Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2021/C 272/08)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA/ CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA

Wniosek o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

"CEREZAS DE LA MONTAÑA DE ALICANTE"

Nr UE: PGI-ES-0099-AM03 - 13 sierpnia 2020

ChNP () ChOG (X)

1.
Grupa składająca wniosek i mająca uzasadniony interes

Rada Regulacyjna ds. Chronionego Oznaczenia Geograficznego "Cerezas de la Montaña de Alicante"

Carretera Albaida-Denia, s/n

03788 Alpatró - La Vall de Gallinera

Alicante

HISZPANIA

Dekret Rady nr 222/2007 z dnia 9 listopada 2007 r. ustanawiający przepisy dotyczące rad regulacyjnych lub organów zarządzających do spraw oznaczeń jakości Wspólnoty Autonomicznej Walencji reguluje organizacyjne, operacyjne i prawne zasady, których muszą przestrzegać rady regulacyjne.

W szczególności art. 4 dekretu stanowi, że "[s]truktura i funkcjonowanie rad regulacyjnych lub organów zarządzających muszą opierać się na zasadach demokratycznych, przy jednoczesnym stosowaniu w każdym momencie zasady równej reprezentacji sektorów, reprezentowaniu interesów gospodarczych połączonych sektorów oraz poszanowaniu autonomii zarządzania i organizacji procesów wyborczych do ich organów decyzyjnych".

W związku z powyższym art. 6 dekretu reguluje cele i funkcje rad regulacyjnych lub organów zarządzających obejmujące zgłaszanie wniosków dotyczących przepisów i ustanawianie norm technicznych oraz ich ewentualne zmiany, z uwzględnieniem kryteriów jakości, kontroli i zwyczajów.

Organ ten reprezentuje wszystkie zainteresowane sektory. W tym względzie art. 7 ust. 2 dekretu nr 222/2007 stanowi, że zgromadzenie plenarne musi składać się z członków wybranych w drodze procesu wyborczego spośród osób wpisanych do poszczególnych rejestrów organu zarządzającego oraz z członków technicznych wyznaczonych przez właściwe ministerstwo regionalne.

Wspomniane wyżej przepisy potwierdzają jednak prawnie uzasadniony interes rady regulacyjnej ds. ChOG związany ze złożeniem wniosku dotyczącego zmiany, ponieważ należą do niej wszystkie podmioty gospodarcze zaangażowane w produkcję tego produktu objętego ChOG.

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Hiszpania

3.
Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany

Q Nazwa produktu

Q Opis produktu

Q Obszar geograficzny

 Dowód pochodzenia

 Metoda produkcji

Q Związek

Q Etykietowanie

 Inne [określić]

4.
Rodzaj zmian

Q Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

 Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, dla których jednolity dokument (lub dokument mu równoważny) nie został opublikowany, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

5.
Zmiany
5.1.
ZMIANA 1: Dodanie nowej nazwy produktu

Zmiana 1 polega na dodaniu nowej nazwy produktu: "Cireres de la Muntanya d'Alacant".

Uzasadnienie: Ponieważ wspólnymi językami urzędowymi Wspólnoty Autonomicznej Walencji są języki kastylijski i walencki, wystąpiliśmy z wnioskiem, aby nazwa chronionego produktu była podawana w obu tych językach.

Art. 3. konstytucji Hiszpanii stanowi, że "[ka]stylijski jest hiszpańskim urzędowym językiem państwa", a także określa, że pozostałe języki hiszpańskie "są również językami urzędowymi w odpowiednich wspólnotach autonomicznych, zgodnie z ich statutami".

Art. 6. statutu autonomii Walencji stanowi po pierwsze, że oprócz języka kastylijskiego status języka urzędowego w całej Wspólnocie Walencji ma język walencki i że w związku z tym obywatele mają prawo "go znać i posługiwać się nim", a po drugie, że język walencki jest uważany za język ojczysty wspólnoty Walencji. Ponadto ustawą nr 4/1983 z dnia 23 listopada 1983 r. w sprawie posługiwania się językiem walenckim i jego nauczania ustanowiono prawo walencjan do znajomości języka walenckiego i posługiwania się nim "w mowie i piśmie zarówno w relacjach prywatnych, jak i w kontaktach z organami publicznymi".

