Przyznawanie rekompensaty pieniężnej oraz wyrównanie do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 1 lutego 2022 r.
w sprawie przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej

Na podstawie art. 14 ust. 7 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. poz. 2490) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb przyznawania strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej, zwanemu dalej "strażakiem ratownikiem OSP":
a)
rekompensaty pieniężnej, zwanej dalej "rekompensatą",
b)
wyrównania do wysokości rekompensaty, zwanego dalej "wyrównaniem", w przypadku gdy strażakowi ratownikowi OSP przysługiwałaby rekompensata przyznana w wysokości wyższej niż otrzymane wynagrodzenie albo otrzymany zasiłek chorobowy, albo otrzymane świadczenie rehabilitacyjne;
2)
wzór wniosków o ustalenie prawa do rekompensaty i wyrównania;
3)
dokumenty stanowiące podstawę do ustalenia i wypłaty rekompensaty i wyrównania.
§  2. 
1. 
Właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej "właściwym podmiotem", po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, zwanej dalej "ustawą", powołuje niezwłocznie zespół w celu ustalenia prawa do rekompensaty albo wyrównania.
2. 
Właściwy podmiot powołuje zespół liczący co najmniej 3 osoby oraz wyznacza przewodniczącego zespołu.
3. 
W skład zespołu powołanego przez właściwy podmiot wchodzą wyznaczeni pracownicy lub strażacy Państwowej Straży Pożarnej zatrudnieni w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, w tym właściwi w sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy. W skład zespołu mogą wchodzić właściwy dla siedziby ochotniczej straży pożarnej, której członkiem jest strażak ratownik OSP składający wniosek o ustalenie prawa do rekompensaty albo wyrównania, komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej lub wyznaczony przez niego strażak Państwowej Straży Pożarnej lub wyznaczony przez wójta (prezydenta, burmistrza miasta) właściwego dla siedziby ochotniczej straży pożarnej, której członkiem jest strażak ratownik OSP składający wniosek o ustalenie prawa do rekompensaty albo wyrównania, pracownik podległego mu urzędu.
§  3. 
Wzór wniosków o ustalenie prawa do rekompensaty i wyrównania jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Zespół, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia powołania sporządza protokół, w którym dokonuje ustalenia prawa do rekompensaty albo wyrównania albo odmawia ustalenia tego prawa.
2. 
W celu ustalenia prawa do rekompensaty albo wyrównania albo odmowy ustalenia tego prawa zespół, o którym mowa w § 2 ust. 1, podejmuje niezbędne czynności, w szczególności może podejmować działania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 237 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 oraz z 2021 r. poz. 1162).
3. 
Sporządzenie protokołu w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 z powodu uzasadnionych przeszkód lub trudności wymaga podania w protokole przyczyn tego opóźnienia.
4. 
Protokół zawiera:
1)
imię i nazwisko strażaka ratownika OSP;
2)
nazwę i adres jednostki ochotniczej straży pożarnej, której strażak ratownik OSP jest członkiem;
3)
datę i miejsce wypadku;
4)
opis okoliczności i przyczyn wypadku ustalonych w protokole powypadkowym oraz dokumenty i meldunki sporządzone w związku z prowadzonym działaniem ratowniczym, prowadzoną akcją ratowniczą, prowadzonym szkoleniem lub ćwiczeniem;
5)
rozstrzygnięcie w zakresie ustalenia prawa do rekompensaty albo wyrównania oraz określenie ich wysokości;
6)
uzasadnienie w przypadku odmowy przyznania rekompensaty albo wyrównania;
7)
podpisy członków zespołu.
5. 
Jeżeli członkowie zespołu powzięli wątpliwości co do danych zawartych we wniosku o ustalenie prawa do rekompensaty albo wyrównania, zespół może zażądać od strażaka ratownika OSP dodatkowych wyjaśnień albo dokumentów potwierdzających zasadność wypłaty rekompensaty albo wyrównania. W takim przypadku termin określony w ust. 1 liczy się od dnia dostarczenia tych wyjaśnień lub dokumentów.
6. 
Stwierdzenie w protokole, że niezdolność do pracy strażaka ratownika OSP nie ma związku z udziałem w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu albo że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na odmowę przyznania strażakowi ratownikowi OSP prawa do rekompensaty albo wyrównania, wymaga szczegółowego uzasadnienia.
7. 
Protokół jest zatwierdzany przez właściwy podmiot.
8. 
Protokół sporządza się w trzech egzemplarzach. Do protokołu dołącza się całość materiałów zebranych w toku postępowania.
9. 
Jeden egzemplarz protokołu doręcza się strażakowi ratownikowi OSP za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
10. 
Strażak ratownik OSP może wystąpić do właściwego podmiotu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 30 dni od dnia doręczenia protokołu.
11. 
W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy właściwy podmiot:
1)
utrzymuje w mocy rozstrzygnięcie zawarte w protokole;
2)
zmienia rozstrzygnięcie zawarte w protokole, z tym że nie może ono być mniej korzystne dla strażaka ratownika OSP.
§  5. 
Dokumentami, które stanowią podstawę do ustalenia i wypłaty:
1)
rekompensaty, są:
a)
wniosek, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy,
b)
protokół powypadkowy,
c)
zaświadczenie lekarskie lub dokumentacja medyczna potwierdzające okres niezdolności do pracy lub ich kopie poświadczone za zgodność z oryginałem, przedłożone przez strażaka ratownika OSP,
d)
zatwierdzony przez właściwy podmiot protokół zawierający rozstrzygnięcie w drodze uzgodnienia stanowisk;
2)
wyrównania, są:
a)
wniosek, o którym mowa w art. 14 ust. 4 ustawy,
b)
dokumenty wymienione w pkt 1 lit. b-d,
c)
zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o wysokości wypłaconego zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego lub zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy.
§  6. 
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Wniosek o ustalenie prawa do rekompensaty/wyrównania *

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024