Sprawozdania z wykorzystania środków wsparcia zwrotnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ 1
z dnia 26 marca 2024 r.
w sprawie sprawozdań z wykorzystania środków wsparcia zwrotnego

Na podstawie art. 37a ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy zakres sprawozdań z wykorzystania środków, o których mowa w art. 3b ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, zwanych dalej "sprawozdaniami", oraz tryb ich przekazywania.
§  2. 
1. 
Szczegółowy zakres sprawozdań jest określony we wzorach stanowiących załączniki do rozporządzenia.
2. 
Wzór sprawozdania z wykorzystania środków:
1)
z instrumentów inżynierii finansowej, o których mowa w art. 3b pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
z instrumentów finansowych, o których mowa w art. 3b pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
pomocy zwrotnej, o których mowa w art. 3b pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
4)
z instrumentów finansowych, o których mowa w art. 3b pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
5)
ze wsparcia warunkowego, o których mowa w art. 3b pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, jest określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Sprawozdania są sporządzane z wykorzystaniem wzorów sprawozdań w postaci elektronicznej zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
2. 
Sprawozdania są przekazywane w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym oraz w wersji edytowalnej.
§  4. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie sprawozdań z wykorzystania środków wsparcia zwrotnego (Dz. U. poz. 1465).
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Sprawozdanie z wykorzystania środków z instrumentów inżynierii finansowej, o których mowa w art. 3b pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324)

wzór

Instrukcja wypełniania sprawozdania z wykorzystania środków z instrumentów inżynierii finansowej, o których mowa w art. 3b pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

UWAGA: Sprawozdanie dotyczy ponownego wykorzystania środków wdrażanych w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2007-2013. Kwoty są podawane narastająco dla kolejnych lat, według stanu na dzień 31 grudnia danego roku, w zaokrągleniu do pełnych złotych. W przypadku gdy okres obowiązywania umowy dotyczącej wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej kończy się przed zakończeniem roku sprawozdawczego, to jest przed dniem 31 grudnia danego roku, należy podać dane na dzień zakończenia obowiązywania tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta przykładowo dnia 2 lutego roku, którego dotyczy sprawozdanie, a rozwiązana została przykładowo dnia 3 grudnia roku, którego dotyczy sprawozdanie, to odpowiednie informacje dotyczące takiej umowy powinny się znaleźć w sprawozdaniu składanym do dnia 31 marca kolejnego roku.

Jeżeli nie jest jeszcze realizowany żaden projekt dotyczący ponownego obrotu środkami, należy wypełnić zerami kolumny 10-13 części A.1., w których są podawane dane liczbowe, oraz wpisać w kolumnie 14 części A.1. odpowiednie wyjaśnienia. Jeżeli projekty dotyczące ponownego obrotu środkami są realizowane (w formie nowej umowy, porozumienia, aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie czy też pierwotnej umowy o dofinansowanie, jeżeli jej postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami), wszystkie wymagane pola powinny być wypełnione właściwymi danymi.

1. Część A.1. Środki z instrumentów inżynierii finansowej podlegające ponownemu wykorzystaniu - dane według stanu na dzień 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Numer umowy o dofinansowanie 2007-2013 (kolumna 1) - należy wpisać numer umowy o dofinansowanie, na podstawie której był wdrażany dany instrument inżynierii finansowej, zwany dalej "IIF", w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2007-2013.

2. Nazwa instrumentu inżynierii finansowej 2007-2013 (kolumna 2) - należy wpisać tytuł projektu realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1.

3. Środki publiczne zgromadzone (zwrócone) w ramach danego instrumentu inżynierii finansowej podlegające art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006 (kolumna 3) - należy wpisać kwotę środków publicznych zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IIF, które stanowią, zgodnie z art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006, zasoby zwrócone na rzecz operacji z inwestycji dokonanych z funduszy, określonych w art. 44 rozporządzenia 1083/2006, lub zasoby pozostałe po uwzględnieniu wszystkich gwarancji, podlegające powtórnemu wykorzystaniu przez właściwe organy państwa członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz projektów z zakresu rozwoju obszarów miejskich, na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw lub efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej w budynkach, w tym w istniejącym budownictwie mieszkaniowym. Należy przez to rozumieć środki zgromadzone (zwrócone) po tak zwanym "pierwszym obrocie", w tym odsetki i inne przychody oraz zyski powstałe na skutek obrotu tymi środkami.

4. Środki wykorzystywane w ramach tego samego instrumentu inżynierii finansowej (Tak/Nie) (kolumna 4) - należy wpisać "Tak", jeżeli środki wskazane w kolumnie 3 będą wykorzystywane w ramach IIF wskazanego w kolumnie 2, to jest jeżeli projekt będzie kontynuowany na podstawie aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie albo pierwotnej umowy o dofinansowanie, której postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami. W innym przypadku należy wpisać "Nie". Jeżeli w aneksie do pierwotnej umowy o dofinansowanie zakłada się wycofanie części środków i wykorzystanie ich w ramach nowego instrumentu finansowego / nowych instrumentów finansowych / nowego projektu pomocy zwrotnej / nowych projektów pomocy zwrotnej, to dla danej umowy o dofinansowanie należy wpisać "Tak" w zakresie kwot środków, które pozostaną w dotychczasowym instrumencie, i w odrębnym wierszu/odrębnych wierszach "Nie" w odniesieniu do kwot środków, które zostaną wykorzystane w ramach nowego instrumentu finansowego / nowych instrumentów finansowych / nowego projektu pomocy zwrotnej / nowych projektów pomocy zwrotnej. W takim przypadku liczba wierszy z odpowiedzią "Nie" powinna odpowiadać liczbie nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej, w ramach których zostaną wykorzystane środki z danej umowy o dofinansowanie, co umożliwi wypełnienie kolumn 5-14 dla każdego z nowych instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej. Oznacza to jednocześnie, że w kolumnie 1 numer umowy o dofinansowanie należy wpisać w kilku następujących po sobie wierszach - w zależności od liczby instrumentów inżynierii finansowej/instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których będą wykorzystane środki wskazane w kolumnie 3. Jeżeli pierwotna umowa o dofinansowanie przewiduje dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami, bez konieczności zawierania aneksu do niej, a następnie, po dokonaniu wymaganej liczby obrotów, zawierany jest do niej aneks, to dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na dwa osobne wiersze, w pierwszym wpisując odpowiednie dane dla kolejnych obrotów środkami w ramach pierwotnej umowy o dofinansowanie, a w drugim - dane dotyczące instrumentu wdrażanego na podstawie aneksu do umowy o dofinansowanie. W obu przypadkach w kolumnie 4 należy wpisać "Tak".

UWAGA: Jeżeli w kolumnie 1 numer umowy o dofinansowanie jest wpisany w kilku następujących po sobie wierszach, w zależności od liczby instrumentów inżynierii finansowej / instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których będą wykorzystywane środki wskazane w kolumnie 3, kwotę środków zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IIF należy wpisać tylko w jednym wierszu w kolumnie 3, a w pozostałych wierszach wpisać zero.

5. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 5) - należy wpisać nazwę instrumentu finansowego, a w przypadku projektu pomocy zwrotnej - tytuł projektu pomocy zwrotnej, w ramach którego będą wykorzystywane środki wskazane w kolumnie 3. W przypadku gdy środki wskazane w kolumnie 3 zostały podzielone na kilka instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, należy wpisać nazwy instrumentów finansowych / tytuły projektów pomocy zwrotnej w odrębnych wierszach.

UWAGA: Nazwę instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej wpisuje się wyłącznie, jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Nie". W przeciwnym przypadku należy wpisać "Nie dotyczy". Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej powinna/powinien pozwolić na jednoznaczną identyfikację numeru/numerów umowy/umów o dofinansowanie (kolumna 1), której/których dotyczą środki zwrócone w ramach danego IIF i wniesione następnie do ponownego wykorzystania.

6. Data zawarcia umowy/porozumienia/aneksu o ponowne wykorzystanie środków (kolumna 6) - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie", to jest w przypadku gdy realizowany projekt IIF 2007-2013 został zrealizowany i zakończony, należy wpisać datę zawarcia umowy/porozumienia między dysponentem środków a podmiotem mającym wdrażać nowy instrument finansowy / projekt pomocy zwrotnej, dotyczący ponownego wykorzystania środków z IIF. W przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Tak", to jest gdy planuje się kontynuację wsparcia w ramach tego samego projektu IIF 2007-2013, należy wpisać datę zawarcia aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 albo datę zawarcia pierwotnej umowy o dofinansowanie, jeżeli jej postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami. Jeżeli pierwotna umowa o dofinansowanie przewiduje dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami, bez konieczności zawierania aneksu do niej, a następnie, po dokonaniu wymaganej liczby obrotów, zawierany jest do niej aneks, to dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na dwa osobne wiersze, w pierwszym wpisując datę zawarcia pierwotnej umowy o dofinansowanie, a w drugim - datę zawarcia aneksu do umowy o dofinansowanie. W przypadku wygaśnięcia/rozwiązania dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków i podpisania nowej umowy / nowego porozumienia nową umowę / nowe porozumienie należy uwzględnić w nowym wierszu, natomiast w odniesieniu do wygasłej/rozwiązanej umowy albo wygasłego/rozwiązanego porozumienia należy wpisać we właściwym dla niej/niego wierszu tabeli odpowiednie dane na dzień jej/jego wygaśnięcia/rozwiązania.

7. Data zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 7) - należy wpisać datę planowanego zakończenia wdrażania IIF wskazanego w kolumnie 2 - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Tak" - albo instrumentu finansowego wskazanego w kolumnie 5 - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie". W przypadku projektu pomocy zwrotnej należy wpisać datę zakończenia realizacji projektu.

8. Obszar realizacji instrumentu inżynierii finansowej / instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 8) - należy wpisać obszar realizacji instrumentu inżynierii finansowej / instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej:

1) w przypadku gdy nie przewiduje się ograniczenia instrumentu/projektu do określonej części kraju, należy wpisać "Cały kraj";

2) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany na terenie jednego województwa, należy wpisać nazwę tego województwa;

3) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany w kilku województwach, należy wpisać nazwy wszystkich tych województw.

9. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 9) - należy wpisać nazwę podmiotu ponownie wykorzystującego środki wskazane w kolumnie 3, to jest podmiotu, z którym dysponent środków zawiera umowę/porozumienie albo aneks do pierwotnej umowy o dofinansowanie, dotyczącą/dotyczące/dotyczący wykorzystania środków wskazanych w poszczególnych wierszach w kolumnie 10. W przypadku zmiany podmiotu ponownie wykorzystującego środki należy wpisać podmiot ponownie wykorzystujący środki wskazany w nowej umowie / nowym porozumieniu albo aneksie do dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia dotyczących ponownego wykorzystania środków zawartych z nowym podmiotem.

10. Środki publiczne wniesione do ponownego wykorzystania na podstawie art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006 (kolumna 10) - należy wpisać kwotę środków publicznych zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IIF, wniesionych do ponownego wykorzystania, które będą nadal wykorzystywane w ramach tego samego IIF, jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Tak", albo środki przekazane do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (zakontraktowane w ramach nowej umowy / aneksu), jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Nie". Zgodnie z art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006 środki te zostają powtórnie wykorzystane przez właściwe organy państwa członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz projektów z zakresu rozwoju obszarów miejskich, na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw lub efektywności energetycznej i wykorzystania energii odnawialnej w budynkach, w tym w istniejącym budownictwie mieszkaniowym.

UWAGA: Kolumnę 10 wypełnia się w przypadku, gdy część albo całość środków podlegających art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006 z danego IIF będzie wykorzystywana w ramach aneksowanych pierwotnych umów o dofinansowanie / nowych instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej. Dane dotyczące każdego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej są wpisywane w osobnych wierszach. W przypadku gdy w ramach nowego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej są zgromadzone środki z kilku projektów IIF 2007-2013, kwoty środków publicznych przypisanych do każdego z tych projektów są wpisywane w osobnych wierszach (przykładowo jeżeli środki finansowe w ramach nowego instrumentu pochodzą z trzech projektów IIF 2007-2013, to kwoty przypisane do poszczególnych projektów należy wpisać w trzech osobnych wierszach). Co do zasady kwota / suma kwot w kolumnie 10 przypisana/przypisanych do IIF wskazanego w kolumnie 2 powinna być równa kwocie wpisanej w kolumnie 3, przypisanej do tego IIF. W przypadku różnicy, przykładowo jeżeli dokonano wkładu z innych środków publicznych lub wniesiono do ponownego wykorzystania środki zwrócone w kwocie mniejszej niż kwota wpisana w kolumnie 3 na koniec danego roku, stosowne wyjaśnienia należy zawrzeć w kolumnie 14. W przypadku wycofania środków od dotychczasowego podmiotu ponownie wykorzystującego środki kwoty wpisane w kolumnie 10 należy zmniejszyć, przy czym pozostaje to bez wpływu na kwoty podane w kolumnie 3, to jest środki publiczne zgromadzone (zwrócone) w ramach IIF. Jednocześnie w kolumnie 14 należy zawrzeć wyjaśnienia, jaka kwota została wycofana od danego podmiotu i czy została zawarta nowa umowa z innym podmiotem na dalsze wykorzystywanie tych środków.