Academia Valenciana de la Llengua uchwaliła, że przy składaniu wniosku o nową zmianę należy uwzględnić nazwy w języku walenckim. Jak wspomniano powyżej, język walencki jest językiem urzędowym we Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Ponadto obszar chroniony jest obszarem, którego mieszkańcy posługują się językiem walenckim i na którym język ten jest wykorzystywany w relacjach gospodarczych.

Sekcja, na którą zmiana 1 ma wpływ

Specyfikacja produktu: (A) nazwa produktu, (F) związek z obszarem geograficznym, (H) etykietowanie.
Jednolity dokument: nazwa, szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Obecnie zarejestrowany tekst (Tekst jest taki sam w specyfikacji produktu i w jednolitym dokumencie)

-
(A) Nazwa produktu
OZNACZENIE GEOGRAFICZNE "CEREZAS DE LA MONTAÑA DE ALICANTE"
-
(F) Związek z obszarem geograficznym Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):
Związek między czereśniami a obszarem geograficznym opiera się na renomie czereśni objętych ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante". Renoma ta wynika z cech organoleptycznych owoców oraz z ich znaczenia gospodarczego i kulinarnego, a także z faktu, że drzewa czereśni stanowią nieodłączny element krajobrazu tego obszaru. (...)
-
(H) Etykietowanie
Napisy lub etykiety identyfikacyjne czereśni objętych ChOG "Montaña de Alicante" muszą zawierać sformułowanie "Chronione Oznaczenie Geograficzne" i "Cerezas de la Montaña de Alicante".
Produkt musi posiadać również oznaczenie zgodności, tzw. etykietę dodatkową, z kodem alfanumerycznym, umieszczoną przez zakład pakowania w sposób uniemożliwiający jej ponowne użycie i pozwalający na zapewnienie identyfikowalności.

Oprócz oficjalnego unijnego symbolu chronionego oznaczenia geograficznego niektóre etykiety dodatkowe muszą zawierać sformułowanie "Indicación Geográfica Protegida Cerezas de la Montaña de Alicante" oraz specjalne logo przedstawione poniżej.

Proponowany nowy tekst

-
(A) Nazwa produktu:
OZNACZENIE GEOGRAFICZNE "CEREZAS DE LA MONTAÑA DE ALICANTE"/"CIRERES DE LA MUNTANYA D'ALACANT"
-
(F) Związek z obszarem geograficznym Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG):
Związek między czereśniami a obszarem geograficznym opiera się na renomie czereśni objętych ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante"/"Cireres Muntanya d'Alacant". Renoma ta wynika z cech organoleptycznych owoców oraz z ich znaczenia gospodarczego i kulinarnego, a także z faktu, że drzewa czereśni stanowią nieodłączny element krajobrazu tego obszaru. (...)
-
(H) Etykietowanie
Napisy lub etykiety identyfikacyjne czereśni objętych ChOG "Montaña de Alicante" muszą zawierać sformułowanie "Chronione Oznaczenie Geograficzne" w języku hiszpańskim lub walenckim oraz "Cerezas de la Montaña de Alicante" lub "Cireres de la Muntanya d'Alacant".
Produkt musi posiadać również oznaczenie zgodności, tzw. etykietę dodatkową, z kodem alfanumerycznym, umieszczoną przez zakład pakowania w sposób uniemożliwiający jej ponowne użycie i pozwalający na zapewnienie identyfikowalności.
Oprócz oficjalnego unijnego symbolu chronionego oznaczenia geograficznego niektóre etykiety dodatkowe muszą zawierać sformułowanie "Indicación Geográfica Protegida Cerezas de la Montaña de Alicante" oraz specjalne logo przedstawione poniżej.
5.2.
ZMIANA 2: Wprowadzenie nowych odmian, które mogą być objęte przedmiotowym oznaczeniem

Wprowadzenie nowych odmian, które mogą być objęte przedmiotowym ChOG.

