Decyzja 78/688/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów

DECYZJA RADY
z dnia 25 lipca 1978 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów

(78/688/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 24 sierpnia 1978 r.)

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając projekt decyzji przedstawiony przez Komisję,

a także mając na uwadze, co następuje:

w swojej rezolucji z dnia 6 czerwca 1974 r. dotyczącej wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji Rada opowiedziała się za ustanawianiem komitetów doradczych;

w kontekście wzajemnego uznawania dyplomów, świadectw innych dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji w dentystyce istotne jest zapewnienie porównywalnie wysokiego poziomu kształcenia;

aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu, wskazane jest powołanie komitetu doradczego, który będzie doradzał Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W ramach Komisji tworzy się Komitet Doradczy ds. Kształcenia Lekarzy Dentystów, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Zadaniem Komitetu jest pomoc w zapewnieniu porównywalnie wysokiego poziomu kształcenia lekarzy dentystów w obrębie Wspólnoty, zarówno w odniesieniu do kształcenia ogólnych lekarzy dentystów, jak lekarzy dentystów specjalistów.
2.
Komitet realizuje to zadanie w szczególności za pomocą następujących środków:

– wymiany wyczerpujących informacji w zakresie metod kształcenia oraz programu, poziomu i struktury kursów teoretycznych i praktycznych prowadzonych w Państwach Członkowskich,

– dyskusji i konsultacji mającej na celu rozwijanie wspólnego podejścia do poziomu, jaki ma zostać osiągnięty w kształceniu lekarzy dentystów oraz, w stosownym przypadku, struktury i tematyki takiego kształcenia,

– dokonywania oceny dostosowania kształcenia lekarzy dentystów do nowych zjawisk w dentystyce oraz w metodach nauczania.

3.
Komitet przekazuje Komisji i Państwom Członkowskim swoje opinie i zalecenia, w tym, jeżeli uzna to za właściwe, propozycje ewentualnych zmian artykułów dotyczących kształcenia lekarzy dentystów w dyrektywach 78/686/EWG (1) i 78/687/EWG (2).
4.
Komitet doradza także Komisji we wszystkich kwestiach poruszonych przez Komisję w związku z kształceniem lekarzy dentystów.
Artykuł  3
1.
W skład Komitetu wchodzi po trzech ekspertów z każdego Państwa Członkowskiego, z czego:

– jeden ekspert spośród lekarzy dentystów czynnych zawodowo,

– jeden ekspert z odpowiednich wydziałów uniwersytetów lub porównywalnych instytucji,

- jeden ekspert z właściwych władz Państwa Członkowskiego.

2.
Każdy członek Komitetu ma swojego zastępcę. Zastępcy mogą uczestniczyć w posiedzeniach Komitetu.
3.
Członkowie i zastępcy, wymienieni w ust. 1 i 2, są wyznaczani przez Państwa Członkowskie. Członkowie wymienieni w ust. 1 tiret pierwszym i drugim oraz ich zastępcy są wyznaczani na wniosek osób czynnych zawodowo oraz na wniosek odpowiednich wydziałów uniwersytetów lub porównywalnych instytucji. Wyznaczeni w ten sposób członkowie i zastępcy są mianowani przez Radę.
Artykuł  4
1.
Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata. Po upływie tego okresu członkowie Komitetu pełnią swoją funkcję do czasu powołania na ich miejsce nowych członków lub do czasu przedłużenia ich kadencji.
2.
Kadencja członka może zostać zakończona przed upływem okresu trzech lat wskutek rezygnacji lub śmierci lub z powodu zastąpienia go przez inną osobę, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 3. Nowa osoba mianowana jest na okres pozostały do zakończenia kadencji.
Artykuł  5

Komitet wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków. Komitet uchwala swój regulamin wewnętrzny. Porządek dzienny posiedzeń jest opracowywany przez przewodniczącego Komitetu w konsultacji z Komisją.

Artykuł  6

Komitet może tworzyć grupy robocze oraz zapraszać i dopuszczać obserwatorów i ekspertów w celu uzyskiwania ich pomocy w związku ze wszystkimi szczególnymi aspektami swojej pracy.

Artykuł  7

Komisja zapewnia obsługę sekretariatu Komitetu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 25 lipca 1978 r.

W imieniu Rady
K. VON DOHNANYI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 233 z 24.8.1978, str. 1.

(2) Dz.U. L 233 z 24.8.1978, str. 10.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024