W kolumnie 10 nie należy wpisywać kwot spłaconego wsparcia udzielonego w ramach ponownego wykorzystania środków, przykładowo kwot spłaconej pożyczki udzielonej w ramach kolejnych obrotów.

11. Koszty zarządzania / opłaty za zarządzanie związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 11) - należy wpisać kwotę wszystkich faktycznie poniesionych kosztów zarządzania i opłat za zarządzanie pokrytych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 10, wniesionych na podstawie art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 9 i 10. W ramach kolumny 11 uwzględnia się również rekompensaty.

12. Odsetki i inne przychody oraz zyski związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 12) - należy wpisać kwotę wszystkich odsetek i innych przychodów oraz zysków powstałych na skutek obrotu środkami, wygenerowanych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 10, wniesionych na podstawie art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 9 i 10.

13. Środki utracone (przykładowo niespłacone pożyczki, uruchomione gwarancje/poręczenia, dla których zakończono prawomocnie postępowanie egzekucyjne) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę środków publicznych, wykorzystywanych w ramach tego samego IIF albo wniesionych do nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej, prawnie niemożliwych do odzyskania, dla których bezskutecznie wyczerpano wszystkie możliwe formy dochodzenia zwrotu.

14. Wyjaśnienia (kolumna 14) - w przypadku różnicy między kwotą w kolumnie 3 i kwotą / sumą kwot w kolumnie 10, należy wyjaśnić powody rozbieżności - oddzielnie w odniesieniu do każdego przypadku wystąpienia różnicy. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień umożliwiających prawidłowe zrozumienie danych podanych w kolumnach 1-13.

2. Część A.2. Środki zaangażowane i wypłacone w ramach umów z podmiotami, którym udzielono wsparcia do dnia 31 grudnia .... r. (w zł)

1. Nazwa instrumentu inżynierii finansowej / instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 1) - należy powtórzyć dane z kolumny 5 części A.1. Jeżeli w kolumnie 5 części A.1. wpisano "Nie dotyczy", należy w kolumnie 1 części A.

2. powtórzyć dane z kolumny 2 części A.1.

UWAGA: W przypadku gdy nazwa instrumentu inżynierii finansowej / instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej podana/podany w kolumnie 5 części A.1. uniemożliwia powiązanie z umową/umowami o dofinansowanie (kolumna 1 części A.1.), należy w kolumnie 18 części A.2. (Wyjaśnienia) podać numer/numery umowy/umów o dofinansowanie (z kolumny 1 części A.1.), której/których dotyczy dane wsparcie udzielone w ramach ponownego wykorzystania środków.

2. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 2) - należy powtórzyć dane z kolumny 9 części A.1.

3. Rodzaj wsparcia (kolumna 3) - należy wpisać jeden rodzaj wsparcia spośród następujących: pożyczka, poręczenie, gwarancja, inwestycja quasi-kapitałowa, inwestycja kapitałowa, pomoc zwrotna, inny rodzaj wsparcia zwrotnego. Kolumny 8-17 wypełnia się, uwzględniając rodzaj wsparcia wskazany w kolumnie 3, w ramach instrumentu/projektu wskazanego w kolumnie 1. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje. W przypadku wyboru "inny rodzaj wsparcia zwrotnego" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis rodzaju wsparcia.

4. Cele, na jakie są przeznaczane środki (kolumna 4) - należy wpisać cel/cele, na jaki/jakie będą przeznaczone środki wykorzystywane w ramach danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, spośród następujących:

1) wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji;

2) zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyj nych;

3) wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw;

4) wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną;

5) promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem;

6) zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;

7) promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej;

8) promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;

9) promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;

10) inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie;

11) rozwój obszarów miejskich, w tym miejskie przedsięwzięcia w zakresie ochrony powietrza i energetyki, rewitalizacja;

12) finansowanie zwrotne podmiotu ponownie wykorzystującego środki / podmiotu wdrażającego instrument finansowy;

13) inne.

W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis celu. Pozycję "inne" należy wpisać tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości dopasowania celu do celów wskazanych powyżej.

UWAGA: Wskazanie w kolumnie 4 celu nie wpływa na obowiązek przeznaczenia środków zgodnie z art. 78 ust. 7 rozporządzenia 1083/2006.

5. Wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 5) - należy wpisać jeden rodzaj podmiotu, któremu udzielono wsparcia, ustalony zgodnie z art. 2 i art. 4-6 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), spośród następujących: "Duże przedsiębiorstwo", "Średnie przedsiębiorstwo", "Małe przedsiębiorstwo", "Mikroprzedsiębiorstwo" albo "Nie dotyczy". Sposób wypełnienia kolumny nie jest zależny od ewentualnego wystąpienia pomocy publicznej - kolumnę wypełnia się tak samo, gdy podmiot otrzymuje pomoc publiczną, jak i wtedy, gdy wsparcie jest przykładowo udzielane na warunkach rynkowych. Podmiotami, którym udzielono wsparcia, są podmioty, którym udzielono wsparcia w ramach oferowanych instrumentów wsparcia zwrotnego (odpowiednicy ostatecznych odbiorców w ramach instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 / beneficjentów projektów pomocy zwrotnej).

UWAGA: Należy wpisać wyłącznie jedną - adekwatną wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia.

6. Forma prawna podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 6) - należy wpisać nazwę formy prawnej podmiotu, któremu udzielono wsparcia, wpisując wyłącznie jedną spośród następujących:

1) spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.), zwaną dalej "Kodeksem cywilnym";

2) spółki przewidziane w przepisach innych ustaw niż ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, z późn. zm.) i Kodeks cywilny lub formy prawne, do których stosuje się przepisy o spółkach;

3) uczelnie;

4) fundacje rodzinne;

5) fundusze;

6) Kościół Katolicki;

7) pozostałe kościoły albo związki wyznaniowe;

8) europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej;

9) stowarzyszenia niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

10) organizacje społeczne oddzielnie niewymienione niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

11) partie polityczne;

12) samorządy gospodarcze i zawodowe niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

13) przedstawicielstwa zagraniczne;

14) wspólnoty mieszkaniowe;

15) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;

16) europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;

17) spółki akcyjne;

18) proste spółki akcyjne;

19) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

20) spółki jawne;

21) spółki partnerskie;

22) spółki komandytowe;

23) spółki komandytowo-akcyjne;

24) spółki europejskie;

25) przedsiębiorstwa państwowe;

26) towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;

27) instytucje gospodarki budżetowej;

28) związki zawodowe rolników indywidualnych;

29) towarzystwa reasekuracji wzajemnej;

30) główne oddziały zagranicznych zakładów reasekuracji;

31) główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń;

32) ogólnokrajowe zrzeszenia międzybranżowe;

33) ogólnokrajowe związki międzybranżowe;

34) spółdzielnie;

35) spółdzielnie europejskie;

36) związki rolników, kółek i organizacji rolniczych;

37) związki rolniczych zrzeszeń branżowych;

38) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;

39) cechy rzemieślnicze;

40) fundacje;

41) izby rzemieślnicze;

42) Związek Rzemiosła Polskiego;

43) stowarzyszenia;

44) związki stowarzyszeń;

45) stowarzyszenia kultury fizycznej;

46) związki sportowe;

47) polskie związki sportowe;

48) inne organizacje społeczne lub zawodowe;

49) kolumny transportu sanitarnego;

50) stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym;

51) zrzeszenia handlu i usług;

52) zrzeszenia transportu;

53) instytuty badawcze i instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;

54) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń handlu i usług;

55) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń transportu;

56) inne organizacje podmiotów gospodarczych;

57) izby gospodarcze;

58) przedsiębiorstwa zagraniczne;

59) związki zawodowe;

60) związki pracodawców;

61) federacje albo konfederacje związków pracodawców;

62) kółka rolnicze;

63) rolnicze zrzeszenia branżowe;

64) oddziały zagranicznych przedsiębiorców;

65) spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;

66) stowarzyszenia ogrodowe;

67) związki stowarzyszeń ogrodowych;

68) jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną;

69) jednostki organizacyjne związków zawodowych posiadające osobowość prawną;

70) przedszkola publiczne;

71) przedszkola niepubliczne;

72) publiczne szkoły podstawowe;

73) publiczne gimnazja;

74) publiczne szkoły ponadpodstawowe;

75) publiczne szkoły ponadgimnazjalne;

76) publiczne szkoły artystyczne;

77) niepubliczne szkoły podstawowe;

78) niepubliczne gimnazja;

79) niepubliczne szkoły ponadpodstawowe;

80) niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne;

81) niepubliczne szkoły artystyczne;

82) publiczne placówki systemu oświaty;

83) niepubliczne placówki systemu oświaty;

84) inne publiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

85) inne niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

86) publiczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

87) niepubliczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

88) organy władzy, administracji rządowej;

89) organy kontroli państwowej i ochrony prawa;

90) wspólnoty samorządowe;

91) sądy i trybunały;

92) Skarb Państwa;

93) państwowe jednostki organizacyjne;

94) gminne samorządowe jednostki organizacyjne;

95) powiatowe samorządowe jednostki organizacyjne;

96) wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

97) związki metropolitalne;

98) jednostki organizacyjne związków metropolitalnych;

99) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne, o których mowa w art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

UWAGA: Jeżeli podmiot, któremu udzielono wsparcia, jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy wpisać "osoba fizyczna".

Jeżeli podmiotowi, któremu udzielono wsparcia, nie można przypisać żadnej z powyższych form prawnych ani podmiot ten nie jest osobą fizyczną, należy wpisać "inne". W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać nazwę formy prawnej.

7. Liczba podmiotów, którym udzielono wsparcia (kolumna 7) - należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia, należących do poszczególnych kategorii powstałych w wyniku kombinacji danych z kolumn 3-6. Przykładowo należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia - spółek akcyjnych - średnich przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie w postaci pożyczki na wzmocnienie konkurencyjności.

8. Pożyczka (kwota udzielonych pożyczek) (kolumna 8) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę pożyczek wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

9. Pożyczka (kwota wypłaconych pożyczek) (kolumna 9) - należy wpisać kwotę pożyczek faktycznie wypłaconą dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

10. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonych poręczeń/gwarancji) (kolumna 10) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów odpowiednio poręczeń albo gwarancji udzielonych w odniesieniu do danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "poręczenie" albo "gwarancję". W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

11. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonego finansowania zabezpieczonego poręczeniem/gwarancją) (kolumna 11) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę udzielonego danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, finansowania zabezpieczonego odpowiednio poręczeniem albo gwarancją udzielonymi w ramach danego instrumentu finansowego. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

12. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 12) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z umowy odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi - kapitałowej w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

13. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków wypłaconych) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej faktycznie dokonanej w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

14. Pomoc zwrotna (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 14) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

15. Pomoc zwrotna (kwota środków wypłaconych) (kolumna 15) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

16. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 16) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

17. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków wypłaconych) (kolumna 17) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

UWAGA: W kolumnach 8-17 wpisuje się kwoty odpowiadające wartości środków publicznych zaangażowanych w ramach udzielonego wsparcia.

18. Wyjaśnienia (kolumna 18) - w stosownych przypadkach należy podać informacje, o których mowa w pkt 1, 3, 4 i 6 instrukcji wypełnienia części A.2. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień pozwalających na prawidłowe zrozumienie danych wpisanych w kolumnach 1-17.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Sprawozdanie z wykorzystania środków z instrumentów finansowych, o których mowa w art. 3b pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324)

wzór

Instrukcja wypełniania sprawozdania z wykorzystania środków z instrumentów finansowych, o których mowa w art. 3b pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

UWAGA: Sprawozdanie dotyczy ponownego wykorzystania środków wdrażanych w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020. Kwoty są podawane narastająco dla kolejnych lat, według stanu na dzień 31 grudnia danego roku, w zaokrągleniu do pełnych złotych. W przypadku gdy okres obowiązywania umowy dotyczącej wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej kończy się przed zakończeniem roku sprawozdawczego, to jest przed dniem 31 grudnia danego roku, należy podać dane na dzień zakończenia obowiązywania tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta przykładowo dnia 2 lutego roku, którego dotyczy sprawozdanie, a rozwiązana została przykładowo dnia 3 grudnia roku, którego dotyczy sprawozdanie, to odpowiednie informacje dotyczące takiej umowy powinny się znaleźć w sprawozdaniu składanym do dnia 31 marca kolejnego roku.

Jeżeli nie jest jeszcze realizowany żaden projekt dotyczący ponownego obrotu środkami, należy wypełnić zerami kolumny 10-13 części B.1., w których są podawane dane liczbowe, oraz wpisać w kolumnie 14 części B.1. odpowiednie wyjaśnienia. Jeżeli projekty dotyczące ponownego obrotu środkami są realizowane (w formie nowej umowy, porozumienia, aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie czy też pierwotnej umowy o dofinansowanie, jeżeli jej postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami), wszystkie wymagane pola powinny być wypełnione właściwymi danymi.