Uzasadnienie: Obecnie na znacznej części terytorium zarejestrowanego przez radę regulacyjną do spraw chronionego oznaczenia geograficznego "Cerezas de la Montaña de Alicante" można znaleźć plantacje odmian Nimba, Frisco, Santina, Lapins, 4-84 i Sonata, ponieważ z biegiem lat stały się one alternatywą dla niektórych odmian już objętych chronionym oznaczeniem. Wynika to z faktu, że są to odmiany charakteryzujące się doskonałym wskaźnikiem produkcji, właściwą wielkością i odpowiednim wyglądem, odporne na pękanie, mające długi okres przydatności do spożycia po zbiorze, dobrze znoszące transport itp., co czyni je zgodnymi z odmianami (pod względem słodyczy, barwy, twardości) już objętymi chronionym oznaczeniem przez radę regulacyjną ds. ChOG i pozwala producentom na posiadanie czereśni w ofercie przez dłuższy okres w ciągu roku.

Cechy tych odmian stanowią duży krok naprzód, ponieważ są one w większości samozapylające i nie wymagają zapylania przez inne odmiany, a jednocześnie zapylają odmiany już objęte chronionym oznaczeniem przez radę regulacyjną ds. ChOG, zwiększając w ten sposób wielkość szacowanej produkcji.

Ponadto wiele gospodarstw uprawia te odmiany i przewiduje się, że w najbliższych latach staną się one jeszcze bardziej rozpowszechnione na tym obszarze.

Opis nowych odmian

"Nimba": odmiana bardzo wczesna. Dojrzałość osiąga po uzyskaniu ciemnoczerwonej barwy. Ma nerkowaty kształt, średnią wielkość i dobrą twardość. Na obszarach deszczowych zdecydowanie zaleca się montaż osłony. Średnia wielkość wynosi 30 mm.
"Frisco": odmiana dostępna od połowy sezonu. Gdy osiągnie dojrzałość, charakteryzuje się atrakcyjną barwą kamienia granatu. Ma nerkowaty kształt, średnią wielkość i jest odpowiednio zwarta. Jej miąższ jest czerwony o właściwej twardości i średniej odporności na pękanie. Dzięki długiemu okresowi przydatności do spożycia po zbiorze nadaje się do wywozu. Średnia wielkość wynosi 28-30 mm.
"Santina": wczesna odmiana, charakteryzująca się skórką o barwie kamienia granatu, która może być również czerwona lub czarna. Ma kształt przypominający serce lub kształt serca i średnią długość. Ma średnią konsystencję i jest odpowiednia do podróży morskich średniej długości. Średnia wielkość wynosi 28 mm.
"Lapins": późna odmiana charakteryzująca się ciemnoczerwoną skórką. Ma lekko wydłużony kształt i czerwony miąższ. Jest to twarda czereśnia o średniej wielkości 27-28 mm.
"4-84": późna odmiana o nerkowatym kształcie i ciemnoczerwonej skórce. Jej miąższ jest czerwony. Jest to twarda czereśnia o średniej wielkości 27-28 mm.
"Sonata": późna odmiana o zaokrąglonym kształcie. Jej skórka ma barwę kamienia granatu, a miąższ jest czerwony. Ma odpowiednią twardość, dzięki czemu ma dłuższy okres przydatności do spożycia po zbiorze i dobrze znosi transport. Wielkość wynosi 29-30 mm.

Sekcja, na którą zmiana 2 ma wpływ

Specyfikacja produktu: "(B) Opis produktu
Jednolity dokument: opis produktu rolnego lub środka spożywczego. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Obecnie zarejestrowany tekst

Czereśnie. Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

Przedmiotowym ChOG mogą być objęte wyłącznie następujące odmiany:

Główne odmiany: "Burlat", "Picota", "Picota Ambrunes", "Early Lory", "Prime Giant", "Sweet Heart", "Brooks"

Odmiany zapylające: "Stark Hardy Geant", "Bing" i "Van"

