Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (CON/2020/31).

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 1 grudnia 2020 r.
w sprawie kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego
(CON/2020/31)

(2020/C 452/01)

Wprowadzenie i podstawa prawna

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2020 r.)

W dniu 3 listopada 2020 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie zalecenia dotyczącego decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczącą kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (98/683/WE) 1  (zwanego dalej "zaleceniem"). Właściwość EBC do wydania opinii wynika z art. 219 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Rada Prezesów EBC wydała niniejszą opinię zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 regulaminu EBC.

1.
Uwagi ogólne
1.1.
Zalecenie proponuje ograniczone zmiany w decyzji Rady 98/683/WE 2  wyraźnie umożliwiające Francji i odpowiednim państwom trzecim należącym do UEMOA (Union économique et monétaire ouest-africaine), CEMAC (Communauté économique et monétaire de l'Afrique Centrale) i Komorów zawieranie nowych porozumień całkowicie zastępujących istniejące porozumienia (wskazane w decyzji Rady 98/683/WE) zamiast wprowadzania zmian do tych istniejących porozumień. Zalecenie przewiduje również nadanie nowych nazw walutom UEMOA, CEMAC i Komorów.
1.2.
EBC zauważa, że istniejące porozumienia dotyczące kwestii kursów walutowych pomiędzy Francją a UEMOA, CEMAC i Komorami [które nadal obowiązują] zapewniają wymienialność pomiędzy euro a walutami UEMOA, CEMAC i Komorów po stałym kursie. Zgodnie z tymi porozumieniami gwarancja wymienialności jest oparta na zobowiązaniu budżetowym skarbu państwa Francji, a nie na zobowiązaniach podjętych przez Banque de France. Zgodnie z motywami decyzji Rady 98/683/WE oraz wyrażanym już wcześniej stanowiskiem EBC porozumienia te nie będą miały istotnego wpływu na politykę pieniężną i kursową strefy euro, ich treść nie uzasadnia istnienia po stronie EBC lub krajowych banków centralnych należących do Europejskiego Systemu Banków Centralnych zobowiązania do wspierania wymienialności tych walut a modyfikacje tych istniejących porozumień nie będą prowadzić do powstania takich zobowiązań po stronie EBC lub krajowych banków centralnych 3 .
2.
Uwagi szczegółowe
2.1.
EBC zauważa, że zalecana zamiana odniesień do franka CFA na odniesienia do ogólnego terminu "waluty" odpowiednich obszarów walutowych jest efektem potencjalnej zmiany nazw franka CFA i franka komoryjskiego w nowych porozumieniach zawieranych pomiędzy Francją a odpowiednimi państwami trzecimi.
2.2.
Zgodnie z decyzją Rady 98/683/WE Francja jest uprawniona do negocjowania i zawierania zmian istniejących porozumień z UEMOA, CEMAC i Komorami. Zalecenie proponuje również, aby Francja była uprawniona - po zatwierdzeniu przez Radę - do zawierania nowych porozumień zastępujących istniejące porozumienia. EBC rozumie, że ograniczone zmiany decyzji Rady 98/683/WE proponowane w zaleceniu nie zmieniają w pozostałym zakresie reżimu prawnego ustanowionego na mocy tej decyzji Rady. W tym zakresie zalecenie nie proponuje zmian postanowień decyzji Rady 98/683/WE dotyczących opiniodawczej roli EBC co do przyszłych zmian charakteru i zakresu tych porozumień oraz prawa EBC do bycia informowanym o implementacji tych porozumień lub ich modyfikacjach, które nie zmieniają ich charakteru i zakresu.

Niniejsza opinia zostanie opublikowana na stronie internetowej EUR-Lex.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 1 grudnia 2020 r.
Christine LAGARDE
Prezes EBC
1 COM/2020/658 final.
2 Decyzja Rady z dnia 23 listopada 1998 r. dotycząca kwestii kursu walutowego w odniesieniu do franka CFA i franka komoryjskiego (98/683/WE) (Dz.U. L 320 z 28.11.1998, s. 58).
3 Zob. motyw 7 decyzji Rady 98/683/WE; zob. również pkt 3 opinii EBC CON/1998/37. Opinie EBC są publikowane na stronie internetowej EUR-Lex.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024