Tryb oraz sposób dokumentowania kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta, a także podmioty właściwe w sprawie zwrotu tych kosztów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 30 września 2020 r.
w sprawie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta, a także podmiotów właściwych w sprawie zwrotu tych kosztów

Na podstawie art. 66b ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2024 r. poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb postępowania oraz sposób dokumentowania przez policjanta kosztów poniesionych na ochronę prawną w przypadkach, o których mowa w art. 66a ust. 1 i 3 oraz art. 66b ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, zwanej dalej "ustawą", a także podmioty właściwe w sprawie zwrotu kosztów ochrony prawnej, o których mowa w art. 66a ust. 2 oraz art. 66b ust. 3 ustawy.
§  2. 
1. 
Zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta w przypadkach, o których mowa w art. 66a ust. 1 oraz art. 66b ust. 3 ustawy, następuje na pisemny wniosek policjanta, który poniósł te koszty.
2. 
Policjant składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, drogą służbową do przełożonego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy.
3. 
Policjant oddelegowany do wykonywania zadań służbowych poza Policją składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, drogą służbową do Komendanta Głównego Policji.
4. 
Komendant Główny Policji i jego zastępcy oraz Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji i jego zastępcy składają wniosek, o którym mowa w ust. 1, do ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
5. 
Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, dowódca Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, komendant wojewódzki Policji, Komendant Stołeczny Policji, Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie, komendant szkoły policyjnej oraz ich zastępcy składają wniosek, o którym mowa w ust. 1, do Komendanta Głównego Policji.
§  3. 
Wniosek o zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta w przypadku, o którym mowa w art. 66a ust. 3 ustawy, policjant składa drogą służbową do Komendanta Głównego Policji.
§  4. 
1. 
Koszty poniesione na ochronę prawną policjanta w przypadku, o którym mowa w art. 66a ust. 1 i 3 oraz art. 66b ust. 3 ustawy, dokumentuje się za pomocą faktur, w tym elektronicznych, rachunków lub dokumentów sporządzonych na piśmie, potwierdzających datę ich poniesienia oraz ich wysokość, a także pozwalających na jednoznaczne ustalenie podmiotu świadczącego ochronę prawną na rzecz policjanta.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, dołącza się do wniosku o zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta.
3. 
W przypadku ubiegania się przez policjanta o zwrot kosztów poniesionych na jego ochronę prawną w przypadku, o którym mowa w art. 66a ust. 1 ustawy, do wniosku o zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta dołącza się dodatkowo kopię odpisu prawomocnego orzeczenia o umorzeniu postępowania z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego lub niepopełnienia przestępstwa albo prawomocnego wyroku uniewinniającego.
§  5. 
Zwrot kosztów, o których mowa w § 2 ust. 1, następuje w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o zwrot tych kosztów:
1)
do przełożonego, o którym mowa w art. 32 ust. 1 ustawy, albo Komendanta Głównego Policji;
2)
do jednostki organizacyjnej Policji w przypadku wniosku przekazanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo Komendanta Głównego Policji.
§  6. 
Podmiotem właściwym w sprawach zwrotu kosztów poniesionych na ochronę prawną, o których mowa w art. 66a ust. 2 i art. 66b ust. 3 ustawy, jest odpowiednio:
1)
Komendant Główny Policji lub wyznaczony przez niego kierownik jednostki organizacyjnej Policji;
2)
Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji;
3)
Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie;
4)
Komendant szkoły policyjnej;
5)
Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2020 r.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.522 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb oraz sposób dokumentowania kosztów poniesionych na ochronę prawną policjanta, a także podmioty właściwe w sprawie zwrotu tych kosztów.
Data aktu: 30/09/2020
Data ogłoszenia: 08/04/2024
Data wejścia w życie: 01/10/2020