Do wspólnych cech charakterystycznych wszystkich wymienionych odmian należy:

wysoka zawartość cukru przekraczająca 11 °Bx,
średnia podatność na pękanie,
łodygi średniej długości i w dobrym stanie po zbiorach,
zaokrąglony jednolity kształt, intensywnie błyszcząca skórka,
kolor skórki od karminowego do intensywnie czerwonego, skórka gładka i jednolita,
soczysty i zwarty miąższ o barwie od różowej do czerwonej,
łagodny smak i zwarty miąższ,
pestka średniej wielkości, okrągła o lekko podłużnym kształcie, biała i bardzo twarda,
dobre przystosowanie upraw do warunków panujących na obszarze, którego dotyczy ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante",
odpowiednia tolerancja na przeładunek, transport i pakowanie.

Średnia wielkość odmian objętych ChOG:

Burlat: 27-28 mm
Stark Hardy Giant: 26-28 mm
Van: 26-28 mm
Bing: 24-28 mm
Picota: 22-24 mm
Picota Ambrunes: 23-25 mm
Early Lory: 28-30 mm
Prime Giant: 27-32 mm
Sweet Heart: 26-28 mm
Brooks: 27-28 mm

Proponowany nowy tekst

Czereśnie. Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

Przedmiotowym ChOG mogą być objęte wyłącznie następujące odmiany:

Główne odmiany: "Burlat", "Picota", "Picota Ambrunes", "Early Lory", "Prime Giant", "Sweet Heart", "Brooks", "Nimba", "Frisco", "Santina", "Lapins", "4-84" i "Sonata".

Odmiany zapylające: "Stark Hardy Geant", "Bing" i "Van"

Do wspólnych cech charakterystycznych wszystkich wymienionych odmian należy:

wysoka zawartość cukru przekraczająca 11 °Bx,
średnia podatność na pękanie,
łodygi średniej długości i w dobrym stanie po zbiorach,
zaokrąglony jednolity kształt, intensywnie błyszcząca skórka,
kolor skórki od karminowego do intensywnie czerwonego, skórka gładka i jednolita,
soczysty i zwarty miąższ o barwie od różowej do czerwonej,
łagodny smak i zwarty miąższ,
pestka średniej wielkości, okrągła o lekko podłużnym kształcie, biała i bardzo twarda,
dobre przystosowanie upraw do warunków panujących na obszarze, którego dotyczy ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante",
odpowiednia tolerancja na przeładunek, transport i pakowanie.

Średnia wielkość odmian objętych ChOG:

Burlat: 27-28 mm
Stark Hardy Giant: 26-28 mm
Van: 26-28 mm
Bing: 24-28 mm
Picota: 22-24 mm
Picota Ambrunes: 23-25 mm
Early Lory: 28-30 mm
Prime Giant: 27-32 mm
Sweet Heart: 26-28 mm
Brooks: 27-28 mm
Nimba: 28-30 mm
Frisco: 28-30 mm
Santina: 28 mm
Lapins: 27-28 mm
4-84: 27-28 mm
Sonata: 29-30 mm
5.3.
ZMIANA 3: Rozszerzenie obszaru geograficznego

Proponuje się rozszerzenie obszaru produkcji o gminy Banyeres de Mariola, Benifallim, Facheca, Salinas, Sax i Tár- bena.

Powierzchnia produkcyjna czereśni, o którą proponuje się rozszerzyć obszar, wynosi 172 hektary drzew czereśniowych, co stanowi około 15 % powierzchni już zarejestrowanej.

Wzrost produkcji szacuje się na około 15 %.

Uzasadnienie: Wszystkie wymienione gminy graniczą z gminami już zarejestrowanymi i charakteryzują się takimi samymi warunkami klimatycznymi i profilem glebowym, które są doskonałe do uprawy czereśni.

Działalność związana z uprawą czereśni w tych gminach jest coraz popularniejsza i przewiduje się, że jej skala w najbliższych latach nadal będzie wzrastać.

Przewiduje się również, że wielkość produkcji będzie wystarczająca, aby móc wprowadzać te odmiany do obrotu oddzielnie, ponieważ są to bardzo wydajne, młode plantacje, dobrze zaprojektowane, nawadniane i dysponujące infrastrukturą opartą na najnowszych osiągnięciach technologicznych.