1. Część B.1. Środki z instrumentów finansowych podlegające ponownemu wykorzystaniu - dane według stanu na dzień 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Numer umowy o dofinansowanie 2014-2020 (kolumna 1) - należy wpisać numer umowy o dofinansowanie, na podstawie której był wdrażany dany instrument finansowy, zwany dalej "IF", w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020.

2. Nazwa instrumentu finansowego 2014-2020 (kolumna 2) - należy wpisać tytuł projektu realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1.

3. Środki publiczne zgromadzone (zwrócone) w ramach danego instrumentu finansowego podlegające art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013 (kolumna 3) - należy wpisać kwotę środków publicznych zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IF, które, zgodnie z art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013, podlegają ponownemu wykorzystaniu. Należy przez to rozumieć środki zgromadzone (zwrócone) po tak zwanym "pierwszym obrocie", w tym odsetki i inne przychody oraz zyski powstałe na skutek obrotu tymi środkami.

4. Środki wykorzystywane w ramach tego samego instrumentu finansowego (Tak/Nie) (kolumna 4) - należy wpisać "Tak", jeżeli środki wskazane w kolumnie 3 będą wykorzystywane w ramach IF wskazanego w kolumnie 2, to jest jeżeli projekt będzie kontynuowany na podstawie aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie albo pierwotnej umowy o dofinansowanie, której postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami. W innym przypadku należy wpisać "Nie". Jeżeli w aneksie do pierwotnej umowy o dofinansowanie zakłada się wycofanie części środków i wykorzystanie ich w ramach nowego instrumentu finansowego / nowych instrumentów finansowych / nowego projektu pomocy zwrotnej / nowych projektów pomocy zwrotnej, to dla danej umowy o dofinansowanie należy wpisać "Tak" w zakresie kwot środków, które pozostaną w dotychczasowym instrumencie, i w odrębnym wierszu / odrębnych wierszach "Nie" w odniesieniu do kwot środków, które zostaną wykorzystane w ramach nowego instrumentu finansowego / nowych instrumentów finansowych / nowego projektu pomocy zwrotnej / nowych projektów pomocy zwrotnej. W takim przypadku liczba wierszy z odpowiedzią "Nie" powinna odpowiadać liczbie nowych instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których zostaną wykorzystane środki z danej umowy o dofinansowanie, co umożliwi wypełnienie kolumn 5-14 dla każdego z nowych instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej. Oznacza to jednocześnie, że w kolumnie 1 numer umowy o dofinansowanie należy wpisać w kilku następujących po sobie wierszach - w zależności od liczby instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których będą wykorzystane środki wskazane w kolumnie 3. Jeżeli pierwotna umowa o dofinansowanie przewiduje dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami, bez konieczności zawierania aneksu do niej, a następnie, po dokonaniu wymaganej liczby obrotów, zawierany jest do niej aneks, to dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na dwa osobne wiersze, w pierwszym wpisując odpowiednie dane dla kolejnych obrotów środkami w ramach pierwotnej umowy o dofinansowanie, a w drugim - dane dotyczące instrumentu wdrażanego na podstawie aneksu do umowy o dofinansowanie. W obu przypadkach w kolumnie 4 należy wpisać "Tak".

UWAGA: Jeżeli w kolumnie 1 numer umowy o dofinansowanie jest wpisany w kilku następujących po sobie wierszach, w zależności od liczby instrumentów inżynierii finansowej / instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których będą wykorzystywane środki wskazane w kolumnie 3, kwotę środków zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IF należy wpisać tylko w jednym wierszu w kolumnie 3, a w pozostałych wierszach wpisać zero.

5. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 5) - należy wpisać nazwę instrumentu finansowego, a w przypadku projektu pomocy zwrotnej - tytuł projektu pomocy zwrotnej, w ramach którego będą wykorzystywane środki wskazane w kolumnie 3. W przypadku gdy środki wskazane w kolumnie 3 zostały podzielone na kilka instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, należy wpisać nazwy instrumentów finansowych / tytuły projektów pomocy zwrotnej w odrębnych wierszach.

UWAGA: Nazwę instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej wpisuje się wyłącznie, jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Nie". W przeciwnym przypadku należy wpisać "Nie dotyczy". Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej powinna/powinien pozwolić na jednoznaczną identyfikację numeru/numerów umowy/umów o dofinansowanie (kolumna 1), której/których dotyczą środki zwrócone w ramach danego IF i wniesione następnie do ponownego wykorzystania.

6. Data zawarcia umowy/porozumienia/aneksu o ponowne wykorzystanie środków (kolumna 6) - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie", należy wpisać datę zawarcia umowy/porozumienia między dysponentem środków a podmiotem ponownie wykorzystującym środki wskazane w kolumnie 3, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818), dotyczącej ponownego wykorzystania środków IF. W przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Tak", należy wpisać datę zawarcia aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 albo datę zawarcia pierwotnej umowy o dofinansowanie, jeżeli jej postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami. Jeżeli pierwotna umowa o dofinansowanie przewiduje dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami, bez konieczności zawierania aneksu do niej, a następnie, po dokonaniu wymaganej liczby obrotów, zawierany jest do niej aneks, to dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na dwa osobne wiersze, w pierwszym wpisując datę zawarcia pierwotnej umowy o dofinansowanie, a w drugim - datę zawarcia aneksu do umowy o dofinansowanie. W przypadku wygaśnięcia/rozwiązania dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków i podpisania nowej umowy / nowego porozumienia nową umowę / nowe porozumienie należy uwzględnić w nowym wierszu, natomiast w odniesieniu do wygasłej/rozwiązanej umowy albo wygasłego/rozwiązanego porozumienia należy wpisać we właściwym dla niej/niego wierszu tabeli odpowiednie dane na dzień jej/jego wygaśnięcia/rozwiązania.

7. Data zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 7) - należy wpisać datę planowanego zakończenia wdrażania IF wskazanego w kolumnie 2 - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Tak" - albo IF wskazanego w kolumnie 5 - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie". W przypadku projektu pomocy zwrotnej należy wpisać datę planowanego zakończenia realizacji projektu.

8. Obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 8) - należy wpisać obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej:

1) w przypadku gdy nie przewiduje się ograniczenia instrumentu/projektu do określonej części kraju, należy wpisać "Cały kraj";

2) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany na terenie jednego województwa, należy wpisać nazwę tego województwa;

3) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany w kilku województwach, należy wpisać nazwy wszystkich tych województw.

9. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 9) - należy wpisać nazwę podmiotu ponownie wykorzystującego środki wskazane w kolumnie 3, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, z którym dysponent środków zawiera umowę/porozumienie albo aneks do pierwotnej umowy o dofinansowanie, dotyczącą/dotyczące/dotyczący wykorzystania środków wskazanych w poszczególnych wierszach w kolumnie 10. W przypadku zmiany podmiotu ponownie wykorzystującego środki należy wpisać podmiot ponownie wykorzystujący środki wskazany w nowej umowie / nowym porozumieniu albo aneksie do dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia dotyczących ponownego wykorzystania środków zawartych z nowym podmiotem.

10. Środki publiczne wniesione do ponownego wykorzystania na podstawie art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013 (kolumna 10) - należy wpisać kwotę środków publicznych zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IF, wniesionych do ponownego wykorzystania, które będą nadal wykorzystywane w ramach tego samego IF, jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Tak", albo środki przekazane do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (zakontraktowane w ramach nowej umowy / aneksu), jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Nie". Zgodnie z art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013 środki te podlegają ponownemu wykorzystaniu.

UWAGA: Kolumnę 10 wypełnia się w przypadku, gdy część albo całość środków podlegających art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013 z danego IF będzie wykorzystywana w ramach aneksowanych pierwotnych umów o dofinansowanie / nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej. Dane dotyczące każdego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej są wpisywane w osobnych wierszach. W przypadku gdy w ramach nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej są zgromadzone środki z kilku projektów IF 2014-2020, kwoty środków publicznych przypisanych do każdego z tych projektów są wpisywane w osobnych wierszach (przykładowo jeżeli środki finansowe w ramach nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej pochodzą z trzech projektów IF 2014-2020, to kwoty przypisane do poszczególnych projektów należy wykazać w trzech osobnych wierszach). Co do zasady kwota / suma kwot w kolumnie 10 przypisana/przypisanych do IF wskazanego w kolumnie 2 powinna być równa kwocie wpisanej w kolumnie 3, przypisanej do tego IF. W przypadku różnicy, przykładowo jeżeli dokonano wkładu z innych środków publicznych lub wniesiono do ponownego wykorzystania środki zwrócone w kwocie mniejszej niż kwota wpisana w kolumnie 3 na koniec danego roku, stosowne wyjaśnienia należy zawrzeć w kolumnie 14. W przypadku wycofania środków od dotychczasowego podmiotu ponownie wykorzystującego środki kwoty wpisane w kolumnie 10 należy zmniejszyć, przy czym pozostaje to bez wpływu na kwoty podane w kolumnie 3, to jest środki zgromadzone (zwrócone) w ramach IF. Jednocześnie w kolumnie 14 należy zawrzeć wyjaśnienia, jaka kwota została wycofana od danego podmiotu i czy została zawarta nowa umowa z innym podmiotem na dalsze wykorzystywanie tych środków.

W kolumnie 10 nie należy wpisywać kwot spłaconego wsparcia udzielonego w ramach ponownego wykorzystania środków, przykładowo kwot spłaconej pożyczki udzielonej w ramach kolejnych obrotów.

11. Koszty zarządzania / opłaty za zarządzanie związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 11) - należy wpisać kwotę wszystkich faktycznie poniesionych kosztów zarządzania i opłat za zarządzanie pokrytych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 10, wniesionych na podstawie art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 9 i 10. W ramach kolumny 11 uwzględnia się również rekompensaty.

12. Odsetki i inne przychody oraz zyski związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 12) - należy wpisać kwotę wszystkich odsetek i innych przychodów oraz zysków powstałych na skutek obrotu środkami, wygenerowanych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 10, wniesionych na podstawie art. 44 i art. 45 rozporządzenia 1303/2013, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 9 i 10.

13. Środki utracone (przykładowo niespłacone pożyczki, uruchomione gwarancje/poręczenia, dla których zakończono prawomocnie postępowanie egzekucyjne) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę środków publicznych, wykorzystywanych w ramach tego samego IF albo wniesionych do nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej, prawnie niemożliwych do odzyskania, dla których bezskutecznie wyczerpano wszystkie możliwe formy dochodzenia zwrotu.

14. Wyjaśnienia (kolumna 14) - w przypadku różnicy między kwotą w kolumnie 3 i kwotą / sumą kwot w kolumnie 10, należy wyjaśnić powody rozbieżności - oddzielnie w odniesieniu do każdego przypadku wystąpienia różnicy. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień umożliwiających prawidłowe zrozumienie danych podanych w kolumnach 1-13.

2. Część B.2. Środki zaangażowane i wypłacone w ramach umów z podmiotami, którym udzielono wsparcia do dnia 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 1) - należy powtórzyć dane z kolumny 5 części B.1. Jeżeli w kolumnie 5 części B.1. wpisano "Nie dotyczy", należy w kolumnie 1 części B.

2. powtórzyć dane z kolumny 2 części B.1.

UWAGA: W przypadku gdy nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej podana/podany w kolumnie 5 części B.1. uniemożliwia powiązanie z umową/umowami o dofinansowanie (kolumna 1 części B.1.), należy w kolumnie 18 części B.2. (Wyjaśnienia) podać numer/numery umowy/umów o dofinansowanie (z kolumny 1 części B.1.), której/których dotyczy dane wsparcie udzielone w ramach ponownego wykorzystania środków.

2. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 2) - należy powtórzyć dane z kolumny 9 części B.1.

3. Rodzaj wsparcia (kolumna 3) - należy wpisać jeden rodzaj wsparcia spośród następujących: pożyczka, poręczenie, gwarancja, inwestycja quasi-kapitałowa, inwestycja kapitałowa, pomoc zwrotna, inny rodzaj wsparcia zwrotnego. Kolumny 8-17 wypełnia się, uwzględniając rodzaj wsparcia wskazany w kolumnie 3, w ramach instrumentu/projektu wskazanego w kolumnie 1. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje. W przypadku wyboru "inny rodzaj wsparcia zwrotnego" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis rodzaju wsparcia.

4. Cele, na jakie są przeznaczane środki (kolumna 4) - należy wpisać cel/cele, na jaki/jakie będą przeznaczone środki wykorzystywane w ramach danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, spośród następujących:

1) wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji;

2) zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych;

3) wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw;

4) wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną;

5) promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem;

6) zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;

7) promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej;

8) promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;

9) promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;

10) inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie;

11) rozwój obszarów miejskich, w tym miejskie przedsięwzięcia w zakresie ochrony powietrza i energetyki, rewitalizacja;

12) finansowanie zwrotne podmiotu ponownie wykorzystującego środki / podmiotu wdrażającego IF;

13) inne.

W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis celu. Pozycję "inne" należy wpisać tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości dopasowania celu do celów wskazanych powyżej.

5. Wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 5) - należy wpisać jeden rodzaj podmiotu, któremu udzielono wsparcia, ustalony zgodnie z art. 2 i art. 4-6 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), spośród następujących: "Duże przedsiębiorstwo", "Średnie przedsiębiorstwo", "Małe przedsiębiorstwo", "Mikroprzedsiębiorstwo" albo "Nie dotyczy". Sposób wypełnienia kolumny nie jest zależny od ewentualnego wystąpienia pomocy publicznej - kolumnę wypełnia się tak samo, gdy podmiot otrzymuje pomoc publiczną, jak i wtedy, gdy wsparcie jest przykładowo udzielane na warunkach rynkowych. Podmiotami, którym udzielono wsparcia, są podmioty, którym udzielono wsparcia w ramach oferowanych instrumentów wsparcia zwrotnego (odpowiednicy ostatecznych odbiorców w ramach IF w perspektywie finansowej 2014-2020 / beneficjentów projektów pomocy zwrotnej).

UWAGA: Należy wpisać wyłącznie jedną - adekwatną wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia.

6. Forma prawna podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 6) - należy wpisać nazwę formy prawnej podmiotu, któremu udzielono wsparcia, wpisując wyłącznie jedną spośród następujących:

1) spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.), zwaną dalej "Kodeksem cywilnym";

2) spółki przewidziane w przepisach innych ustaw niż ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, z późn. zm.) i Kodeks cywilny lub formy prawne, do których stosuje się przepisy o spółkach;

3) uczelnie;

4) fundacje rodzinne;

5) fundusze;

6) Kościół Katolicki;

7) pozostałe kościoły albo związki wyznaniowe;

8) europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej;

9) stowarzyszenia niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

10) organizacje społeczne oddzielnie niewymienione niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

11) partie polityczne;

12) samorządy gospodarcze i zawodowe niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

13) przedstawicielstwa zagraniczne;

14) wspólnoty mieszkaniowe;

15) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;

16) europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;

17) spółki akcyjne;

18) proste spółki akcyjne;

19) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

20) spółki jawne;

21) spółki partnerskie;

22) spółki komandytowe;

23) spółki komandytowo-akcyjne;

24) spółki europejskie;

25) przedsiębiorstwa państwowe;

26) towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;

27) instytucje gospodarki budżetowej;

28) związki zawodowe rolników indywidualnych;

29) towarzystwa reasekuracji wzajemnej;

30) główne oddziały zagranicznych zakładów reasekuracji;

31) główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń;

32) ogólnokrajowe zrzeszenia międzybranżowe;

33) ogólnokrajowe związki międzybranżowe;

34) spółdzielnie;

35) spółdzielnie europejskie;

36) związki rolników, kółek i organizacji rolniczych;

37) związki rolniczych zrzeszeń branżowych;

38) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;

39) cechy rzemieślnicze;

40) fundacje;

41) izby rzemieślnicze;

42) Związek Rzemiosła Polskiego;

43) stowarzyszenia;

44) związki stowarzyszeń;

45) stowarzyszenia kultury fizycznej;

46) związki sportowe;

47) polskie związki sportowe;

48) inne organizacje społeczne lub zawodowe;

49) kolumny transportu sanitarnego;

50) stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym;

51) zrzeszenia handlu i usług;

52) zrzeszenia transportu;

53) instytuty badawcze i instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;

54) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń handlu i usług;

55) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń transportu;

56) inne organizacje podmiotów gospodarczych;

57) izby gospodarcze;

58) przedsiębiorstwa zagraniczne;

59) związki zawodowe;

60) związki pracodawców;

61) federacje albo konfederacje związków pracodawców;

62) kółka rolnicze;

63) rolnicze zrzeszenia branżowe;

64) oddziały zagranicznych przedsiębiorców;

65) spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;

66) stowarzyszenia ogrodowe;

67) związki stowarzyszeń ogrodowych;

68) jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną;

69) jednostki organizacyjne związków zawodowych posiadające osobowość prawną;

70) przedszkola publiczne;

71) przedszkola niepubliczne;

72) publiczne szkoły podstawowe;

73) publiczne gimnazja;

74) publiczne szkoły ponadpodstawowe;

75) publiczne szkoły ponadgimnazjalne;

76) publiczne szkoły artystyczne;

77) niepubliczne szkoły podstawowe;

78) niepubliczne gimnazja;

79) niepubliczne szkoły ponadpodstawowe;

80) niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne;

81) niepubliczne szkoły artystyczne;

82) publiczne placówki systemu oświaty;

83) niepubliczne placówki systemu oświaty;

84) inne publiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

85) inne niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

86) publiczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

87) niepubliczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

88) organy władzy, administracji rządowej;

89) organy kontroli państwowej i ochrony prawa;

90) wspólnoty samorządowe;

91) sądy i trybunały;

92) Skarb Państwa;

93) państwowe jednostki organizacyjne;

94) gminne samorządowe jednostki organizacyjne;

95) powiatowe samorządowe jednostki organizacyjne;

96) wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

97) związki metropolitalne;

98) jednostki organizacyjne związków metropolitalnych;

99) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne, o których mowa w art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

UWAGA: Jeżeli podmiot, któremu udzielono wsparcia, jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy wpisać "osoba fizyczna".

Jeżeli podmiotowi, któremu udzielono wsparcia, nie można przypisać żadnej z powyższych form prawnych ani podmiot ten nie jest osobą fizyczną, należy wpisać "inne". W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać nazwę formy prawnej.

7. Liczba podmiotów, którym udzielono wsparcia (kolumna 7)-należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia, należących do poszczególnych kategorii powstałych w wyniku kombinacji danych z kolumn 3-6. Przykładowo należy podać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia - spółek akcyjnych - średnich przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie w postaci pożyczki na wzmocnienie konkurencyjności.

8. Pożyczka (kwota udzielonych pożyczek) (kolumna 8) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę pożyczek wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

9. Pożyczka (kwota wypłaconych pożyczek) (kolumna 9) - należy wpisać kwotę pożyczek faktycznie wypłaconą dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

10. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonych poręczeń/gwarancji) (kolumna 10) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą

z zawartych umów odpowiednio poręczeń albo gwarancji udzielonych w odniesieniu do danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "poręczenie" albo "gwarancję". W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

11. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonego finansowania zabezpieczonego poręczeniem/gwarancją) (kolumna 11) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę udzielonego danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia,

finansowania zabezpieczonego odpowiednio poręczeniem albo gwarancją udzielonymi w ramach danego instrumentu finansowego. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

12. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 12) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z umowy odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

13. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków wypłaconych) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej faktycznie dokonanej

w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

14. Pomoc zwrotna (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 14) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

15. Pomoc zwrotna (kwota środków wypłaconych) (kolumna 15) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

16. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 16) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

17. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków wypłaconych) (kolumna 17) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

UWAGA: W kolumnach 8-17 wpisuje się kwoty odpowiadające wartości środków publicznych zaangażowanych w ramach udzielonego wsparcia.

18. Wyjaśnienia (kolumna 18) - w stosownych przypadkach należy podać informacje, o których mowa w pkt 1, 3, 4 i 6 instrukcji wypełnienia części B.2. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień pozwalających na prawidłowe zrozumienie danych wpisanych w kolumnach 1-17.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Sprawozdanie z wykorzystania środków pomocy zwrotnej, o których mowa w art. 3b pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324)

wzór

Instrukcja wypełniania sprawozdania z wykorzystania środków pomocy zwrotnej, o których mowa w art. 3b pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

UWAGA: Sprawozdanie dotyczy ponownego wykorzystania środków wdrażanych w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020. Kwoty są podawane narastająco dla kolejnych lat, według stanu na dzień 31 grudnia danego roku, w zaokrągleniu do pełnych złotych. W przypadku gdy okres obowiązywania umowy dotyczącej wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej kończy się przed zakończeniem roku sprawozdawczego, to jest przed dniem 31 grudnia danego roku, należy podać dane na dzień zakończenia obowiązywania tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta przykładowo dnia 2 lutego roku, którego dotyczy sprawozdanie, a rozwiązana została przykładowo dnia 3 grudnia roku, którego dotyczy sprawozdanie, to odpowiednie informacje dotyczące takiej umowy powinny się znaleźć w sprawozdaniu składanym do dnia 31 marca kolejnego roku.

Jeżeli nie jest jeszcze realizowany żaden projekt dotyczący ponownego obrotu środkami, należy wypełnić zerami kolumny 8-11 części C.1., w których są podawane dane liczbowe, oraz wpisać w kolumnie 12 części C.1. odpowiednie wyjaśnienia. Jeżeli projekty dotyczące ponownego obrotu środkami są realizowane, wszystkie wymagane pola powinny być wypełnione właściwymi danymi.

1. Część C.1. Środki zwrócone w ramach pomocy zwrotnej podlegające ponownemu wykorzystaniu - dane według stanu na dzień 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Numer umowy o dofinansowanie 2014-2020 (kolumna 1) - należy wpisać numer umowy o dofinansowanie, na podstawie której był realizowany projekt pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020.

2. Środki publiczne zwrócone przez beneficjenta podlegające ponownemu wykorzystaniu (kolumna 2) - należy wpisać kwotę środków, o których mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818), w tym odsetki i inne przychody oraz zyski powstałe na skutek obrotu tymi środkami.

3. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 3) - należy wpisać nazwę instrumentu finansowego, zwanego dalej "IF", a w przypadku projektu pomocy zwrotnej - tytuł projektu pomocy zwrotnej, w ramach którego będą wykorzystywane środki zwrócone w ramach projektu pomocy zwrotnej. W przypadku gdy środki zwrócone w ramach projektu pomocy zwrotnej zostaną rozdysponowane między kilka nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej, dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na tyle wierszy, ile jest nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej zasilonych środkami z takiej umowy, co umożliwi wypełnienie kolumn 4-12 dla każdego z nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej.

UWAGA: W przypadku gdy środki zwrócone w ramach kilku projektów pomocy zwrotnej zostaną wniesione do jednego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, dane w kolumnach 9-11 mogą być podawane zbiorczo dla danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej realizowanego w ramach ponownego wykorzystania środków, bez podziału na poszczególne umowy o dofinansowanie (kolumna 1).

Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej powinna/powinien pozwolić na jednoznaczną identyfikację numeru/numerów umowy/umów o dofinansowanie (kolumna 1), której/których dotyczą środki zwrócone w ramach projektu pomocy zwrotnej i wniesione następnie do ponownego wykorzystania.

4. Data zawarcia umowy/porozumienia o ponowne wykorzystanie środków (kolumna 4) - należy wpisać datę zawarcia umowy/porozumienia między dysponentem środków a podmiotem ponownie wykorzystującym środki wskazane w kolumnie 2, o którym mowa w art. 29a ust. 3 pkt 2 albo 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020,

dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków zwróconych,

podlegających ponownemu wykorzystaniu. W przypadku wygaśnięcia/rozwiązania dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia w trakcie roku sprawozdawczego i podpisania nowej umowy / nowego porozumienia nową umowę / nowe porozumienie należy uwzględnić w nowym wierszu, natomiast w odniesieniu do wygasłej/rozwiązanej umowy albo wygasłego/rozwiązanego porozumienia należy wpisać we właściwym dla niej/niego wierszu tabeli odpowiednie dane na dzień jej/jego wygaśnięcia/rozwiązania. W przypadku, o którym mowa w art. 29a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, należy wpisać "Nie dotyczy".

5. Data zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / realizacji projektu pomocy zwrotnej (kolumna 5) - należy wpisać datę planowanego zakończenia realizacji umowy/porozumienia dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków zwróconych, podlegających ponownemu wykorzystaniu. W przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie dotyczy", to jest w przypadku, o którym mowa w art. 29a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, należy wpisać datę planowanego zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / realizacji projektu pomocy zwrotnej.

6. Obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 6) - należy wpisać obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej:

1) w przypadku gdy nie przewiduje się ograniczenia instrumentu/projektu do określonej części kraju, należy wpisać "Cały kraj";

2) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany na terenie jednego województwa, należy wpisać nazwę tego województwa;

3) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany w kilku województwach, należy wpisać nazwy wszystkich tych województw.

7. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 7) - należy wpisać nazwę podmiotu ponownie wykorzystującego środki zwrócone w ramach projektu pomocy zwrotnej, o którym mowa w art. 29a ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, to jest dysponenta, podmiotu pełniącego funkcję właściwej instytucji lub innego podmiotu. W przypadku zmiany podmiotu ponownie wykorzystującego środki należy wpisać podmiot ponownie wykorzystujący środki wskazany w nowej umowie / nowym porozumieniu dotyczących ponownego wykorzystania środków zawartych z nowym podmiotem.

8. Środki publiczne zwrócone przez beneficjenta, podlegające ponownemu wykorzystaniu, wniesione do nowego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 8) - należy wpisać kwotę środków, o których mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020, wykorzystywanych przez podmiot, o którym mowa w kolumnie 7.

UWAGA: W przypadku gdy środki podlegające ponownemu wykorzystaniu, wniesione do nowego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, pochodzą z kilku zakończonych projektów pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnie 1, kwoty środków publicznych przypisanych do każdego z tych projektów są wpisywane w osobnych wierszach.

W kolumnie 8 nie należy wpisywać kwot spłaconego wsparcia udzielonego w ramach ponownego wykorzystania środków, przykładowo kwot spłaconej pożyczki udzielonej w ramach kolejnych obrotów.

