodowlanej
Matka Dziadek Babka
Nr księgi hodowlanej Nr księgi hodowlanej Nr księgi hodowlanej
2.
W świadectwie, przygotowanym zgodnie z decyzją Komisji 90/256/EWG(2), należy zamieścić wyniki badań wydajności oraz uaktualnione wyniki, wraz ze źródłem, ocenę wartości genetycznej samego zwierzęcia, jego rodziców i dziadków.
Artykuł  2

Dane szczegółowe określone w art. 1 można podać:

1. w świadectwie odpowiadającemu wzorowi w załączniku I;

2. w dokumentach towarzyszących kozom i owcom hodowlanym czystorasowym, w którym to przypadku właściwy organ zaświadcza za pomocą przytoczonego poniżej zwrotu, że dane szczegółowe określone w art. 1 zostały podane w powyższych dokumentach:

"Ja niżej podpisany zaświadczam, że niniejsze dokumenty zawierają dane szczegółowe wymienione w art. 1 decyzji Komisji 90/258/EWG."

Artykuł  3

W świadectwie zootechnicznym dla nasienia owiec i kóz hodowlanych czystorasowych podaje się następujące dane szczegółowe:

– wszystkie dane wyszczególnione w art. 1 dotyczące barana dawcy lub kozła dawcy oraz, w przypadku ras mlecznych, jego grupę krwi lub wyniki badania dającego równoważne gwarancje naukowe,

– informacje umożliwiające identyfikację nasienia, datę jego pobrania, nazwy i adresy punktów pobierana nasienia oraz nazwy i adresy odbiorcy.

Artykuł  4

Dane szczegółowe określone w art. 3 można podać:

1. w świadectwie odpowiadającemu wzorowi przedstawionemu w załączniku II;

2. w dokumentach towarzyszących nasieniu owiec i kóz hodowlanych czystorasowych, w tym przypadku właściwy organ zaświadcza za pomocą przytoczonego poniżej zwrotu, że dane szczegółowe określone w art. 3 zostały podane w powyższych dokumentach:

"Ja niżej podpisany zaświadczam, że niniejsze dokumenty zawierają dane szczegółowe wymienione w art. 3 decyzji Komisji 90/258/EWG."

Artykuł  5
1.
W świadectwie zootechnicznym dla komórek jajowych owiec i kóz hodowlanych czystorasowych należy podać następujące dane szczegółowe:

– wszystkie dane wyszczególnione w art. 1 dotyczące owiec maciorek i kóz reproduktorek,

– informacje umożliwiające identyfikację komórki jajowej, datę jej pobrania i nazwy i adresy punktów pobierania komórek jajowych oraz nazwy i adresy odbiorcy.

2.
W przypadku gdy w jednej słomce znajduje się więcej niż jedna komórka jajowa, należy to jasno zaznaczyć, przy czym wszystkie komórki jajowe muszą mieć to samo pochodzenie.
Artykuł  6

Dane szczegółowe określone w art. 5 można podać:

1. w świadectwie odpowiadającemu wzorowi w załączniku III;

2. w dokumentach towarzyszących komórkom jajowym owiec lub kóz hodowlanych czystorasowych, w tym przypadku właściwy organ zaświadcza za pomocą przytoczonego poniżej zwrotu, że dane szczegółowe określone w art. 5 zostały podane w powyższych dokumentach:

"Ja niżej podpisany zaświadczam, że niniejsze dokumenty zawierają dane szczegółowe wymienione w art. 5 decyzji Komisji 90/258/EWG."

Artykuł  7
1.
W świadectwie zootechnicznym dla zarodków owiec i kóz hodowlanych czystorasowych należy podać następujące dane szczegółowe:

– wszystkie dane wyszczególnione w art. 1 dotyczące owcy maciorki lub kozy oraz wszystkie dane wyszczególnione w art. 3 tiret pierwsze, dotyczące barana dawcy lub kozła dawcy,

– informacje umożliwiające identyfikację zarodków, datę inseminacji lub zapłodnienia, datę ich pobrania oraz nazwy i adresy punktów pobierana zarodków i nazwy i adresy odbiorcy.

2.
W przypadku gdy w jednej słomce znajduje się więcej niż jeden zarodek, należy to jasno zaznaczyć, przy czym wszystkie zarodki muszą mieć to samo pochodzenie.
Artykuł  8

Dane szczegółowe określone w art. 7 można podać:

1. w świadectwie odpowiadającemu wzorowi w załączniku IV;

2. w dokumentach towarzyszących zarodkom owiec lub kóz hodowlanych czystorasowych, w tym przypadku właściwy organ poświadcza za pomocą przytoczonego poniżej zwrotu, że dane szczegółowe określone w art. 7 zostały podane w powyższych dokumentach:

"Ja niżej podpisany zaświadczam, że niniejsze dokumenty zawierają dane szczegółowe wymienione w art. 7 decyzji Komisji 90/258/EWG."

Artykuł  9

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 maja 1990 r.

W imieniu Komisji
Ray MAC SHARRY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 145 z 8.6.1990, str. 35.

(2) Dz.U. L 153 z 6.6.1989, str. 30.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II

ZAŁĄCZNIK  III

ZAŁĄCZNIK  IV

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024