Sekcja, na którą zmiana 3 ma wpływ

Specyfikacja produktu: "(C) Obszar geograficzny"
Jednolity dokument:
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obecnie zarejestrowany tekst

Strefa produkcji znajduje się w północnej części prowincji Alicante i w południowej części prowincji Walencja.
Obszar produkcji obejmuje tereny znajdujące się w gminach: Agres, Alcocer de Planes, Alcoy, Alfafara, Almu- daina, Alquería de Aznar, Balones, Beneixama, Beniarrés, Benillup, Benimarfull, Biar, Cañada, Castalla, Cocentaina, Confrides, Cuatretondeta, Gaianes, Gorga, Ibi, Jijona, Lorcha, Millena, Monóvar, Muro de Alcoy, Penáguila, Pinoso, Planes, Tollos, Vall d'Alcalá, Vall d'Ebo, Vall de Gallinera, Vall de Laguart i Villena w prowincji Alicante oraz Bocai- rent i Ontinyent w prowincji Walencja.

Proponowany nowy tekst

Strefa produkcji znajduje się w północnej części prowincji Alicante i w południowej części prowincji Walencja.

Obszar produkcji obejmuje tereny znajdujące się w gminach: Agres, Alcocer de Planes, Alcoy, Alfafara, Almudaina, Alquería de Aznar, Balones, Banyeres de Mariola, Beneixama, Beniarrés, Benifallim, Benillup, Benimarfull, Biar, Cañada, Castalla, Cocentaina, Confrides, Cuatretondeta, Facheca, Gaianes, Gorga, Ibi, Jijona, Lorcha, Millena, Monóvar, Muro de Alcoy, Penáguila, Pinoso, Planes, Salinas, Sax, Tárbena, Tollos, Vall d'Alcalá, Vall de Ebo, Vall de Gallinera, Vall de Laguart i Villena w prowincji Alicante oraz Bocairent i Ontinyent w prowincji Walencja.

JEDNOLITY DOKUMENT

"CEREZAS DE LA MONTAÑA DE ALICANTE"/"CIRERES DE LA MUNTANYA D'ALACANT"

Nr UE: PGI-ES-0099-AM03 - 13 sierpnia 2020

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Cerezas de la Montaña de Alicante"/"Cireres de la Muntanya d'Alacant"

2.
Państwo członkowskie lub Państwo Trzecie

Hiszpania

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu [wymieniony w załączniku XI]

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Przedmiotowym ChOG mogą być objęte wyłącznie następujące odmiany:

Główne odmiany: "Burlat", "Picota", "Picota Ambrunesa", "Early Lory", "Prime Giant", "Sweet Heart", "Brooks", "Nimba", "Frisco", "Santina", "Lapins", "4-84" i "Sonata".

Odmiany zapylające: "Stark Hardy Geant", "Bing" i "Van"

Do wspólnych cech charakterystycznych wszystkich wymienionych odmian należy:

wysoka zawartość cukru przekraczająca 11 °Bx,
średnia podatność na pękanie,
łodygi średniej długości i w dobrym stanie po zbiorach,
zaokrąglony jednolity kształt, intensywnie błyszcząca skórka,
kolor skórki od karminowego do intensywnie czerwonego, skórka delikatna i jednolita,
soczysty i zwarty miąższ o barwie od różowej do czerwonej,
łagodny smak i zwarty miąższ,
pestka średniej wielkości, okrągła o lekko podłużnym kształcie, biała i bardzo twarda,
dobre przystosowanie upraw do warunków panujących na obszarze, którego dotyczy ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante",
odpowiednia tolerancja na przeładunek, transport i pakowanie.

