Dyrektywa 78/315/EWG zmieniająca dyrektywę 70/156/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep

DYREKTYWA RADY
z dnia 21 grudnia 1977 r.
zmieniająca dyrektywę 70/156/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep

(78/315/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 28 marca 1978 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 100,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

niektóre układy lub części pojazdów stanowiące oddzielny zespół techniczny są już wprowadzane do obrotu zarówno oddzielnie, jak i po zamontowaniu w pojazdach; jeżeli możliwe jest sprawdzenie tych układów lub części przed ich zamontowaniem w pojeździe, wprowadzenie homologacji typu EWG także w stosunku do tych oddzielnych zespołów technicznych może ułatwić ich swobodny przepływ;

dlatego pożądane jest, aby dyrektywa Rady 70/156/EWG z dnia 6 lutego 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep(3) została niezwłocznie uzupełniona przepisami wprowadzającymi tego rodzaju homologacje, bez uszczerbku dla innych zmian tej dyrektywy, w szczególności zawartych we wniosku Komisji z dnia 5 stycznia 1977 r.;

homologacja EWG oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do zamontowania w pojazdach upraszcza procedurę homologacji pojazdów silnikowych przez unikanie powtórzeń niektórych kontroli w trakcie homologacji; przy udzielaniu homologacji EWG oddzielnych zespołów technicznych należy umożliwić ustanowienie ograniczeń ich zastosowania i/lub warunków ich zamontowania;

zawsze musi istnieć możliwość dostosowania szczegółowych dyrektyw do postępu technicznego w produkcji oddzielnych zespołów technicznych; procedura ustanowiona w art. 13 dyrektywy 70/156/EWG jest właściwa do tego celu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

Po art. 9 dodaje się art. 9a w brzmieniu:

"Artykuł 9a

1. W przypadku gdy oddzielne dyrektywy zawierają wyraźny przepis na to pozwalający, homologacja EWG może zostać również udzielona typom układów lub części stanowiących oddzielny zespół techniczny.

2. W przypadku gdy oddzielny zespół techniczny, który ma zostać homologowany, spełnia swoje funkcje lub oferuje specjalne możliwości w połączeniu z innymi częściami pojazdu, i z tego powodu zgodność z jednym lub więcej wymogiem może być sprawdzona jedynie, gdy oddzielny zespół techniczny, któremu ma zostać udzielona homologacja, działa w połączeniu z innymi częściami pojazdu, czy to prawdziwymi, czy symulowanymi, zakres homologacji EWG oddzielnego zespołu technicznego musi być odpowiednio ograniczony. Świadectwo homologacji EWG oddzielnego zespołu technicznego zawiera wtedy wszelkie ograniczenia dotyczące jego zastosowania oraz wskazanie dotyczące wszelkich warunków jego zamontowania. Przestrzeganie tych ograniczeń i warunków sprawdzane jest w trakcie przeprowadzania homologacji typu EWG pojazdu.

3. Artykuły 3-9 i 14 stosuje się odpowiednio.

Jednakże posiadacz homologacji EWG oddzielnego zespołu technicznego udzielonej zgodnie z niniejszym artykułem zobowiązany jest nie tylko do wypełnienia świadectwa przewidzianego w art. 5 ust. 2, ale także do dołączenia do każdego wyprodukowanego zespołu zgodnie z homologowanym typem nazwy handlowej lub znaku towarowego, typu oraz, jeżeli tak stanowi szczegółowa dyrektywa, numeru homologacji."

Artykuł  2

W art. 11 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Niniejszą procedurę stosuje się również w celu wprowadzenia do szczegółowych dyrektyw przepisów odnoszących się do homologacji EWG oddzielnych zespołów technicznych."

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy w terminie 18 miesięcy od jej notyfikacji i niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.
2.
Państwa Członkowskie przekażą Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego, przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1977 r.

W imieniu Rady
J. CHABERT
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 118 z 16.5.1977, str. 29.

(2) Dz.U. C 114 z 11.5.1977, str. 1.

(3) Dz.U. L 42 z 23.2.1970, str. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1978.81.1

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 78/315/EWG zmieniająca dyrektywę 70/156/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do homologacji typu pojazdów silnikowych i ich przyczep
Data aktu: 21/12/1977
Data ogłoszenia: 28/03/1978
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 30/12/1977