9. Koszty zarządzania / opłaty za zarządzanie związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 9) - należy wpisać kwotę wszystkich faktycznie poniesionych kosztów zarządzania / opłat za zarządzanie pokrytych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 8, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 7 i 8. W ramach kolumny 9 uwzględnia się również rekompensaty.

10. Odsetki i inne przychody oraz zyski związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 10) - należy wpisać kwotę wszystkich odsetek i innych przychodów oraz zysków powstałych na skutek obrotu środkami, wygenerowanych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 8, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 7 i 8.

11. Środki utracone (przykładowo niespłacone pożyczki, uruchomione gwarancje/poręczenia, dla których zakończono prawomocnie postępowanie egzekucyjne) (kolumna 11) - należy wpisać kwotę środków publicznych wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, prawnie niemożliwych do odzyskania, dla których bezskutecznie wyczerpano wszystkie możliwe formy dochodzenia zwrotu.

12. Wyjaśnienia (kolumna 12) - w przypadku różnicy między kwotą w kolumnie 2 i kwotą / sumą kwot w kolumnie 8, należy wyjaśnić powody rozbieżności - oddzielnie w odniesieniu do każdego przypadku wystąpienia różnicy. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień umożliwiających prawidłowe zrozumienie danych podanych w kolumnach 1-11.

2. Część C.2. Środki zaangażowane i wypłacone w ramach umów z podmiotami, którym udzielono wsparcia do dnia 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 1) - należy powtórzyć dane z kolumny 3 części C.1.

UWAGA: W przypadku gdy nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej podana/podany w kolumnie 3 części C.1. uniemożliwia powiązanie z umową/umowami o dofinansowanie (kolumna 1 części C.1.), należy w kolumnie 18 części C.2. (Wyjaśnienia) podać numer/numery umowy/umów o dofinansowanie (z kolumny 1 części C.1.), której/których dotyczy dane wsparcie udzielone w ramach ponownego wykorzystania środków.

2. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 2) - należy powtórzyć dane z kolumny 7 części C.1.

3. Rodzaj wsparcia (kolumna 3) - należy wpisać jeden rodzaj wsparcia spośród następujących: pożyczka, poręczenie, gwarancja, inwestycja quasi-kapitałowa, inwestycja kapitałowa, pomoc zwrotna, inny rodzaj wsparcia zwrotnego. Kolumny 8-17 wypełnia się, uwzględniając rodzaj wsparcia wskazany w kolumnie 3, w ramach instrumentu/projektu wskazanego w kolumnie 1. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje. W przypadku wyboru "inny rodzaj wsparcia zwrotnego" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis rodzaju wsparcia.

4. Cele, na jakie są przeznaczane środki (kolumna 4) - należy wpisać cel/cele, na jaki/jakie będą przeznaczone środki wykorzystywane w ramach danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, spośród następujących:

1) wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji;

2) zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych;

3) wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw;

4) wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną;

5) promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem;

6) zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;

7) promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej;

8) promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;

9) promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;

10) inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie;

11) rozwój obszarów miejskich, w tym miejskie przedsięwzięcia w zakresie ochrony powietrza i energetyki, rewitalizacja;

12) finansowanie zwrotne podmiotu ponownie wykorzystującego środki / podmiotu wdrażającego IF;

13) inne.

W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis celu. Pozycję "inne" należy wpisać tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości dopasowania celu do celów wskazanych powyżej.

5. Wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 5) - należy wpisać jeden rodzaj podmiotu, któremu udzielono wsparcia, ustalony zgodnie z art. 2 i art. 4-6 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), spośród następujących: "Duże przedsiębiorstwo", "Średnie przedsiębiorstwo", "Małe przedsiębiorstwo", "Mikroprzedsiębiorstwo" albo "Nie dotyczy". Sposób wypełnienia kolumny nie jest zależny od ewentualnego wystąpienia pomocy publicznej - kolumnę wypełnia się tak samo, gdy podmiot otrzymuje pomoc publiczną, jak i wtedy, gdy wsparcie jest przykładowo udzielane na warunkach rynkowych. Podmiotami, którym udzielono wsparcia, są podmioty, którym udzielono wsparcia w ramach oferowanych instrumentów wsparcia zwrotnego (odpowiednicy ostatecznych odbiorców w ramach instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020 / beneficjentów projektów pomocy zwrotnej).

UWAGA: Należy wpisać wyłącznie jedną - adekwatną wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia.

6. Forma prawna podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 6) - należy wpisać nazwę formy prawnej podmiotu, któremu udzielono wsparcia, wpisując wyłącznie jedną spośród następujących:

1) spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.), zwaną dalej "Kodeksem cywilnym";

2) spółki przewidziane w przepisach innych ustaw niż ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, z późn. zm.) i Kodeks cywilny lub formy prawne, do których stosuje się przepisy o spółkach;

3) uczelnie;

4) fundacje rodzinne;

5) fundusze;

6) Kościół Katolicki;

7) pozostałe kościoły albo związki wyznaniowe;

8) europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej;

9) stowarzyszenia niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

10) organizacje społeczne oddzielnie niewymienione niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

11) partie polityczne;

12) samorządy gospodarcze i zawodowe niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

13) przedstawicielstwa zagraniczne;

14) wspólnoty mieszkaniowe;

15) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;

16) europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;

17) spółki akcyjne;

18) proste spółki akcyjne;

19) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

20) spółki jawne;

21) spółki partnerskie;

22) spółki komandytowe;

23) spółki komandytowo-akcyjne;

24) spółki europejskie;

25) przedsiębiorstwa państwowe;

26) towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;

27) instytucje gospodarki budżetowej;

28) związki zawodowe rolników indywidualnych;

29) towarzystwa reasekuracji wzajemnej;

30) główne oddziały zagranicznych zakładów reasekuracji;

31) główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń;

32) ogólnokrajowe zrzeszenia międzybranżowe;

33) ogólnokrajowe związki międzybranżowe;

34) spółdzielnie;

35) spółdzielnie europejskie;

36) związki rolników, kółek i organizacji rolniczych;

37) związki rolniczych zrzeszeń branżowych;

38) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;

39) cechy rzemieślnicze;

40) fundacje;

41) izby rzemieślnicze;

42) Związek Rzemiosła Polskiego;

43) stowarzyszenia;

44) związki stowarzyszeń;

45) stowarzyszenia kultury fizycznej;

46) związki sportowe;

47) polskie związki sportowe;

48) inne organizacje społeczne lub zawodowe;

49) kolumny transportu sanitarnego;

50) stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym;

51) zrzeszenia handlu i usług;

52) zrzeszenia transportu;

53) instytuty badawcze i instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;

54) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń handlu i usług;

55) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń transportu;

56) inne organizacje podmiotów gospodarczych;

57) izby gospodarcze;

58) przedsiębiorstwa zagraniczne;

59) związki zawodowe;

60) związki pracodawców;

61) federacje albo konfederacje związków pracodawców;

62) kółka rolnicze;

63) rolnicze zrzeszenia branżowe;

64) oddziały zagranicznych przedsiębiorców;

65) spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;

66) stowarzyszenia ogrodowe;

67) związki stowarzyszeń ogrodowych;

68) jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną;

69) jednostki organizacyjne związków zawodowych posiadające osobowość prawną;

70) przedszkola publiczne;

71) przedszkola niepubliczne;

72) publiczne szkoły podstawowe;

73) publiczne gimnazja;

74) publiczne szkoły ponadpodstawowe;

75) publiczne szkoły ponadgimnazjalne;

76) publiczne szkoły artystyczne;

77) niepubliczne szkoły podstawowe;

78) niepubliczne gimnazja;

79) niepubliczne szkoły ponadpodstawowe;

80) niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne;

81) niepubliczne szkoły artystyczne;

82) publiczne placówki systemu oświaty;

83) niepubliczne placówki systemu oświaty;

84) inne publiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

85) inne niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

86) publiczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

87) niepubliczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

88) organy władzy, administracji rządowej;

89) organy kontroli państwowej i ochrony prawa;

90) wspólnoty samorządowe;

91) sądy i trybunały;

92) Skarb Państwa;

93) państwowe jednostki organizacyjne;

94) gminne samorządowe jednostki organizacyjne;

95) powiatowe samorządowe jednostki organizacyjne;

96) wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

97) związki metropolitalne;

98) jednostki organizacyjne związków metropolitalnych;

99) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne, o których mowa w art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

UWAGA: Jeżeli podmiot, któremu udzielono wsparcia, jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy wpisać "osoba fizyczna".

Jeżeli podmiotowi, któremu udzielono wsparcia, nie można przypisać żadnej z powyższych form prawnych ani podmiot ten nie jest osobą fizyczną, należy wpisać "inne". W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać nazwę formy prawnej.

7. Liczba podmiotów, którym udzielono wsparcia (kolumna 7) - należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia, należących do poszczególnych kategorii powstałych w wyniku kombinacji danych z kolumn 3-6. Przykładowo należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia - spółek akcyjnych - średnich przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie w postaci pożyczki na wzmocnienie konkurencyjności.

8. Pożyczka (kwota udzielonych pożyczek) (kolumna 8) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę pożyczek wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

9. Pożyczka (kwota wypłaconych pożyczek) (kolumna 9) - należy wpisać kwotę pożyczek faktycznie wypłaconą dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

10. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonych poręczeń/gwarancji) (kolumna 10) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów odpowiednio poręczeń albo gwarancji udzielonych w odniesieniu do danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "poręczenie" albo "gwarancję". W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

11. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonego finansowania zabezpieczonego poręczeniem/gwarancją) (kolumna 11) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę udzielonego danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, finansowania zabezpieczonego odpowiednio poręczeniem albo gwarancją udzielonymi w ramach danego instrumentu finansowego. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

12. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 12) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z umowy odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

13. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków wypłaconych) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej faktycznie dokonanej

w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

14. Pomoc zwrotna (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 14) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

15. Pomoc zwrotna (kwota środków wypłaconych) (kolumna 15) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych dla danej kategorii odbiorców w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

16. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 16) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą

z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

17. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków wypłaconych) (kolumna 17) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconą danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

UWAGA: W kolumnach 8-17 wpisuje się kwoty odpowiadające wartości środków publicznych zaangażowanych w ramach udzielonego wsparcia.

18. Wyjaśnienia (kolumna 18) - w stosownych przypadkach należy podać informacje, o których mowa w pkt 1, 3, 4 i 6 instrukcji wypełnienia części C.2. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień pozwalających na prawidłowe zrozumienie danych wpisanych w kolumnach 1-17.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Sprawozdanie z wykorzystania środków z instrumentów finansowych, o których mowa w art. 3b pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324)

wzór

Instrukcja wypełniania sprawozdania z wykorzystania środków z instrumentów finansowych, o których mowa w art. 3b pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

UWAGA: Sprawozdanie dotyczy ponownego wykorzystania środków wdrażanych w ramach Funduszy Europejskich dla perspektywy finansowej 2021-2027. Kwoty są podawane narastająco dla kolejnych lat, według stanu na dzień 31 grudnia danego roku, w zaokrągleniu do pełnych złotych. W przypadku gdy okres obowiązywania umowy dotyczącej wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej kończy się przed zakończeniem roku sprawozdawczego, to jest przed dniem 31 grudnia danego roku, należy podać dane na dzień zakończenia obowiązywania tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta przykładowo dnia 2 lutego roku, którego dotyczy sprawozdanie, a rozwiązana została przykładowo dnia 3 grudnia roku, którego dotyczy sprawozdanie, to odpowiednie informacje dotyczące takiej umowy powinny się znaleźć w sprawozdaniu składanym do dnia 31 marca kolejnego roku.

Jeżeli nie jest jeszcze realizowany żaden projekt dotyczący ponownego obrotu środkami, należy wypełnić zerami kolumny 10-13 części D.1., w których są podawane dane liczbowe, oraz wpisać w kolumnie 14 części D.1. odpowiednie wyjaśnienia. Jeżeli projekty dotyczące ponownego obrotu środkami są realizowane (w formie nowej umowy, porozumienia, aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie czy też pierwotnej umowy o dofinansowanie, jeżeli jej postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami), wszystkie wymagane pola powinny być wypełnione właściwymi danymi.

1. Część D.1. Środki z instrumentów finansowych podlegające ponownemu wykorzystaniu - dane według stanu na dzień 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Numer umowy o dofinansowanie 2021-2027 (kolumna 1) - należy wpisać numer umowy o dofinansowanie, na podstawie której był wdrażany dany instrument finansowy, zwany dalej "IF", w ramach Funduszy Europejskich dla perspektywy finansowej 2021-2027.

2. Nazwa instrumentu finansowego 2021-2027 (kolumna 2) - należy wpisać tytuł projektu realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1.

3. Środki publiczne zgromadzone (zwrócone) w ramach danego instrumentu finansowego podlegające art. 62 rozporządzenia 2021/1060 (kolumna 3) - należy wpisać kwotę środków publicznych zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IF, które, zgodnie z art. 62 rozporządzenia 2021/1060, podlegają ponownemu wykorzystaniu. Należy przez to rozumieć środki zgromadzone (zwrócone) po tak zwanym "pierwszym obrocie", w tym odsetki i inne przychody oraz zyski powstałe na skutek obrotu tymi środkami.