Średnia wielkość odmian objętych ChOG:

Burlat: 27-28 mm
Stark Hardy Giant: 26-28 mm
Van: 26-28 mm
Bing: 24-28 mm
Picota: 22-24 mm
Picota Ambrunes: 23-25 mm
Early Lory: 28-30 mm
Prime Giant: 27-32 mm
Sweet Heart: 26-28 mm
Brooks: 27-28 mm
Nimba: 28-30 mm
Frisco: 28-30 mm
Santina: 28 mm
Lapins: 27-28 mm
4-84: 27-28 mm
Sonata: 29-30 mm

Owoce czereśni odmian objętych przedmiotowym ChOG mają następujące cechy jakościowe:

są całe,
są zdrowe,
są czyste, praktycznie wolne od widocznych ciał obcych,
są wolne od nadmiernego zawilgocenia zewnętrznego,
są wolne od jakichkolwiek obcych zapachów lub smaków.

Czereśnie objęte przedmiotowym ChOG muszą być klasy "Ekstra" lub klasy I norm jakości EKG/ONZ i dla celów marketingowych wprowadzane są do obrotu według następujących klas:

klasa I: czereśnie o wielkości do 21 mm włącznie,

klasa "Ekstra": czereśnie o wielkości do 23 mm włącznie.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Produkcja i zbiór.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Napisy lub etykiety identyfikacyjne czereśni "Cerezas de la Montaña de Alicante" muszą zawierać oficjalny unijny symbol chronionego oznaczenia geograficznego oraz sformułowanie "Indicación Geográfica Protegida" [chronione oznaczenie geograficzne] i "Cerezas de la Montaña de Alicante" lub napisy w drugim języku urzędowym regionu "Indicació Geogràfica protegida" [chronione oznaczenie geograficzne] i "Cireres de la Muntanya d'Alacant".

Produkt opatrzony jest także oznaczeniem zgodności, tzw. etykietą dodatkową z kodem alfanumerycznym, umieszczoną w poddawanym kontroli zakładzie pakowania w sposób uniemożliwiający jej ponowne użycie i zapewniający identyfikowalność produktu.

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Strefa produkcji znajduje się w północnej części prowincji Alicante i w południowej części prowincji Walencja, we wschodniej części Hiszpanii.

Obszar produkcji obejmuje tereny znajdujące się w gminach: Agres, Alcocer de Planes, Alcoy, Alfafara, Almudaina, Alquería de Aznar, Balones, Banyeres de Mariola, Beneixama, Beniarrés, Benifallim, Benillup, Benimarfull, Biar, Cañada, Castalla, Cocentaina, Confrides, Cuatretondeta, Facheca, Gaianes, Gorga, Ibi, Jijona, Lorcha, Millena, Monóvar, Muro de Alcoy, Penáguila, Pinoso, Planes, Salinas, Sax, Tárbena, Tollos, Vall d'Alcalá, Vall d'Ebo, Vall de Gallinera, Vall de Laguart i Villena w prowincji Alicante oraz Bocairent i Ontinyent w prowincji Walencja.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Czynniki naturalne

Obszar produkcji jest jednym z najbardziej górzystych we Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Należy on do pasma Gór Batyckich, charakteryzuje się strukturalną budową z występującymi na przemian wypukłymi i wklęsłymi częściami fałdu warstw skalnych. W związku z tym ukształtowanie terenu jest górskie, o dużym zróżnicowaniu wysokości.

Gleby charakteryzują się wysoką zawartość węglanu wapnia i niską zawartością materiału organicznego.

Średnia roczna temperatura waha się między 13 °C a 15,5 °C. Średnie roczne opady wynoszą 350-650 mm. Panuje klimat śródziemnomorski umiarkowany, charakteryzujący się niższymi temperaturami i większymi opadami niż w pozostałej części prowincji.

Czynnik ludzki

Ponieważ jest to obszar, na którym tradycyjnie uprawiano czereśnie, znane rolnikom dobre praktyki uprawy pozytywnie wpływają na jakość produktu. Do tych dobrych tradycyjnych praktyk upraw należy przycinanie drzew według systemu vaso y palmeta, oranie gruntu, ręczny zbiór oraz jednoczesna selekcja owoców w kilku etapach zbiorów w celu uzyskania optymalnego stopnia dojrzałości.

