Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1295/2013 ustanawiające program Kreatywna Europa (2014-2020)" [COM(2017) 385 final - 2017/0163 (COD)].

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1295/2013 ustanawiające program Kreatywna Europa (2014-2020)"

[COM(2017) 385 final - 2017/0163 (COD)]

(2018/C 081/30)

(Dz.U.UE C z dnia 2 marca 2018 r.)

Wniosek o konsultację Parlament Europejski, 11.9.2017
Rada, 22.9.2017
Podstawa prawna Art. 304 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Sekcja odpowiedzialna Komisja Konsultacyjna ds. Przemian w Przemyśle (CCMI)
Data przyjęcia na sesji plenarnej 18.10.2017
Sesja plenarna nr 529
Wynik głosowania 196/0/3
(za/przeciw/wstrzymało się)

28 marca 2012 r. Komitet przyjął opinię w sprawie programu "Kreatywna Europa" na lata 2014-2020 (rozporządzenie (UE) nr 1295/2013) - CCMI/098 - CESE828-2012_AC 1 .

W opinii tej Komitet w pełni poparł zarówno treść wniosku Komisji ustanawiającego program "Kreatywna Europa" (2014- 2020) oraz zwiększenie budżetu w celu finansowania tego programu. Niemniej jednak, chociaż Komitet podkreślił znaczenie aspektów gospodarczych w programie "Kreatywna Europa", zauważył również, że program jest nadmiernie podporządkowany ogólnemu celowi konkurencyjności, podczas gdy cel promowania europejskiej różnorodności kulturowej i językowej oraz wartości jest mniej widoczny. Ponadto uznał budżet za niewystarczający w stosunku do celów w porównaniu z całym budżetem UE lub zasobami, które niektóre państwa członkowskie przeznaczają na wspieranie działalności kulturalnej.

W swoim nowym wniosku Komisja proponuje, aby stworzyć solidne podstawy prawne i przejrzyste rozwiązanie zapewniające trwałe wsparcie dla Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej (EUYO), uwzględniając jej specyficzne cechy i uznając ją za "organ wskazany w akcie podstawowym" w rozumieniu art. 190 ust. 1 lit. d) rozporządzenia delegowanego (UE) nr 1268/2012.

Inicjatywa ta jest w pełni zgodna ze stanowiskiem EKES-u wyrażonym w poprzedniej opinii. Finansowanie EUYO, o którym mowa, nie będzie wymagało dodatkowych środków z budżetu UE.

W nowym wniosku dodaje się tylko jeden punkt do art. 13 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1295/2013 ustanawiającego program "Kreatywna Europa" (2014-2020): "f) Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej".

Uznawszy, że treść wniosku jest w zupełności zadowalająca, i zważywszy na to, że była ona już przedmiotem opinii CCMI/ 098 - CES828-2012_AC przyjętej 28 marca 2012 r. 2 , na 529. sesji plenarnej w dniach 18 i 19 października 2017 r. (posiedzenie z dnia 18 października) Komitet 196 głosami - 3 osoby wstrzymały się od głosu - postanowił wydać pozytywną opinię w sprawie wniosku i odwołać się do stanowiska, które zajął w ww. dokumencie.

Bruksela, dnia 18 października 2017 r.

Georges DASSIS
Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
1 Opinia EKES-u w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program "Kreatywna Europa" (2014-2018) (Dz.U. C 181 z 21.6.2012, s. 35).
2 Zob. przypis 1.

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.81.215

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek w sprawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1295/2013 ustanawiające program Kreatywna Europa (2014-2020)" [COM(2017) 385 final - 2017/0163 (COD)].
Data aktu: 18/10/2017
Data ogłoszenia: 02/03/2018