4. Środki wykorzystywane w ramach tego samego instrumentu finansowego (Tak/Nie) (kolumna 4) - należy wpisać "Tak", jeżeli środki wskazane w kolumnie 3 będą wykorzystywane w ramach IF wskazanego w kolumnie 2, to jest jeżeli projekt będzie kontynuowany na podstawie aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie albo pierwotnej umowy o dofinansowanie, której postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami. W innym przypadku należy wpisać "Nie". Jeżeli w aneksie do pierwotnej umowy o dofinansowanie zakłada się wycofanie części środków i wykorzystanie ich w ramach nowego instrumentu finansowego / nowych instrumentów finansowych / nowego projektu pomocy zwrotnej / nowych projektów pomocy zwrotnej, to dla danej umowy o dofinansowanie należy wpisać "Tak" w zakresie kwot środków, które pozostaną w dotychczasowym instrumencie, i w odrębnym wierszu / odrębnych wierszach "Nie" w odniesieniu do kwot środków, które zostaną wykorzystane w ramach nowego instrumentu finansowego / nowych instrumentów finansowych / nowego projektu pomocy zwrotnej / nowych projektów pomocy zwrotnej. W takim przypadku liczba wierszy z odpowiedzią "Nie" powinna odpowiadać liczbie nowych instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których zostaną wykorzystane środki z danej umowy o dofinansowanie, co umożliwi wypełnienie kolumn 5-14 dla każdego z nowych instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej. Oznacza to jednocześnie, że w kolumnie 1 numer umowy o dofinansowanie należy wpisać w kilku następujących po sobie wierszach - w zależności od liczby instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których będą wykorzystane środki wskazane w kolumnie 3. Jeżeli pierwotna umowa o dofinansowanie przewiduje dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami, bez konieczności zawierania aneksu do niej, a następnie, po dokonaniu wymaganej liczby obrotów, zawierany jest do niej aneks, to dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na dwa osobne wiersze, w pierwszym wpisując odpowiednie dane dla kolejnych obrotów środkami w ramach pierwotnej umowy o dofinansowanie, a w drugim - dane dotyczące instrumentu wdrażanego na podstawie aneksowanej umowy o dofinansowanie. W obu przypadkach w kolumnie 4 należy wpisać "Tak".

UWAGA: Jeżeli w kolumnie 1 numer umowy o dofinansowanie jest wpisany w kilku następujących po sobie wierszach, w zależności od liczby instrumentów inżynierii finansowej / instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, w ramach których będą wykorzystywane środki wskazane w kolumnie 3, kwotę środków zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IF należy wpisać tylko w jednym wierszu w kolumnie 3, a w pozostałych wierszach wpisać zero.

5. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 5) - należy wpisać nazwę IF, a w przypadku projektu pomocy zwrotnej - tytuł projektu pomocy zwrotnej, w ramach którego będą wykorzystywane środki wskazane w kolumnie 3. W przypadku gdy środki wskazane w kolumnie 3 zostały podzielone na kilka instrumentów finansowych / projektów pomocy zwrotnej, należy wpisać nazwy instrumentów finansowych / tytuły projektów pomocy zwrotnej w odrębnych wierszach.

UWAGA: Nazwę instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej wpisuje się wyłącznie, jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Nie". W przeciwnym przypadku należy wpisać "Nie dotyczy". Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej powinna/powinien pozwolić na jednoznaczną identyfikację numeru/numerów umowy/umów o dofinansowanie (kolumna 1), której/których dotyczą środki zwrócone w ramach danego IF i wniesione następnie do ponownego wykorzystania.

6. Data zawarcia umowy/porozumienia/aneksu o ponowne wykorzystanie środków (kolumna 6) - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie", należy wpisać datę zawarcia umowy/porozumienia między dysponentem środków a podmiotem ponownie wykorzystującym środki wskazane w kolumnie 3, o którym mowa w art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079), dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków IF. W przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Tak", należy wpisać datę zawarcia aneksu do pierwotnej umowy o dofinansowanie, o której mowa w kolumnie 1, albo datę zawarcia pierwotnej umowy o dofinansowanie, jeżeli jej postanowienia przewidują dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami. Jeżeli pierwotna umowa o dofinansowanie przewiduje dokonanie więcej niż jednego obrotu środkami, bez konieczności zawierania aneksu do niej, a następnie, po dokonaniu wymaganej liczby obrotów, zawierany jest do niej aneks, to dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na dwa osobne wiersze, w pierwszym wpisując datę zawarcia pierwotnej umowy o dofinansowanie, a w drugim - datę zawarcia aneksu do umowy o dofinansowanie. W przypadku wygaśnięcia/rozwiązania dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków i podpisania nowej umowy / nowego porozumienia nową umowę / nowe porozumienie należy uwzględnić w nowym wierszu, natomiast w odniesieniu do wygasłej/rozwiązanej umowy albo wygasłego/rozwiązanego porozumienia należy wpisać we właściwym dla niej/niego wierszu tabeli odpowiednie dane na dzień jej/jego wygaśnięcia/rozwiązania.

7. Data zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 7) - należy wpisać datę planowanego zakończenia wdrażania instrumentu finansowego wskazanego w kolumnie 2 - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Tak" - albo instrumentu finansowego wskazanego w kolumnie 5 - w przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie". W przypadku projektu pomocy zwrotnej należy wpisać datę zakończenia realizacji projektu.

8. Obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 8) - należy wpisać obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej:

1) w przypadku gdy nie przewiduje się ograniczenia instrumentu/projektu do określonej części kraju, należy wpisać "Cały kraj";

2) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany na terenie jednego województwa, należy wpisać nazwę tego województwa;

3) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany w kilku województwach, należy wpisać nazwy wszystkich tych województw.

9. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 9) - należy wpisać nazwę podmiotu ponownie wykorzystującego środki wskazane w kolumnie 3, o którym mowa w art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, z którym dysponent środków zawiera umowę/porozumienie albo aneks do pierwotnej umowy o dofinansowanie, dotyczącą/dotyczące/dotyczący wykorzystania środków wskazanych w poszczególnych wierszach w kolumnie 10. W przypadku zmiany podmiotu ponownie wykorzystującego środki należy wpisać podmiot ponownie wykorzystujący środki wskazany w nowej umowie / nowym porozumieniu albo aneksie do dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia dotyczących ponownego wykorzystania środków zawartych z nowym podmiotem.

10. Środki publiczne wniesione na podstawie art. 62 rozporządzenia 2021/1060 (kolumna 10) - należy wpisać kwotę środków publicznych zgromadzonych (zwróconych) w ramach danego IF, wniesionych do ponownego wykorzystania, które będą nadal wykorzystywane w ramach tego samego IF, jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Tak", albo środki przekazane do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (zakontraktowane w ramach nowej umowy / aneksu), jeżeli w kolumnie 4 wpisano "Nie". Zgodnie z art. 62 rozporządzenia 2021/1060 środki te podlegają ponownemu wykorzystaniu.

UWAGA: Kolumnę 10 wypełnia się w przypadku, gdy część albo całość środków podlegających art. 62 rozporządzenia 2021/1060 z danego IF będzie wykorzystywana w ramach aneksowanych pierwotnych umów o dofinansowanie / nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej. Dane dotyczące każdego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej są wpisywane w osobnych wierszach. W przypadku gdy w ramach nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej są zgromadzone środki z kilku projektów IF 2021-2027, kwoty środków publicznych przypisanych do każdego z tych projektów są wpisywane w osobnych wierszach (przykładowo jeżeli środki finansowe w ramach nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej pochodzą z trzech projektów IF 2021-2027, to kwoty przypisane do poszczególnych projektów należy wykazać w trzech osobnych wierszach). Co do zasady kwota / suma kwot w kolumnie 10 przypisana/przypisanych do IF wskazanego w kolumnie 2 powinna być równa kwocie wpisanej w kolumnie 3, przypisanej do tego IF. W przypadku różnicy, przykładowo jeżeli dokonano wkładu z innych środków publicznych lub wniesiono do ponownego wykorzystania środków zwróconych w kwocie mniejszej niż kwota wpisana w kolumnie 3 na koniec danego roku, stosowne wyjaśnienia należy zawrzeć w kolumnie 14. W przypadku wycofania środków od dotychczasowego podmiotu ponownie wykorzystującego środki kwoty wpisane w kolumnie 10 należy zmniejszyć, przy czym pozostaje to bez wpływu na kwoty podane w kolumnie 3, to jest środki zgromadzone (zwrócone) w ramach IF. Jednocześnie w kolumnie 14 należy zawrzeć wyjaśnienia, jaka kwota została wycofana od danego podmiotu i czy została zawarta nowa umowa z innym podmiotem na dalsze wykorzystywanie tych środków.

W kolumnie 10 nie należy wpisywać kwot spłaconego wsparcia udzielonego w ramach ponownego wykorzystania środków, przykładowo kwot spłaconej pożyczki udzielonej w ramach kolejnych obrotów.

11. Koszty zarządzania / opłaty za zarządzanie związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 11) - należy wpisać kwotę wszystkich faktycznie poniesionych kosztów zarządzania i opłat za zarządzanie pokrytych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 10, wniesionych na podstawie art. 62 rozporządzenia 2021/1060, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 9 i 10. W ramach kolumny 11 uwzględnia się również rekompensaty.

12. Odsetki i inne przychody oraz zyski związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 12) - należy wpisać kwotę wszystkich odsetek i innych przychodów oraz zysków powstałych na skutek obrotu środkami, wygenerowanych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 10, wniesionych na podstawie art. 62 rozporządzenia 2021/1060, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 9 i 10.

13. Środki utracone (przykładowo niespłacone pożyczki, uruchomione gwarancje/poręczenia, dla których zakończono prawomocnie postępowanie egzekucyjne) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę środków publicznych, wykorzystywanych w ramach tego samego IF albo wniesionych do nowego instrumentu finansowego / nowego projektu pomocy zwrotnej, prawnie niemożliwych do odzyskania, dla których bezskutecznie wyczerpano wszystkie możliwe formy dochodzenia zwrotu.

14. Wyjaśnienia (kolumna 14) - w przypadku różnicy między kwotą w kolumnie 3 i kwotą / sumą kwot w kolumnie 10, należy wyjaśnić powody rozbieżności - oddzielnie w odniesieniu do każdego przypadku wystąpienia różnicy. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień umożliwiających prawidłowe zrozumienie danych podanych w kolumnach 1-13.

2. Część D.2. Środki zaangażowane i wypłacone w ramach umów z podmiotami, którym udzielono wsparcia do dnia 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 1) - należy powtórzyć dane z kolumny 5 części D.1. Jeżeli w kolumnie 5 części D.1. wpisano "Nie dotyczy", należy w kolumnie 1 części D.

2. powtórzyć dane z kolumny 2 części D.1.

UWAGA: W przypadku gdy nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej podana/podany w kolumnie 5 części D.1. uniemożliwia powiązanie z umową/umowami o dofinansowanie (kolumna 1 części D.1.), należy w kolumnie 18 części D.2. (Wyjaśnienia) podać numer/numery umowy/umów o dofinansowanie (z kolumny 1 części D.1.), której/których dotyczy dane wsparcie udzielone w ramach ponownego wykorzystania środków.

2. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 2) - należy powtórzyć dane z kolumny 9 części D.1.

3. Rodzaj wsparcia (kolumna 3) - należy wpisać jeden rodzaj wsparcia spośród następujących: pożyczka, poręczenie, gwarancja, inwestycja quasi-kapitałowa, inwestycja kapitałowa, pomoc zwrotna, inny rodzaj wsparcia zwrotnego. Kolumny 8-17 wypełnia się, uwzględniając rodzaj wsparcia wskazany w kolumnie 3, w ramach instrumentu/projektu wskazanego w kolumnie 1. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje. W przypadku wyboru "inny rodzaj wsparcia zwrotnego" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis rodzaju wsparcia.

4. Cele, na jakie są przeznaczane środki (kolumna 4) - należy wpisać cel/cele, na jaki/jakie będą przeznaczone środki wykorzystywane w ramach danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, spośród następujących:

1) wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji;

2) zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych;

3) wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw;

4) wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną;

5) promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem;

6) zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;

7) promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej;

8) promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;

9) promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;

10) inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie;

11) rozwój obszarów miejskich, w tym miejskie przedsięwzięcia w zakresie ochrony powietrza i energetyki, rewitalizacja;

12) finansowanie zwrotne podmiotu ponownie wykorzystującego środki / podmiotu wdrażającego IF;

13) inne.

W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis celu. Pozycję "inne" należy wpisać tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości dopasowania celu do celów wskazanych powyżej.

5. Wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 5) - należy wpisać jeden rodzaj podmiotu, któremu udzielono wsparcia, ustalony zgodnie z art. 2 i art. 4-6 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), spośród następujących: "Duże przedsiębiorstwo", "Średnie przedsiębiorstwo", "Małe przedsiębiorstwo", "Mikroprzedsiębiorstwo" albo "Nie dotyczy". Sposób wypełnienia kolumny nie jest zależny od ewentualnego wystąpienia pomocy publicznej - kolumnę wypełnia się tak samo, gdy podmiot otrzymuje pomoc publiczną, jak i wtedy, gdy wsparcie jest przykładowo udzielane na warunkach rynkowych. Podmiotami, którym udzielono wsparcia, są podmioty, którym udzielono wsparcia w ramach oferowanych instrumentów wsparcia zwrotnego (odpowiednicy ostatecznych odbiorców w ramach instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2021-2027 / beneficjentów projektów wsparcia warunkowego).

UWAGA: Należy wpisać wyłącznie jedną - adekwatną wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia.

6. Forma prawna podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 6) - należy wpisać nazwę formy prawnej podmiotu, któremu udzielono wsparcia, wpisując wyłącznie jedną spośród następujących:

1) spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.), zwaną dalej "Kodeksem cywilnym";

2) spółki przewidziane w przepisach innych ustaw niż ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, z późn. zm.) i Kodeks cywilny lub formy prawne, do których stosuje się przepisy o spółkach;

3) uczelnie;

4) fundacje rodzinne;

5) fundusze;

6) Kościół Katolicki;

7) pozostałe kościoły albo związki wyznaniowe;

8) europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej;

9) stowarzyszenia niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

10) organizacje społeczne oddzielnie niewymienione niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

11) partie polityczne;

12) samorządy gospodarcze i zawodowe niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

13) przedstawicielstwa zagraniczne;

14) wspólnoty mieszkaniowe;

15) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;

16) europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;

17) spółki akcyjne;

18) proste spółki akcyjne;

19) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

20) spółki jawne;

21) spółki partnerskie;

22) spółki komandytowe;

23) spółki komandytowo-akcyjne;

24) spółki europejskie;

25) przedsiębiorstwa państwowe;

26) towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;

27) instytucje gospodarki budżetowej;

28) związki zawodowe rolników indywidualnych;

29) towarzystwa reasekuracji wzajemnej;

30) główne oddziały zagranicznych zakładów reasekuracji;

31) główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń;

32) ogólnokrajowe zrzeszenia międzybranżowe;

33) ogólnokrajowe związki międzybranżowe;

34) spółdzielnie;

35) spółdzielnie europejskie;

36) związki rolników, kółek i organizacji rolniczych;

37) związki rolniczych zrzeszeń branżowych;

38) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;

39) cechy rzemieślnicze;

40) fundacje;

41) izby rzemieślnicze;

42) Związek Rzemiosła Polskiego;

43) stowarzyszenia;

44) związki stowarzyszeń;

45) stowarzyszenia kultury fizycznej;

46) związki sportowe;

47) polskie związki sportowe;

48) inne organizacje społeczne lub zawodowe;

49) kolumny transportu sanitarnego;

50) stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym;

51) zrzeszenia handlu i usług;

52) zrzeszenia transportu;

53) instytuty badawcze i instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;

54) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń handlu i usług;

55) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń transportu;

56) inne organizacje podmiotów gospodarczych;

57) izby gospodarcze;

58) przedsiębiorstwa zagraniczne;

59) związki zawodowe;

60) związki pracodawców;

61) federacje albo konfederacje związków pracodawców;

62) kółka rolnicze;

63) rolnicze zrzeszenia branżowe;

64) oddziały zagranicznych przedsiębiorców;

65) spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;

66) stowarzyszenia ogrodowe;

67) związki stowarzyszeń ogrodowych;

68) jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną;

69) jednostki organizacyjne związków zawodowych posiadające osobowość prawną;

70) przedszkola publiczne;

71) przedszkola niepubliczne;

72) publiczne szkoły podstawowe;

73) publiczne szkoły ponadpodstawowe;

74) publiczne szkoły artystyczne;

75) niepubliczne szkoły podstawowe;

76) niepubliczne szkoły ponadpodstawowe;

77) niepubliczne szkoły artystyczne;

78) publiczne placówki systemu oświaty;

79) niepubliczne placówki systemu oświaty;

80) inne publiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

81) inne niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

82) publiczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

83) niepubliczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

84) organy władzy, administracji rządowej;

85) organy kontroli państwowej i ochrony prawa;

86) wspólnoty samorządowe;

87) sądy i trybunały;

88) Skarb Państwa;

89) państwowe jednostki organizacyjne;

90) gminne samorządowe jednostki organizacyjne;

91) powiatowe samorządowe jednostki organizacyjne;

92) wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

93) związki metropolitalne;

94) jednostki organizacyjne związków metropolitalnych;

95) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne, o których mowa w art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

UWAGA: Jeżeli podmiot, któremu udzielono wsparcia, jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy wpisać "osoba fizyczna".

Jeżeli podmiotowi, któremu udzielono wsparcia, nie można przypisać żadnej z powyższych form prawnych ani podmiot ten nie jest osobą fizyczną, należy wpisać "inne". W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać nazwę formy prawnej.

7. Liczba podmiotów, którym udzielono wsparcia (kolumna 7)-należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia, należących do poszczególnych kategorii powstałych w wyniku kombinacji danych z kolumn 3-6. Przykładowo należy podać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia - spółek akcyjnych - średnich przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie w postaci pożyczki na wzmocnienie konkurencyjności.

8. Pożyczka (kwota udzielonych pożyczek) (kolumna 8) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę pożyczek wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

9. Pożyczka (kwota wypłaconych pożyczek) (kolumna 9) - należy wpisać kwotę pożyczek faktycznie wypłaconą dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

10. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonych poręczeń/gwarancji) (kolumna 10) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów odpowiednio poręczeń albo gwarancji udzielonych w odniesieniu do danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "poręczenie" albo "gwarancję". W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

11. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonego finansowania zabezpieczonego poręczeniem/gwarancją) (kolumna 11) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę udzielonego danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, finansowania zabezpieczonego odpowiednio poręczeniem albo gwarancją udzielonymi w ramach danego instrumentu finansowego. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

12. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 12) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z umowy odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

13. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków wypłaconych) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej faktycznie dokonanej

w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

14. Pomoc zwrotna (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 14) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

15. Pomoc zwrotna (kwota środków wypłaconych) (kolumna 15) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

16. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 16) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

17. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków wypłaconych) (kolumna 17) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

UWAGA: W kolumnach 8-17 wpisuje się kwoty odpowiadające wartości środków publicznych zaangażowanych w ramach udzielonego wsparcia.

18. Wyjaśnienia (kolumna 18) - w stosownych przypadkach należy podać informacje, o których mowa w pkt 1, 3, 4 i 6 instrukcji wypełnienia części D.2. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień pozwalających na prawidłowe zrozumienie danych wpisanych w kolumnach 1-17.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

Sprawozdanie z wykorzystania środków ze wsparcia warunkowego, o których mowa w art. 3b pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2024 r. poz. 324)

wzór

Instrukcja wypełniania sprawozdania z wykorzystania środków ze wsparcia warunkowego, o których mowa w art. 3b pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

UWAGA: Sprawozdanie dotyczy ponownego wykorzystania środków wdrażanych w ramach Funduszy Europejskich dla perspektywy finansowej 2021-2027. Kwoty są podawane narastająco dla kolejnych lat, według stanu na dzień 31 grudnia danego roku, w zaokrągleniu do pełnych złotych. W przypadku gdy okres obowiązywania umowy dotyczącej wdrażania instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej kończy się przed zakończeniem roku sprawozdawczego, to jest przed dniem 31 grudnia danego roku, należy podać dane na dzień zakończenia obowiązywania tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta przykładowo dnia 2 lutego roku, którego dotyczy sprawozdanie, a rozwiązana została przykładowo dnia 3 grudnia roku, którego dotyczy sprawozdanie, to odpowiednie informacje dotyczące takiej umowy powinny się znaleźć w sprawozdaniu składanym do dnia 31 marca kolejnego roku.

Jeżeli nie jest jeszcze realizowany żaden projekt dotyczący ponownego obrotu środkami, należy wypełnić zerami kolumny 8-11 części E.1., w których są podawane dane liczbowe, oraz wpisać w kolumnie 12 części E.1. odpowiednie wyjaśnienia. Jeżeli projekty dotyczące ponownego obrotu środkami są realizowane, wszystkie wymagane pola powinny być wypełnione właściwymi danymi.

1. Część E.1. Środki zwrócone w ramach wsparcia warunkowego podlegające ponownemu wykorzystaniu - dane według stanu na dzień 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Numer umowy o dofinansowanie 2021-2027 (kolumna 1) - należy wpisać numer umowy o dofinansowanie, na podstawie której był realizowany projekt wsparcia warunkowego w ramach Funduszy Europejskich dla perspektywy finansowej 2021-2027.

2. Środki publiczne zwrócone przez beneficjenta podlegające ponownemu wykorzystaniu (kolumna 2) - należy wpisać kwotę środków, o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079), w tym odsetki i inne przychody oraz zyski powstałe na skutek obrotu tymi środkami.

3. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 3) - należy wpisać nazwę instrumentu finansowego, zwanego dalej "IF", a w przypadku pomocy zwrotnej tytuł - projektu pomocy zwrotnej, w ramach którego będą wykorzystywane środki zwrócone w ramach projektu wsparcia warunkowego. W przypadku gdy środki zwrócone w ramach projektu wsparcia warunkowego zostaną rozdysponowane między kilka nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej, dane dotyczące umowy o dofinansowanie wskazanej w kolumnie 1 należy podzielić na tyle wierszy, ile jest nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej zasilonych środkami z takiej umowy, co umożliwi wypełnienie kolumn 4-12 dla każdego z nowych instrumentów finansowych / nowych projektów pomocy zwrotnej.

UWAGA: W przypadku gdy środki zwrócone w ramach kilku projektów wsparcia warunkowego zostaną wniesione do jednego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, dane w kolumnach 9-11 mogą być podawane zbiorczo dla danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej realizowanego w ramach ponownego wykorzystania środków, bez podziału na poszczególne umowy o dofinansowanie (kolumna 1).

Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej powinna/powinien pozwolić na jednoznaczną identyfikację numeru/numerów umowy/umów o dofinansowanie (kolumna 1), której/których dotyczą środki zwrócone w ramach projektu wsparcia warunkowego i wniesione następnie do ponownego wykorzystania.

4. Data zawarcia umowy/porozumienia o ponowne wykorzystanie środków (kolumna 4) - należy wpisać datę zawarcia umowy/porozumienia między dysponentem środków a podmiotem ponownie wykorzystującym środki wskazane w kolumnie 2, o którym mowa w art. 33 ust. 4 pkt 2 albo 3 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, dotyczącej/ dotyczącego ponownego wykorzystania środków zwróconych,

podlegających ponownemu wykorzystaniu. W przypadku wygaśnięcia/ rozwiązania dotychczasowej umowy / dotychczasowego porozumienia w trakcie roku sprawozdawczego i podpisania nowej umowy / nowego porozumienia nową umowę / nowe porozumienie należy uwzględnić w nowym wierszu, natomiast w odniesieniu do wygasłej/rozwiązanej umowy albo wygasłego/rozwiązanego porozumienia należy wpisać we właściwym dla niej/niego wierszu tabeli odpowiednie dane na dzień jej/jego wygaśnięcia/rozwiązania. W przypadku, o którym mowa w art. 33 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, należy wpisać "Nie dotyczy".

5. Data zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / realizacji projektu pomocy zwrotnej (kolumna 5) - należy wpisać datę planowanego zakończenia realizacji umowy/porozumienia dotyczącej/dotyczącego ponownego wykorzystania środków zwróconych, podlegających ponownemu wykorzystaniu. W przypadku gdy w kolumnie 4 wpisano "Nie dotyczy", to jest w przypadku, o którym mowa w art. 33 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, należy wpisać datę planowanego zakończenia wdrażania instrumentu finansowego / realizacji projektu pomocy zwrotnej.

6. Obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 6) - należy wpisać obszar realizacji instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej:

1) w przypadku gdy nie przewiduje się ograniczenia instrumentu/projektu do określonej części kraju, należy wpisać "Cały kraj";

2) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany na terenie jednego województwa, należy wpisać nazwę tego województwa;

3) w przypadku gdy instrument jest wdrażany / projekt jest realizowany w kilku województwach, należy wpisać nazwy wszystkich tych województw.

7. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 7) - należy wpisać nazwę podmiotu ponownie wykorzystującego środki zwrócone w ramach projektu wsparcia warunkowego, o którym mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, to jest dysponenta, podmiotu pełniącego funkcję właściwej instytucji lub innego podmiotu. W przypadku zmiany podmiotu ponownie wykorzystującego środki należy wpisać podmiot ponownie wykorzystujący środki wskazany w nowej umowie / nowym porozumieniu dotyczących ponownego wykorzystania środków zawartych z nowym podmiotem.

8. Środki publiczne zwrócone przez beneficjenta, podlegające ponownemu wykorzystaniu, wniesione do nowego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej (kolumna 8) - należy wpisać kwotę środków, o których mowa w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, wykorzystywanych przed podmiot, o którym mowa w kolumnie 7.

