Praktyka zawodowa w aptece.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 5 kwietnia 2022 r.
w sprawie praktyki zawodowej w aptece

Na podstawie art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa ramowy program praktyki zawodowej w aptece, zwanej dalej "praktyką", sposób jej odbywania oraz wzór dziennika praktyki zawodowej.
§  2. 
1. 
Praktyka rozpoczyna się po przygotowaniu pracy dyplomowej i zdaniu egzaminu dyplomowego.
2. 
Praktyka trwa 6 miesięcy i obejmuje 960 godzin dydaktycznych, w czasie których powinien być realizowany ramowy program praktyki. Godzina dydaktyczna trwa 45 minut.
3. 
W przypadku gdy praktyka odbywa się w aptece szpitalnej lub zakładowej, co najmniej 3 miesiące praktyki powinny odbyć się również w aptece ogólnodostępnej.
4. 
Ramowy program praktyki określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Osoba odbywająca praktykę, zwana dalej "studentem", realizuje ją w wymiarze 8 godzin dydaktycznych na dobę, z wyłączeniem sobót, dyżurów nocnych oraz dni wolnych od pracy, o których mowa w art. 1 i art. 1a ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920).
2. 
Przedłużenie dobowego czasu wymiaru praktyki jest dopuszczalne na prośbę studenta, za zgodą opiekuna praktyki, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, zwanego dalej "opiekunem", jednak nie więcej niż do 11 godzin dydaktycznych. Przedłużony dobowy wymiar czasu jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu odbywania praktyki w innych dniach lub dniami wolnymi od praktyki w przyjętym dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym.
3. 
Miesięczny rozkład czasu praktyki ustala opiekun i zapoznaje z nim studenta co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca praktyki.
4. 
Opiekun prowadzi ewidencję czasu odbywania praktyki w celu ustalenia jej prawidłowego wymiaru i w celu jej zaliczenia.
§  4. 
1. 
Usprawiedliwionymi nieobecnościami studenta są:
1)
nieobecność w dniu wyznaczonym przez organy uczelni jako dni wolne od zajęć na uczelni;
2)
niezdolność w okresie 6 miesięcy do odbywania praktyki z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych trwających łącznie do 14 dni kalendarzowych;
3)
choroba lub inne zdarzenia losowe trwające łącznie ponad 14 dni kalendarzowych w okresie 6 miesięcy;
4)
urlopy, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, 583, 655 i 682).
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, opiekun ustala w porozumieniu ze studentem sposób i formę zaliczenia danej części ramowego programu praktyki.
§  5. 
W celu realizacji ramowego programu praktyki student ma obowiązek uzupełnienia wszystkich nieobecności zgodnie z wymiarem godzinowym określonym w § 2 ust. 2.
§  6. 
1. 
Student odbywa praktykę na podstawie skierowania uczelni, na której kształci się na kierunku farmacja, zawierającego:
1)
imię (imiona) i nazwisko studenta;
2)
nazwę i adres apteki, w której ma się odbywać praktyka;
3)
imię (imiona) i nazwisko opiekuna;
4)
datę rozpoczęcia praktyki.
2. 
Student odbywa praktykę zgodnie z opracowanym przez opiekuna i zatwierdzonym przez uczelnię harmonogramem przygotowanym na podstawie ramowego programu praktyki.
3. 
Przed rozpoczęciem praktyki opiekun zaznajamia studenta z harmonogramem praktyki, zakresem zadań oraz sposobem wykonywania zadań na wyznaczonych stanowiskach.
4. 
W przypadku gdy apteka przestaje spełniać wymogi niezbędne do realizacji ramowego programu praktyki, niezwłocznie następuje zmiana apteki, w której jest odbywana praktyka.
§  7. 
Realizując ramowy program praktyki, student:
1)
sumiennie i starannie wykonuje powierzone czynności i zadania;
2)
przestrzega ustalonego harmonogramu i czasu odbywania praktyki;
3)
przestrzega przepisów i zasad etycznych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty;
4)
przestrzega regulaminu i ustalonego w aptece porządku;
5)
przestrzega przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
6)
dba o dobro apteki, chroni jej mienie oraz dochowuje tajemnicy zawodowej;
7)
przestrzega zasad współżycia społecznego.
§  8. 
1. 
Student prowadzi dziennik praktyki zawodowej, w którym odnotowuje wykonywane czynności praktyczne oraz nabywane umiejętności. Wykonanie czynności praktycznych i nabycie umiejętności potwierdza opiekun.
2. 
Wzór dziennika praktyki zawodowej w aptece określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku odbywania praktyki w kilku aptekach lub odbywania praktyki z przerwami wpisy w dzienniku praktyki zawodowej obejmują informacje dotyczące przebiegu kolejnych etapów praktyki w każdej z aptek - z uwzględnieniem dat rozpoczęcia i zakończenia okresu ich trwania. Odbycie praktyki potwierdzają wszyscy opiekunowie wyznaczeni w każdym z miejsc odbywania praktyki.
4. 
Po zakończeniu praktyki student przedkłada uczelni wypełniony dziennik praktyki zawodowej.
5. 
Dziennik praktyki zawodowej jest dołączany do dokumentacji przebiegu studiów.
§  9. 
Praktykę uczelnia zalicza na podstawie wymaganych wpisów w dzienniku praktyki zawodowej.
§  10. 
Studenci, którzy rozpoczęli odbywanie praktyki przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, odbywają ją na dotychczasowych zasadach.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RAMOWY PROGRAM PRAKTYKI ZAWODOWEJ W APTECE

Cel praktyki

Pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejętności w zakresie farmacji aptecznej i szpitalnej oraz opieki farmaceutycznej, zdobytych w czasie dotychczasowych studiów na kierunku farmacja, ze szczególnym uwzględnieniem: sporządzania produktów leczniczych, przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, opanowania w praktyce umiejętności udzielania informacji o lekach, doradzania pacjentowi, świadczenia opieki farmaceutycznej oraz promocji zdrowia, a także podstaw etycznych, prawnych i organizacyjnych pracy farmaceuty w aptece.

Wykaz efektów uczenia się obejmujący umiejętności, które student powinien posiadać po zakończeniu praktyki

1.
Wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o lekach:
1)
wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotem obrotu w aptekach;
2)
stosowanie szczególnych zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających;
3)
stosowanie zasad dobrej praktyki aptecznej.
2.
Sporządzanie produktów leczniczych:
1)
prawidłowe sporządzanie leków recepturowych i aptecznych;
2)
prawidłowe sporządzanie leków w warunkach aseptycznych;
3)
ocena jakości postaci produktów leczniczych, leków recepturowych i aptecznych - w zakresie metod i środków dostępnych w aptece.
3.
Opieka farmaceutyczna:
1)
komunikacja interpersonalna z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia;
2)
praktyczna realizacja opieki farmaceutycznej w aptece.
4.
Prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty:
1)
stosowanie zasad organizacji pracy w aptece, z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
prowadzenie dokumentacji aptecznej oraz korzystanie z informatycznych systemów aptek oraz administrowanie nimi;
3)
stosowanie przepisów dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty, prowadzenia apteki, przepisów prawa pracy oraz zasad kodeksu etyki zawodowej;
4)
stosowanie zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
5)
przygotowywanie zamówień i współpraca z hurtowniami farmaceutycznymi oraz posługiwanie się lekospisami i bazami danych o lekach.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

DZIENNIK PRAKTYKI ZAWODOWEJ

wzór

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz. U. poz. 215), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 94 pkt 2 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024