5.2.
Specyfika produktu

Czereśnie objęte przedmiotowym ChOG są bardzo słodkie (minimalnie 11 °Bx), mają skórkę o barwie od karminowej do intensywnie czerwonej oraz zwarty miąższ o barwie od różowej do czerwonej. Są okrągłe, zazwyczaj niewielkie i lekko spiczaste u dołu.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Związek między czereśniami a obszarem geograficznym opiera się na renomie czereśni objętych ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante". Renoma ta wynika z cech organoleptycznych owoców oraz z ich znaczenia gospodarczego i kulinarnego, a także z faktu, że drzewa czereśni stanowią nieodłączny element krajobrazu tego obszaru.

Obszar ten jest bardzo interesujący pod względem ukształtowania terenu. Są to tereny górskie, o dużych różnicach wysokości. Gospodarstwa rolne są niewielkie, często położone na tarasach na zboczach górskich, na których to tarasach mieści się tylko jeden rząd drzew, co nadaje temu regionowi bardzo charakterystyczny wygląd. Temperatury są nieco niższe niż na terenach położonych równie blisko Morza Śródziemnego.

Czynniki te w znacznym stopniu ograniczają możliwości uprawy w regionie, przy czym czereśnie są uprawiane od dziesięcioleci, tworząc wyjątkowy krajobraz, zwłaszcza w czasie kwitnienia.

Dobre praktyki rolników w regionie w połączeniu z latami doświadczenia umożliwiły wypracowanie odpowiednich technik uprawy na obszarze, na którym często występują przymrozki i susze i który charakteryzują się stromymi zboczami.

W związku z tym prace związane z uprawą czereśni przeprowadzane są głównie ręcznie, od zbiorów, przez selekcję, aż po pakowanie.

Otrzymywany w ten sposób produkt to bardzo słodkie, okrągłe czereśnie o różowym lub czerwonym miąższu.

Renoma czereśni objętych ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante" potwierdzana jest podczas corocznego, obchodzonego wiosną święta czereśni. Podczas tego święta organizowane są pogadanki, konkursy i inne wydarzenia związane z czereśniami. Organizowana jest wycieczka kulinarna po okolicznych barach i restauracjach, w których serwowane są dania i desery z czereśni, uznawanych za najbardziej typowy i autentyczny produkt w regionie, a także wizyty o charakterze informacyjnym na terenach upraw oraz w miejscach, gdzie owoce są pakowane, w celu rozpowszechnienia informacji o pracach związanych z czereśniami.

Tradycja uprawy na tym obszarze doprowadziła w ostatnich latach do powstania różnych szlaków agroturystycznych, na których można poznać wyjątkowy charakter terenu ukształtowanego przez uprawę czereśni.

Wpływ czereśni objętych ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante" objął również sztukę kulinarną, tak więc od wielu lat istnieją przepisy, w których wykorzystywane są czereśnie, jak na przykład w książce kucharskiej z 1992 r. opartej na wykorzystywaniu tych owoców zatytułowanej "Pura Tentación".

Początki uprawy czereśni na tym obszarze sięgają XVI wieku. W dniu dzisiejszym uprawa czereśni objętych ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante" jest motorem gospodarki rolnej na tym obszarze.

Podsumowując, czereśnie objęte ChOG "Cerezas de la Montaña de Alicante" są produktem, który charakteryzuje się określonymi właściwościami organoleptycznymi (słodki i wyraźny smak) oraz renomą, która wykracza poza aspekt rolny i sięga również walorów krajobrazowych, kulinarnych i kulturalnych.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

http://www.agroambient.gva.es/va/web/desarrollo-rural/consejos-reguladores/-/asset_publisher/BadTUeVQO5DX/content/i-g-p-cerezas-de-la-montana-de-alicante?redirect=http%3A%2F%2Fwww.agroambient.gva.es%2Fca%2Fweb%2Fdesarrollo-rural%2Fconsejos-reguladores%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_BadTUeVQO5DX%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_pos%3D1%26p_p_col_count%3D4

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.272.35

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 01/07/2021
Data ogłoszenia: 08/07/2021