UWAGA: W przypadku gdy środki podlegające ponownemu wykorzystaniu, wniesione do nowego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, pochodzą z kilku zakończonych projektów wsparcia warunkowego wskazanych w kolumnie 1, kwoty środków publicznych przypisanych do każdego z tych projektów są wpisywane w osobnych wierszach.

W kolumnie 8 nie należy wpisywać kwot spłaconego wsparcia udzielonego w ramach ponownego wykorzystania środków, przykładowo kwot spłaconej pożyczki udzielonej w ramach kolejnych obrotów.

9. Koszty zarządzania / opłaty za zarządzanie związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 9) - należy wpisać kwotę wszystkich faktycznie poniesionych kosztów zarządzania / opłat za zarządzanie pokrytych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 8 w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 7 i 8. W ramach kolumny 9 uwzględnia się również rekompensaty.

10. Odsetki i inne przychody oraz zyski związane z ponownym wykorzystaniem środków (kolumna 10) - należy wpisać kwotę wszystkich odsetek i innych przychodów oraz zysków powstałych na skutek obrotu środkami, wygenerowanych ze środków publicznych wskazanych w kolumnie 8, w odniesieniu do każdego podmiotu i kwoty środków wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej wskazanych w kolumnach 7 i 8.

11. Środki utracone (przykładowo niespłacone pożyczki, uruchomione gwarancje/poręczenia, dla których zakończono prawomocnie postępowanie egzekucyjne) (kolumna 11) - należy wpisać kwotę środków publicznych wniesionych do instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, prawnie niemożliwych do odzyskania, dla których bezskutecznie wyczerpano wszystkie możliwe formy dochodzenia zwrotu.

12. Wyjaśnienia (kolumna 12) - w przypadku różnicy między kwotą w kolumnie 2 i kwotą / sumą kwot w kolumnie 8, należy wyjaśnić powody rozbieżności - oddzielnie w odniesieniu do każdego przypadku wystąpienia różnicy. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień umożliwiających prawidłowe zrozumienie danych podanych w kolumnach 1-11.

2. Część E.2. Środki zaangażowane i wypłacone w ramach umów z podmiotami, którym udzielono wsparcia do dnia 31 grudnia ... r. (w zł)

1. Nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej w ramach ponownego wykorzystania środków (kolumna 1) - należy powtórzyć dane z kolumny 3 części E.1.

UWAGA: W przypadku gdy nazwa instrumentu finansowego / tytuł projektu pomocy zwrotnej podana/podany w kolumnie 3 części E.1. uniemożliwia powiązanie z umową/umowami o dofinansowanie (kolumna 1 części E.1.), należy w kolumnie 18 części E.2. (Wyjaśnienia) podać numer/numery umowy/umów o dofinansowanie (z kolumny 1 części E.1.), której/których dotyczy dane wsparcie udzielone w ramach ponownego wykorzystania środków.

2. Podmiot ponownie wykorzystujący środki (kolumna 2) - należy powtórzyć dane z kolumny 7 części E.1.

3. Rodzaj wsparcia (kolumna 3) - należy wpisać jeden rodzaj wsparcia spośród następujących: pożyczka, poręczenie, gwarancja, inwestycja quasi-kapitałowa, inwestycja kapitałowa, pomoc zwrotna, inny rodzaj wsparcia zwrotnego. Kolumny 8-17 wypełnia się, uwzględniając rodzaj wsparcia wskazany w kolumnie 3, w ramach instrumentu/projektu wskazanego w kolumnie 1. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje. W przypadku wyboru "inny rodzaj wsparcia zwrotnego" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis rodzaju wsparcia.

4. Cele, na jakie są przeznaczane środki (kolumna 4) - należy wpisać cel/cele, na jaki/jakie będą przeznaczone środki wykorzystywane w ramach danego instrumentu finansowego / projektu pomocy zwrotnej, spośród następujących:

1) wzmacnianie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji;

2) zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych;

3) wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw;

4) wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną;

5) promowanie dostosowania do zmian klimatu, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem;

6) zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami;

7) promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej;

8) promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników;

9) promowanie włączenia społecznego, walka z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;

10) inwestowanie w kształcenie, szkolenie oraz szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie;

11) rozwój obszarów miejskich, w tym miejskie przedsięwzięcia w zakresie ochrony powietrza i energetyki, rewitalizacja;

12) finansowanie zwrotne podmiotu ponownie wykorzystującego środki / podmiotu wdrażającego IF;

13) inne.

W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać opis celu. Pozycję "inne" należy wpisać tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości dopasowania celu do celów wskazanych powyżej.

5. Wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 5) - należy wpisać jeden rodzaj podmiotu, któremu udzielono wsparcia, ustalony zgodnie z art. 2 i art. 4-6 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), spośród następujących: "Duże przedsiębiorstwo", "Średnie przedsiębiorstwo", "Małe przedsiębiorstwo", "Mikroprzedsiębiorstwo" albo "Nie dotyczy". Sposób wypełnienia kolumny nie jest zależny od ewentualnego wystąpienia pomocy publicznej - kolumnę wypełnia się tak samo, gdy podmiot otrzymuje pomoc publiczną, jak i wtedy, gdy wsparcie jest przykładowo udzielane na warunkach rynkowych. Podmiotami, którym udzielono wsparcia, są podmioty, którym udzielono wsparcia w ramach oferowanych instrumentów wsparcia zwrotnego (odpowiednicy ostatecznych odbiorców w ramach instrumentów finansowych w perspektywie finansowej 2021-2027 / beneficjentów projektów wsparcia warunkowego).

UWAGA: Należy wpisać wyłącznie jedną - adekwatną wielkość podmiotu, któremu udzielono wsparcia.

6. Forma prawna podmiotu, któremu udzielono wsparcia (kolumna 6) - należy wpisać nazwę formy prawnej podmiotu, któremu udzielono wsparcia, wpisując wyłącznie jedną spośród następujących:

1) spółki cywilne prowadzące działalność na podstawie umowy zawartej zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610, z późn. zm.), zwaną dalej "Kodeksem cywilnym";

2) spółki przewidziane w przepisach innych ustaw niż ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 18, z późn. zm.) i Kodeks cywilny lub formy prawne, do których stosuje się przepisy o spółkach;

3) uczelnie;

4) fundacje rodzinne;

5) fundusze;

6) Kościół Katolicki;

7) pozostałe kościoły albo związki wyznaniowe;

8) europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej;

9) stowarzyszenia niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

10) organizacje społeczne oddzielnie niewymienione niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

11) partie polityczne;

12) samorządy gospodarcze i zawodowe niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego;

13) przedstawicielstwa zagraniczne;

14) wspólnoty mieszkaniowe;

15) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;

16) europejskie zgrupowania interesów gospodarczych;

17) spółki akcyjne;

18) proste spółki akcyjne;

19) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;

20) spółki jawne;

21) spółki partnerskie;

22) spółki komandytowe;

23) spółki komandytowo-akcyjne;

24) spółki europejskie;

25) przedsiębiorstwa państwowe;

26) towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;

27) instytucje gospodarki budżetowej;

28) związki zawodowe rolników indywidualnych;

29) towarzystwa reasekuracji wzajemnej;

30) główne oddziały zagranicznych zakładów reasekuracji;

31) główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń;

32) ogólnokrajowe zrzeszenia międzybranżowe;

33) ogólnokrajowe związki międzybranżowe;

34) spółdzielnie;

35) spółdzielnie europejskie;

36) związki rolników, kółek i organizacji rolniczych;

37) związki rolniczych zrzeszeń branżowych;

38) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;

39) cechy rzemieślnicze;

40) fundacje;

41) izby rzemieślnicze;

42) Związek Rzemiosła Polskiego;

43) stowarzyszenia;

44) związki stowarzyszeń;

45) stowarzyszenia kultury fizycznej;

46) związki sportowe;

47) polskie związki sportowe;

48) inne organizacje społeczne lub zawodowe;

49) kolumny transportu sanitarnego;

50) stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym;

51) zrzeszenia handlu i usług;

52) zrzeszenia transportu;

53) instytuty badawcze i instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;

54) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń handlu i usług;

55) ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń transportu;

56) inne organizacje podmiotów gospodarczych;

57) izby gospodarcze;

58) przedsiębiorstwa zagraniczne;

59) związki zawodowe;

60) związki pracodawców;

61) federacje albo konfederacje związków pracodawców;

62) kółka rolnicze;

63) rolnicze zrzeszenia branżowe;

64) oddziały zagranicznych przedsiębiorców;

65) spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;

66) stowarzyszenia ogrodowe;

67) związki stowarzyszeń ogrodowych;

68) jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną;

69) jednostki organizacyjne związków zawodowych posiadające osobowość prawną;

70) przedszkola publiczne;

71) przedszkola niepubliczne;

72) publiczne szkoły podstawowe;

73) publiczne szkoły ponadpodstawowe;

74) publiczne szkoły artystyczne;

75) niepubliczne szkoły podstawowe;

76) niepubliczne szkoły ponadpodstawowe;

77) niepubliczne szkoły artystyczne;

78) publiczne placówki systemu oświaty;

79) niepubliczne placówki systemu oświaty;

80) inne publiczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

81) inne niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty;

82) publiczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

83) niepubliczne zespoły szkół i placówek systemu oświaty;

84) organy władzy, administracji rządowej;

85) organy kontroli państwowej i ochrony prawa;

86) wspólnoty samorządowe;

87) sądy i trybunały;

88) Skarb Państwa;

89) państwowe jednostki organizacyjne;

90) gminne samorządowe jednostki organizacyjne;

91) powiatowe samorządowe jednostki organizacyjne;

92) wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne;

93) związki metropolitalne;

94) jednostki organizacyjne związków metropolitalnych;

95) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne, o których mowa w art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

UWAGA: Jeżeli podmiot, któremu udzielono wsparcia, jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, należy wpisać "osoba fizyczna". Jeżeli podmiotowi, któremu udzielono wsparcia, nie można przypisać żadnej z powyższych form prawnych ani podmiot ten nie jest osobą fizyczną, należy wpisać "inne". W przypadku wyboru "inne" należy w kolumnie 18 (Wyjaśnienia) wpisać nazwę formy prawnej.

7. Liczba podmiotów, którym udzielono wsparcia (kolumna 7) - należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia, należących do poszczególnych kategorii powstałych w wyniku kombinacji danych z kolumn 3-6. Przykładowo należy wpisać liczbę podmiotów, którym udzielono wsparcia - spółek akcyjnych - średnich przedsiębiorstw, które otrzymały wsparcie w postaci pożyczki na wzmocnienie konkurencyjności.

8. Pożyczka (kwota udzielonych pożyczek) (kolumna 8) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę pożyczek wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

9. Pożyczka (kwota wypłaconych pożyczek) (kolumna 9) - należy wpisać kwotę pożyczek faktycznie wypłaconą dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pożyczkę".

10. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonych poręczeń/gwarancji) (kolumna 10) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów odpowiednio poręczeń albo gwarancji udzielonych w odniesieniu do danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "poręczenie" albo "gwarancję". W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

11. Poręczenie/gwarancja (kwota udzielonego finansowania zabezpieczonego poręczeniem/gwarancją) (kolumna 11) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę udzielonego danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia,

finansowania zabezpieczonego odpowiednio poręczeniem albo gwarancją udzielonymi w ramach danego instrumentu finansowego. W ramach poręczeń uwzględnia się również reporęczenia, a w ramach gwarancji - regwarancje.

12. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 12) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z umowy odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

13. Inwestycja kapitałowa / inwestycja quasi-kapitałowa (kwota środków wypłaconych) (kolumna 13) - należy wpisać kwotę odpowiednio inwestycji kapitałowej albo inwestycji quasi-kapitałowej faktycznie dokonanej

w przedsięwzięcia realizowane przez daną kategorię podmiotów, którym udzielono wsparcia, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano odpowiednio "inwestycję kapitałową" albo "inwestycję quasi-kapitałową".

14. Pomoc zwrotna (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 14) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

15. Pomoc zwrotna (kwota środków wypłaconych) (kolumna 15) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconych dla danej kategorii odbiorców w ramach projektów pomocy zwrotnej, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "pomoc zwrotną".

16. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków zakontraktowanych) (kolumna 16) - należy wpisać zakontraktowaną kwotę wynikającą

z zawartych umów dla danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

17. Inny rodzaj wsparcia zwrotnego (kwota środków wypłaconych) (kolumna 17) - należy wpisać kwotę środków faktycznie wypłaconą danej kategorii podmiotów, którym udzielono wsparcia w ramach innych rodzajów wsparcia zwrotnego, osobno dla każdego rodzaju wsparcia zwrotnego, jeżeli w kolumnie 3 jako rodzaj wsparcia wybrano "inny rodzaj wsparcia zwrotnego".

UWAGA: W kolumnach 8-17 wpisuje się kwoty odpowiadające wartości środków publicznych zaangażowanych w ramach udzielonego wsparcia.

18. Wyjaśnienia (kolumna 18) - w stosownych przypadkach należy podać informacje, o których mowa w pkt 1, 3, 4 i 6 instrukcji wypełnienia części E.2. Możliwe jest zawarcie również innych wyjaśnień pozwalających na prawidłowe zrozumienie danych wpisanych w kolumnach 1-17.

1 Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 2711).

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024